Schatzl Nadine remekelt, két góllal legyőztük a románokat

HATÁR DÁVID (percről percre), NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló)HATÁR DÁVID (percről percre), NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló)
2020.12.14. 20:20
Schatzl Nadine remekelt, két góllal legyőztük a románokat (Fotó: Kolektiff images)
A női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében a magyar válogatott 26–24-re legyőzte Romániát, ezzel eldőlt, hogy a mieink az utolsó játéknap eredményeitől függetlenül az ötödik helyen zárnak a 2. csoportban.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DÁNIA
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. CSOPORT (KOLDING)
MAGYARORSZÁG– ROMÁNIA 26–24
(13–14)
Kolding, zárt kapuk mögött. V: Mitrovics, Kazanegra (montenegróiak)
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – Lukács V. 2, SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 4, Tomori, Helembai F. 2, Kovacsics 2, SCHATZL NADINE 7. Csere: Szikora (kapus), Klujber 3 (2), LAKATOS R. 5, Tóvizi P., Háfra N. 1, Csiszár-Szekeres, Faluvégi D. Szövetségi kapitány: Danyi Gábor, Elek Gábor
ROMÁNIA: Dumanska – Seraficeanu 2, Laslo 3, Buceschi 3 (2), OSTASE 8, Neagu 5, Dinca 1. Csere: Dedu, Mazareanu (kapusok), Polocoser, Savu, Iuganu 1, L. Popa 1, Iovanescu, A. Popa. Szövetségi kapitány: Bogdan Burcea
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–1. 9. p.: 4–4. 11. p.: 7–5. 21. p.: 12–10. 36. p.: 15–17. 44. p.: 20–18. 52. p.: 21–21. 58. p.: 25–22
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 3/2

A csoport másik hétfői mérkőzésén
Hollandia–Németország 28–27 (14–15)

A mieink és a románok sem lehettek elégedettek az Eb-n eddig mutatott teljesítményükkel, mindkét válogatott az első pontjaira hajtott a középdöntőben. Eredetileg azt terveztük, hogy a meccsre becseréljük Pásztor Noémit, de végül Tóth Eszter helyére kellett visszahozni Lakatos Ritát irányítóban.

Nagy lendülettel kezdtünk, és villámgyorsan kétgólos előnybe kerültünk, de elég volt néhány kimaradt helyzet, hogy a románok egyenlítsenek. Utána többször is tiszta helyzetet teremtettünk Schatzl Nadine-nak, aki biztos kézzel értékesítette őket, ezzel elmentünk hárommal (8–5). A románok közben előbb rosszul cseréltek, majd meg elfelejtett egy emberük bemenni, mindez jól szemléltette, hogy nem koncentráltak teljesen.

Az ellenfél kulcsembere, Cristina Neagu nem volt annyira aktív, mint megszokhattuk tőle, sokszor inkább csak osztogatott, a beálló Lorena Ostase viszont jól élt a lehetőségeivel. A korábbi siófoki Denisa Dedu érkezett a kapujukba a félidő közepén, és rögtön nagyot védett Klujber Katrinnal szemben. Közte háromnál megfogták a meccset a románok, és rendre megvolt a válaszuk a találatainkra, sőt többször egyre is feljöttek.

Mindkét oldalon voltak bosszantó hibák, támadásban nem becsültük meg eléggé a labdát, és védekezésben is elszámoltuk magunkat néhányszor, így a hullámvölgyünket kihasználva a 26. percben először vezettek a románok (12–13). Látszott, hogy Dedu a Magyarországon töltött időszakában jól kiismerte a játékosainkat, több párharcot is a román kapus nyert meg. Az utolsó kilenc percben így csak Lakatos talált be, ezzel14–13-as hátrányban voltunk a szünetben.

