Szucsánszki vezérletével bravúros FTC-siker a Metz ellen

MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2021.01.20. 18:39
Az FTC-Rail Cargo Hungaria 32–30-as győzelmet aratott a Metz felett a női kézilabda Bajnokok Ligája harmadik fordulójából elhalasztott mérkőzésen. A zöld-fehérek sikerében kulcsszerepet játszott az óriásit küzdő Szucsánszki Zita, aki hét góllal és remek teljesítménnyel segítette csapatát.

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
A 3. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS
A-CSOPORT

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–METZ HANDBALL (francia) 32–30 (18–15)
Elek Gyula Aréna,
zárt kapuk mögött. V: Bolich, Hurich (osztrákok)
FTC: Janurik – Kovács Anett 3, Bölk 3, Behnke 1, Csiszár-Szekeres, Kovacsics, Márton G. 2. Csere: BÍRÓ B. (kapus), Klujber 5 (1), MALESTEIN 6 (2), SZUCSÁNSZKI 7, Háfra N. 2, Pásztor N., Stolle, Tóth N. 2, Schatzl Nadine 1. Edző: Elek Gábor
METZ: Eckerle – Bont 1, Burgaard 3, Stanko 1 (1), Perederij 1, O. KANOR 6, L. Kanor 2. Csere: Sako (kapus), Sajka 4 (1), Micijevic 1, Houette, Broch, Luciano 1, NOCANDY 8 (2), N'gouan 2. Edző: Emmanuel Mayonnade
Az eredmény alakulása. 8. perc: 3–3. 15. p.: 7–7. 19. p.: 10–7. 23. p.: 14–11. 27. p.: 17–13. 33. p.: 20–15. 42. p.: 22–21. 47. p.: 25–22. 52. p.: 27–26. 56. p.: 30–27
Kiállítások: 14, ill. 12 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 8/4
Elek Gábor:
– Borzasztóan erős a csoportunk, és láthatjuk, hogy rövid időn belül változhat a együttesek formája, egysége vagy mentalitása. Múlt hétvégén nagyon csalódottak voltunk, most pedig rendkívül boldogok. Igazi csapatmunka volt, néhány kiváló egyéni teljesítmények, és iszonyatosan akartuk ezt a sikert, erősek voltunk mentálisan, ez döntött.
Emmanuel Mayonnade: – Jobban teljesített az FTC, mi viszont túl sok buta hibát követtünk el, nem tudtuk azt a teljesítményt nyújtani, mint a korábbi meccseinken. Szomorú és csalódott vagyok emiatt és a vereség miatt, hiszen szeretnénk az első vagy a második helyen végezni a csoportban, amihez szükségünk lett volna erre a két pontra is. A hétvégi újabb találkozón próbálunk javítani.

Elek Gábor együttesének nem sok ideje volt nyalogatni a sebeket az Esbjerggel szemben szombaton elszenvedett 28–24-es vereség után, hiszen szerdán már a csoportelsőségért küzdő Metz érkezett az Elek Gyula Arénába Bajnokok Ligája-mérkőzésre. Ezt a találkozót még az őszről, a harmadik fordulóból halasztották el a ferencvárosi keretet sújtó koronavírusos fertőzések miatt, így ezen a héten kétszer is megmérkőzik a két csapat, hiszen vasárnap a 12. körben már Franciaországban csapnak össze egymással a felek.

Nagy kérdés volt a meccs előtt, hogy milyen állapotban van Kovacsics Anikó lába. Az FTC első számú irányítója még a CSM Bucuresti elleni meccs hajrájában sérült meg, és azóta nem épült fel teljesen. Az első félidőben most is csak az első tíz percet tudta vállalni, de a kiválása nem érződött meg a nagyon koncentráltan kezdő Ferencvároson. Jól érzékelhető volt ugyan, hogy a francia együttes sokkal könnyebben szerezte a góljait, de a zöld-fehérek nagyon türelmesen játszottak, és a sokszor passzívig elhúzódó támadások végén többnyire ugyanúgy gólokkal fejezték be akcióikat. Klujber Katrin váratlan megoldásokkal, Szucsánszki Zita pedig rutinos játékával hívta fel magára a figyelmet. És Elek Gábort is dicséret illeti, amiért nagyon jól „forgatta” a csapatát. A jó csapatmunkának és a magas százalékú helyzetkihasználásnak köszönhetően (ugyanitt: a Metz kapusai gyakorlatilag semmit sem védtek az első félidőben) a Ferencváros a szünetben három góllal vezetett (1815).

