Könnyed bemutatkozás Paraguay ellen a női kézi-vb-n

2023.11.30. 20:16
Megvan a győzelem a vb első meccsén (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A magyar női kézilabda-válogatott megkezdte szereplését a világbajnokságon, és az első, sérülésekkel és piros lapokkal tarkított csoportmeccsen több mint húsz góllal győzte le Paraguayt. Folytatás holnapután, Kamerun ellen.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)
CSOPORTKÖR , 1.FORDULÓ
B-CSOPORT (HELSINGBORG)
MAGYARORSZÁG
–PARAGUAY 35–12 (15–6)
Helsingborg,
398 néző. V: B. Correa, R. Correa (brazilok)
MAGYARORSZÁG: BÖDE-BÍRÓ – Győri-Lukács 1, PÁSZTOR N. 1, PAPP N. 3, Bordás, Kuczora 3, SZÖLLŐSI-SCHATZL 5. Csere: VÁMOS P. 3, Klujber 5 (5), Töpfner 4, Debreczeni-Klivinyi, Juhász G. 4, Márton G. 3, Füzi-Tóvizi, Simon P. 3. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
PARAGUAY: Ocampos – Mendoza 1, Insfrán 1, Leiva 1, Lugo, Fernández, Acuna 4 (1). Csere: Machuca (kapus), Dos Santos, Miskinich, Bobadilla 1, Samaniego, Cristaldo, Portillo 4 (2), Vergara. Szövetségi kapitány: Marizza Faría
Az eredmény alakulása. 5. p.: 3–0. 10. p.: 6–2. 14. p.: 6–4. 22. p.: 12–4. 34. p.: 18–6. 39. p.: 22–7. 45. p.: 25–10. 51. p.: 29–10. 55. p.: 33–11
Kiállítások: 0, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 4/3
Marizza Faría:
– Paraguaynak óriási lehetőség és megtiszteltetés, hogy szerepelhet a világbajnokságon. Kis csapat vagyunk, de rengeteget dolgozunk, hogy felépítsük magunkat. Ezt a kemény munkát szeretnénk folytatni a jövőben.

4. Paraguay 1 1 12–35 –23 0

A magyarok első ellenfele, a paraguayi válogatott elég későn, csak szerda este érkezett meg Helsingborgba, mi több, az aznapi tréninget le is mondta. A mieink mindenesetre a fotózást követően nemcsak este, hanem még a mérkőzés napjának délelőttjén is gyakoroltak, igyekeztek minden rendelkezésre álló időt felhasználni a finomhangolásra, ami a későbbiek folyamán még jól jöhet. Míg a lányok edzettek, mi nyakunkba vettük a várost, és igyekeztünk elcsípni egy-egy magyar szót, mindhiába. Szurkolókkal csak az arénában találkoztunk, a magyar csapatot harmincan kísérték el Helsingborgba. Tegyük hozzá, így is ők képviseltették magukat a legnagyobb számban és a legnagyobb hangerővel: már a Montenegró–Kamerun mérkőzés alatt rázendítettek, a „Lőjetek egy gólt...” kezdetű szurkolói rigmust énekelték az afrikaiaknak.

Ezt követően csak reménykedni lehetett, hogy a magyar együttes összecsapása színvonalasabb lesz – a találkozó előtt Böde-Bíró Blanka csapatkapitány is elmondta, hogy a mieink minden ellenfélre komolyan készülnek, és megtisztelik őket azzal, hogy teljes erőbedobással játszanak. Az első meccskeretből egyébként – nem meglepően – Bukovszky Anna kapus és a hét elején megfázással küszködő jobbátlövő, Albek Anna maradt ki.

