Miután az év utolsó négy hónapja a (dopping)botrányokról szólt, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a súlyemelőhölgyek igazán sikeres olimpiát zártak: Krutzler Eszter ezüstéremmel térhetett haza Athénból, Likerecz Gyöngyi és Varga Viktória pedig a negyedik helyet érdemelte ki. Az olimpiát megelőző utolsó felkészülési versenyen, Kecskeméten három országos csúcsot adott át a múltnak Krutzler, és nem hivatalos világcsúcsot érő 120 kilót szakított. Ily módon a BKV Előre sportolójának elsősége nem is lehet kérdéses.
Krutzler Eszter legnagyobb szerencsétlensége, hogy a négy kínai olimpikon egyikét, Liu Csun-hungot az ô súlycsoportjába nevezték (Fotó: Németh Ferenc)
Krutzler Eszter legnagyobb szerencsétlensége, hogy a négy kínai olimpikon egyikét, Liu Csun-hungot az ô súlycsoportjába nevezték (Fotó: Németh Ferenc)
- Rémálmaiban még ma is megjelenik Liu Csun-hung? - Ô győzött le Athénban, ugye? - kérdez vissza Krutzler Eszter. - Akár hiszi, akár nem, nem jegyeztem meg a nevét. Sohasem fogalmazódott meg bennem, hogy bárcsak ne élne ezen a Földön, mert akkor én lennék a legjobb, az olimpiai bajnok. Inkább azon töprengtem egy ideig, hogy miért nem volt egy icipici szerencsém, hogy az én súlycsoportomban ne induljon kínai. - Az olimpia után igencsak el volt keseredve, pedig az ezüst hatalmas siker. Nem így érezte? - Aranyat akartam nyerni az olimpián, úgy éreztem, képes vagyok rá. A vancouveri vébén már versenyeztem a kínai ellen, akkor is jobb volt, de azt hittem, azért verhető. Az olimpiára készülve utol is értem, sőt edzésen egy-két kilóval túl is szárnyaltam az eredményeit. Már csak az volt a kérdés, ő mennyit tud fejlődni. Hát tudott. Sokat… Olyan könnyedén állt fel a súlyokkal, hogy szerintem még öt-tíz kiló biztos maradt benne. Legyőzhetetlen volt.
- Akkor miért nem tudott örülni az ezüstnek? - Egyszerűen kudarcként éltem meg, hogy legyőztek. Anynyian vigasztaltak, biztattak, gratuláltak, meg én is rengetegszer átrágtam a történteket, s mostanra már belenyugodtam, túltettem magam rajta. Igaz, a verseny videofelvételét azóta sem néztem meg, s még egy jó ideig nem is fogom. Persze az év végi elismerések nagyon jólesnek.
- Most mennyit tudna? - Azóta nem volt rúd a kezemben, úgyhogy erről most inkább ne beszéljünk. Az izmok rettentő gyorsan leépülnek. - Pedig volt közben egy országos bajnokság is… - Úgy érzem, négy év felkészülés után jár nekem négy hónapos pihenő. Azt nem mondom, hogy az országos bajnokság számomra nem jelent motivációt, de meglehetősen rossz időpontban rendezték. Ha az olimpia előtt, utolsó felkészülési versenyként rendezik, biztos hogy minden válogatott elindul. - Mostanában mindenki a negatívumokról, a pozitív dopping-esetekről beszél… - Ezért a helyzetért, ne haragudjon, de önök, sajtósok is felelősek. Ha az utcán megkérdeznék az első tíz szembejövő embert, nyolc sorolná a doppingbotrányban érintett magyar sportolók nevét, és talán, ha egy-ketten tudnák, ki is nyert Athénban egy ezüstöt… Én egyébként hiszek a fiúknak, remélem, hamarosan tisztázódik minden. A doppingügy persze engem is érint, hiszen ha - hangsúlyozom: ha - lesz három pozitív esetünk, az egész válogatottat eltiltják egy évre, tehát én sem indulhatok az Eb-n. Januárban mindenesetre elkezdem az edzéseket. - Az utóbbi négy hónapban tehát az édes pihenésé volt a fő-szerep. Azt ígérte az olimpia előtt, hogy ha sikerül dobogóra kerülnie, teljesíti régi vágyát, és elutazik kedvenc országába, Egyiptomba. Összejött az álomút? - Sajnos nem. Athén után rögtön tanulni kezdtem, két-három hetem volt felkészülni az érettségire, aztán meg házfelújításba fogtam. Súlyt ugyan nem emelek, de azért mégsem pihenek, hihetetlenül sok a munka a ház körül, csak úgy repülnek a napok. - Mi lesz Egyiptommal? Megígérte magának… - Azt is megígértem magamnak, hogy aranyat nyerek Athénban… Remélem, egyszer azért összejön az arany is, meg Egyiptom is.
