– Hogy telik a nyara? Nagyon unalmas futball nélkül?
– Jövünk-megyünk a családdal, túl sok pihenő így sincsen – felelte lapunknak adott interjújában Sándor Tamás, akit a szurkolók minden idők legjobb debreceni futballistájának választottak. – Május végén Szicíliában voltunk, ezekben a napokban Tiszafüredre megyünk baráti társasággal, és szeptemberben is szeretnénk még elutazni valahova. Az elmúlt napokat pedig Pakson töltöttük, a lányunk ott él, unokáztunk kicsit.
– Ha már szóba került… Kinyik Ákos, a paksiak rutinos védője a veje. Sokat beszélgetnek a futballról?
– Ákos most nem volt otthon, edzőtáborba utazott a csapattal. Ha együtt vagyunk, természetesen szóba kerül a futball, de nem ez az örök témánk. Rendes fiú, jobb párt nem is kívánhattam volna a lányomnak.
– Ilyenkor nyáron a strandon azért lábtengózik néha?
– Strandra elvétve járok, azonban kispályán még mindig játszunk a régi társakkal. Orvosi cég szponzorálja a csapatunkat, szoktam is mondani, ebben a korban éppen jó mecénás állt be mögénk, mennek az évek, ha valakivel baj van, rögtön tudnak segíteni… Dombi Tibi, Madar Csabi, Kerekes Zsombor, Ibrahima Sidibe, jó kis brigádunk van.
– Valóban nem rossz névsor. Veretlenül nyerik a bajnokságokat?
– Sorozatban tizedik éve mi vagyunk a bajnokok, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy az öregfiúk között indulunk. Az első ligában is megállnánk a helyünket, de sokszor nehezen jövünk össze, épphogy csak ki tudunk állni. Arról nem is beszélve, hogy így legalább sikerélményünk van, elbotorkálunk még a pályán, mert focinak ezt már nem nevezném.
– A közelmúltban a szurkolók minden idők legjobb debreceni futballistájának választották. Nem bántja, hogy nem számítanak önre korábbi klubjánál?
– Most erre mit mondjak?! Sokkal jobban bánt, hogy a megyében egyre inkább leépül a labdarúgás. A Loki és a DEAC mellett nincs jelentős csapatunk. A megyében persze vannak, de a mi időnkben az NB II-ben is több környékbeli csapatot lehetett találni. Itt volt a Kaba, a Hajdúnánás, a városban meg még létezett a Debreceni Kinizsi is.
– Ha most fogadnia kellene, hogy Sándor Tamás lesz-e még a Debrecen vezetőedzője, vagy sem, mire tippelne?
– Szerintem ennek már nincs realitása. Már csak azért sem, mert más irányba indult a debreceni labdarúgás. Egyre kevesebb a magyar a klubnál, évről évre cserélődnek a tulajdonjogok, hányadrészek, nemcsak én, a városban a legtöbben nem értik, mi zajlik a Lokinál. A jelenlegi tulajdonosoknak az én nevem már semmit sem mond. A mi időnkben Szima Gábor volt a klub első embere, vele a mai napig tartom a kapcsolatot. Ő volt az utolsó mohikán, aki a saját pénzét tette a futballba. Szóval szeretnék edzősködni, hiányzik a munka, de órákat ingázni már nincs kedvem.
– Ha tegyük fel, a Zalaegerszeg keresné, nem is vállalná?
– Az más! Alacsonyabb osztályban nem vállalnám az ingázást, de jelentős kihívás miatt összepakolnék és költöznék.
– Mit szól a „magyarszabályhoz”?
– A mi időnkben kis túlzással mindenki debreceni kötődésű volt, nem volt szükség ilyen intézkedésekre. A tizenkét csapatos NB I-ben nyilvánvalóan sokkal nehezebb fiatalokat betenni, hiszen eredménykényszer van, nem gondolom, hogy a magyarszabály ezt orvosolni tudja. Az egyetlen kötelezően előírt fiatal ott lesz a pályán, de a többi helyre alighanem összevásárolnak az országból rutinosabb magyar játékosokat, és ők játszanak. Az más kérdés, hogy a fiatalok közül sokan nem is szolgálnak rá, hogy beállítsák őket a csapatba. Szerintem korábban sokkal több tehetséget lehetett találni egy korosztályon belül. A serdülők között nem én voltam a legjobb a csapatban, ám a sors úgy hozta, hogy sok nálam tehetségesebb csapattársamból nem lett profi futballista. Debrecenből az ifjúsági válogatottakba is négyen-öten jártunk rendszeresen egy korosztályból, sok kiemelkedő képességű játékosunk volt. Igaz, akkoriban mindenki focizni akart, nem volt ennyi lehetőség, mint a mostani gyerekek számára.
– Az NB I-ben öt keleti csapat is szerepel a mezőnyben, a DVSC mellett a Diósgyőr, a Kisvárda, a Nyíregyháza és a feljutó Kazincbarcika is azt a régiót képviseli. Örül neki?
– Jobban örültem volna, ha a mi időnkben van ennyi csapat a keleti országrészből. Nem kellett volna annyit buszoznunk. Az életemet meguntam, annyit ültünk a buszon. Sopron, Kaposvár, Zalaegerszeg, és még sorolhatnám. Egyik sem volt rövid túra. A többiek kártyáztak órák hosszat, én inkább zenét hallgattam. Egyébként tényleg jó, hogy ilyen sok a keleti együttes az élvonalban, már csak akkor lennék boldogabb, ha a nagyobb városok csapatai jutottak volna vissza, mint a Szeged vagy éppen a Békéscsaba.
– A feljutó Kazincbarcikáról mi a véleménye? Esélytelen a bennmaradásra?
– Esélytelennek azért nem nevezném, de nagyon nehéz idénye lesz. Láttam a csapatot többször is a közelmúltban, mostanában igazolgat magyar játékosokat, külföldieket, kicserélődik az NB II-es keret. Kuttor Attilát jó edzőnek tartom, a Mezőkövesdből is ütőképes együttest rakott össze. De a mezőnyben két csapatot kivéve senki sem mehet biztosra.
– Melyik az a két csapat? A Ferencváros és…
– …a Paks. Bognár György elképesztő csapatot faragott a magyar srácokból.
Született: 1974. június 20., Debrecen Posztja: középpályás Válogatottság/gól (1994–2000): 11/– Klubjai profi játékosként: DVSC (1990–1997), Torino FC (olasz, 1997–1998), Genclerbirligi (török, 1998, kölcsönben), Beitar Jeruzsálem (izraeli, 1998–2002), DVSC (2002–2009) Kiemelkedő eredményei: 4x magyar bajnok (2005, 2006, 2007, 2009), Magyar Kupa-győztes (2008), 3x magyar Szuperkupa-győztes (2005, 2006, 2007) Klubjai edzőként: DVSC (pályaedző, 2011–2016), Sényő FC (2017–2018), DEAC (2020–2023), Mátészalka (2024) |
![]() A 191 centiméter magas belső védő, Batik Bence 2024 tavaszán érkezett a Debrecenhez a Puskás Akadémiától, de mindössze öt bajnoki mérkőzésen léphetett pályára, mert a tavaly nyári felkészülés során megsérült. A felépülés a reméltnél jóval hosszabb időt vett igénybe, de a Loki harmadik ausztriai edzőmeccsén, a Cseh Kupa-győztes Sigma Olomouc ellen (1–3) csereként már beállhatott – a játékos a klub honlapjának a következőket mondta: |