Csötönyi Sándor kezdetben a Schmitt Pál elleni tábor tagja volt, de miután közvetítési kísérlete az elnök és Gyárfás között kudarcot vallott, inkább lemondott
Csötönyi Sándor kezdetben a Schmitt Pál elleni tábor tagja volt, de miután közvetítési kísérlete az elnök és Gyárfás között kudarcot vallott, inkább lemondott
A Magyar Olimpiai Bizottság hivatalos internetes oldalán olvasható közlemény szerint a mai négyórás rendkívüli elnökségi ülésen arról kellett dönteni, mikorra hívják össze a rendkívüli közgyűlést.
"Az elmúlt héten érkezett, szeptember 2-i dátumot javasló beadvány 58 támogatója közül négy MOB-tagnak az aláírásával kapcsolatban technikai kérdések merültek fel – az elnökség ezzel kapcsolatban megosztott volt, és végül úgy döntött, hogy a felügyelő bizottság elé utalja az ügyet, amelynek három napon belül kell határozatot hoznia" – fogalmaz a kommüniké, majd hozzáteszi:
"Amennyiben az FB úgy dönt, hogy megvan a közgyűlés összehívásához elegendő számú, hitelesített aláírás, a MOB szeptember 8-án, 14 órától tartja következő közgyűlését. Ellenkező esetben az elnökség az alapszabályban rögzített jogával élve október 14-ére hív össze közgyűlést, amelyen az elnök személyével kapcsolatos bizalmi szavazás az egyetlen napirendi pont."
"Az ülés folyamán Csötönyi Sándor írásban lemondott elnökségi tagságáról" – áll a közlemény utolsó kondatában.
A távirati irodának nyilatkozó Csötönyi azt mondta, azért távozott, mert „nem sikerült közvetítenie a szembenálló felek között”. Hozzátette: a másik ok az, hogy a tagság mellett az elnökségben is a széthúzás uralkodik. Szavai szerint most „a sandaság, az álalkalmazkodás uralkodott el a MOB-on belül”.
Aján Tamás és Hegedűs Csaba megerősített információk szerint külföldön tartózkodott, így nem volt ott az elnökségi ülésen, míg a távirati iroda értesülése szerint Csötönyi Sándor már nem szavazott, miután korábban lemondott. Bakonyi Tibor szintén idő előtt távozott a tanácskozásról, így ő sem vett részt a döntéshozatalban.
Mivel az biztosra vehető, hogy négyük közül legalább hárman arra szavaztak volna, hogy a rendkívüli közgyűlést már szeptember 2-ára hívják össze, Schmitt Pál ellenfelei kisebbségben maradtak. (Korábban a 18 elnökségi tag közül tízen csatlakoztak az elnök elleni aláírásgyűjtéshez.)
Emlékeztetőül: a Schmitt Pál leváltását szorgalmazó aláírásgyűjtés után Vass Károly elnökségi tag július elején bejelentette, hogy a 102-en írták alá azt az indítványt, amely szerint a MOB elnöke és főtitkára nem lehetne országos párt elnöke, alelnöke, vagy főtitkára. A 18 tagú elnökségből írásban tízen csatlakoztak a kezdeményezéshez.
Augusztus 7-én rendkívüli elnökségi ülést hívtak össze, amelyen arról egyeztek meg a szemben álló felek, hogy Schmitt a decemberi rendes közgyűlésig hozhatja meg végső döntését saját szerepvállalásáról.
A távirati irodának azonban egy elnökségi tag azonnal kiszivárogtatta: az elnök írásban vállalta, hogy december 9-ig lemond. Ezt másnap Vass Károly is megerősítette.
Augusztus 13-án Gyárfás Tamás alelnök – sokak szerint felrúgva a kulisszák mögötti megállapodást – e-mailt küldött több MOB-tagnak a következő szöveggel:
„Kedves Tagtársaim! Most már nem állhatunk meg. 2006. augusztus 14-én, 9.30 órakor a Nap Tv-ben (Angol utca 65-69.) megbeszélést szeretnénk tartani. Akinek módja van, tisztelettel kérem, hogy jöjjön el. Az esetleges rendkívüli közgyűlés javasolt időpontja 2006. szeptember 2-án 9 órai kezdettel a Hélia Szálló lenne. Tisztelettel és barátsággal: Gyárfás Tamás”
A címzettek között volt: Mesterházy Attila, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, az Esélyegyenlőségi Minisztérium politikai államtitkára; Warwasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere; Ajkay Zoltán, az OSC női kosárlabda-szakosztály elnöke, nyugdíjas kórházi főigazgató; Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere; Csobánczy Gábor, a Magyar Tornaszövetség női torna szakágának elnöke; Géczi Gábor, a Nemzeti Sportközpontok vezérigazgatója; Szekeres István, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke; Faragó Judit, a Magyar Országos Asztalitenisz-szövetség főtitkára, a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség alelnöke. (Többen közülük – így Mesterházy, Warvasovszky, Ajkay és Csabai Lászlóné is – szocialista pártpolitikusok.)
Múlt kedden Schmitt Pál „Öntsünk tiszta vizet a pohárba!” mottóval soron kívüli közgyűlést szorgalmazott október 14-re, jelezve, azt várja, hogy az ő szerepének megvitatása mellett azok is méressék meg magukat, akik a tagság egységének megbontását a jelenlegi káoszt előidézték. Ezt követően, csütörtökön Szekeres István MOB-tag, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke átadta azt az indítványt, amelyben a tagok egyharmada rendkívüli közgyűlés összehívását kéri szeptember 2-ra.