Rekordot jelentő magyar gólzápor Uruguay ellen a világbajnokságon

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2021.01.17. 20:16
Bodó Richárd a helyzet magaslatán, jön a bomba (Fotó: AFP)
Biztos győzelemmel folytatta a szereplését a magyar válogatott az egyiptomi kézilabda-világbajnokságon. A második fordulóban a nem túl nagy játékerőt képviselő Uruguay nem tudta megnehezíteni a mieink dolgát, 26 gólos siker lett a vége. Ezzel a magyar csapat továbbjutott, és minimum két pontot visz magával a következő körbe.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (2021. január 13–31., Egyiptom)
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT (GÍZA)

MAGYARORSZÁG–URUGUAY 44–18 (16–8)

Gíza, zárt kapuk mögött. Vezette: Kolahduzan, Muszavian (irániak)
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY M. – Lékai 4, MÁTHÉ D. 8 (1), Sipos A., Bánhidi 3, BODÓ 4, Bóka 4. Csere: BORBÉLY Á. (kapus), Rodríguez P. 3, Hanusz 1, ifj. Rosta M. 4, GYŐRI M. 5 (1), Szita 1, Ancsin 4, Hornyák P. 1, Sunajko S. 2. Szövetségi kapitány: Gulyás István
URUGUAY: F. González – Goyoaga 1, Cancio 1, Botejara 2, Chaparro 1, Velazco 2, Rubbo 1. Csere: Viera (kapus) 1, Listón, Fabra 1 (1), MORANDEIRA 4, De Agrela 3, Rostagno 1, Méndez, Vecino. Szövetségi kapitány: Jorge Botejara
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–0. 12. p.: 7–2. 18. p.: 11–4. 23. p.: 12–5. 36. p.: 20–10. 43. p.: 29–12. 49. p.: 32–15. 55. p.: 39–17
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 1/1

A férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének 2. fordulója előtt annyi biztos volt, hogy az alig néhány profi kézilabdázóval felálló Uruguay ellen csak a győzelem gólkülönbsége lehetett kérdéses. Ebben nem is kellett csalatkoznunk, de az első félidő játéka mégis elmaradt a várakozástól.

Az uruguayiak amennyire csak lehetett, lassították a játékot, és az első félidőben ezt elég jól tették, ráadásul a bírók is hagyták nekik. A két csapat közti tudáskülönbség inkább a mieinket zavarta meg, mert az első negyedóra jó játéka után (11–2) egy hosszabb hullámvölgy következett rossz átadásokkal, elszórakozott helyzetekkel. Az uruguayiak megérezték a lehetőséget, és a 24. percben már csak hat gól maradt a különbség (13–7). A félidő utolsó időszakában kialakult a nyolcgólos különbség, bár előzetesen ennél többre számított a szakmai stáb.

A második félidőt már sokkal jobban megnyomta a magyar csapat, potyogtak a gólok rendesen, persze ebben partnerek voltak az uruguayiak is, akik valamelyest elfáradtak, de ezt lelkesedéssel pótolták. Az első félidőben remekül védő Székelyt Borbély váltotta, és ő is rengeteg helyzetet megfogott.

A számolatlanul érkező magyar gólok közül a legtöbbet Máthé Dominik szerezte, aki nagy ambícióval, remek átlövésekkel szomorította az uruguayi kapusokat. A végére már csak azt volt a kérdés, hogy meglesz-e a harmincgólos különbség, és bár ez nem sikerült, a 44–18-as győzelem nem rossz, és a továbbjutás is megvan. A 44 találattal a magyar együttes megdöntötte saját világbajnoki gólcsúcsát: a rekordot eddig az ausztrálok elleni 2013-as mérkőzés (43–13) jelentette.

Az biztos, hogy ebből a meccsből semmilyen következtetést nem lehet levonni a németek elleni mérkőzésre, amely kedd este 20.30-kor kezdődik, a tét pedig az lesz, hogy a már biztos két ponton felül hány pontot viszünk a következő körbe.