A találkozót végig vezetve, fölényesen nyerte meg a magyar csapat, amely tulajdonképpen azt kapta, amit várt. A 160 centiméter alatti belső sorral felálló paraguayiak gyorsan játszottak és igyekeztek az egy egyekre építeni, de rengeteg technikai hibát követtek el már az első percekben, így amikor helyzetbe is kerültek, Böde-Bíróval találták magukat szemben. Cserébe a másik oldalon nemigen tudtak mit kezdeni a magyar lerohanásokkal, így néha a pontatlanság is belefért a mieinktől. Az első negyedóra végén például Győri-Lukács Viktória látványosan vágta a kapu bal felső sarkába a labdát egy lerohanás végén, míg a néhány napja „századossá” avanzsáló Szöllősi-Schatzl Nadine már a félidőben öt gólnál járt.

Az ellenfél egyébként elég magasan, a kilencesvonalon védekezett, így az első játékrészben könnyedén játszották meg a mieink a beállóposzton Pásztor Noémit, aki már a Hollandia elleni második felkészülési mérkőzésen is nagyszerűen teljesített. Az viszont már ekkor – a játékot és az állást tekintve – is látszott, hogy a dél-amerikai sokkal kellemetlenebb ellenfél, mint amilyen várhatóan Kamerun lesz. Az alapból szűkös kerettel érkező Paraguay az első harminc perc derekán aztán tovább fogyatkozott. Előbb a jobbszélső Jazmín Mendoza, majd a balátlövő Milagros Samaniego sérült meg – utóbbit sportszerűen Debreczeni-Klivinyi Kinga is segített levinni a pályáról –, míg alig egy perccel később Ada Miskinich kapott piros lapot, amikor gólhelyzetben a vállánál fogva visszarántotta ugrás közben Szöllősi-Schatzlt.

Ahogy véget ért az első, úgy folytatódott a második félidő, ugyanis már az első támadás végén villant az újabb piros: Fernanda Insfrán állt Márton Gréta alá a játékvezetők megítélése szerint, ezt követően pedig gyorsan kinyílt az olló. Böde-Bíró többször is villant a kapuban, a másik oldalon pedig sorjáztak a gyors gólok: Papp Nikoletta, Kuczora Csenge, Vámos Petra, majd Töpfner Alexandra is értékesített egy-egy helyzetet, miközben Mendozát a mentők kórházba szállították a pálya mellől. Az utolsó negyedórában aztán a világversenyen újonc Simon Petra percei következtek, nemcsak az első gólját szerezte meg, sorozatban háromszor is betalált Paraguaynak. A tehetséges, 19 éves magyar irányítót egyébként az IHF a torna lehetséges felfedezettjei közé sorolta, nem érdemtelenül.

A hajrára teljesen elkészült erejével az ellenfél, sorra adta el a labdát, amiből a mieink gyors ellentámadásokat vezettek – a végén teljesen jogosan szólt a lelátóról a „Szép volt, csajok!”, a magyar csapat kiütéses, 23 gólos sikerrel mutatkozott be a világbajnokságon. 35–12

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, biztosan nyert a magyar válogatott. 35–12

59. perc: Kivédekezett dél-amerikai támadás után emberelőnybe kerültünk, ráadásul hetes is, amelyet Klujber bevágott a kapuba. 35–12

58. perc: Újabb lépéshiba az ellenfélnél, majd Tóvizi ziccere ment fölé.

57. perc: Acuna nagy lövése Bíró lábáról ment be a kapuba, a másik oldalon Juhász állította vissza a különbséget. 34–12

56. perc: Klivinyi ziccerét kivédte a kapus.

55. perc: Bíró most Töpfnert indította, aki könnyen dobta be a ziccert. 33–11

54. perc: Lépéshiba a paraguayiaknál, ezt Juhász szép átlövésgóllal büntette. 32–11

54. perc: Szenzációs Bíró-indítás után Márton megelőzte a kifutó kapust, és az üres kapuba lőtt. 31–11

52. perc: Juhász nagy átlövése vágódott a kapuba. 30–11

52. perc: A semmire kaptak hetest a Paraguayiak, de ez nem érdekelte Portillót, aki a jobb felsőbe lőtt. 29–11

51. perc: Tóvizi lopott labdát, indította Mártont, aki a jobb felsőbe lőtt. 29–10

50. perc: Visszakerült a labda hozzánk, Juhász lövését a blokk hárította.

