Női kézi-vb: Spanyolország hibátlan teljesítménnyel csoportelső

NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Kumamoto)NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Kumamoto)
2019.12.06. 08:35
Fordulatos, küzdelmes mérkőzés végén a spanyolok örülhettek (Fotó: Kovács Anikó)
Rendkívül fordulatos mérkőzésen Spanyolország legyőzte Montenegrót a C-csoport első helyéért folytatott csatában a Japánban zajló női kézilabda-világbajnokságon. Nerea Penáék 2007 óta először nyerték meg százszázalékos teljesítménnyel a csoportjukat, igaz, ehhez az is kellett, hogy Montenegró a második félidőben negyedórán át gólképtelen maradjon.

A magyar idő szerint reggel hét órára eső kör egyik, ha nem a legnagyobb presztízsű összecsapását Montenegró és Spanyolország találkozója jelentette, ahol a tét a csoportelsőség volt – hibátlan mérleggel.

A találkozón Montenegró kezdett jobban, aztán az első félidő közepétől átvette az irányítást a 2011-es bronzérmes, amely 11–7-nél és 12–8-nál is négy góllal vezetett. Csakhogy Katarina Bulatovicsék vissza tudtak kapaszkodni: a szünetre egalizáltak (14–14), majd a második játékrész elején fordítottak és előbb három, majd 23–19-nél négy góllal is megléptek.

A spanyolok hiába próbálkoztak kapuscserével, ez sem hozott érezhető változást a védekezésükben, miközben elöl sorra jöttek a hibák. Viszont a hajrá kezdetére Montenegró is visszaesett, sőt, egyenesen lefagyott, tizenhat percen át akció- és tizennégy percig (úgy egyáltalán) gólképtelen maradt. A rossz szériát már kihasználta Spanyolország, és az 53. percben Pena hetesével egyenlített (23–23).

Ez igazi fordulópontot jelentett a mérkőzésen, Montenegró nem tudott felállni, s a spanyolok – visszanyerve az önbizalmukat – sorra jól fejezték be az akcióikat, így három perccel a vége előtt három góllal is elléptek (23–26).

A mérkőzésen csaknem húsz labdát eladó montenegróiak a véghajrában ugyan magukra találtak, egalizáltak, de az utolsó másodpercekben Barbosa találatával Spanyolország behúzta a két pontot (26–27).

A siófoki Nerea Pena hat gólt dobott a 2007 után ismét százszázalékos mérleggel csoportját megnyerő spanyoloknál, míg a montenegróiak közül a Győrben játszó Bulatovics három, a Debrecenben légióskodó Jelena Deszpotovics négy góllal zárt.

Szenegál 30–20-ra legyőzte Kazahsztánt, így megszerezte a vb előtt hőn áhított győzelmét.

Japán 35–18-ra megverte Kínát a D-csoportban, Brazília Ausztráliát ütötte ki 31–9-re a B-ben, míg Szerbia nagy csatában 29–27-re nyert a sorsdöntő, az A-csoport harmadik helyéért folytatott összecsapáson – ezzel továbbjutott. Szerbia továbbjutásában kulcsszerepet vállalt az érdi Jelena Lavko, aki hét góllal járult hozzá a sikerhez.