Nagy lépés a bajnoki cím felé: 9 gólos FTC-diadal a Győr felett

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2021.05.05. 15:42
A női kézilabda NB I-ben az FTC az eddig százszázalékos Győrt fogadta a 21. fordulóban, és kiváló játékkal kilencgólos (31–22) győzelmet aratott. Ezzel az összevetésben már jobban áll az ETO-nál, de még mindkét csapatnak 5-5 meccse van hátra a bajnokságban.
Nagyon masszív volt a ferencvárosi védekezés (Fotó: Árvai Károly)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Nagyon masszív volt a ferencvárosi védekezés (Fotó: Árvai Károly) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

NŐI KÉZILABDA NB I
21. FORDULÓ
FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–GYŐRI AUDI ETO KC 31–22 (17–11)
Budapest,
Elek Gyula Aréna, 300 néző. V: Andorka M., Hucker
FTC: BÍRÓ B. – MALESTEIN 10 (2), E. BÖLK 8, Behnke, Csiszár-Szekeres, SZUCSÁNSZKI 3, Schatzl Nadine 1. Csere: KLUJBER 5, Kisfaludy, Márton G. 1, Háfra N. 3, Stolle. Edző: Elek Gábor
GYŐR: Leynaud – Lukács V., Nze Minko 3, S. Oftedal 3, Edwige, E. Amorim 2, Fodor Cs. 3. Csere: Silje Solberg (kapus), V. KRISTIANSEN 5, Brattset 1, Anne M. Hansen 1, Faluvégi D. 2, Görbicz 2 (2). Edző: Danyi Gábor
Az eredmény alakulása. 6. perc: 2–4. 9. p.: 6–4. 19. p.: 11–7. 24. p.: 13–11. 36. p.: 18–13. 42. p.: 23–13. 48. p.: 24–16
Kiállítások: 2, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 4/2
Elek Gábor:
– Nem nagyon akarom elhinni ezt az eredményt, hogy ilyen is létezik... Hozzáteszem, káprázatosan küzdöttünk és harcoltunk, és időnként a szerencse is mellettünk állt. A múlt heti két bajnoki meccsünkön mi tapasztaltuk meg azt, amit most az ETO, hogy borzasztóan nehéz felpörögni, ha hosszú idő után játszol újra igazán éles meccset. Nem szeretnék beszélni a bajnoki címről, mert még nincs vége a bajnokságnak, de az esély a kezünkben van, és innentől ezt már nagyon nem szeretnénk elengedni.
Danyi Gábor: – Ilyen különbséggel is teljesen megérdemelten nyert a Ferencváros, amely abszolút fölénk kerekedett. Bíró Blanka teljesítménye alapvetően határozta meg az FTC játékát, és támadásban is nagyon okosan és türelmesen kézilabdázott az ellenfelünk. Nem nagyon volt ellenszerünk és válaszunk erre. Támadásban a ránk jellemző dinamizmus hiányzott, és kihagytuk a helyzeteket. Nem erre számítottam, de el kell fogadnom, főleg a sportban, hogy van olyan nap, amikor így alakulnak az események. Az utolsó pillanatig, amíg nincs vége a bajnokságnak, küzdeni fogunk.

Bajnoki döntőnek beillő rangadót vívott az FTC és a Győr a Népligetben. A fővárosiak egyszer kaptak ki eddig az idényben, éppen az ETO otthonában, ott ugyanakkor nagyon elrontották a hajrát, és végül hattal alulmaradtak. Így mivel az összgólkülönbsége sokkal jobb a listavezetőnek, a Fradinak legalább héttel kellett nyernie, hogy reálisan gondolhasson az aranyéremre.

Ahogybeharangozónkbanutaltunk rá, a két kapus, Bíró Blanka és Amandine Leynaud teljesítménye tényleg meghatározó volt. Mindketten tiszta helyzetekben is hárítani tudtak, a francia klasszis védéseire építve tudott vezetni a meccs elején a Győr, az FTC 5–4-nél fordította újra a maga javára az állást.