49. perc: Pillanatra tudják csak megtartani a labdát a dél-amerikaiak, de Juhász lövése gyenge volt.

48. perc: Simon belejött, és a labdaszerzés után megint bedobta a ziccert. 28–10

48. perc: Hosszan támadtak a paraguayiak, el is vették tőlük a bírók a labdát, így aztán meglódult Simon, és ziccerből a jobb alsóba lőtt. 27–10

46. perc: Paraguayi időkérés.

A mieinknél Simon Petra és Juhász Gréta is betalált első meccsén felnőtt világversenyen. Közben Mendozát kórházba szállították az egyre megfogyatkozó paraguayi kispadról.

Simon Petra jól játszott (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

46. perc: Klivinyi rontása után Simon szerzett labdát, és a jobb felsőbe lőtt. 26–10

45. perc: Némi ügyetlenkedésünk után Portillo került megint helyzetbe, és a jobb alsóba lőtt. 25–10

44. perc: Pásztor labdát szerzett, adta is a meginduló Töpfnernek, aki a léc alá lőtt. 25–9

43. perc: Portillo maradt egyedül a bal oldalon, és szépen ejtett a kapuba. 24–9

42. perc: Rossz passz az ellenfélnél, Töpfner futott be a jobb szélről középre, érkezett is a labda, és vele a gól. 24–8

41. perc: Vámos passzát a lendületből érkező Papp vágta a kapuba. 23–8

40. perc: Lépéshiba az imént érkezett Simonnál, a másik oldalon Fernándeznél is ugyanazt fújták.

39. perc: Hetest kapott Paraguay, amelyet Acuna ügyesen lőtt a bal felsőbe. 22–8

38. perc: Bíró nagy védése után Márton kapta a labdát Vámostól, és a bal alsóba lőtt. 22–7

38. perc: Eladták a labdát a paraguayiak, Kuczora kapta Pásztortól, és bedobta a ziccert. 21–7

37. perc: Vergara dobta mellé a helyzetét, Kuczora végigfutott a pályán, és könnyen lőtt a bal alsóba. 20–7

36. perc: Eltékozoltunk egy támadást, a paraguayiaké pedig lépéshibával zárult. Papp villámgyorsan indult, és betörés után szerzett gólt. 19–7

35. perc: Hetest kaptak a paraguayiak is, amelyet előbb kihagyott Acuna, de a visszapattanót már belőtte. 18–7

34. perc: A paraguayi támadás gyorsan hamvába holt, Papp megint betört, megint szabálytalankodtak vele, megint hetes. A hetest Klujber a kapu jobb oldalába lőtte. 18–6

32. perc: Pappot birkózták le egy hetesért, amelyet Klujber a jobb alsóba lőtt. 17–6

32. perc: Kettős hátrányban is majdnem gólt lőttek, de Fernández mellélőtt.

31. perc: Veszélyesen játszanak a paraguayiak... A hetest Klujber bevágta a bal alsóba. 16–6

31. perc: Márton lába alá léptek oda, megfájdult a lába, ráadásul azonnal pirosat kapott Insfran.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

Szerencsére Schatzl a félidő végén mutatta, minden rendben, pedig az eseténél egy emberként ugrott talpra aggódva az egész magyar kispad. A Győr szélsője volt a legeredményesebb játékosunk eddig, hat kísérletéből ötöt gólra váltott. Paraguay viszont nincs könnyű helyzetben, a 15 fős meccskeretéből a két sérülés és a piros lap miatt hárman is kiestek a folytatásra.