A szünet után a Fradi öttel meglépett, de a Metz ritmust váltott, és a rendkívül dinamikusan kézilabdázó Méline Nocandy vezérletével hamar felzárkózott egyre (22–21). Elek Gábor időkérése után visszaállt a két-három gólos különbség a két csapat között, ami pontosabb befejezésekkel lehetett volna nagyobb is, de kevesebb is, ha a francia csapat nem kapkodta volna el az akciót. Az egyenlítésért ugyanakkor a Metz egyszer sem támadhatott, viszont jegyezzük meg azt is, az FTC mind az első, mind a második félidőben több szerencsés gólt is lőtt – de ezek egyrészt ugyanannyit értek, mint a francia bombák, másrészt, mint tudjuk, szerencséje annak a csapatnak van, amelyik tesz is érte.

Három és fél perccel a vége előtt Olha Perederij kiállításánál, közte háromnál nagyon közel került a győzelemhez a Ferencváros, Schatzl Nadine első találata és Bíró Blanka újabb kivédett hetese után pedig még közelebb. Az utolsó percben kettőre olvadt a különbség, de nem kellett tartani attól, hogy a Metz pontot rabol az Elek Gyula Arénából. Ekkor már nem.

Ami a meccs legjobbját, Szucsánszki Zitát illeti: az FTC nyolcasa a mérkőzést közvetítő Sport Tv-n elhangzottak szerint legutóbb 2017 elején a Bucuresti-nek lőtt hét gólt a Bajnokok Ligájában.

Értékes győzelmet aratott tehát az FTC, amely a CSM Bucuresti-et megelőzve fellépett a csoport harmadik helyére, Franciaországban azonban ugyanilyen jó, sőt talán még ennél is jobb játékra lesz szüksége ahhoz, hogy újra meglepje a Metzet.32–30

8. Bietigheim (német)10118264–296–323

60. perc: VÉGE! MEGNYERTE A FERENCVÁROS! 32–30!

60. perc: Kanor ejt még egy szép gólt, 32–30.

60. perc:
lépéshiba miatt a Metz jöhet. Behnke lemegy még két percre.

59. perc:
BÍRÓ! Szerencséje is van, de kipattan róla Stanko hetese a kapufára!

59. perc:
Csiszár-Szekeres szabálytalan, hetessel jöhet a Metz.

58. perc: SCHATZL!
Nagyon fontos gól a szélről, 32–29!

58. perc:
Burgaard nem túlságosan erős lövése bepattan, 31–29.

57. perc:
Szucsánszkitól Behnke kap labdát, Perederij szabálytalan. Két perc, és hetest dobhat a Fradi, Malestein be is lövi! 31–28

56. perc:
Kanor nagyszerű csel után talál be, 30–28.

56. perc: Mayonnade időt kér.

56. perc:
Bölk talál be egy remek csel után, hárommal megy a Fradi! 30–27

55. perc:
Szucsánszki ezúttal hátul jeleskedik, összeszedi a franciák által elhagyott labdát!

55. perc:
Klujber ügyes mozdulata gólt eredményez, 29–27!

54. perc:
nagy passz Klujbertől, Szucsánszki be is talál, ám Luciano gyorsan válaszol. 28–27

52. perc:
a ziccerben rohanó Kanort löki fel a visszafutó Tóth. Két perc, a sértett gólja után 27–26.

51. perc:
dadogós hazai támadás végén Szucsánszki lő kapu mellé, de lépéshiba miatt elveszik a labdát a Metztől a játékvezetők.

50. perc:
Sajka kilövi a pókhálót a jobb felső sarokból, 27–25.

49. perc:
Tóth megy be remekül Szucsánszki passzával, egy csel után lő, gól! 27–24

49. perc:
Kanor gyorsan válaszol, 26–24.

48. perc:
Szucsánszki indul meg, Burgaard megtámasztja. Két perc és hetes, Malestein trükkös hetese a kapuban landol. 26–23

47. perc:
Kanor gázol át a ferencvárosi védelmen, és dob óriási gólt. 25–23

47. perc: Mayonnade időt kér.

47. perc:
nagyon hosszú ferencvárosi támadás, nagyon jó befejezéssel. Szucsánszki passzából Tóth dob gólt, 25–22.

45. perc:
Sajka hozza fel egyre a Metzet, Kovács gyorsan válaszol a szélről. 24–22

43. perc:
Szucsánszki harcol nagyot a gólért, a túloldalon a kapufán csattan a labda! Fontos gól volt a Fradi nyolcasától, 23–21.

43. perc:
Bölk átlövése pontatlan, de a franciák is elpasszolják magukat elöl.

42. perc: felzárkózott a Metz, jön is Elek Gábor időkérése.

42. perc:
N’gouan játssza magát szabadra középen, fel is hozza egy gólra a franciákat. 22–21

41. perc:
Kanor cseleit nem tudja szabályosan lekövetni a Fradi védősora, hetes. Stanko értékesíti, 22–20.