Ekkor többet hibáztak támadásban az öt percig gólképtelen győriek, így az ebből gyors ellentámadásokba lendülő Fradi egy ötös sorozattal el tudott menni hárommal. Különösen Klujber Katrin tudott sokszor betörésből eredményes lenni. Amikor felállt a Győr védőfala, már jóval nehezebb dolga volt a Fradinak, és többet is rontott, de az is igaz, hogy sokszor túlságosan is helyezni akarták a labdákat a hazaiak Leynaud-val szemben.

Ezzel együtt az FTC tartotta előnyét, miközben a 18. percben Béatrice Edwige megsérült, egy lábon ugrált le a pályáról. A francia légiós kiválása érzékeny veszteség volt védekezésben, míg beállóban Anne Mette Hansennek kellett tehermentesítenie Kari Brattsetet. Danyi Gábor csapata 11–7-es hátrányánál időt kért, majd Leynaud helyére beküldte Silje Solberget. Norvég klubtársa, Stine Oftedal vette a kezébe az irányítást, és az ETO kettőre zárkózott fel. Elek Gábor is kikérte az idejét, és Emily Bölk visszaállásával a szünet előtti percek újra a hazaiaké voltak. Angela Malestein emberelőnyben az üres kapuba ívelt, míg az első játékrészben közel ötven százalékkal védő Bíró Blanka megfogta Görbicz Anita időn túli hetesét, ezzel 17–11-re vezetett a Fradi.

Az FTC hiányzói közül Janurik Kinga már állva figyelte a lelátóról az eseményeket, míg a kispad felett elhelyezkedő Kovacsics Anikó tanácsokkal próbáltaellátni a társait.

A második félidő elején Veronica Kristiansennek voltak eredményes akciói, de utána újra belelendült a Fradi, és ötgólos szériával tízre hizlalta a vezetését (23–13). Úgy tűnt, a viszonylag korai kezdés miatt a meccs alatt is érkeztek újabb szurkolók, így egész parázs hangulat kerekedett, miután a Győrt is szép számmal kísérték el drukkerek.

Leynaud visszaállása jókor jött az ETO-nak, sikerült hétre csökkenteni a hátrányt, de mindez rövid életű volt. A hátralévő időben azért kellett küzdenie a leginkább játékosai egyéni villanásaira támaszkodó Győrnek, hogy sikerüljön héten belülre érnie, és mentek is előre a vendégek rendesen, de az FTC játéka nem esett vissza. A Csiszár-Szekeres Klára által irányított védekezés végig kemény volt, és a kiválóan játszó Bölk, Malestein duó a hajrában kulcspillanatokban talált be.

A Fradi 31–22-es sikerével nagy lépést tett a bajnoki cím felé, ám még öt meccse van a végéig, különösen a debreceni túra ígérkezik rázósnak, ráadásul közben jövő szombaton a Magyar Kupa elődöntőjében is összecsap a két együttes.

Az FTC legutóbb 2017. október 31-én győzte le a győrieket, akik azóta csupán egyszer, tavaly január 22-én veszítettek bajnoki meccset, akkor Siófokon kaptak ki 34–29-re. A két csapat 103. alkalommal találkozott egymással a bajnokságban, és 52 győri siker, valamint hét döntetlen mellett ez volt a 44. FTC-győzelem.