Emlékeztető
Európa-bajnokság, Kijev (Ukrajna), április 17-24. Férfiak. 56 kg: 3. Tancsics László. 77 kg: Sümegi Zoltán kiesett. 85 kg: Cser Norbert kiesett. 94 kg: 13. Diószegi Sándor, 14. Vaspöri Gábor. 105 kg: 12. Kovács Zoltán. Nők. 48 kg: 11. Ondos Adél. 58 kg: 7. Ráki Henrietta. 63 kg: 5. Nagy Nikoletta, …8. Nagy Szilvia. 75 kg: 6. Laczi Katalin
Junior világbajnokság, Minszk (Fehéroroszország), május 21-31. Férfiak. 85 kg: 2. Baranyai János, …4. Cser Norbert. 94 kg: 7. Kiss Attila. 105 kg: 3. Vatai Viktor
Olimpia, Athén (Görögország), augusztus 14-25. Férfiak. 56 kg: 7. Tancsics László. 69 kg: Kecskés Zoltánt pozitív doppingteszt miatt a verseny előtt kizárták. 77 kg: 7. Feri Attila. 105 kg: Gyurkovics Ferencet pozitív doppingteszt, Kovács Zoltánt a mintaadás elmulasztása miatt kizárták. Nők. 69 kg: 2. Krutzler Eszter. 75 kg: 4. Likerecz Gyöngyi. +75 kg: 4. Varga Viktória
Az elmúlt 4 év győztesei
2003: Krutzler Eszter 2002: Ráki Henrietta 2001: Likerecz Gyöngyi 2000: Márkus Erzsébet ---- Két éve legyőzhetetlen a bolgár
Noha kézenfekvőnek tűnik, hogy a két olimpiai címvédő, a török Mutlu (56 kiló) vagy az iráni Reza Zadeh (+105) mellett tegyük le a voksunkat, náluk jobban megérdemli a kiemelést a török Taner Sagir (77) és a bolgár Milen Dobrev (94). Pusztán azért, mert mindketten két nagy viadalon diadalmaskodtak 2004-ben: a 19 esztendős török és a 24 esztendős bolgár az Európa-bajnokságot és az olimpiát is a dobogó tetején fejezte be. A török három junior világcsúccsal tette emlékezetessé az athéni napokat, Dobrev pedig olimpiai rekordot ért el a görög fővárosban. Mi a bolgár mellett törünk lándzsát, mégpedig azért, mert fantasztikus sorozatot tud maga mögött. Az 2004-ben megszerzett két arany előtt ugyanis a két legjelentősebb tavalyi eseményen, a lutraki kontinensviadalon és a vancouveri olimpiai kvalifikációs vb-n is a legjobbnak bizonyult. Vagyis két esztendő alatt négyből négy a mérlege. A tar fejű, bikanyakú Dobrev Plovdivban született, 2002-ben váltott a 94 kilós súlycsoportra, és hogy az új kategóriában érzi a legjobban magát, bizonyítja: addig csak második és harmadik helyek jutottak neki. Athénban egyébként alaposan meg kellett küzdenie az orosz junior-világbajnokkal, Akkajevvel, aki előtt megőrizte szakításban szerzett 2.5 kilós előnyét. ---- JANUÁR Zsuga Imre helyett Fehér Tamást nevezik ki szövetségi kapitánynak, segítőinek pedig a szintén a szakvezetői posztért versenybe szálló Imrő Dezsőt, valamint Stark Tibort. Egy hét telik el, és január 26-án már le is mond Fehér Tamás.
FEBRUÁR A nemzetközi szövetség (IWF) 11 súlyemelőt (két nő, kilenc férfi) diszkvalifikál utólag dopping miatt a tavaly novemberi, vancouveri vb-ről. Köztük van a negyedik helyen végző Dankó Ilona.
MÁRCIUS Görögország és Spanyolország mögött Magyarország a harmadik helyen végez a Budapesten megrendezett Európai Unió-bajnokságon. Itt mutatkozik be szövetségi kapitányként Imrő Dezső, akinek munkáját Bökfi János segíti.
ÁPRILIS A 36. Savaria-kupán tér vissza a sérülés miatt két évet kihagyó, Eb-ezüstérmes Kovács Zoltán (105 kiló). Tancsics László országos csúcsokkal kirukkolva három bronzérmet szerez a kijevi Eb-n, kiemelendő még Nagy Nikoletta ötödik helye.
MÁJUS A pécsi felmérőversenyen kétéves kihagyás után újra pódiumra lép a világ- és Európa-bajnok Likerecz Gyöngyi. Baranyai János (85) a második, Vatai Viktor (105) a harmadik, Cser Norbert (85) a negyedik helyen végez a minszki junior-világbajnokságon, sőt Baranyai aranyérmes szakításban.
JÚNIUS Eldől, hogy az olimpián Tancsics László (56), Kecskés Zoltán (69), Feri Attila (77), Gyurkovics Ferenc (105) és Kovács Zoltán (105), Krutzler Eszter (69), Likerecz Gyöngyi (75) és Varga Viktória (+75) képviseli a magyar színeket.