Nagy volt a csata a pályán (Fotó: AFP)

Dedu ott folytatta, ahol az első játékrészben abbahagyta, a szélről leadott próbálkozásainkat is hárította, így kettővel elmentek a románok. Zaklatott, sok hibával tarkított periódus következett, az volt a kérdés, melyik fél jön ki belőle jobban. Szerencsére ezek a mieink voltak, védekezésben többször is jól előztük meg Neaguékat, labdákat szereztünk, indulni tudtunk, vagy éppen felállva helyzetig játszottuk ki, és így 20–18-ra fordítottunk. Tizenegy perc alatt csak egyszer találtak be a románok, ráadásul Neagu is fáradni látszott, miközben Dedut is lecserélték.

Bogdan Burcea időkérése után ki tudott egyenlíteni az ellenfél, ám utána is a mieink kerültek mindig előnybe. A helyzetek alapján azonban több góllal kellett volna nyernünk azt az időszakot, amíg Neagu pihenőt kapott. Ez nem jött össze, így döntetlenről indult a hajrá. Bíró Blanka továbbra is jól védett, Lakatos lendületesen játszott, a megmozdulásaiban benne volt a gólveszély, amire nagy szükségünk volt. Klujber próbálta megfogni Neagut, aki így is helyzetbe tudta hozni Ostasét, a Crina Pinteát helyettesítő beállóval továbbra sem bírtunk.

Ezzel együtt az utolsó percekben Lakatos találataival kiharcoltuk a megérdemeltnek nevezhető,26–24-es győzelmet, amivel biztosan az 5. helyen zárunk a csoportunkban, így összesítésben a 9. vagy a 10. pozícióban fejezzük be az Eb-t. Előtte még kedden 20.30 órától a már biztos elődöntős norvégok ellen lépünk pályára.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Zácsik lő még egy gólt passzívnál (26–23). Andreea Popa harcol ki még egy hetest. Buceschi ezt is belövi. Ez a vége, 26–24-re legyőztük a románokat, ezzel az ötödik hely megvan a csoportban.

59. perc: Andreea Popa harcol ki hetest, Zácsik lökte fel. Szikora érkezik ismét a kapuba. Buceschi a jobb felső sarokba bombázza a labdát. 25–23

58. perc: Eldőlt? Lakatos nem túl erős lövése után a kapuba pattan a labda. 25–22

57. perc: Lakatos ellépi, de a másik oldalon Buceschi is technikai hibát vét.

56. perc: Helembai előzi meg Ostasét, és labdát szerez.

55. perc: Seraficeanu a kapufát találja el. Lakatos ráfut a falra, majd gólt lő. 24–22

54. perc: Csak a szokásos, Neagu megtalálja Ostasét, aki gólt lő (22–22). Jó a húzás a szélre, Schatzl pedig megszerzi a hetedik gólját is. 23–22

53. perc: Időt kér a magyar szakmai stáb. Eladjuk a labdát, majd Klujber visszaszerzi, Lakatos pedig gólt lő (22–21). Időt kérnek a románok is.

52. perc: Faluvégi szedi össze a labdát, de ő sem találja el a kaput. Neagu bejátszása után Ostase lő gólt. 21–21

51. perc: Passzívnál Háfra lövi a kapu mellé a labdát. Laura Popa csúnyán a kapu mellé dobja a labdát.

50. perc: Lakatos kap szabaddobást, pedig ez talán egy hetest is megért volna.

49. perc: Klujber a bal alsó sarokba lövi a labdát (21–20). A másik oldalon Ticu harcol ki hetest, Szikora érkezik a magyar kapuba. Neagu visszajön a kispadról, Szikora azonban hárítja a büntetőjét.

48. perc: Laslo egy jó csel után ziccerben találja magát, majd a kapuba lövi a labdát (20–20). Schatzl harcol ki hetest.

47. perc: Megtalálják Ostasét, aki befordul, majd gólt lő (20–19). Zácsik nem találja el a kaput.

46. perc: Laslo lövése után Bíró nyomja a lécre a labdát. Tomori ziccerét A Dedut váltó Mazareanu védi.

45. perc: Neagu dobja ki oldalra a labdát. Schatzl rálép a vonalra.

44. perc: Schatzl lehetetlen helyzetből beugrik, és gólt lő (20–18). Időt kérnek a románok.

