Nem kötelező a szakvizsga

Vágólapra másolva!
2004.01.28. 14:11
Címkék
"Magyarországon szigorú szabályokhoz kötött a sportolók orvosi vizsgálata"  jelentette ki dr. Berkes István, a Sportkórház főigazgatója.  Az országos sportegészségügyi hálózat működése világviszonylatban is példaértékű!" Megjegyzésül idekívánkozik: az ehhez szükséges pénzt az egészségügyi, valamint a sportminisztérium, illetőleg a Magyar Olimpiai Bizottság adja. A hálózat csúcsán a progresszív ellátást biztosító Sportkórház áll, országszerte 167 rendelőben 750 munkatárs dolgozik, a sportolói megjelenések száma (szűrés, ellátás) pedig csaknem 400 ezerre tehető.
A főigazgató elegendőnek nevezte a rendszerben dolgozók számát, és megjegyezte, az elmúlt években rendszeresen 800 és 1000 közötti embert tanácsolnak el a sportolástól. A szűrővizsgálatok elvégzése sportágnak és életkornak megfelelően szabályokkal előírt módon történhet: részben általános vizsgálatból áll (kitér a teljes testvizsgálatra, születési rendellenességekre, családi kórtörténetre), kötelező vizsgálat még a vérnyomásmérés, az EKG, a laboratóriumi vizsgálat. Felvetésünkre, miszerint manapság sok helyütt felületesen dolgoznak a sportorvosok, dr. Berkes István azt mondta, rendellenesség észlelése esetén akár ultrahangos vizsgálatok is következhetnek… Hozzátette: az országos sportegészségügyi hálózattal szerződésben lévő rendelőknél elvárás, hogy az előírások szellemében működjenek. S 2005. január 1-jétől kizárólag a sportorvosi szakvizsgát szerzett orvosok végezhetnek sportorvosi vizsgálatot.Hangsúlyozzuk: 2005-től él e szabály!Egy, a húszas évei elején járó – neve elhallgatását kérő – korábbi ifjúsági válogatott labdarúgó szerint korántsem tökéletes a futballisták orvosi vizsgálata: "Előfordulnak mérések, elemzések, ám annyi a játékos, hogy nem juthat mindenkire elegendő idő, ráadásul gondot okoz a nem megfelelő orvosi felszereltség. Ugyan félévente terheléses vizsgálatot végeznek rajtunk, ilyenkor futószalagon mozogva mérik az oxigénfelvevő képességünk, EKG- és vérvizsgálat zajlik. A két-három órás procedúra aligha elég ahhoz, hogy a legapróbb problémát is felismerjék. Amúgy meg fiatalkorúként csak az ifjúsági válogatott tagságom miatt vehettem részt komolyabb vizsgálaton, kíváncsi lennék, vidéki kisváros futballistáival milyen orvosi rendelőkben foglalkoznak."Alapítványi segítség a nemzeti csapatnak

A Magyar Nemzeti Szívügy Alapítvány a Magyar Labdarúgó-szövetség részére felajánlott egy defibrillátort. Az alapítvány elnöke, Sraud Péter elmondta, a tragikus hirtelenséggel elhuny, Fehér Miklós esetéről értesülve döntöttek úgy, hogy a magyar válogatott részére átadnak egy ilyen orvosi berendezést.
"Ha ne adj’ isten efféle eset előfordul, akkor kéznél kell legyen egy megfelelő eszköz – mondta az alapítvány elnöke. – Azt szeretnénk, hogy a defibrillátor a mindenkori csapatorvosnál legyen, hogy az edzőtáborban, a mérkőzések színhelyén azonnal használhassa, ha szüksége van rá."
Az alapítvány jelenleg is futó programja 1000 készülék kihelyezésére irányul, és egy darab defibrillátor ára több mint 800 ezer forint.
Legfrissebb hírek

Szappanos Péter szerződést bont szaúdi klubjával

Légiósok
7 perce

Szeptembertől lehet jegyeket igényelni a 2026-os világbajnokságra

Foci vb 2026
31 perce

„Manque pierda”, avagy a Betis és Andalúzia a végsőkig – Hosszú Kávé Horváth Gergely Áronnal

Képes Sport
47 perce

Milánó 2026: bemutatták az érmeket

Téli sportok
47 perce

Orbán Viktor is köszöntötte a 75 éves Egervári Sándort

Magyar válogatott
48 perce

Nemet mondott a Bayernnek a Liverpool; Núneznek ugrott a nápolyi lehetőség? – keddi transzferhíradó

Minden más foci
1 órája

BL: máris meglepetés – kikapott Kazahsztánban, kiesett a Ljubljana

Bajnokok Ligája
1 órája

Hová lett Clarence Seedorf?

Minden más foci
1 órája
Ezek is érdekelhetik