RUSZNÁK GYÖRGY 2020.11.04 18:12 Frissítve: 2020.11.04 22:26

Az Eb-címvédő Spanyolország legyőzésével nagy skalpot szerzett a férfi kéziválogatott

A férfi kézilabda Eurokupa 1. fordulójában a rengeteg újonccal felálló magyar válogatott kiváló játékkal biztos győzelmet aratott az Eb-címvédő Spanyolország ellen.

Jó játékkal nyertünk a spanyolok ellen (Fotó: Árvai Károly)
A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTOTTAM A KÉPRE!

FÉRFI KÉZILABDA EUROKUPA
1. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 32–29 (17–13)
Veszprém Aréna,
1500 néző. Vezette: T. Cindric, Gonzurek (horvátok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Tóth Á. 2, MÁTHÉ 5 (1), Ligetvári, IFJ. ROSTA M. 7, Bodó, Bóka 4. Csere: HANUSZ 4, SZITA 4, Ilic, Szűcs B. 3, Kovacsics, Vajda 1, Bujdosó 2. Mb. szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
SPANYOLORSZÁG: Pérez de Vargas – A. Gómez 1, Maqueda 4, Tarrafeta 2, MARCHAN 6, J. Canellas 1, J. Fernández 3. Csere: S. Hernández (kapus), Morros de Argila, A. Figueras 2, Entrerrios 3, Serradilla 1, ODRIOZOLA 4 (1), Izquierdo 2. Edző: Jordi Ribera
Az eredmény alakulása. 6. perc: 4–3. 11. p.: 6–7. 16. p.: 10–7. 22. p.: 15–9. 25. p.: 17–10. 33. p.: 18–14. 38. p.: 20–17. 44. p.: 25–20. 48. p.: 28–21. 55. p.: 31–25
Kiállítások: 8, ill. 8 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 2/1
Chema Rodríguez: – Minden csapatrészben felülmúltuk a spanyolokat, a kezdő sípszótól a lefújásig végig koncentráltan, magabiztosan kézilabdáztunk. A meccsen a mi akaratunk érvényesült, a sikerből mindenki kivette a részét, nem tudnék senkit kiemelni. Szép győzelem volt, de megyünk tovább!
Jordi Ribera: – Gratulálok a magyaroknak, nagyon jól játszottak! Az első tíz percben kifejezetten rosszul védekeztünk, hiányoztak a faultok, a hazaiakat hagytuk szabadon lőni. A második félidőben már jobbak voltunk, a fiataljaink azonban hiába teljesítettek remekül, az ellenfél képes volt megújulni, ezért megérdemelten győzött. Nehéz helyzetben vagyunk, mert alig tudtunk együtt gyakorolni, de tapasztalatnak kiváló volt ez a mérkőzés.

Igen régen fordult elő, hogy férfi kézilabdában legyőztük Spanyolországot, tizenkét év után viszont ma újra sikerült. Az Eurokupát azoknak a csapatoknak rendezik, amelyek már kijutottak az Eb-re, és nem játszanak selejtezőt.

KÉNYELMES SPANYOLOK, KÜZDŐ MAGYAROK
Jorge MAQUEDA, a spanyol válogatott jobbátlövője: „Rosszul kezdtünk, olyan hibákat követtünk el az elején, amilyeneket ezen a szinten nem lehet. A passzjátékunk akadozott, túlságosan lassúak, kényelmesek voltunk. A fordulást követően feljavultunk, jobbak, gyorsabbak voltunk, ezért a jövőben a második félidei teljesítményünkre kell alapozni.”

HANUSZ Egon, a magyar válogatott irányítója: „Köszönöm a szakmai stábnak a lehetőséget és a bizalmat, örülök, hogy a magyar válogatott tagja lehettem ezen a mérkőzésen. Jól kezdtünk, végig kézben tartottuk a meccset, csak kisebb hullámvölgyeink voltak. Amikor kellett, odatettük magunkat, mindenki küzdött-hajtott hatvan percen keresztül.”