43. perc: Zácsik egy betörés után eredményes (19–18). Megint Neagu veszíti el a labdát, Tomori előzte meg Ostasét.

42. perc: Faluvégi szerez labdát, a lerohanás végén pedig Helembai a kapuba pattintja a labdát (18–17). Gyorsan egyenlítenek a románok, Neagu kerül közel a falhoz, majd gólt lő.18–18

41. perc: Helembai tiszta ziccerben nem találja el a kaput.

40. perc: Neagu szórja el a labdát, amelyre Faluvégi vetődik rá. Tomori passza pontatlan, Neague azonban nem tudja az üres kapunkba dobni a labdát.

39. perc: Iuganu ezúttal a lécre ejti a labdát. Lakatos lövése után Deduról kerül a kapuba a labda, egyenlő. 17–17

38. perc: Passzívnál Háfrát állítják ki két percre. Elek Gábor még egy sárga lapot is kap.

37. perc: Passzívnál Schatzl harcol ki hetest. Klujber érkezik, és magabiztosan értékesíti a büntetőt. 16–17

36. perc: Neagu bombázza a kapunkba a labdát. 15–17

35. perc: Tomori lövését védi Dedu, majd Laura Popa dobja a kapunk mellé a labdát. Ez most bent van, Schatzl estében talál a kapuba. 15–16

34. perc: Kovacsics adja el a labdát, Háfra azonban visszaszerzi. Ráadásul Háfra lő egy pokolian nagy gólt (14–15). Laura Popa ugrik be a jobb szélről, és gólt lő. 14–16

33. perc: Elveszítjük a labdát, a lerohanás végén azonban Laslo Bíróba bombázza a labdát.

32. perc: A másik oldalról Faluvégi ugrik be, nem túl jó szögből, Dedu pedig véd. Kiegészültünk, ennek ellenére megtalálják Ostasét, aki befordul és gólt lő. 13–15

31. perc: Elkezdődött a második félidő, a mieink támadhatnak először. Schatzl találja el a kapufát, szerencsére a visszafutó Háfra lekapja a levegőből a labdát.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Laslo lövését Szekeres blokkolja. Passzívnál Szekeres robban ki a falról, és letarolja Buceschit, ki is állítják két percre. Seraficeanu a kapufát találja el, a magyar stáb időt kér. Háfra próbálkozik kilenc méterről, de nem találja el a kaput. Ezzel vége az első félidőnek, a szünetben 14–13-ra vezetnek a románok.

29. perc: Ostase a hatoson belülről jött ki, a gyors magyar ellentámadás végén azonban Lukács lövését védi Dedu.

28. perc: Neagu felugrik és a kapu jobb oldalába bombázza a labdát (12–14). Lakatos egy remek csel után megtalálja a rést, majd a bal alsóba lövi a labdát. 13–14

27. perc: Kellett ez a védés, Seraficeanu lövése után Bíró véd, de Lukács nem tudja megmenteni a labdát, tovább támadhatnak a románok.

26. perc: Vezetnek a románok, Ostase talál a kapunkba (12–13). Klujber lövését védi Dedu – számított is erre a kísérletre.

25. perc: Schatzl nagy nehezen összeszedi a labdát, majd valahogy lő, de Dedu véd. Időt kérnek a románok.

24. perc: Szabálytalan zárás Tóvizinél. Laslo talpról a kapuba lövi a labdát, egyenlő. 12–12

23. perc: Lakatos talpról eleresztett lövése után Dedu véd. Seraficeanu ezúttal a kapu mellé dobja a labdát ziccerből.

22. perc: Klujber kezéből kiesik a labda, a lerohanás végén pedigLasloköszön be (12–11). Újabb eladott magyar labda, de ezúttal elrontják a lerohanást a románok.

21. perc: Hasonló jelenetsor a másik oldalon is, Kovacsics lövését védi Dedu, Helembai azonban gólt szerez a kipattanó begyűjtése után (12–10). Bíró véd Neagu lövése után.