40. perc:
ziccert ront a Fradi elöl, de Bíró nagyot véd hátul!

39. perc:
Malestein talál be megint! 22–19

38. perc:
Malestein és Kanor gólváltása után 21–19.

37. perc:
Bölk lövését védi Sako, a túloldalon Nocandy válaszol. 20–18

36. perc:
még egy hetest dobhat a Metz Pásztor szabálytalansága után, Nocandy azonban a kapufára durrantja!

35. perc:
már passzívnál támad a Metz, de Kovacsics és Behnke közös szabálytalansága után utóbbi ül le két percre. Az újabb fault után Nocandy lőhet hetest, Bíró nem tudja védeni. 20–17

34. perc:
Burgaard betalál, majd a szélen szabálytalankodik – leül két percre. Klujber azonban kihagyja a megítélt hetest.

32. perc:
hosszan támadnak a hazaiak, a végén ismét Malestein talál be. 20–15

31. perc: FOLYTATJUK!
Egyből egy szerencsés Malestein-gól, 19–15.

30. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! HÁROM GÓLLAL VEZET A FERENCVÁROS 30 PERC UTÁN.

30. perc:
Szucsánszki nagyszerű csellel megy be, nem is hibázik. 18–15

30. perc:
Kanor a Metz akciója közben kap két perces kiállítást (színészkedésért), ám így is betalálnak a vendégek Nocandy révén. 17–15

29. perc:
Szucsánszki az egyik, Nocandy a másik kapunál eredményes, 17–14.

28. perc:
Pásztor Noémit ültetik le két percre a bírók.

27. perc:
Klujber növeli az előnyt, 16–13.

26. perc:
Sako védi Kovács szélről leadott lövését, de hazaadás miatt ismét a Fradi jön. Időt is kér Elek Gábor.

26. perc:
Janurikot találják fejbe, de hetest dobhat a Metz. Érkezik Bíró, de Nocandy betalál. 15–13

25. perc: Háfra!
Újabb hazai gól, 15–12!

24. perc:
hosszú Fradi-támadás után Klujber lövését védi Sako, a túloldalon Nocandy talál be.

23. perc:
N’Gouan talál be gyorsan, de Háfra passzából Szucsánszki válaszol. 14–11

22. perc:
Nocandy és Márton gyors gólváltása után 13–10.

21. perc:
Márton esik be a hatoson belülre Sajka „jóvoltából”. Két perc a vétkesnek, hetes a Fradinak – Klujber ki is használja. 12–9

21. perc:
kijátssza ezt a támadást a Metz, Sajka használja ki a helyet az átlövéshez. 11–9

20. perc:
Háfra remek csel után tüzel, meg is van az első gólja. 11–8

19. perc:
Szucsánszki pattintja be a tizedik Fradi-gólt, Nocandy találja meg a helyet a túloldalon. 10–8

18. perc:
Klujber passza nem elég pontos a szélről befutó Mártonnak, de a túloldalon Szucsánszki támadó szabálytalanságot harcol ki, így megint a Fradi jöhet.

17. perc: a hetesre beálló Bíró kivédi Houette büntetőjét!

17. perc:
Csiszár-Szekeres húzza vissza Burgaard lövő kezét, két perc a „jutalma”.

17. perc: jön is Mayonnade időkérése.

17. perc:
Szép csel után okos befejezés, Szucsánszki! 9–7 a Fradinak.

16. perc:
Malesteint küldik le a bírók két percre lökésért. Hetes is „jár” hozzá, de Sajka kapu mellé lövi!

15. perc: Kanor meg is bünteti a hibát, de Márton a bal szélről gyorsan válaszol. 8–7

15. perc:
Janurik újabb védést mutat be, ám a túloldalon elszórja a labdát a Fradi.

14. perc: Klujber!
Remek gól, ismét vezet a Fradi. 7–6

13. perc:
Bölk tüzel távolról, meg is van az eredménye, ám Perederij egyből egalizál. 6–6

12. perc: Janurik!
Megint Bont fejezi be a francia akciót, ám a Fradi kapusa lábbal hárít!

11. perc:
Bont azonnal egyenlít, ráadásul Kovácsnak le kell mennie két percre.

10. perc:
Kovács próbálkozik megint a szélről, de kicsi a szög, így nincs gól. Viszont visszakerül a labda a Fradihoz, Behnke ki is használja. 5–4

9. perc:
Klujber lő nagyot, ismét vezet a Fradi, de Kanor azonnal válaszol. 4–4

8. perc:
Micijevic egyenlít, 3–3.

7. perc:
Kovács megint megkapja a labdát a szélen, és megint betalál! 3–2

6. perc:
Janurik mutatja be első védését, a gyors támadás végén Kovács húzza be a labdát szélről a felső sarokba. 2–2

5. perc:
Kanor ül le két percre, emberelőnyben a Fradi.

