Férfi kézi Eb: a franciák nyerték meg a világbajnokok csatáját

K. Zs.K. Zs.
2022.01.13. 22:08
Dika Mem hat góllal segítette a francia válogatottat az esti presztízsmeccsen (Fotó: AFP)
Franciaország 27–22-re legyőzte a legutóbb ezüstérmes Horvátországot a két korábbi világbajnok csütörtöki szegedi rangadóján. A dán, a svéd és a norvég válogatott egyaránt magabiztos győzelemmel mutatkozott be a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon.

HORVÁTORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 22–27

Nagyon bekezdtek a legutóbbi kontinenstornát elrontó, már a csoportkörben búcsúzó franciák (2–7) Szegeden, majd átmeneti horvát felzárkózás után ismét öt góllal vezettek (4–9). Hiába azonban Vincent Gérard több nagy védése, a francia kispad kevéssé tudott besegíteni, és a legutóbb ezüstérmes horvátok a feljavuló védekezésükre alapozva a szünetre feljöttek két gólra (11–13). A második játékrész forgatókönyve sokáig hasonló volt, a franciák kezdtek erősebben, a horvátok kapaszkodtak. Nagy volt a feszültség, a Kentin Mahé ellen súlyosan szabálytalankodó, majd reklamáló David Mandic a 48. percben kiszállt a horvátoktól, és ezt már nem bírta el a csapata – a jól hajrázó franciák öt góllal megnyerték a presztízsmeccset. A veszprémi Mahé három gólt ért el.

DÁNIA–MONTENEGRÓ 30–21

Öt–négyig fej fej mellett haladtak a csapatok Debrecenben, aztán megugrottak a dánok (12–6), majd az első félidő hajrájában újra beleerősítve, a játékrész utolsó három gólját szerezve megnyugtató előnnyel mentek pihenőre. Mikkel Hansen tarthatatlan volt, a nagy darálás közepette megszerezte pályafutása 1200. válogatott gólját, és végül tízzel zárta az estét, csapata kilenccel nyert. Rasmus Lauge (Veszprém) három góllal vette ki részét a dán sikerből.

SVÉDORSZÁG–BOSZNIA-HERCEGOVINA 30–18

Nem sokáig hagyták nyitva a legfontosabb kérdést a svédek: az elején elhúztak (5–1), a szünetre megvolt a hatgólos különbség. A második játékrész elején már kilenc volt közte (20–11), és a svédek a nyitó nap legnagyobb különbségű győzelmével vonultak le a pozsonyi játéktérről. Niklas Ekberg a hatodik olyan játékos a svéd kézilabda-történelemben, aki hat Európa-bajnoki részvételnél tart, akár a 100. Eb-gólját is meglőhette volna csütörtök este, de erre még várnia kell – háromig jutott a bosnyákok ellen, azaz kettő még hiányzik neki.

NORVÉGIA–SZLOVÁKIA 35–25

A szlovákok a megelőző három Eb-szereplésük alkalmával egyetlen meccset sem nyertek meg, és a sorozat megszakításában csütörtök este még úgy sem nagyon reménykedhettek, hogy hazai pályán játszhattak. Kassán ugyanis Norvégia volt az ellenfél, és az eleje erődemonstráció is volt (3–0). Aztán elkapták a fonalat a szlovákok, és nemcsak egyenlítettek, hanem többször át is vették a vezetést. Megtartani azonban nem tudták, 8–7 után zsinórban öt gólt kaptak, és onnantól nyílt az olló.

A norvégok szegedi légiósai hét gólt tettek be a közösbe: Kent Robin Tönnesen négyet, Alexander Blonz hármat.