Megelevenedik az Isten haragja

Vágólapra másolva!
2005.12.14. 02:39
Címkék
December 23-án mutatják be Steven Spielberg München című filmjét. Az amerikai rendező alkotása az olimpiai mozgalmat megrázó első, s mindmáig legsúlyosabb terrorcselekményt, a 11 izraeli sportember halálát követelő, 1972. szeptember 5-én lezajló müncheni terrortámadást dolgozza fel. Pontosabban a Fekete Szeptember akciója csak a történeti keretet adja a film igazi témájául szolgáló, több évtized eseményeit felölelő izraeli megtorló hadművelethez.
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt
AFP
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt
AFP
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is tisztelgett már a terrortámadás áldozatául esett izraeli sportolók emléktáblája elôtt

A München című film elsősorban nem Münchenről szól, hanem a túszdrámát követő hajtóvadászatról, amelynek a világsajtó az Isten haragja (Wrath of God) fedőnevet adta. A Time magazin rendkívüli érzékenységgel, empátiával elkészített, az alkotóra leselkedő csapdákat csalhatatlan ösztönnel elkerülő alkotásként jellemzi a legújabb Spielberg-opuszt. Mi sem lenne egyszerűbb, mint a gonosz és a jó küzdelmeként ábrázolni a palesztin túszejtők és az izraeli sportolók drámáját, majd az azt követő hajtóvadászatot. Spielberg ehelyett hús-vér embereket ábrázol, akiknek igyekszik megismerni a motívumait.

Élők és holtak

A 11 izraeli áldozat: Moshe Weinberg birkózóedző, Yossef Romano súlyemelő, Yossef Gutfreund birkózóbíró, David Berger súlyemelő, Mark Slavin birkózó, Jacov Springer súlyemelőbíró, Ze'ev Friedman súlyemelő, Amitzur Shapira atlétaedző, Eliezer Halfin birkózó, Kehat Shorr sportlövőedző és Andre Spitzer vívóedző. Közülük az első kettőt rögtön a túszejtés után megölték, a többiek a túszmentő akció során lelték halálukat.

A nyolc arab túszejtő közül hárman élték túl a túszdrámát, egyikük a hetvenes évek végén szívbetegségben halt meg, Dzsamal al-Gasej 2000-ben még biztosan életben volt, mert megszólalt a One Day in September (Egy szeptemberi nap) című dokumentumfilmben, Mohammed Szadafi pedig – palesztin források szerint – még manapság is él és virul.
Amerikai sportolók tartottak bakot

A támadás szeptember 5-én hajnali négy óra tíz perckor érte az olimpiai faluban az izraeli csapat szállását. Előző este kimenőt kaptak a sportolók, a Hegedűs a háztetőn című musicalt nézték meg. Harminchárom évvel ezelőtt a biztonság ismeretlen fogalom volt, a nyolc palesztin – a Fekete Szeptember, a PFSZ radikális szárnyát képező Fatah nem hivatalos szervezetének harcosai – úgy mászott át az alig két méter magas kerítésen, hogy közben az éjszakai kiruccanásról hazatérő, a palesztinokban korhely sorstársakat felfedezni vélő amerikai sportolók tartottak nekik bakot!

A történetet feldolgozó Aaron J. Klein alapmunkájában (Striking Back: The 1972 Munich Olympics Massacre and Israel's Deadly Response) idézi Abu Ijadot, a Fekete Szeptember vezérét: "Az egész világ Münchenre figyelt, ekkora médiaérdeklődést sehol sem kapott volna a palesztin ügy. Ebből a szempontból szinte közömbös, hogy a közvélemény elítéli-e vagy helyesli tettünket."

A behatolók 11 izraeli sportembert ejtettek foglyul – közülük kettőt a behatolást kísérő kézitusában lelőttek –, és túszaik elengedéséért cserébe 234, izraeli börtönökben sínylődő palesztin szabadon eresztését követelték. Golda Meir, az akkori izraeli miniszterelnök azonnal kijelentette: "Terroristákkal nem tárgyalunk!" Egyidejűleg Münchenbe küldte Zvi Zamirt, az izraeli titkosszolgálat, a Moszad főnökét.