A magyar csapat rengeteg újonccal lépett pályára, és bár a spanyoloknak is voltak hiányzói, még így is roppant erősnek számítottak. Mindjárt az elején jelezte a magyar válogatott, hogy győzni akar, és 12 perc gólváltás után jó játékkal fokozatosan elhúzott az ellenfelétől. Már a 17. percben időt kért a spanyol szövetségi kapitány, Jordi Ribera, hiszen ekkor 11–8-ra vezettünk. A vezetés egyik kovácsa Mikler Roland volt, aki remekül védett, miközben a mezőnyjátékosok is alig hibáztak.

A 25. percben 17–10-nél ismét jött a spanyol időkérés, jó volt látni, ahogy megjátszottuk a beállókat, akik remekül lőtték be a helyzeteiket. Az újoncok közül az irányító Hanusz Egon bátran játszott, jó átadásai mellett a gólokkal sem maradt adós.

A félidő utolsó perceiben valamelyest visszakapaszkodott a spanyol válogatott, amelyet Jorge Maqueda szervezett, de négy gól így is maradt az előnyből. 17–13

A második félidőben sem tudtak fordítani a spanyolok, és bár egyszer két gólra megközelítették a magyar válogatottat, utána megint megráztuk magunkat, Rosta Miklós egymás után dobálta a gólokat beállóból, és a 49. percben ismét visszaállt a hétgólos különbség. 29–22

Ekkor már érezhető volt, hogy ilyen előnyt meg fogunk tartani, és így is lett, mert bár az utolsó percben hármat is lőttek a spanyolok, ez a győzelmet nem veszélyeztette. A magyar csapat remek játékkal, fantáziadús támadással és jó kapusteljesítménnyel aratott sikert sokkal esélyesebb ellenfelénél. 32–29

A magyarok szombaton 18 órától a horvát válogatott vendégei lesznek Eszéken. A sorozat negyedik résztvevője Szlovákia.