Golovin Vlagyimir magyaráz Bordás Rékának (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, 9 gól az előnyünk. 15–6

30. perc: Jött a hetes, amelyet Klujber a kapu jobb oldalába lőtt. 15–6

29. perc: Elvették a labdát támadó szabálytalanságért, aztán Klujber labdát szerzett, indította Schatzlt, akit letarlolt Miskinich. Megnézték az esetet a bírók videón, és pirosat adtak neki.

Paraguayt az ág is húzza, a félidő végén a balátlövő Milagros Samaniego ért rosszul talajt, megbicsaklott a térde, ölben kellett levinni a pályáról.

29. perc: Némi zűrzavar után összeszedték a labdát a paraguayiak, és valahogy begyötörték a labdát a kapunkba Bobadilla révén. 14–6

28. perc: Juhász egészen kintről dobta el, de így is könnyű gól volt a jobb alsóba. 14–5

26. perc: Klujber kapufája után Schatzl megszerezte, de a kapus védett. Maradt a labda nálunk, Töpfner harmadszorra már belőtte, éppen a pipába. 13–5

25. perc: Viszonylag sokáig támadtak a paraguayiak, majd Samaniego harcolt ki hetest. A hetest Portillo belőtte. 12–5

25. perc: Visszakerült a labda hozzánk, egészen egy lépéshibáig...

24. perc: Töpfner újabb ziccerét Ocampos védte bravúrral.

24. perc: Töpfner is pályára került, mindjárt lőhetett is, de éppen a kapust találta telibe.

22. perc: A lépésszabályt még át kell vennie a szünetben az ellenfélnek, de ez adott lehetőséget Schatzlnak, hogy újabb gólt lőjön a bal szélről. 12–4

21. perc: Klujbernek egyelőre nem megy, most szabálytalansággal együtt hagyta ki, de nem fújtak semmit.

20. perc: Klujber labdát lopott, indította Schatzlt, aki a jobb felsőbe lőtt. 11–4

20. perc: Klivinyi lövését védte Ocampos, mondjuk nem is volt túl jó lövés.

Az ellenfél jobbszélsője, Jazmin Mendoza bokasérülést szenvedett, már a kispadon kap egy szorítókötést a lábára.

20. perc: Rontottak támadásban a paraguayiak, jött a magyar időkérés.

19. perc: Klujber labdát szerzett, majd kiszorított pozícióból lőtte el, a kapus védett.

18. perc: Újabb lépéshiba, ezt azonban már kihasználtuk, Schatzl lőtt balról szép gólt. 10–4

17. perc: Lépéshiba a paraguayiaknál, így aztán jöhetett a magyar támadás, és vele egy eladott labda Klujbertól.

16. perc: Rossz passz az ellenfélnél, Kuczora viszont jól lőtt, pontosan a jobb alsóba. 9–4

15. perc: Bíró újabb kiváló védése után remekül indított, Lukács pedig a bal felsőbe vágta a labdát. 8–4

Vámos Petra lő gólt (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

14. perc: Vámos megint meglépett a védőjétől, és ezt a ziccert már belőtte a jobb felsőbe. 7–4

14. perc: Szép akciót vezettek a paraguayiak, lekerült a labda a bal szélre, és Acuna bedobta. 6–4

13. perc: Ismét sikerült a labdaszerzés, Kuczora lőtte el kintről, alaposan fölé.

12. perc: Vámos betörés után a kapus lábát találta el.

11. perc: A labdaszerzés után Insfran indult meg fürgén, és be is dobta a ziccert. 6–3

10. perc: Schatzlre játszottuk ki a figurát, be is dobta a bal szélről, majd gyorsan labdát szereztünk, hogy aztán eladjuk... 6–2

9. perc: Vámosnál belemenést fújtak, Fernández emelését Bíró kiválóan mentette.

8. perc: Kölcsönös rontások után jöttek a paraguayiak, Bíró viszont szépen védett.

7. perc: A dél-amerikaiak szövetségi kapitánya több passzt kért a csapatától, Golovin pedig a labda megbecsülését kérte.