*a mérkőzést március 12-ről halasztották el a győriek BL-nyolcaddöntője miatt
**a mérkőzés hivatalos időpontja május 30., de Győr akkor a BL négyes döntőjében szerepel

14. Békéscsaba211119488–678–1903
Azonos pontszám esetén idény közben az összesített gólkülönbség rangsorol, az idény végén viszont az egymás elleni eredmények. A Győr–FTC viszonylatban ez a fővárosiaknak kedvez.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége! A Ferencváros kilenc góllal nyert, így ha a hátralévő meccseit megnyeri, bajnok lesz. 31–22

60. perc: Hetest kapott a Győr, amelyet Görbicz belőtt. 32–22
59. perc: Nem siette el a támadást természetesen a Ferencváros, és ez lehet, hogy bajnoki címet ér. A passzívjelzés után Bölk elhajlásból lőtt gólt. 31–21
58. perc: Szucsánszki
labdaeladása után két és fél perce maradt a győrieknek, de Hansen a lécet találta el.
58. perc: Pillanatok alatt jött a válasz Brattsettől. 30–21
57. perc: Görbicz lőtt mellé a bal szélről, majd sokáig támadott a Fradi, aminek Bölk gólja lett a vége. 30–20
56. perc: Szucsánszki lépegetett a védők között, majd a hálóba pattintott. 29–20
56. perc: Brattset vált meg a védőjétől, majd a bal alsóba lőtt. 28–20
55. perc:
Nyitott védekezéssel próbálkozott a Győr, passzívig játszott az FTC, amikor Bölk távoli lövését védte Leynaud.
54. perc: Ferencvárosi időkérés.
54. perc: Brattset harcolt ki hetest, amelyet Görbicz a bal fölsőbe lőtt. 28–19
54. perc: Bölk cselezgetett, aztán jól bedobta. 28–18
53. perc: Nze Minko keveredett be a hatos közelébe, és most belőtte. 27–18
52. perc: Gyors egymásutánban gólváltás a csapatok között, így maradt a tíz közte. 27–17
51. perc: Malestein használta ki szép pörgetéssel az emberelőnyt. Tízgólos. 26–16
51. perc: Görbiczet
küldték ki két percre visszahúzás miatt. Kettős győri emberhátrány.
50. perc: Oftedal került jó helyzetbe, de ma Bíró szenzációsan véd.
50. perc: Amorimot küldték ki visszahúzás miatt. Kisfaludi betört, belül védekezésért hetest kapott. A hetest Malestein a kapufára dobta, aztán a kipattanót már belőtte. 25–16
49. perc: Bíró
újabb védése után Háfra hibázott, a kipattanót Leynaud megpróbálta belőni az üres kapuba, de nem sikerült neki.
48. perc: Szucsánszki pattintott fölé.
47. perc: Faluvégi került helyzetbe, és nagy szerencséjére becsorgott a labda. 24–16
47. perc: Brattset
ziccerét védte Bíró, de maradt a labda a Győrnél, ráadásul Bölk két percet kapott.
46. perc: Klujber nagy helyzetben nem tudta becsapni Leynaud-t.
45. perc:
Belemenést fújtak Klujbernél, a másik oldalon Fodor nem tudta belőni a helyzetét.
44. perc: Faluvégi lőtt gyors gólt a jobb szélről. 24–15
44. perc: Néha a Ferencváros is ront, például az imént. Aztán egy eladott labdából Malestein lőtt megint az üres kapuba. 24–14
43. perc: Kristiansen mesteri alsó lövése kötött ki a bal alsóban. 23–14
42. perc: Bölk
óriási csellel tört be a kapu elé, Brattset visszahúzta, hetes és két perc. A hetest Malestein belőtte. 23–13
41. perc:
A győri támadás ezúttal is rossz volt, nagyon pattognak a ferencvárosiak védekezésben.
41. perc: Győri időkérés.
40. perc: Malestein-percek. A holland világbajnok a jobb szélen maradt egyedül, és nagyon biztosan belőtte. 22–13
40. perc:
Sokáig támadott az ETO, majd Oftedal lőtt nagyon fölé.
39. perc: Elrontotta a támadást a Győr, Malestein gyorsan indult, és az üres kapuba lőtt. 21–13
38. perc:
Hetest kapott az FTC, ráadásul Faluvégit ki is küldték két percre. A hetest Malestein belőtte. 20–13
38. perc: Lukács
helyzetét ezúttal is kifogta Bíró.
37. perc: Hosszú idő után újra Fradi-gól, Szucsánszki talált be. 19–13
36. perc: Lukács kiszorított helyzetből Bíróba lőtt, a másik oldalon rossz volt a bejátszás, jött előre a Győr, Kristiansen pedig egyéni akcióból ért el gólt. 18–13
35. perc: Stolle
lövését védte szépen Solberg.
34. perc: Újabb szabálytalanság támadásban a Fradinál, a másik oldalon Kristansen lőtt gólt betörésből. 18–12
33. perc: Stolle
belefordult Kristiansenbe, majd a másik oldalon éppen Kristiansen találta el a jobb kapufát.
32. perc: Amorimot, majd Kristiansent is lesáncolták. Gödörben a Győr.
31. perc: Bölk pillanatok alatt bevágta a helyzetét, hét gól az előny. 18–11
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, hat góllal vezet az FTC. 17–11