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Németország2253–14+394
2. MAGYARORSZÁG2278–45+334
3. Zöld-foki-szigetek2227–44–170
4. Uruguay2232–87–550

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, 26 góllal nyert a magyar csapat. 44–18
60. perc: Sunajko
szerzett egy indításgólt Borbély védése után. 44–18
60. perc: Fabra
lövését Borbély védte, a leindításból Rosta szerzett gólt. 43–18
59. perc: Ancsin
használt ki egy jó zárást, és a hálóba lőtt. 42–18
58. perc: Szita
pattintott mellé, de az uruguayiak is elrontották az indítást.
58. perc: Rostagno került lövőhelyzetbe, és nagyon bevágta. 41–18
57. perc: Sunajko
szerzett labdát, végigvitte a pályán, és be is lőtte. 41–17
56. perc:
Rossz bejátszás az uruguayiaknál, Rosta egyedül maradt a vonalon, kapta a labdát, és bedobta a negyvenediket. 40–17
55. perc: Sunajko
lőtt kapufát, de a kipattanót megszereztük, és Szita lőtt fölé.
54. perc: Újabb uruguayi gól De Agrela révén, amelyre válaszul Ancsin szerzett gólt. 39–17
54. perc: Szita
labdát szerzett, Hanusz gyorsan indult, és nem is hibázta el a ziccerét. 38–16
53. perc:
Gyorsan jött a magyar válasz Szita révén. 37–16
53. perc:
Rontott lövésünk után Vieira kapus lőtt a védése után a kapunkba. 36–16
52. perc: Rostagno
a bal szélről nem találta el a kaput.
52. perc: Láb az uruguayiaknál, gyorsan indultunk, Rosta megint belőtte, ugyanoda, mint az előbb. 36–15
51. perc: Ancsint
küldték ki két percre.
50. perc: Méndez elrontotta a helyzetét, a másik oldalon viszont az induló Rosta a bal felsőbe lőtt. 35–15
50. perc: Borbély
szépen védett, Győri pedig testcselek után lőtt a bal alsóba. 34–15
49. perc:
Jött egy kínai figura is. Ezt Győri lőtte be Hornyák átadásából. 33–15
48. perc: De Agrela
kapott pattintott átadást, és bevágta. 32–15
47. perc: Borbély
újabb ziccervédése után Hornyák használta ki a helyzetét. 32–14
védte Chaparro ziccerét, majd Bodó rendkívül messziről lőtt a jobb alsóba. 31–14
46. perc: Borbély
szép védése után Rosta passzából Győri lőtt a bal alsóba. 30–14
45. perc:
Rossz bejátszás nálunk, ez a támadás is ment a levesbe.
44. perc: Máthé rontott gólhelyzetben, majd Cancio talált a kapunkba. 29–14
44. perc: Botejara
találta meg a rést a védőfalunkon, és bevágta. 29–13
44. perc: Uruguayi időkérés.
43. perc:
Technikai hiba az uruguayiaknál, majd Bánhidi a testi erejét kihasználva lőtt gólt. 29–12
42. perc: Rubbo
lövését védte Borbély, emberelőnyben Győrit találta meg a labda, ő pedig a kapu bal oldalába lőtt. 28–12
41. perc: Chaparro
kapott kétperces büntetést.
41. perc: Elrontott passz az ellenfélnél, Bodó passzából Bánhidi lőtt szép gólt. 27–12
40. perc: Máthé Dominik
a nyolcadik gólját szerezte, majd Pedro labdát lopott, és bedobta a ziccert. 26–12
39. perc: Lékai
robbant be két ember közé, és lőtt a kapu jobb oldalába. 24–12
39. perc: Botejara
szép góljával kapaszkodtak az „uruk”. 23–12
38. perc: Borbély
védése után Lékai robogott, és lőtt gólt. 23–11
37. perc:
Eszméletlenül nagy gólt lőttek az uruguayiakRubbo révén, majd pillanatok múlva Máthé állította vissza a különbséget. 22–11
36. perc: Goyoaga
lövését védte Borbély, Lékai Bánhidit hozta játékba, akit lerántottak, hetes és két perc. A hetest Máthé a kapus feje fölött lőtte be. 21–10
35. perc:
Láb az uruguayiaknál, Lékai indította Pedrót, majd a léc alá lőtt. 20–10
35. perc: Máthé
azonban nem sokat teketóriázott, a szaggatottról a bal alsóba durrantott. 19–10
34. perc:
Mindkét csapat rontott támadásban, majd indulhattak gyorsan az uruguayiak, Velazco bedobta. 18–10
33. perc: Cancio
lövése mellé ment, Bodóé a kapufáról jött ki, Goyoaga viszont a jobb szélről betalált. 18–9
32. perc:
Remek labdaszerzés után Bánhidi ziccerből a kapufát találta el.
32. perc: Velazco lövését Borbély védte, az ellentámadásból Bodó lőtte ki a bal felsőt. 18–8
31. perc: Pedro
kapott labdát a jobb szélen, és megszerezte az első gólját a magyar válogatottban. 17–8

