Vasárnap (magyar idő szerint hétfő hajnalban) megkezdődik az amerikai major sportok (amerikai futball, baseball, jégkorong, kosárlabda) gálasorozata, méghozzá az első és egyetlen tétmérkőzéssel. Az NHL (február 8.) és az NBA (február 15.) All Star-találkozója előtt ugyanis az NFL gladiátorai csapnak össze a Super Bowlon. Az idén a New England Patriots és meglepetésre a Carolina Panthers került be a houstoni fináléba, az esélyek egyértelműen a második Vince Lombardi-trófeájára hajtó Patriots mellett szólnak, ugyanakkor az először döntőző Panthers, amint a playoffban eddig láthattuk, bárkit meglephet. A döntőt amelyet a Sport1 segítségével először lehet magyar kommentárral is nyomon követni , megelőző sorozatunk első részében a Carolina Panthers együttesét mutatjuk be.
Stephen Davis (48), a Carolina running backje a liga hetedik legjobb futója lett
Stephen Davis (48), a Carolina running backje a liga hetedik legjobb futója lett
Nem egészen 25 hónappal ezelőtt egy esős hideg januári napon a Carolina Panthers szomorú rekordot könyvelhetett el. Az első csapat lett az NFL történetében, amely egymást követően 15 vereséget szenvedett el egy idény során. A 72000 férőhelyes stadionban mindössze 21000 néző látta, amint a vendég New England 38–6-ra diadalmaskodik. A két csapat 2004. február 1-jén újra találkozik. Az akkori és mostani meccs között két alapvető különbség lesz. Egyfelől a Patriots ezúttal korántsem lehet biztos a dolgában, másfelől a csapatok a nagydöntőben, a Super Bowlon találkoznak. A Carolina az NFL egyik legfiatalabb együttese, csak hárman töltöttek legfeljebb annyi időt a ligában, mint a Panthers. 1995-ben játszotta első szezonját, s már második évében bejutott a rájátszásba, ahol megverte az előző év bajnokát, a Dallas Cowboyst. Utána viszont hat szűk esztendő következett, köztük a már említett, egy győzelemmel és tizenöt vereséggel záruló 2001-es évad. Nem meglepő, hogy a 2002-nek már új edzővel vágott neki a csapat. Az viszont már igen, hogy a John Fox edzette gárda két év alatt a Super Bowlig jutott. Hogy mekkora szerepe volt ebben a trénernek? Legyen elég annyi, hogy a 22 jelenlegi kezdő közül tizenketten a két évvel ezelőtti kudarcnak is részesei voltak. Ha az év sikersorozatának okaira vagyunk kíváncsiak, kicsit részletesebben is elemeznünk kell a csapatot. Bárkit kérdeznénk is a Carolina erősségeiről, biztos, hogy elsőként a védekezést említené. A védelmet, amely a nyolcadik legkevesebb yardot, illetve a kilencedik legkevesebb pontot engedte ellenfeleinek a 32-es mezőnyből. A Panthers védelmi vonala a legjobb irányítókat is folyamatosan képes nyomás alatt tartani, és mivel az ellenfelek futójátékát is könnyen semlegesíti, a többi védő nagyobb energiát fordíthat a passzjátékok elleni védekezésre.
Névjegy
Carolina Panthers Csapat színe: fekete, párduckék és ezüst Cím: 800 South Mint Street Charlotte, North Carolina 28202-1502 Internet:: www.panthers.com Alapítás éve: 1995 Stadion: Ericsson Stadium, 72 250 ülôhely Legnagyobb sikerek: az NFC Nyugati csoportjának bajnoka: 1996 Alapszakasz-eredménye: 11 gyôzelem, 5 vereség; 1. hely az NFC Déli csoportjában Akikre érdemes figyelni: Jake Delhomme (quarterback), Stephen Davis (running back), Julius Peppers (defensiv end)
A védelem már tavalyelőtt is a csapat erőssége volt, a támadósornak viszont frissítésre volt szüksége. Az idény előtt érkezett a csapathoz Stephen Davis, aki hét év után hagyta el a Washington Redskinst. Ma már könnyen kijelenthető, hogy a futó-labdavivő játékos (running back) jó befektetés volt. A 105 kilós Davis éppen azt a kemény, az ellenfeleket felőrlő stílust képviseli, ami Fox edző hitvallása is. Nem véletlen, hogy az alapszakasz során Davis a liga hetedik legjobb futója lett. Amikor pedig sérülések miatt két mérkőzést ki kellett hagynia, remekül helyettesítette őt a nála hat évvel fiatalabb DeShaun Foster. Foster leglátványosabb megmozdulása egyébként az elődöntőben volt, amikor öt ember próbálta megállítani, ő mégis touchdownt szerzett. Fontos szerep jutott természetesen az irányítónak, Jake Delhomme-nak is. Az idényt még a kispadon kezdte, azóta viszont 11 győzelemre vezette csapatát az alapszakaszban, majd háromra a rájátszásban. Az erős futójáték sokszor lekötötte az ellenfelek védekező energiáit, így Steve Smith, a Párducok szélső-elfogója (wide receiver) karrierje legjobb idényét játszotta, fogott 1100 yardot és hét touchdownt. A támadás és a védekezés mellett meg kell említeni John Kasayt, a Carolina rúgójátékosát, aki egymaga 125 pontot gyűjtött csapatának, s ezzel a negyedik legjobb volt a ligában. Sokakat meglepett a Carolina döntőbe jutása, mert az évad során szerzett 11 győzelem közül hét meccsen is három vagy annál kevesebb pont döntött a Panthers javára (kétszer csak a hosszabbításban). Nos, a rájátszásban a Párducok bizonyították, szoros győzelmeik nem a véletlen művei, hanem a jó felkészülésnek köszönhetők. Három mérkőzésükön kétszer annyi pontot szereztek, mint ellenfeleik (72–36). Kritikus helyzetekben mindig higgadtan, türelmesen játszanak. A St. Louis elleni meccsüket például csak a második hosszabbításban nyerték meg, az NFL történetének ötödik leghosszabb mérkőzésén. A higgadt, türelmes játék persze nem mindig közönségszórakoztató. Egyes újságírók az utóbbi évek egyik legunalmasabb döntőjét jósolják, félve attól, hogy mindkét csapat a védekezésre koncentrál, s kevés lesz a kockázatos (ám látványos) támadóakció. S hogy mi kell a Panthers győzelméhez? Leginkább az, hogy ezen a meccsen is a rájátszásban mutatott játékával rukkoljon ki. A sok, nagy küzdelemben megszerzett futott yardot, amivel kikényszeríti, hogy az ellenfél védői több időt töltsenek a pályán, s hamarabb elfáradjanak. Hibamentes játékot, amely megóvja a csapatot attól, hogy nagy hátrányba kerüljön, s kizökkenjen a természetes játékstílusából. S végül a szigorú védekezést, amely kevés pontot hozó meccsen is meghozhatja a győzelmet.