Mint Kamuti Jenő kétszeres olimpiai ezüstérmes tőrözőnk Palermóból beszámolt róla: viharos tanácskozásba és kaotikus állapotba fúlt a FIE-kongresszus, azt is nehéz volt követni, miről szavaznak a végén. A vívótörténelemben először több mint száz ország képviseltette magát, hogy többek között az olimpiai számokról határozzanak. Ismert: a vívóknak csak tíz aranyat osztanak a játékokon, így két csapatversenyt rendre le kell venni a műsorról. A döntésről Kulcsár Krisztián kétszeres olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó tájékoztatta lapunkat.
„Azt a logikát követték, amelyet korábban a végrehajtó bizottság ajánlott. Így a rotáció elve alapján a női kardvívás és a férfi párbajtőrvívás csapatversenye marad ki" – mondta Kulcsár Krisztián, aki tavaly Pekingben még a Boczkó Gábor-, Imre Géza-féle csapat tagja volt.
„Nagyon szomorúak vagyunk, bár felkészültünk erre, nem akartuk elhinni, hogy megtörténhet – kommentálta a hírt Kulcsár Győző, a párbajtőrvívók szövetségi kapitánya. – Nagyon sokat ártanak ezzel az egész vívásnak, hiszen a férfi párbajtőr az egyik legnépszerűbb ága a sportágnak. Bele kell nyugodni, és fel kell kötni a gatyát az egyéni kvalifikációra."
A kardozók kapitánya, Nébald György vegyes érzelmekkel vette tudomásul a határozatot, hiszen míg a női kardcsapatok nem küzdhetnek meg, a férfi kardcsapat megmenekült.
„Fából vaskarika a rotáció elve, hiszen Athénban sem rendeztek női kardcsapatversenyt – mondta Nébald György. – Nagyon tehetséges a fiatal együttesünk, nagyon fáj a szívem érte, törekszünk rá, hogy legyen két egyéni indulónk. A végrehajtó bizottság ajánlásáig ötven százalék esélyt adtam a férfi kardcsapatnak, azóta azért többet. Itt a legkiegyensúlyozottabb a mezőny, tíz egyforma gárda küzd, gyakran egy tuson múlik a sorsunk, mint az idei vébébronz esetében is."