7. perc: Paraguayi időkérés.

7. perc: Előbb a paraguayiak lőttek ügyes gólt a jobb oldalról, Leiva szerezte, majd egymás után jött két magyar gól, Papp és Schatzl lőtt könnyű gólt. 5–2

5. perc: Insfran lövését védte Bíró, az ellentámadásunkból pedig Lukács lőtt szép gólt. Gyorsan válaszoltak a paraguayiak, Mendoza révén. 3–1

A paraguayiak kezdő külső sora egy 154, egy 159 és egy 158 cm-es játékosból áll, akik elsősorban gyorsaságukkal lehetnek veszélyesek. Egyébként a dél-amerikai csapat átlagmagassága 168.5, a mieink átlagban majdnem 10 centiméterrel magasabbak.

5. perc: Lukács indulhatott szabadon, a ziccerét viszont kivédte Ocampos.

4. perc: Gyors magyar támadás futott a pályán, Kuczora adta Pásztornak, aki ziccerből a kapuba pattintott. 2–0

3. perc: Papp lövése nem találta el a kaput, jöhettek a paraguayiak, de csak addig, amíg belemenéssel véget nem ért a támadásuk.

A mieinknél Papp Nikolett kezdett jobbátlövőben, egyetlen légiósunk védekezésben hármas poszton szerepel, így Pásztor Noémi az egyik kettes védőnk.

2. perc: Passzívig játszottak a dél-amerikaiak, majd el is vették tőlük a labdát.

1. perc: Az első paraguayi lövést védte bíró, majd Vámos betörés után lőtt a jobb alsóba. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta pirosban, a paraguayi tiszta fehérben játszik.

Golovin Vlagyimir Bukovszky Annát és Albek Annát nem nevezte az első meccsünkre.

A városban nem hallottunk magyar szót, az arénában az egyik kapu mögött azonban összeverődött egy nagyjából 30 fős magyar tábor, akik már az első mai meccsen is hallatták a hangjukat.

A mérkőzés 20.30-kor kezdődik.

Magyarország (meccskeret):Böde-Bíró Blanka (kapus), Szemerey Zsófi (kapus), Győri-Lukács Viktória, Töpfner, Alexandra, Klujber Katrin, Papp Nikolett, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Simon Petra, Vámos Petra, Bordás Réka, Füzi-Tóvizi Petra, Pásztor Noémi, Juhász Gréta, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Szöllősi-Schatzl Nadine. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

Paraguay (meccskeret):Ocampos (kapus),Machuca (kapus),Acuna, Miskinich, Insfran, Mendoza, Dos Santos, Vergara, Leiva, Fernández, Bobadilla, Lugo, Cristaldo, Portillo, Samaniego.Szövetségi kapitány: Marizza Faría.

ELŐZMÉNYEK

A magyar női kézilabda-válogatott játékosai szerdán már Helsingborgban készültek a csütörtöki, Paraguay elleni világbajnoki nyitányra. A mieink egyetértettek abban, hogy a dél-amerikaiak kellemetlen stílust képviselnek, így nem szabad őket félvállról venni.

Paraguay ellen remélhetőleg már a hollandok elleni két felkészülési mérkőzést kihagyó Klujber Katrin is ott lehet a pályán. „Készen állok a kezdésre, lehet, még jól is jött a kis pihenő az erőltetett őszi program után, amely során elég sokat játszottam – jelentette ki a Nemzeti Sportnak az FTC jobbátlövője, aki kitért a térde körül látható tapaszra is: – Már évek óta küzdök ezzel a veleszületett problémával, ugyanis ugrótérdem van. Amikor sűrűbben követik egymást a mérkőzések, oda kell figyelnem a terhelésre. Két teljesen más mérkőzést láttam kívülről a hollandok ellen, vasárnap sokkal lendületesebben és okosabban játszott a csapat. Fontos volt, hogy magabiztosan, jó hangulatban érkezhessünk meg a vébére.”