Időn túli hetessel, 20 év után Európa-bajnok Svédország!

2022.01.30. 18:01
A férfi kézilabda Európa-bajnokság budapesti döntőjében Svédország és Spanyolország végig rendkívül szoros, izgalmas találkozót vívott (két gólnál nagyobb különbség egyszer sem alakult ki a csapatok között), a svédek csak időn túli hetessel nyertek 27–26-ra. A rekordgyőztes skandinávok ötödször lettek aranyérmesek, és 20 év után ülhettek fel újra a trónra.
A svédek 20 év után ülhettek fel újra Európa trónjára (Fotó: Török Attila)
A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A svédek 20 év után ülhettek fel újra Európa trónjára (Fotó: Török Attila) A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ
SVÉDORSZÁG–
SPANYOLORSZÁG 27–26 (12–13)
Budapesti Kézilabda Aréna, 14 238
néző. Vezette: Schulze, Tönnies (németek)
SVÉDORSZÁG: PALICKA 1 – Chrintz 1, Lagergren 1, BERGENDAHL 5, Carlsbogárd 2, GOTTFRIDSSON 3, WANNE 4. Csere: Thulin (kapus), Claar 2, Darj 1, Ekberg 5 (4), Persson, D. Pettersson 2, Pellas, Wallinius. Szövetségi kapitány: Glen Solberg
SPANYOLORSZÁG: Corrales – Gómez 6 (4), Maqueda 1, Sarmiento, FIGUREAS 6, Casado 1, Fernández 4. Csere: Pérez de Vargas (kapus), G. Guardiola 2, Pecina, Sánchez-Migallón, CANELLAS 1, Arino, Gurbindo, TARRAFETA 5. Szövetségi kapitány: Jordi Ribera
Az eredmény alakulása:6. p.: 3–1. 12. p.: 6–4. 19. p.: 8–6. 22. p.: 11–9. 29. p.: 11–12. 36. p.: 15–17. 44. p.: 20–19. 51. p.: 23–23. 55. p.: 26–24. 58. p.: 26–26
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 7/4, ill. 4/4

A spanyolok sorozatban negyedszer jutottak el az Eb-döntőig, ez főleg annak fényében volt megsüvegelendő, hogy a tokiói olimpia után több klasszisuk is lelépett a színről. A két csapat a csoportkörben is összecsapott, akkor a spanyolok négy góllal, 32–28-ra nyertek, és egyébként is a skandinávok 2009 óta nem tudták legyőzni az ibériaiakat. A svédek komoly erősítést kaptak a fináléra, miután két szélsőjük, Niclas Ekberg és Hampus Wanne, valamint az átlövő Felix Claar is kikerült a karanténból, és csatlakozhatott a társaikhoz.

Néhány dán szurkoló a bronzmeccs után sárgába öltözött, hogy a svédeket biztassa a torna utolsó meccsén. Masszív védekezéssel indítottak a svédek, leghátul az elődöntő egyik hősével, Andreas Palickával, és hamar elléptek kettővel. A spanyolok a hatodik percben lőtték első góljukat, de ezután sikerült megfogniuk a meccset, és nem engedték el jobban az ellenfelüket. Az ibériaiak többször bizonyították a tornán, hogy a kellemetlen védekezésükkel bárkinek a játékát képesek elrontani, ezúttal az MVP-nek megválasztott Jim Gottfridssont próbálták kivenni, és 6–6-nál utol is érték a svédeket.

Palicka újra ihletett formában védett (a túloldalon a veszprémi Rodrigo Corralesnek is voltak fontos hárításai), a társai azonban két hetest is kihagytak, így nem tudtak igazán hasznot húzni a teljesítményéből. Több se kellett neki, emberelőnyben meglőtte az első egész pályás, üres kapus gólját. A svédek ezután többször is könnyebben átjátszották a spanyolok védelmét, így nem engedték ki a kezükből az előnyt. A spanyol szélsők azonban nagyon éltek, Ángel Fernández négy gólt lőtt az első félidőben, az álomcsapatba is bekerülő Aleix Gómez pedig háromszor volt eredményes, a gyors lerohanásokban főszerepet vállaltak. A lendületbe jövő spanyolok a szünet előtt a beálló Adrian Figueras cundergóljával először vezettek a meccsen, és nem sok hiányzott hozzá, hogy két találat legyen az előnyük a félidőben (12–13).

