Fotó: ActionImages
Fotó: ActionImages
Luxusadó bevezetésén gondolkodik az Európai Labdarúgó-szövetség. Az UEFA tisztségviselői koppenhágai ülésük után ismertették az elképzelést: a vezetők jelenleg az észak-amerikai profi baseball-liga (MLB) szabályzatát vizsgálják.
Az MLB-ben nincsen fizetési sapka (ugye ez is felvetődött már az UEFA-nál), viszont egy bizonyos fizetési összeg elérése után a csapatok luxusadóval „bűnhődnek”. Az adó a ligához folyik be, amely aztán azt visszaforgatja egy, a sportág fejlesztésére létrehozott alapba. Több más észak-amerikai profi ligában a fizetési sapka mellett létezik a (korlátozott) luxusadó.
„Az ördög a részletekben lakozik, és jelenleg ez az amerikai szabályok európai adaptációját jelenti. Nagyon nehéz lesz olyan szabályokat létrehozni, melyek beilleszthetők az Európai Unió jogrendjébe” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek William Gaillard, az UEFA szóvivője, aki egy olasz rádióállomásnak azt is elárulta: komoly kétségei vannak afelől, hogy a luxusadó működőképes lehet a kontinensen.
A szövetség egy különbizottsága megvizsgálta az amerikai profi ligákban alkalmazott fizetési sapkát és a draftrendszert is, de állásfoglalásuk szerint ezek nem alkalmazhatók az európai bajnokságok piramisrendszerében.
Az „üzleti fair play” jegyében pénzügyi felügyelő testületet is kinevez az UEFA.
„A testület elsődleges feladata az lesz, hogy átvilágítsa az európai klubok pénzügyeit, és azt, hogy az UEFA ezzel kapcsolatos rendelkezéseit betartják-e a csapatok” – nyilatkozta David Taylor, a szövetség főtitkára.
Magyar szempontból a legérdekesebb hír viszont nem Koppenhágából, hanem Nyonból érkezett. Mint korábban már hírt adtunk róla, az Európai Labdarúgó-szövetség a klubokkal, szövetségekkel és játékosszervezetekkel egyetértésben megtiltaná a 18 éven aluli futballisták külföldre szerződését.
A Futballstratégiai Tanács nyoni ülésén elfogadta a március elején benyújtott tervezetet, és kérvényezi az UEFA végrehajtó bizottságánál, hogy az átigazolási szabályzat 19. cikkelyének megváltoztatásával tiltsa meg a 18 éven aluli játékosok külföldi átigazolását.
A javaslat értelmében sem eladni, sem regisztrálni nem lehetne külföldön U18-as európai labdarúgót – tehát a lejáró szerződésű játékosok sem igazolhatnak a határokon túlra.