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, nyolc góllal vezet a magyar csapat. 16–8
30. perc: Fabra
rontott, viszonylag sokáig tartott a magyar támadás, Hanusz betört, szabálytalankodtak vele egy hetesért. A hetest Győri kihagyta.
28. perc: Velazco próbálkozása ment mellé, Bóka pedig bevágta a magyar támadás végén a hálóba a labdát. 16–8
27. perc:
Hú, Ancsin nagy erejű lövése pattant be a kapus kezéről. 15–8
26. perc: Morandeira
nagyon él… Most is lőtt egy gólt a bal felsőbe. 14–8
25. perc:
Hetest kaptunk, amelyet Győri a kapus lába között pattintott be a kapuba. 14–7
24. perc:
Pillanatok alatt kaptunk két gólt, figyelmetlenség miatt… 13–7
24. perc: Morandeira
lövését védte Székely, majd Ancsin előbb a lécre lőtt, de a kipattanót elkapta, és a második már bement. 13–5
23. perc:
Belemenés Hanusznál, ezért kár volt.
22. perc: Máthé kapott kétperces büntetést, amely után sokáig támadott Uruguay, majd Morandeira talált a hálóba. 12–5
21. perc:
Az indítás megtalálta Bókát, aki végre újra gólt szerzett, nagyjából hat perc után. 12–4
21. perc:
Ezt a támadást is elszórakoztuk, Morandeira ejtését viszont védte Székely.
20. perc:
Lépéshiba az uruguayiaknál, Győri lőtt jó messziről, de a kaput nem találta el.
19. perc: Sipos szabálytalankodott támadásban, most némi akadozás látszik a magyar akciókban.
18. perc: Morandeira megindult, egy csel után a jobb alsóba lőtt. 11–4
18. perc: Máthé
lövése a kapufáról jött ki, jöhettek a dél-amerikaiak. Rosta kapott kétperces büntetést.
16. perc: Heteshez jutottak az uruguayiak, Méndez harcolta ki. A hetest Fabra bevágta. 11–3
15. perc:
Az uruguayi lövések rendre lejönnek a blokkról, Máthé azonban nem lassít, ha labdát kap, egy csel után lőtt a jobb alsóba. 11–2
15. perc: Uruguayi időkérés.
15. perc:
Rossz uruguayi bejátszás után Lékai tört be, és könnyű gólt szerzett. 10–2
13. perc: Velazco
lőtt fölé, majd az ellentámadásból Máthé óriási gólt lőtt a jobb felsőbe, 102 km/órával. 9–2
12. perc: Bánhidi
kapott labdát, és szépen pattintott a hálóba. 8–2
12. perc: Cancio
lövése a sáncról ment ki, folytathatták a támadást, és Velazco lövését Székely tolta a kapufára.
11. perc: Türelmesen játszanak az uruguayiak, lassan szövik a támadásaikat. Most éppen Sipos szerzett labdát, Bóka indult, és bevágta. 7–2
10. perc: Chaparro
beállóból talált, be majd gyors támadás végén Bodó bombázott a kapuba. 6–2
9. perc: Lékai
labdát lopott, Bókánál belemenést fújtak.
8. perc: Lékai előtt nyílt terület, begyalogolt, és a jobb fölsőbe bombázott. 5–1
8. perc: Velazco,
majd Rubbo lőtt, de egyikből sem lett gól.
7. perc: Cancio lövése lejött a blokkról, de aztán elvesztették, Bóka indult gyorsan és lőtt a bal alsóba. 4–1
6. perc: Velazco
lövése gyenge volt, Bodóé erős, de González kivédte.
5. perc: Bodó nem sokáig vacakolt, az első adandó alkalommal bevágta a labdát a hálóba. 3–1
5. perc: Velazco
lövésével megvan az első uruguayi gól is. 2–1
4. perc:
Labdát vesztettek az uruguayiak, lassan épült fel a támadásunk, amelynek végén Máthé lőtt a jobb alsóba. 2–0
3. perc: Székely
két lövést is bravúrral hatástalanított, majd a támadásunkból Máthé lőtt a bal alsóba. 1–0
2. perc: Velazco
lövését védte Székely, majd eladtuk a labdát.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta fehérben, az uruguayi kék-feketében játszik.