Palicka lett a döntő legjobbja (Fotó: Török Attila)

Az első játékész második felében beálló Joan Canellasszal ezúttal is jobban ment a spanyoloknak, a szünet után a svédeknek kellett kapaszkodniuk az eredmény után. Az Eb legjobb védőjének választott Oscar Bergendahl folyamatosan megjátszható volt a falban, az ötödik góljával kétgólos hátrányt dolgoztak le a svédek, majd egy rossz spanyol csere miatti videózás után a skandinávok kerültek előnybe.

Valamit ki kellett találniuk a spanyoloknak, Jordi Ribera időt is kért, és beküldte a kapuba Gonzalo Pérez de Vargast. Wannéra neki sem volt ellenszere, a svéd szélső kétszer is kétgólos előnyhöz juttatta övéit. A meccs azonban ezzel még nem dőlt el, ugyanis a nagy erőket mozgósító spanyolok hátul nem hagytak teret a svédeknek, és az utolsó két percre fordulva egyenlítettek. A legvégén a győzelemért rohamozhattak, időkérés után még 35 másodpercük maradt, de passzívnál Canellas ellőtte a labdát, és a játékvezetők nem fújtak szabaddobást. Svéd időkérés után a skandinávoknak volt még 19 másodpercük, és Albin Lagergren Canellas melletti betörése időn túli hetest ért. A csak büntetőket lövő Ekberg vállalta magára a felelősséget, és kegyetlenül bevágta Pérez de Vargasnak, ezzel 2726-ra nyert Svédország. A döntő legjobbjának a 11 védést bemutató Palickát választották meg.

Ekberg győztes hetese

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
mceBlockPasteEnd

Az előző két Eb-t megnyerő spanyoloknak ezzel nem jött össze a triplázás (amire 1998-ban, 2000-ben és 2002-ben épp a svédek voltak képesek), a rekordgyőztes (immár ötszörös Európa-bajnok) svédek viszont 20 év után ülhettek fel újra a trónra!

Niclas Ekberg: A zsigereimben éreztem, hetest kapunk

Azt már a vasárnapi meccsek előtt bejelentették, hogy Gottfridsson lett az MVP. A torna gólkirálya az izlandi Ómar Ingi Magnússon lett, aki nyolc meccsen nyolcvan lövésből 59 alkalommal talált a hálóba.

Michael Wiederer, az EHF elnöke úgy nyilatkozott a záró sajtótájékoztatón, hogy nem emlékszik olyan Eb-re, amely ennyi magas színvonalú és szoros meccset hozott volna – az éremről döntő találkozók csak igazolták a megállapítását, a koronavírus-járvány jelentette kihívás ellenére kivételes tornát rendezett Magyarország és Szlovákia.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: VÉGE! Ekberg kegyetlenül bevágta a bal felsőbe, Svédország az Európa-bajnok! 27–26

60. perc: Időn túli hétméteres! Lagergren tört be, Canellas szabálytalankodott vele.

60. perc: Tizenkilenc másodperc van hátra, svéd időkérés.

60. perc:Passzívot mutattak a bírók, majd Canellas eldobta, de nem kapott szabaddobást.

60. perc: Spanyol időkérés. Megnyerhetik a meccset.

59. perc: Gottfridssont leblokkolták, egy perc van hátra. Jöhetnek a spanyolok.

59. perc: EGYENLŐ! Canellas passzt imitált, majd bebújt két ember közé, és onnan lőtt a jobb alsóba. 26–26

58. perc: Passzívig játszottak a svédek, erőszakosan küzdöttek a spanyolok, majd az átlövést védte Pérez de Vargas.