AUGUSZTUS A magyar nők szépen szerepelnek: Krutzler Eszter a második, Likerecz Gyöngyi és Varga Viktória a negyedik helyen végez, a férfiaknál Feri Attila és Tancsics László a hetedik helyig jut. Az ezüstérmet kiharcoló Gyurkovics Ferencet doppingolás miatt kizárják, mint ahogy a sérülése miatt visszalépő Kovács Zoltánt is, aki nem adott vizeletmintát. Kecskés Zoltánt már a versenye előtt diszkvalifikálják pozitív doppingminta miatt.
SZEPTEMBER A fegyelmi bizottságok ténykedése az athéni doppingesetek kapcsán kudarcba fullad, a magyar szövetség nem hoz szankciót az érintettekkel szemben. Kitart teóriája mellett, miszerint manipulálták Kecskés és Gyurkovics vizeletét, Kovács doppingvizsgálata esetében pedig alaki hibákra hívja fel a figyelmet.
OKTÓBER Gyurkovics, Kecskés és Kovács dr. Hegedűs László ügyvédet kérik fel, hogy képviselje őket, a jogász beadvánnyal él Gyurkovics és Kovács ügyében a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). Kecskés esetében nem, mert ő nem a NOB, hanem a nemzetközi szövetség (IWF) vizsgálata után bukott le.
NOVEMBER A magyar szövetség elnöksége 8-4-es szavazati többséggel úgy dönt, hogy Aján Tamást nem jelöli újra az IWF elnöki posztjára - a nem mindennapi voksolás indítéka, hogy az MSSZ vezetősége szerint Aján Tamás nem tett meg mindent pozícióját kihasználva, hogy a magyarok doppingvizsgálatait körüllengő kételyeket figyelembe vegyék. A döntés miatt hat elnökségi tag mond le, s mert korábban ketten is ezt tették, egyharmadával csökken a testület létszáma, vagyis rendkívüli közgyűlést kell összehívni.
DECEMBER Az MSSZ rendívüli közgyűlése megerősíti posztján Dolovai Tamás elnököt, aki bizalmi szavazást kért. Az év súlyemelője Tancsics László és Krutzler Eszter. Az országos bajnokságról szinte a teljes élvonal hiányzik, szerény eredmények születnek. ---- Aján Tamás, az IWF elnöke a vancouveri vb-n tapasztalt doppingesetek kapcsán februárban úgy nyilatkozott, hogy konokul folytatják a munkát, és nagyon reméli, hogy az olimpián nem sározódik be a sportág. Hozzátette, nem kímélik majd az indulókat, hiszen az IWF Barcelona óta életbe léptetett gyakorlata szerint nemcsak a NOB által kiválasztott, hanem minden egyes emelő átesik a doppingkontrollon az ötkarikás játékokon. Nos, ahogy várni lehett, az athéni súlyemelő-viadal sem folyt le teljesen tisztán, a legnagyobb bánatunk pedig az, hogy három sportoló, a versenyen ezüstérmet szerző Gyurkovics Ferenc (105), a megsérülő Kovács Zoltán (105) és már a színre lépése előtt diszkvalifikált Kecskés Zoltán (69) révén mi, magyarok voltunk leginkább érintve. Legnagyobb esélyesünk, Krutzler Eszter (69) pechje, hogy a kínaiak indítottak versenyzőt a súlycsoportjában. Liu Csun-hung hihetetlen formában versenyezve utasította maga mögé a BKV Előre sportolóját, aki csak könnyebb testsúlya révén tudta a harmadik helyre szorítani az orosz Kaszajevát. A két év után újra versenyző Likerecz Gyöngyinek (75) és az országos rekordot 282.5 kilóra srófoló Varga Viktóriának (+75) a negyedik hely jutott, amely miatt akár mérgelődhetnénk is, de igazság szerint nagy különbség (7.5 kiló) választotta el mindkettejüket a bronzérmesektől. És akkor néhány érdekesség. Nincs négyszeres olimpiai bajnoka a súlyemelésnek, miután a görög Pirrosz Dimasz (85) "csak" a harmadik helyen végzett, honfitársa, Akakiosz Kahiaszvilisz (94) pedig kiesett lökésben. A bolgár származású, horvát Nikolaj Pesalov (69) negyedik olimpiai érmét gyűjötte be, így egy-egy aranyat és ezüstöt, valamint két bronzot (a másodikat az athéni viadalnak köszönhetően) mondhat magáénak. A két német, Ingo Steinhöfel (77) és Ronny Weller (+105) utolérte Földi Imrét, hozzá hasonlóan az ötödik olimpiai részvétel fűződik a nevükhöz, a török Halil Mutlu pedig felzárkózott Naim Süleymanoglu, Dimasz és Kahiaszvilisz mellé: ő is három ötkarikás arannyal büszkélkedhet. Athénban csak neki, valamint az ólomsúlyú, iráni Hosszein Reza Zadehnek sikerült megvédenie címét, a legtöbb elsőséget, ötöt a kínaiak szerezték, a törökök háromig jutottak. A grúz George Aszanidzének (85) mintegy kárpótlásul akasztották a legfényesebb medált a nyakába, hiszen Sydneyben csak nagyobb testsúlya miatt szorult a harmadik helyre a hozzá hasonlóan 390 kilót elérő Dimasz és Huster mögött.