30. perc: Időn túli hetest kapott a Győr, amelyet Görbicz kihagyott, mert Bíró védett.
30. perc: Labdát lopott a Fradi, Malestein pedig az üres kapuba lőtt a saját szaggatottjáról. 17–11
29. perc: Háfra előtt szétnyílt a fal, a lövés pedig a kapu jobb oldalában kötött ki. 16–11
29. perc: Lukács
kapott kétperces büntetést.
28. perc: Nze Minko is elsiette a lövést, így a labda Bíró zsákmánya lett.
28. perc: Bölk alsó lövését lábbal védte Solberg.
27. perc: Oftedal
óriási passzát Brattset dobta rá ziccerben, de Bíró nagy bravúrral védett.
26. perc: Bölk szép csel után remekül ejtette át Solberget. 15–11
26. perc: Fodor
megint megpróbálta a rövid sarkot, de ezúttal nem jött be.
25. perc: Bölk megint lőtt egy óriási átlövésgólt. 14–11
25. perc: Ferencvárosi időkérés.
24. perc: Lukács labdát lopott, Kristiansen gyorsan indult, és belőtte a ziccert. 13–11
24. perc: Amorim több kihagyott helyzet után most közelebb ment, így már jó is lett. 13–10
23. perc:
Elrontott győri támadás után Szucsánszkinál láttak belemenést a másik oldalon.
22. perc: Háfra már passzívnál váratlanul kifelé cselezett, és így lett jó, mert a lövése a kapu bal oldalában kötött ki. 13–9
21. perc: Oftedal nem sokat vacakolt, fürgén kilőtte a bal alsót. 12–9
21. perc: Szucsánszki nagyon szépen felment, és a lövése is pontos volt. 12–8
20. perc: Amorim lövését Bíró védte de a kipattanó Fodor elé került, ő pedig belőtte. 11–8
20. perc: Oftedal
lövése mellészállt, a Fradi gyors indítása viszont nem volt jó.
20. perc: Győri időkérés.
19. perc: Szucsánszki passzából Márton lövése találta meg az utat a kapuba. 11–7
18. perc: Fodor
kiszorított helyzetből a kapufát találta el.
17. perc: Hansent lesáncolták, a másik oldalon Háfra passzából Klujber határozottan tört be a kapu elé, és be is pattintotta. 10–7
16. perc: Schatzl
jól megnézte, hogy hová dobjon, aztán a kaput sem találta el.
15. perc: Fodor, hogy milyen ravasz volt! Úgy tűnt, a bal szélről a hosszút veszi célba, de a rövidbe pattintott. 9–7
15. perc: Lövés nélkül befejeződött győri támadás után Bölk klasszikus átlövésből talált a kapu bal oldalába. 9–6
14. perc: Behnke kihagyta a ziccert, de a kipattanót Schatzl kapta el, ő pedig belőtte. 8–6
13. perc: Újabb ferencvárosi rontás után Nze Minko hozta közelebb a vendégeket. 7–6
12. perc:
Kölcsönös rontások után gyorsan indult a Győr, de elrontották...
11. perc: Megint Oftedal próbálkozott, de ezúttal megtalálta a rést, gól lett a jutalma. 7–5
10. perc: Belemenés Oftedalnál, a másik oldalon Klujber megint helyzetbe hozta magát, és szépen pörgetett a hálóba. 7–4
9. perc: Oftedal betörése Bíróról ment mellé, majd Malesteint megint szabadon hagyták a győriek, a holland ezt góllal büntette. 6–4
8. perc: Amorim megint elpuskázta, így a hazaiak előtt adódott lehetőség a vezetés átvételére. Kicsit lassították a játékot, majd Klujber lőtt szép gólt betörésből. 5–4
7. perc: Amorim lövése kijött a kapufáról, gyorsan indult a Fradi, Klujber pedig a léc alá lőtt. 4–4
7. perc: Malestein a jobb szélen került helyzetbe, és éles szögből is szépen megoldotta. 3–4
6. perc: Kristiansen találta meg a lövőhelyzetet, és Bíró lába között lőtt a hálóba. 2–4
6. perc: Bölk
lövése a sáncban lelassult, Leynaud könnyen védte.
5. perc: Oftedal kapta a labdát beállóban, kicselezte a kapust, és a hálóba lőtt. 2–3
4. perc: Bölk nemrég hibázott, most viszont sikeres volt az átlövése. 2–2
4. perc: Amorim igen messziről lőtte el, és szerencséjére a labda a kapufáról pattant a hálóba. 1–2
3. perc: Fodor futott be a szélről, kapta a labdát, és be is pattintotta. 1–1
2. perc: Az első egy-két támadást nem sikerült góllal befejezniük a csapatoknak, aztán végül Klujber lőtt nagy gólt, ezzel törte meg a jeget. 1–0
1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Ferencváros zöld-feketében, a Győr tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