Szita Zoltán remek játéka is kellett a győzelemhez (Fotó: Árvai Károly)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Megnyertük! A végén Izquierdo is szerzett egy gólt, de a meccs megvan. 32–29
60. perc:
Eladott labda után Odriozola száguldott a magyar kapu felé, és bedobta a ziccerét. 32–28
59. perc: Entrerrios
még nem adta fel, szépen lőtt a jobb fölsőbe. 32–27
58. perc: Bodó
megint megpróbálta, Hernández viszont lábbal védte a lövését.
57. perc: Serradilla mehetett ki két percre, majd Mikler védett szépen.
57. perc: Bóka labdát szerzett, Bujdosó végigrohant, és a kapu jobb oldalába lőtt. 32–26
56. perc: Bodó
nagy csellel tisztára játszotta magát, majd a lécre lőtt.
56. perc: Maqueda életerős átlövése Miklerről a hálóba pattant. 31–26
55. perc: Hanusz
nagyon megverte a védőjét, a lövését viszont Hernández kifogta.
55. perc: Maqueda került helyzetbe, Mikler viszont lábbal védett.
54. perc: Ilic nagyszerű passzából Rosta lőtt gólt. 31–25
53. perc: Ilicnél
belemenést fújtak, Mikler viszont kivédte a bal szélről érkező lövést. Ez volt a 13. védése.
52. perc: Maqueda megint jól passzolt Marchanhoz, aki ezt is belőtte. 30–25
51. perc: Hanusz
betörése után hetest kaptunk. A hetest Máthé a jobb fölsőbe vágta. 30–24
51. perc:
Elszórtuk a labdát, Fernández indult, kapta és a léc alá lőtt. 29–24
50. perc:
Megint Marchan mutatta magát üresen, megkapta a labdát, be is lőtte. 29–23
49. perc: Spanyol időkérés.
49. perc: Szita
futott be beállóba, kapta is Máthétól, majd bevágta. 29–22
49. perc: Marchan
szerzett szép gólt beállóból, majd az őt visszahúzó Ligetvárit állították ki két percre. 28–22
48. perc:
Rosszul passzoltak a spanyolok, Bóka labdát lopott, és az üres kapuba lőtt. 28–21
47. perc: Hanusz
passzából Bujdosó lőtt gólt, neki is ez volt az első gólja a válogatottban. 27–21
46. perc:
Eladtuk a labdát, de Szita visszaszerezte, aztán Fernández odacsapott, kiküldték két percre.
46. perc: Tarrafeta talpról lőtt nagy gólt a jobb fölsőbe. 26–21
45. perc: Odriozolának
most nem sikerült, Mikler védte a helyzetét, a másik oldalon viszont Szűcs nagyon bevágta beállóból. 26–20
44. perc: Szitának
is elsült a keze, szép átlövésgóllal jelentkezett. 25–20
44. perc: Morros
ment ki két percre.
43. perc: Maqueda passzából Odriozola lőtt nagyszerű gólt a jobb szélről. 24–20
42. perc:
Előbb a spanyolok szereztek gólt beállóból, majd a másik oldalon Bóka kisebb tumultust kikerülve lőtt a jobb alsóba. 24–19
41. perc:
Labdát szereztünk, Máthé pedig az üres kapuba lőtt. 23–18
41. perc:
Emberelőnybe kerültünk Canellas kiállítása miatt.
40. perc: Spanyol belemenés után Hanusz játszotta magát tisztára, és lőtt a jobb alsóba. 22–18
39. perc: Rosta
megint remekül mutatta magát, jött is a labda, ő pedig belőtte oda, ahová kell. 21–18
39. perc: Fernández
a jobb szélről lőtt nagy gólt. 20–18
38. perc:
Jó bejátszás után Rosta az ötödik gólját szerezte. 20–17
38. perc:
Emberhátrányban Szita lövését védte a kapus, Entrerrios pedig az üres kapuba lőtt. 19–17
37. perc: Mikler
nagy védése után Rosta ziccert hibázott, gyorsan indultak a spanyolok, Bodó visszahúzta Odriozolát, aki továbbment, és gólt lőtt. 19–16
36. perc: Máthé
védővel a nyakán lőtt gólt óriási erővel. 19–15
35. perc: Figueras
vált le a védőkről, és a vonalról a kapu bal oldalába lőtt. 18–15
34. perc: Canellas
lövését védte Mikler, a támadásunk nem volt jó.
33. perc: Hanusz tört be bátran, és szépen lőtt a bal alsóba. 18–14
31. perc:
Kettős hátrányban kezdtük a második félidőt. Húztuk, amíg húzhattuk, de aztán eladtuk. A spanyolok gyorsan indultak, de rontottak. Aztán mi is, Odriozola pedig belőtte. 17–14
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