4. perc:
Kanor harcol ki hetest, Sajka használja ki. 1–2

3. perc:
óriási gól jobbról, Burgaard lövése védhetetlen. 1–1

2. perc:
Bölk lő távolról, vezet a Fradi! 1–0

1. perc: KEZDÜNK! A vendégeké az első támadás, de nem tudják megszerezni a vezetést.

A franciák a mérkőzés előtt 15 perccel befejezték a bemelegítést, a Ferencváros játékosai még tíz perccel kezdés előtt is kint voltak a pályán.

ELŐZMÉNYEK
(Szerző: P. B.)

Nincs idő a sebeket nyalogatni a francia Metzet fogadó ferencvárosiaknál, akik tudják, jobban kell összpontosítaniuk a végzetes hibák elkerüléséhez.

Nincs megállás, sőt, a tempó tovább fokozódik a Ferencváros női kézilabdázóinak a Bajnokok Ligájában. A hétvégén a dán Esbjergtől fájó, 28–24-es vereséget szenvedő zöld-fehérek szerdán ismét hazai pályán lépnek fel, most pótolják ugyanis a Metz elleni, eredetileg a harmadik fordulóra, szeptember végére kiírt mérkőzést, amelyet koronavírus-fertőzések miatt halasztottak el.

A francia bajnokkal egyébként vasárnap, a „rendes” 12. fordulóban is megküzd Elek Gábor csapata, akkor idegenben. Egyvalamit leszögezhetünk az első csata előtt és a halasztástól függetlenül: legyen bármikor is a meccs, finoman fogalmazva sem lesz könnyű dolga az FTC-nek a helyi klasszisok mellett német, holland, horvát, szlovén és ukrán válogatottakra épülő, masszív Metz ellen.

„Csalódottak voltunk, nem esett jól a vereség az Esbjerg ellen, mert szerettünk volna nyerni. De rögtön a mérkőzés után megbeszéltük, hogy nem szabad sokáig szomorkodni, mert itt vannak a következő feladatok, ezekre kell koncentrálnunk, már csak ezért sincs mód arra, hogy nyalogassuk a sebeinket – tekintett előre Márton Gréta, a Ferencváros válogatott balszélsője. – A hétvégi meccs legnagyobb tanulsága, hogy a kiélezett szituációkban és a fontos pillanatokban jobban kell összpontosítanunk, hogy ne kövessünk el olyan hibákat, amelyek utána végzetesnek bizonyulhatnak. A dánok ellen mindig a legrosszabb pillanatokban rontottunk. Középen nem mindig ment gördülékenyen a támadójáték, és mi, szélsők sem tudtunk annyit segíteni, amennyit szerettünk volna. Az esbjergi védők szélesen helyezkedtek, védekezésben nem segítettek be a betöréseknél a belső védőknek, a kitolt és széthúzott faluk miatt nagyon nehéz volt a mi szélsőinket megjátszani.”

A junior-világbajnok szerint az Esbjerghez hasonlóan a Metz is nagyon gyorsan játszik támadásban, így hajtós, rohanós meccsre számít: „A franciákról elmondható, hogy rendkívül dinamikusak, az átlövőik magasak, erősek, és sokat is futnak, úgyhogy egy percre sem állhatunk meg, mert gyors csellel vagy átlövéssel hamar meg tudják lepni az ellenfelet, erre figyelnünk kell. Nehéz összecsapások várnak még ránk, erős riválisokkal, ettől függetlenül mindig, minden meccsből meg kell próbálnunk kihozni a legtöbbet, akkor is, ha papíron mi vagyunk az esélytelenebbek. Az elmúlt években is sokszor megmutattuk, képesek vagyunk meglepetést szerezni – hinnünk kell magunkban, és akkor bármi megtörténhet! Kemény a menet, amiben vagyunk, ám élvezzük, hogy sokat játszhatunk.”

„Továbbra is nagy kérdés, hogy irányítóposzton a sérüléssel bajlódó Kovacsics Anikó és Tóth Nikolett közül kit tudunk bevetni szerdán; hozzáteszem, a Metzet jobb csapatnak tartom az Esbjergnél –
mondta a mérkőzés előtt Elek Gábor, a zöld-fehérel vezetőedzője. – Mindenképpen feszesebbnek kell lennünk! A dánok ellen a támadójátékunk nem tetszett bizonyos periódusokban, a szélekre is csak elvétve vittük ki a labdát, hogy ott fejezzük be az akciókat. A második félidőben képtelenek voltunk megfelelően futni, ami nagy baj, mert nem tudtunk könnyű találatokat szerezni, s ez látszott is a lőtt gólok számán. Ebben van elmaradásunk.”