57. perc: Úgy tűnt, a spanyolok elveszítik a labdát, de aztán valahogy Figuerashoz került a labda, aki elvetődve a jobb alsóba lőtt. 26–25

57. perc: De nem lövik be, mert elpasszolták magukat.

56. perc: Ha ezt belövik a svédek...

56. perc: Tarrafeta kiszorított helyzetből lőtte el, Palicka védett is.

55. perc: Ezt jól megbeszélték... Wanne egészen éles szögből vállalta el, és a rövidbe lőtte. 26–24

55. perc: Svéd időkérés.

55. perc: Azonnal jött a spanyol válasz, Gómez maradt egyedül a jobb oldalon, és kilőtte a jobb felsőt. 25–24

54. perc: Újabb eladtott labda a spanyoloktól, Wanne végigszaladt a pályán, és bedobta a jobb alsóba. 25–23

54. perc: Húzták az időt, ameddig tehették a svédek, majd elvették tőlük a labdát.

53. perc: Claart küldték ki két percre egy pofonért. Emberelőnyben a spanyolok jöhettek, de Canellas váratlanul eladta a labdát.

52. perc: Gottfridsson harcolt ki hetest, amelyet Ekberg a hálóba pattintott. 24–23

51. perc: Lagergreen hibázott, a másik oldalon Guardiola szedett össze nehezen egy labdát, mégis belőtte a rövidbe. 23–23

51. perc: Aleix Gómez került helyzetbe a jobb szélen, Palicka viszont kifogta!

50. perc: Wanne megtörte a jeget, jól megnézte a kapu bal oldalát, és oda is lőtte a labdát. 23–22

49. perc: Canellas tört előre, a maga szokásos, megfontolt módján, és ez egy belül védekezéses hetest ért. A hetest Gómez természetesen bedobta. 22–22

48. perc: Spanyol időkérés.

47. perc: Lábat ért a labda a spanyoloknál, az ellentámadás jó hosszan tartott, aztán lépést fújtak a svédeknél is.

47. perc: Maqueda rontott lövése után Wanne lőtt gólt, de belépett...

46. perc: Előbb Figueras, majd Gottfridsson tört be a védőfalba, mindketten gólt szereztek, és küzdenek tovább... 22–21

45. perc: Csoda... megjátszották a svédek a jobb szélt, pedig eddig nem tették,Pettersson pedig bedobta a bal felsőbe. 21–20

44. perc: Casado passzából Figueras lőtt a bal felsőbe szép gólt, nem tud ellépni egyik csapat sem a másiktól. 20–20

43. perc: A spanyolok eladták a labdát, Pettersson elfogta, majd egy leütés után az üres kapuba ívelt. 20–19

43. perc: Passzívig játszottak a svédek, ráadásul belemenést követtek el.

42. perc: A spanyolok elcserélték magukat, svéd emberelőny. Ráadásul jöhetnek a svédek.

42. perc: Tarrafeta elronotta a lövést, gyorsan indultak a svédek, Pellas viszont a lécet találta el.

41. perc: Hetest harcolt ki Svédország, amelyet Ekberg kihagyott ugyan, de a kipattanót már bedobta a bal alsóba. 19–19

41. perc: Újra spanyol vezetés, mert Tarrafeta bújt be a védők közé, és lőtt gólt. 18–19

40. perc: Ez a Bergendahl! Úgy megy, mint a golyó, és megállítani szinte lehetetlen. Ezúttal a léc alá lőtt. 18–18

39. perc: Ha egyszer Maqueda megindul, akkor nehéz megállítani, most is ellenállhatatlanul lőtt a bal felsőbe. 17–18

39. perc: Viszonylag sokáig támadtak a svédek, keresték a lyukat, sokáig hiába, majd Bergendahl összeszedett egy pattintott passzt, és aztán belőtte. 17–17

38. perc: Küszködtek támadásban a spanyolok, és aztán el is vesztették a labdát.