20. perc: Erre is van egy gyors válasz, Kovacsics két védővel a nyakán eredményes (11–9). Buceschi lövését védi Bíró, de Ostase összeszedi a kipattanót és a kapuba dobja a labdát. 11–10

19. perc: Seraficeanu passzívnál átejti Bírót (9–8). Azonnal jön a válasz, Zácsik eredményes egy betörés után (10–8). Megint megtalálják Seraficeanut, aki megint átejti a labdát Bíró felett. 1–9

18. perc: Neagu talpról lövi ki a jobb alsót (9–7). Laura Popa szabálytalankodik, ez is megért egy kétperces kiállítást. Sajnos azonnal elszórjuk a labdát.

17. perc: Laslo bejátszása nem jó, gyorsan indulunk, Klujber ziccerét azonban Dedu védi.

16. perc: Schatzl egyelőre remek, beugrik és kilövi a kapu bal oldalát – negyedik kísérletéből a negyedik gólját szerzi. 9–6

15. perc: Laslo ziccerét Bíró védi, de oldalt ment róla ki a labda. Iuganu ugrik be a bal szélről, majd a kapuba lövi a labdát. 8–6

14. perc: Kovacsics labdáját Laslo leüti, Ostase rohan és gólt lő (7–5). Ezúttal is jó a húzás a bal szélre, Schatzl pedig nem hibázik. 8–5

13. perc: Rosszul cseréltek a románok, Dincát állítják ki két percre. Gyorsan helyzetet alakítunk ki, de Lukács lövése kijön a bal oldali kapufáról. Laslo megy bele Tomoriba.

12. perc: Ostase volt a hatoson belül, a másik oldalon Zácsik lövését Dumanska védi.

11. perc: Ráadásul utólag Buceschit állítják ki két percre. Neagu lövését védi Bíró, ráadásul jön egy újabb gyors magyar gól, ezúttal Lukács pattintja a román kapuba a labdát. 7–4

10. perc: Zácsik ráfut a falra, majd a kapu bal oldalába lövi a labdát (5–4). Ostase nem találja el a kapunkat, a lerohanás végén pedig Schatzl eredményes.6–4

9. perc: Klujber hetesét védi Dumanska, de a kipattanót már a kapuba vágja a magyar átlövő (4–3). A másik oldalon megtalálják a befutó Ostasét, aki befordul és gólt lő. 4–4

8. perc: Lukács ugrik be, de a jobb oldali kapufát találja el. Savu lövése után oldalra nyomja a labdát Bíró. A másik oldalon Helembai harcol ki hetest.

7. perc: Emberfogásra kimegyünk Neagura, de Buceschi egy átlövéssel beveszi Bíró kapuját (3–2). Klujber lövését védi Dumanska, majd a gyorsindítás végén Dinca egyenlít. 3–3

6. perc: Kovacsics passza után Schatzl nem tudja megfogni a labdát.

5. perc: Schatzl ugrik be balról, majd kilövi a jobb alsót (3–1). Dinca is a bal szélről ugrik be, de a kapu mellé ejti a labdát.

4. perc: Zácsik lövése nem jó, de a másik oldalon Dinca lövését Bíró védi.Polocosert kell ápolni, belefutott Zácsik könyökébe. Nagyon szerencsétlen ütközés volt, de ebben nem volt szándékosság. Elképzelhető, hogy Polocoser nem tudja majd folytatni.

3. perc: Buceschi bejátszása nem jó, újabb gyors góllal büntetünk: Lukács kap jó labdát, majd kilövi a jobb alsót (2–0). Itt a válasz, Neagu bombázza a kapunkba a labdát. 2–1

2. perc: A románok nem sietnek, meglehetősen lassan építik fel a támadásukat.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a románok vezethetik az első támadást. Neagu adja el a labdát, majd rendezetlen védelemmel szemben Kovacsics lövi ki a bal alsót. 1–0

A csapatok már a pályán, jönnek a himnuszok.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Románia mérkőzés a női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

„Olyan mérkőzés után vagyunk, amely túl sok örömre nem ad okot, pozitívumokra nem nagyon tudunk támaszkodni– mondtaDanyi Gábor.– Azt gondolom,azokra a holtpontjainkrakell elsősorban megoldást találnunk, amelyek jönnek-mennek menetrendszerűen és mélyek,s olyan szintre hozni őket, hogy ne legyenek ilyen nagy gödrök. Elkeseredésre nincs ok, tanulni, dolgozni kell, és a következő két meccs minden egyes pillanatát arra használnunk, hogy építkezzünk, feljebb lépjünk.”