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Németország–Zöld-foki-szigetek 10–0
– megállapított eredmény

ELŐZMÉNYEK

A magyar férfi kézilabda-válogatott 20 fős keretéből Balogh Zsoltot, Mikler Rolandot, Nagy Bencét és Topic Petart nem nevezte az Uruguay elleni világbajnoki csoportmérkőzésre a szakmai stáb – számolt be róla a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) aFacebook-oldalán.

„Uruguay ellen felszabadultan, önbizalommal telve, a lehető legkevesebb hibát elkövetve játszunk majd”– mondtaMikler Rolanda vasárnap esti mérkőzés előtt.

A magyar kapus szerint Uruguay ellen az lenne az ideális,ha tudnák gyakorolni a felállt fal elleni játékot,ezért nem feltétlenül kell belemenniük a (le)rohanásba.Gulyás Istvánazonban arról beszélt, ők biztosan nem kérik azt a csapattól, hogy lassítsák a játékot és ne használják ki azokat a lehetőséget, amelyekből könnyű gólokat szerezhetnek. A szövetségi kapitány hozzátette,a lőtt és a kapott gólokra nézve is célokat fognak kitűzni a dél-amerikaiak ellen, hogy tűzben tartsák a fiúkat.

Azt is elmondta, hogy akik nem játszottak az első mérkőzésen, azok mindenképpen szerepet kapnak a másodikon. Kivétel lehet ez alól Rodríguez Pedro, miután az IHF szabályzata szerint csak két honosított játékos lehet a tizenhat fős meccskeretben. Nagy László úgy fogalmazott, az ő becserélése a taktika része lesz.

Az ellenfél, Uruguay bemutatását ide kattintva lehet elolvasni.

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT 20 FŐS KERETE A 2021-ES VILÁGBAJNOKSÁGRA*
Kapusok:Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém)
Jobbszélsők:Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők:Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Balogh Zsolt (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia)
Irányítók:Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (Ferencváros)
Beállók:Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Grundfos Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők:Bodó Richárd (Mol-Pick Szeged), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők:Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya)

Szövetségi kapitány:Gulyás István
Edző:Chema Rodríguez
Csapatvezető:Nagy László
Kapusedző:Porobic Haris

*Az egyes mérkőzésekre 16 játékos nevezhető.Kimaradók Uruguay ellen:Balogh Zsolt, Mikler Roland, Nagy Bence, Topic Petar.

H-csoport (Alexandria):Szlovénia, Fehéroroszország, Dél-Korea, Oroszország
A csoportok első három helyezettje jut a középdöntőbe, ahonnan a csoportok első két-két helyezettje jut a negyeddöntőbe.

*A koronavírusos-fertőzések miatt visszalépő Csehország helyén Észak-Macedónia, míg az Egyesült Államok helyén Svájc szerepel.

A középdöntő mérkőzésnapjai az 1. csoportban:január 21., 23., 25.
Negyeddöntők (Kairó, Új főváros):január 27.
Elődöntők (Kairó):január 29.

Döntő (Kairó):január 31.