37. perc: Lagergreen egyéni akciója betöréssel, majd góllal járt. 16–17

36. perc: Tarrafeta ezúttal az előkészítésben jeleskedett, és Guardiola belőtte. 15–17

36. perc: Bergendahl kapta beállóban a labdát, és a bal felsőbe bombázott. 15–16

35. perc: Guardiola befordult, de nagyon megfogták. Tovább támadtak a spanyolok, majd Tarrafeta ezúttal átlövésből lőtt a bal alsóba. 14–16

34. perc: Nehezen találták a rést a svédek, végül Carlsbogaard erőszakos betörése hozott hetest, ráadásul Pecinát két percre kiküldték. A hetest Ekberg a jobb alsóba pattintotta. 14–15

32. perc: Szinte azonnal góllal válaszoltak a svédek, de lendületben maradtak a spanyolok, Tarrafeta hetest harcolt ki. A hetest Gómez a jobb felsőbe vágta. 13–15

32. perc: Hoppá! Tarrafeta futott be a hatosra, kapta a labdát, és szépen bedobta. 12–14

31. perc: Gottfridsson belemenéssel kezdett, nagyon figyelnek rá, nem vitás.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

Canellas jól mozgatta a spanyol csapatot (Fotó: Török Attila)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egy gól a spanyol előny. 12–13

30. perc: Előbb Claar lőtt fantasztikus átkígyózás után a hálóba, majd Aleix Gómez talált be villámgyorsan a svéd hálóba. 12–13

29. perc: Svéd időkérés.

29. perc:Gurbindo betörését megállították a svédek, Figueras beállóból viszont tökéletesen pörgetett a hálóba. 11–12

29. perc: Több mint hat perce nem szereztek gólt a svédek, és Claar lövése sem ment be, mert Corrales védett.

28. perc: Canellas játszotta meg Fernándezt, aki a bal szélről biztosan dobta be a helyzetét. 11–11

28. perc: Spanyol időkérés.

27. perc: Megszerezték a labdát a svédek, hogy aztán egy lépéshibával elveszítsék...

27. perc: Canellas nagyon hasznos, kiharcolt egy emberelőnyt. Carlsbogaard ott sem volt, de mégis kiküldték.

26. perc: Tarrafeta óriási lövését védte a kapus, de kapott egy szabaddobást. Canellas bejátszását Figueras vállalta el, Palicka oldalra rúgta a labdát.

25. perc: Gottfridsson tiltakozott, amiért belemenést fújtak nála. Nem volt az, de Canellas színészi teljesítményétmegették a bírók.

25. perc: Szigorú volt a spanyol védelem, de a bírók is szigorúak voltak, amikor kiküldték két percre Sánchezt.

23. perc: Kölcsönös rontások után Tarrafeta érkezett Canellas remek passzára, és a jobb alsóba lőtt. 11–10

22. perc: Felix Claar rontott be a védőfalba, és nem okozott gondot neki a bal alsóba lőni. 11–9

22. perc: Tarrafeta futott be remekül a védőfalba, kapta is a labdát, ezek után könnyedén belőtte. 10–9

21. perc: Itt az újabb hetes, Bergendahl harcolta ki. A hetest most Ekberg vállalta el, és a bal alsóba pattintott. 10–8

20. pec: Canellas remekül hozta játékba Figuerast, aki beállóból könnyű gólt szerzett. 9–8

20. perc: Gottfridssont rángatták, de ő így is megoldotta, és a bal alsóba lőtt. 9–7

19. perc: Darj rántotta le azt ellenfelét, Figuerast, hetes és spanyol emberelőny. A hetest Gómez a jobb alsóba pörgette. 8–7

19. perc: Palicka meglátta, hogy üres a spanyol kapu, és természetesen megint bedobta. 8–6

Üres kapuval a hátuk mögött támadtak hátrányban a spanyolok, Canellas lőtte el, de mellé.

