Férfi kézi-vb: francia siker a rangadón; nem hibáztak a németek

2019.01.19. 22:42
A franciák nyerték meg az I. csoport rangadóját (Fotók: AFP)
A dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokság középdöntőjében Franciaország 33–30-ra legyőzte Spanyolországot, míg Németország 24–19-re nyert Izland ellen. A mieink csoportjában Svédország könnyedén verte meg Tunéziát.

FRANCIAORSZÁG–SPANYOLORSZÁG

A legutóbbi öt világbajnokságból négyet, közte az előző kettőt megnyerő francia válogatott kezdte jobban a meccset, Michaël Guigou góljaival 2–0-ra vezettek, majd Nikola Karabatic találata már 5–2-es előnyt eredményezett. Ezt követően felváltva voltak eredményesek a felek, a 20. percben viszont csak egy volt közte (13–12). Ekkor a franciák ritmust váltottak, rövidesen öttel vezettek (17–12), bár ebből a hátrányból a szünetig hármat ledolgoztak a spanyolok (17–15).

Sőt! A 34. percben Eduardo Gurbindo egyenlített (18–18) is, de erre Ludovic Fabregasék egy újabb 4–0-s szériával feleltek (22–18), negyedórával a vége előtt pedig már hat gól volt a felek között (26–20). Hat perccel a vége előtt mínusz ötnél (31–26) sem adták fel azonban a spanyolok, és az 59. percben már újra nyílt volt a csata (32–30). Sterbik Árpád hiába védett a kipattanó a franciáké lett, így nem jött össze a spanyol csoda (33–30). A hozzá hasonlóan veszprémi Kentin Mahé 4 gólig jutott a meccsen.

NÉMETORSZÁG–IZLAND

Bár az izlandi nem gyenge válogatott, az elődöntőbe (és világbajnoki címre) vágyó Németországnak csak a győzelem számított elfogadható eredménynek Kölnben. Az északiak a 22. percig tartották a lépést a társházigazdával, utána azonban a németek Uwe Gensheimer vezérletével 4–0-s szériát futottak, így kényelmes előnnyel vonulhattak pihenőre (14–10). A fordulás után az izlandiak többször is felzárkóztak két gólra, de a végjátékot a hazaiak uralták, akik négy perccel a vége előtt már hattal is vezettek (23–17), és Kai Häfner révén ők szerezték a meccs utolsó gólját is (24–19). A német kapuban Andreas Wolff 40 százalékos hatékonysággal védett (12/30). Németország két nap múlva Horvátországgal csap össze, amelyre addig még vár egy Brazília elleni mérkőzés.

Andreas Wolffra és Uwe Gensheimerre ezúttal is számíthattak a németek

TUNÉZIA–SVÉDORSZÁG

Ha a középdöntő végén oda szeretnénk érni legalább a csoport negyedik helyére, ahhoz két csapatot biztos meg kell előznünk. Erre a papírforma és az eddigi meccsek alapján a két afrikai együttes, Egyiptom és Tunézia esetében mutatkozik nagyobb esély. Ilyen szemmel is néztük a második kör első meccsét Herningben, amelyen a szintén spanyol edző irányította tunéziaiak az első negyed órában vezetni tudtak a svédekkel szemben, a D-csoport győztese először 9–8-nál tudta átvenni az irányítást.

A kapuba csereként érkező Mikael Appelgren védéseire, valamint a veszprémi Andreas Nilsson góljaira alapozva a játékrész második felében hattal is elhúzott a skandináv csapat (12–18), amiből ötöt megőrzött a szünetre is (14–19). Koppenhágával ellentétben Herningben már csak elvétve voltak svéd szurkolók a hatalmas Jyske Bank Boxenben, a lelátót a házigazda dánok meccsére várakozó dánok uralták. Sokan közülük persze még a szurkolói zónában vagy éppen a büfékben töltötték az időt az első meccs alatt.

Appeelgren a második félidőre sem esett vissza, előfordult, hogy egy védés után ülve indította a végül hét gólig jutó Niclas Ekberget, a svédek pedig az utolsó tíz percre fordulva megduplázták előnyüket. Ekkor már a magyar válogatott játékosai is a pálya egyik sarkában figyelték másnapi ellenfelüket, bár megtévesztő lenne pusztán az ekkor látottakból kiindulni. A svédek ugyanis már nagy fölényben játszottak, Tunézia pedig már vasárnapra is tartalékolt. Az északiak 35–23-s győzelmükkel újabb lépést tettek az elődöntő felé.