Az elmúlt években rendre a Ferencváros volt a hazai mezőnyben az első számú kihívója a világ jelenlegi legjobb csapatának, a Győrnek, kivétel talán az előző évad, amikor a bajnokság félbeszakítása előtt a Siófok üldözte a Rába-partiakat.

Ebben az idényben viszont egyértelműen a fővárosi zöld-fehérek tartják csak a lépést a címvédővel, az FTC egyetlen vereséget szenvedett el, persze épp a nagy rivális ETO otthonában, február 3-án, a végeredmény 33–27 lett. Jelenleg ez az egy győzelem jelenti a különbséget a két fél között, vagyis ha a Ferencváros szerdán a Népligetben nyerni tud, beéri a győrieket. Ellenben ha ismét Danyi Gábor együttese kerekedik felül, lényegében eldől a bajnoki cím, és az uralkodó marad a trónon.

Az előjelek az ETO sikerét vetítik előre. Egyrészt az elmúlt évek egymás elleni eredményei a kisalföldiek fölényéről tanúskodnak, az elmúlt öt kiírás nyolc bajnoki mérkőzéséből hatot nyert meg a Győr, egyet a Fradi, egyszer végeztek döntetlenre. A jelenlegi évad hajrájára is a címvédő érkezett meg élesebben, simán jutott be a Bajnokok Ligája négyes döntőjébe, sérült játékosa sincs, a vírus sem zavart be a munkába.

A Fradinak a Siófok elleni első félidő borzalmasra sikerült, hat góllal is égtek a fővárosiak, ám kapaszkodhatnak abba, hogy innen tudtak fordítani és nyerni. Viszont az FTC-ből hiányzik a válogatott Kovacsics Anikó és Janurik Kinga is sérülés miatt, ami szintén nem Elek Gábor együttesének esélyét növeli.

Ezzel együtt a szerdai, bajnoki döntővel felérő összecsapás hangulata egészen más lesz, mint az eddigieké – főleg, mert lehetnek nézők.