Mikler sok lövést kifogott (Fotó: Árvai Károly)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, négy góllal vezet a magyar csapat. 17–13
30. perc: Maqueda ziccerét védte Mikler, ráadásul Vajda oda is nyúlt a spanyolnak, hetes és két perc. A hetest Odriozola belőtte. 17–13
30. perc: Ligetvári rántotta le Maquedát, mehetett is ki két percre.
29. perc: Bodó
a kapust találta el, de visszapattant hozzánk. Ilic lőtt, de a kapus védett.
28. perc: Jött is a magyar időkérés.
28. perc: Ilicnél fújtak belemenést, Maqueda góljával felzárkózott valamelyest a spanyol csapat. 17–12
28. perc:
Magyar belemenés után Figueras lőtt beállóból a jobb alsóba. 17–11
27. perc:
A másik oldalon Entrerrios lövését védte Mikler.
26. perc: Bodó
próbálkozott megint, de nem találta el a kaput.
26. perc: Kétbeállós játékra tértek át a spanyolok, de Mikler így is védte Maqueda lövését.
26. perc: Újabb spanyol időkérés.
25. perc: Entrerrios rossz passza után Tóth Ádám gyorsan indult, és belőtte a ziccert. 17–10
25. perc: Szita
átadásából Vajda lőtt gólt beállóból. 16–10
23. perc:
Némi tanácstalanság volt tapasztalható a spanyol támadásban, majd passzívnál Izquierdo átlövése Miklerről pattant a hálóba. 15–10
22. perc:
Jó magyar blokk után nem hamarkodtuk el a támadást, viszont idővel mégis el kellett dobni, Szűcs Bence kipókhálózta a jobb fölsőt. 15–9
21. perc: Hanusz
ügyes csel után lőtte ki a bal felsőt. 14–9
20. perc: Szita
rosszul passzolt, a spanyol támadás hosszan épült fel, majd Entrerrios nagy csel után lőtt gólt a kapu bal oldalába. 13–9
19. perc: Figueras
került ziccerbe, de Mikler remekül védett!
19. perc: Szűcs Bence szerencsésen szerzett labdát, de ha már ott volt a vonalon, belőtte. 13–8
18. perc: Serradilla
kicsit elhamarkodott lövését védte Mikler.
18. perc: Hanusz
újonc a válogatottban, és meg is szerezte az első gólját. 12–8
17. perc: Jordi Ribera
edző azt kérte a játékosaitól, hogy a széleket is hozzák játékba, de erre nem volt szükség, mert Serradilla ment fel, és lőtt a bal fölsőbe. 11–8
17. perc: Spanyol időkérés.
16. perc: Szita
labdát lopott, majd remekül hozta játékba Rostát, aki kivárt, és a bal alsóba lőtt. 11–7
16. perc:
Rossz spanyol átadás után Rostát megállították, a felépített támadásunk végén Szita lőtt nagyszerűen a kapu bal oldalába. 10–7
15. perc:
Spanyol belemenés után Ilic került helyzetbe, de a pattintása fölé ment.
14. perc: Labdát loptunk, bár Bóka a vonalon állt, Szitát ez nem érdekelte, eldőlve lőtt a bal alsóba. 9–7
13. perc: Maqueda
lőtt mellé, majd Ligetvárit blokkolták, de maradt nálunk a labda. Szita betörése után Rosta szedte össze, majd bevágta. 8–7
12. perc: Rosta
kapott nagy átadás Máthétól, és a léc alá lőtt. 7–7
10. perc: Rosta
a kapufát találta el, Maqueda viszont nagyon bevágta. 6–7
9. perc: Mikler
szép védése után Bóka lőtt gólt, majd villámgyorsan Gómez válaszolt. 6–6
8. perc:
Szépen kijátszott spanyol akció végén Marchan lőtt a bal alsóba. 5–5
8. perc: Rosta
kapta a labdát beállóban, és remekül betalált. 5–4
7. perc: Canellas
remek átlövése utat talált a bal fölsőbe. 4–4
6. perc: Tóth Ádám
kapott labdát a jobb szélen egy elrontott Morros-ziccer után, és szépen pattintott a hálóba. 4–3
5. perc: Bodó
lőtt nagyon fölé, az ellentámadásból Tarrapeta lőtt a hálóba. 3–3.
5. perc:
Hetest kaptak a spanyolok, Mikler lábbal védte Gómez próbálkozását.
4. perc: Canellas belemenése után sokáig támadtunk, végül Bóka ziccerben a bal kapufát találta el.
3. perc: Gyors középkezdés után Bóka cunderezett a spanyol kapuba. 3–2
2. perc: Máthé
ismét szabadon betörhetett, gólt szerzett, a másik oldalon Maqueda volt eredményes. 2–2
2. perc:
Gyorsan egyenlítettek Fernández révén, aki betörésből volt eredményes.
2. perc: Máthé Dominik szép góljával szereztük meg a vezetést. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.

A magyar csapat bemelegítése (Fotó: Árvai Károly)

ELŐZMÉNYEK

Az Eurokupában többnyire azok a csapatok indulnak, amelyek már kijutottak a következő Európa-bajnokságra, ezért nem vesznek részt a selejtezősorozatban. A magyarok a szlovákokkal együtt házigazdái lesznek a 2022-es tornának, így a kontinensbajnoki címvédő spanyolokkal, valamint a legutóbb ezüstérmes horvátokkal játszanak az európai szövetség versenysorozatában idén ősztől jövő tavaszig.