Elek Gáborarról beszélt, a legnagyobb gond az, hogya fordulópontoknál követik el a legnagyobb hibákat.

„A németek ellen kétszer is visszajöttünk nagyobb különbségű hátrányból, mégsem tudtuk a magunk javára fordítani a meccset. Ami nekem még ennél is jobban fáj, hogy a végén még – idézőjelben –ki is végeztük magunkat, és a szoros mérkőzésből simát csináltunk.Úgy látjuk, hogy a lányokban olyan nagy megfelelési kényszer van, ami egyelőre nem segíti, hanem gátolja a teljesítményüket.Ez a legnagyobb problémája a csapatnak, és ezen kell a legkomolyabban dolgozni, hogy ezt levegyük róluk az olimpiai selejtezőig.Most nincs nyomás, illetve elvárás, de márciusban lesz. Ezt tudomásul kell venni,és aki ezt nem tudja kezelni, nem tud ezen túllépni, annak nem biztos, hogy helye lesz a válogatottban.

Románia az elmúlt 60 évben állandó „játszótársunk” az olimpiákon, világ- és Európa-bajnokságokon, elég, ha csak azt vesszük, hogy a tavalyi vb-n és a mostanit megelőző négy Eb-n is összecsapott a két válogatott. A legutóbbi két Eb-n menetelő keleti szomszédunk Dániában eddig a magyar együtteshez hasonlóan rendkívül hektikusan szerepel, igaz, a világjárvány jócskán felborította a nemzeti csapat terveit és a keret összeállítását, amely egyik legnagyobb klasszisát, a korábban Győrben is játszó beállót, Crina Pinteát is kénytelen nélkülözni. A világ jelenlegi egyik, ha nem a legjobb női kézilabdázója, az Eb-k történetének legeredményesebb góllövője,Cristina Neaguviszont ott van. Az eddig négy meccsen 57 lövésből 22-szer betaláló (39%-os hatékonyság) csapatkapitány alapjaiban határozza meg a románok játékát és taktikáját.

„Csapatunk épülése szempontjából rendkívül fontos a magyarok elleni találkozó. Szeretnénk pontokat szerezni a középdöntőben is, mert tényleg nem hiszem, hogy a csoportkörben szerzett egy sikerrel térünk haza a tornáról. Igyekszünk rendezni a sorokat és jó játékkal nyerni hétfőn” – mondta a meccs előtt Cristina Neagu, a román válogatott balátlövője.

ELLENFÉLNÉZŐ: ROMÁNIA
Olimpia:4. (1976), 7. (2000, 2008) – 4 részvétel
Vb:1. (1962), 2. (1973, 2005), 3. (2015), 4. (1971, 1975, 1993, 1999, 2007) – 23 részvétel
Eb:3. (2010), 4. (2000, 2018) – 12 részvétel
Magyar mérleg ellene:98 mérkőzés, 55 győzelem, 9 döntetlen, 34 vereség (1958–1829)
Legutóbb egymás ellen:2019. december 6., Jacusiro, vb-csoportkör.
Románia–Magyarország 28–27 (10–16).
Legjobb magyar dobók:Kovacsics, Szabó Laura 6-6, Háfra N. 4

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A ROMÁNOK ELLENI MÉRKŐZÉSRE NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szikora Melinda (Siófok KC)
Jobbszélsők:Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők:Csiszár-Szekeres Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lakatos Rita (Váci NKSE)
Beállók: Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Helembai Fanny (Váci NKSE)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány:Danyi Gábor, Elek Gábor

Tartalékok:Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Pásztor Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Eszter (Motherson Mosonmagyaróvár)