Női kézi Eb: hibátlan horvátok, a franciák nyerték a rangadót

N. T., B. L.N. T., B. L.
2020.12.08. 22:03
Micijevicék a szerbeket is legyőzték (Fotó: Kolektiff images)
Horvátország heroikus küzdelemben legyőzte a meccs utolsó negyedében leblokkoló Szerbiát a Dániában zajló női kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének 3. (utolsó) fordulójában, így biztosan a maximális négy ponttal kezdi meg a középdöntőt. Az A-csoportban Montenegró nyerte meg a Szlovénia elleni ki-ki meccset, de a végére majdnem leadta nagy előnyét, míg az esti rangadón a franciák felülmúlták a házigazdát.

A csoportunkban balkán derbivel indult a nap, a szerbek és a horvátok összecsapása a mieink szempontjából is jelentőséggel bírt. A szerbek a továbbjutás kiharcolásáért, a horvátok meg a biztos négy továbbvitt pontért léptek pályára.

A korábbi érdi Katarina Krpezs-Slezák magasan fellépett a horvátok átlövőjére, Camila Micijevicre, a volt dunaújvárosi játékos azonban így is megtalálta a lövőhelyzeteket. Először az eddig két bravúrgyőzelmet arató horvátok tudtak ellépni két góllal, utána azonban nem jött be a védekezésváltás és a nyitottabb formáció nekik, a szerbek 5–0-s sorozattal, Krpezs-Slezák és Jelena Lavko találataival 13–9-re fordítottak. Ráadásul közben a szélső Andrea Simara egy alkaros fejre ütésért piros, majd kék lapot kapott.

A horvátok visszaálltak zártabb védekezésre, és a faluk sokkal agresszívebbé vált, amivel a szünetre sikerült ledolgozniuk a hátrányukat, és egy 4–0-s sorozattal egyenlítettek (14–14). A második félidőben folytatódott az adok-kapok, mindkét csapat el tudott menni két góllal, de az utolsó tíz perchez döntetlen állásnál értek.

A két válogatottnak egyaránt meg kellett küzdenie a fáradtsággal, ami több hibát szült. Az utolsó öt percen belül a horvátok kerültek kétgólos előnybe, Larissa Kalaus azonban egy felesleges szabálytalansággal kipontozta magát. A szerbek 13 perces gólcsendet törtek meg, és a végén támadhattak az egyenlítésért, de Micijevic megszerezte a labdát. A fehérvári Tea Pijevic hét védéssel járult hozzá a sikerhez.

A torna egyértelmű meglepetéscsapatának számító Horvátország így hibátlanul zárta a csoportkört, és a maximális, négy pontot viszi magával a középdöntőbe.

A herningi A-csoportban a két, még pont nélkül álló csapat, Montenegró és Szlovénia találkozott, hogy egymás között eldöntsék a harmadik továbbjutó kilétét. Kim Rasmussen együttese már a félidőben hattal vezetett, a folytatásban pedig nyolc is volt az előnye, ám ezt majdnem leadta. A szlovénok a legvégére egyre jöttek fel, de a vereségükkel kiestek. A montenegrói csapatban a korábbi győri Jovanka Radicsevics kilenc góljával a mezőny legeredményesebbjének bizonyult, míg a DVSC játékosa, Jelena Deszpotovics hat találatig jutott.

Az A-csoport „döntőjében” a címvédő franciák és a háromszoros aranyérmes dánok csaptak össze. A gólkülönbség miatt utóbbiak voltak kedvezőbb helyzetben, az első félidő pedig ki-ki csatát hozott, felváltva vezettek a felek, de egyszer sem volt egynél több közte – a szünetre a franciák 12–11-gyel mehettek. A fordulást követően viszont bealudtak a dánok, egy 4–1-es szériával a 37. percben mér 16–12 volt az állás, ezután pedig állandósult a három-négy gólos különbség, így a franciák lettek a csoportelsők (23–20).

A Győri Audi ETO francia játékosa, Amandine Leynaud 31 lövésből 11-et kivédett. Klubtársa, a dán Anne Mette Hansen négy gólt dobott.