Szerdán hét mérkőzéssel elkezdődik a 2022-es magyar–szlovák rendezésű férfi Európa-bajnokság selejtezősorozata, amely során 32 válogatott csap össze egymással nyolc csoportban, az első két-két helyezett automatikusan biztosítja helyét az Eb-n, hozzájuk jön még a négy legjobb csoportharmadik, így jön össze a húsz kijutó, akiket vár a rendező jogán Magyarország és Szlovákia, továbbá a címvédő Spanyolország, illetve a másik legutóbbi döntős, Horvátország. Mivel ezek a válogatottak nem játszanak Eb-selejtezőt, de nem akarnak ilyen hosszú időn át mérkőzés nélkül maradni, rendeznek maguk között egy négycsapatos versenyt, amely az Eurokupa elnevezést kapta.

A koronavírus-járvány azonban mind a két sorozatot utolérte, ezért az EHF a héten kénytelen volt elhalasztani tíz selejtezőt és a szlovákok két Eurokupa-találkozóját. Utóbbi sorozat egyik legnagyobb nyertese egyébként az épülőben lévő magyar nemzeti együttes lehet, amely így a legszűkebb elitbe tartozó spanyolokkal és horvátokkal meccselhet, igaz, a járvány alaposan átszabta a keretet az első két mérkőzésre.

A januári Eb-csapatból csak a kapus Mikler Roland és Székely Márton, a jobbátlövő Máthé Dominik, a beálló ifj. Rosta Miklós, a balátlövő Ligetvári Patrik és Szita Zoltán, valamint a balszélső Bóka Bendegúz tagja a jelenlegi 19-es keretnek, amely kiegészült még egy klasszissal, a szegedi Bodó Richárddal, aki az év elején sérülés miatt nem utazott a többiekkel Svédországba, most viszont ott van Veszprémben. Ez azt is jelenti, hogy szép kihívás előtt áll a Chema Rodríguez, Nagy László edződuó, amely ezúttal a koronvírus-fertőzés miatt távol maradó Gulyás István szövetségi kapitány nélkül kénytelen irányítani a kispadról a válogatottat.

Az is igaz ugyanakkor, hogy a szer-dai ellenfélnek, a spanyol együttesnek is vannak hiányzói: a jobbátlövő lex Dujshebaev, a balátlövő Daniel Dujshebaev, valamint a két balszélső, Ángel Fernández és Aitor Arino sem jött a csapattal Magyarországra. A spanyol és a magyar férfi kézi-labda-válogatott eddig 36 alkalommal csapott össze, 12 győzelmet arattunk. Legutóbb a 2008-as Európa-bajnokság első csoportmeccsén vertük meg a spanyolokat 35–28-ra, azóta kilenc vereség és egy döntetlen a mérleg – ezen kellene javítani.

A MAGYAR FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT 16 FŐS KERETE
Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Székely Márton (Veszprém)
Jobbszélsők: Bujdosó Bendegúz (Ferencváros), Tóth Ádám (Dabas)
Jobbátlövők: Leimeter Csaba (Csurgó), Máthé Dominik (Elverum, norvég), Ilic Zoran (Orlen Wisla Plock, lengyel)
Irányító: Hanusz Egon (Csurgó)
Beállók: Rosta Miklós (Szeged), Szűcs Bence (Balatonfüred), Vajda Huba (Veszprémi KKFT)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Orlen Wisla Plock)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Kovacsics Péter (Ferencváros)

2021.01.27 10:38:59

Kézilabda NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)

Szenzációs kezdést követően a hosszabbításban dőlt el a hatszoros győztes elleni negyeddöntő.

2021.01.26 23:43:19

Kézilabda MONCZ ATTILA

ALAPVONAL. Metropoliszok esetében is ritka, hogy rövid időn belül két népszerű csapatsport képviselője az egész világ figyelmét kivívó eredményt érjen el, nemhogy egy 246 ezres településnél.