17. perc: Darj nyakán ketten is lógtak, de így is bevitte, hetes. A hetest megint Wanne lőtte, de Corrales kivédte!

17. perc: Aleix Gómezt küldték ki két percre mezrántás miatt.

16. perc: Óriási védés! Kínai figurát próbáltak a spanyolok, de Casado lövését Palicka kifogta.

16. perc: Megint a beállót akarták megjátszani a svédek, és sikerült is, Darj megkapta, belőtte. 7–6

15. perc: Labdaszerzés után Maqueda indult egyedül ziccerbe, de a lövését Palicka lábbal védte.

15. perc: Maqueda nagy passzal találta meg Figuerast, aki a léc alá pörkölte a labdát. 6–6

14. perc: Gottfridsson óriási lövését védte Corrales, a kipattanó aztán a spanyoloké lett.

13. perc: Fernándezt hagyták szabadon a svédek, természetesen jött is a passz, ő pedig kegyetlenül bevágta. 6–5

13. perc: Gómez nem tudta a rövidre bedobni Palickának, a másik oldalon Corrales védett egy lövést.

12. perc: Fernández mardt egyedül a bal oldalon, és kegyetlenül bevágta. A másik oldalon szintén a szélről jött a gól, méghozzá Chrinztől. 6–4

10. perc: A spanyolok elhamarkodott lövése után gyorsan indultak a svédek, Wanne a bal oldalról biztosan lőtt a léc alá. 5–3

9. perc: Hetest kaptak a svédek, mert Lagergren ellen belül védekezett Pecina. A hetest Wanne a kapufára dobta.

8. perc: Sarmiento tört be ellenállhatatlanul, beugrott, de szabálytalankodtak vele, hetes. A hetest Aleix Gómez a bal alsóba dobta. 4–3

7. perc: Szinte azonnal jött a svéd gól, mert Bergendahl maradt egyedül a hatoson. 4–2

7. perc: Sarmiento kivételes passza eljutott Fernándezhez, aki szépen váltotta gólra a helyzetét. 3–2

6. perc: Carlsbogaard cselezett kifelé, és onnan lőtt a hosszú fölsőbe. Szép gól volt. 3–1

5. perc: Tanácstalannak tűntek a spanyolok támadásban, aztán Casado váratlanul ellőtte, és a bal alsóban kötött ki a labda. 2–1

4. perc: Passzívig játszottak a svédek, Bergendahl kapta beállóban, határozottan beugrott, és a kapu közepébe lőtt. 2–0

3. perc: Fernández került ziccerbe, Palicka viszont kivédte a lövést, méghozzá a lábával.

3. perc: A svédek gyors góllal kezdtek, Gottfridsson talpról lőtt nagy gólt a léc alá. 1–0

1. perc: A spanyoloké volt az első támadás, hosszas passzolgatás után Casado vállalta el, a lövése messze a kapu mellé szállt.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a spanyolok piros-kékben, a svédek sárga-kékben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

A svédek és a spanyolok már találkoztak egyszer az idei férfi kézilabda Európa-bajnokságon, az E-csoport 2. fordulójában a címvédő Spanyolország nyert 32–28-ra. Bár kettejüket talán kevesebben várták a fináléba, az elődöntőben kiütötték a franciákat, illetve a dánokat, így újra megmérkőznek egymással a budapesti Eb utolsó meccsén.

Spanyolország sorozatban negyedszer jutott be az Európa-bajnokság döntőjébe, amelyet legutóbb 2016-ban veszített el, a németekkel szemben. Jordi Ribera együttese másodszor is esélyt kapott megvédeni a címét, ami eddig kizárólag a svéd válogatottnak sikerült, 2002-ben.

Spanyolország és Svédország eddig kétszer csapott össze Európa-bajnoki döntőben, és mind a kétszer az esélyesebb nyert: 1998-ban a svéd (25–23), 2018-ban a spanyol válogatott (29–23). Ezúttal azonban nem beszélhetünk esélyesebb csapatról.