Eközben a hírügynökségek világgá repítettek, hogy a szabadító hadművelet sikerrel járt, és valamennyi izraeli túsz jól van. Ehhez képest szeptember 6-án hajnali háromkor Zamir halálra vált hangon telefonált Meirnek: "Valamennyien meghaltak. Mindent a saját szememmel láttam…"

A terroristák azt követelték, hogy vigyék őket a müncheni légikikötőbe, s adjanak nekik egy gépet, amely Kairóba repül. Az egyiptomi főváros helyett azonban a fürstenfeldbrucki katonai reptér lett a célállomás, s ott a Bundeswehr "mesterlövészei" tüzet nyitottak a terroristákra (azért kell idézőjelbe tenni a mesterlövész szót, mert a katonákat annak alapján választották ki, hogy szabadidejükben egy sportlövőklubot látogattak). A tűzharc – melynek során az arabok egy kézigránátot is behajítottak az izraeli sportolók helikopterébe – szaldója: az összes túsz, továbbá öt túszejtő életét vesztette. Hármat élve elkaptak a rendőrök, őket a németek két hónappal később elengedték, cserébe egy eltérített Lufthansa-gép utasaiért.

Ekkorra azonban az Isten haragja hadművelet már javában tartott. Golda Meir – az őt követő miniszterelnökökre is érvényes – esküt tett, miszerint valamennyi, a merényletben szerepet játszó palesztint levadásszák.

Ahol gyalulnak, ott repül a forgács

Az akcióra egy öttagú kommandót alakítottak. Elsőnek Vael Zvaitert, a Fekete Szeptember római rezidensét kapták el, akit az egyik értelmi szerzőnek véltek. Klein könyvéből – Moszad-tisztekkel készített interjúk alapján – azonban kiderül, Zvaiternek semmi köze sem volt a müncheni terrorakcióhoz. Mint ahogy annak a szerencsétlen, Lillehammerben dolgozó marokkói pincérnek, Ahmed Busikinek sem, akit fényes nappal lőttek le az utcán. Kimondottan kínos volt, hogy a norvég rendőrség őrizetbe vette a dél-afrikai származású Moszad-ügynök, Sylvia Raphael vezette kommandó tagjait… Persze akadtak sikeres akciók is. Atef Bszeiszót húsz évvel később, Párizsban lőtték agyon, Hasszan Szalamot, egy másik értelmi szerzőt Bejrútban, a saját kocsijával együtt robbantották fel. Abu Ijad, a Fekete Szeptember főnöke azonban úgy halt meg 1991-ben, hogy egy rivális palesztin szervezet embere gyilkolta meg…
Néhány évvel ezelőtt a Moszad lezárta a München-aktát.

Szerepet kapott az új James Bond is

Spielberg filmjéhez – Máltán, Budapesten, New Yorkban és Párizsban forgatta – nemzetközi szereplőgárdát toborzott. Az öt Moszad-ügynök egyikét, a "kivégzőembert" az angol Daniel Craig, az új James Bond alakítja, a nyomeltüntető specialistát az északír Ciaran Hinds, a bombagyárost a francia Mathieu Kassovitz (Az ötödik elem, Amélie Poulain csodálatos élete, Astérix és Obélix), az útlevélhamisítót a német Hanns Zischler (Tetthely-sorozat) játssza. Az osztag parancsnoka, a filmbéli Avner Kauffman pedig az ausztrál Eric Bana (Hulk, Black Hawk Down).

A film 70 millió dolláros költségvetéssel készült, a magyarországi bemutató időpontja 2006. január 26. A bennfentesek szerint a mozi elsőrangú munka, a következő Oscar-díj egyik esélyese. ---- A ---- P
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik