Remek második félidei játékkal győztük le a románokat

2022.10.29. 16:39
Sok hibát hozó első félidő után a második játékrészben feljavult védekezésének köszönhetően győzte le a román női kézilabda-válogatottat 33–28-ra a magyar csapat Tatabányán a novemberi Európa-bajnokság előtti első felkészülési mérkőzésen.
Fordulatos meccsen győztek a mieink Románia ellen felkészülési mérkőzésen
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Dömötör Csaba)
Fordulatos meccsen győztek a mieink Románia ellen felkészülési mérkőzésen A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Dömötör Csaba)

NŐI KÉZILABDA
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS

MAGYARORSZÁG–
ROMÁNIA 33–28 (15–17)
Tatabánya, 2850 néző. Vezette: Zahradnik, Rudzak (szlovákok)
MAGYARORSZÁG: JANURIK – Győri-Lukács V. 2, KLUJBER 9 (4), Bordás 1, Hornyák D. 1, Vámos P. 1, MÁRTON G. 5. Csere: SZEMEREY (kapus), KÁCSOR 5, Albek 2, Kuczora 3, Schatzl Nadine 1, Töpfner, Pásztor N. 2, Debreczeni-Klivinyi 1, Tóth E. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
ROMÁNIA: DUMANSKA 1 – Badea, Pristavita 3, Buceschi, OSTASE 3, Neagu 3, Dindiligan. Csere: Ciuca, Hosu (kapusok), GROZAV 11 (2), Tánásie, Bazaliu 3, Tirle 1, Seraficeanu 3, Lupei. Szövetségi kapitány: Florin Pena
Az eredmény alakulása. 10. p.: 3–2. 17. p.: 7–5. 20. p.: 9–8. 23. p.: 9–12. 28. p.: 13–15. 34. p.: 18–17. 41. p.: 24–21. 50. p.: 27–26. 54. p.: 31–27
Kiállítások: 6, ill. 2 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. 2/2
Vlagyimir Golovin:
– Sok hibával játszottunk, főleg védekezésben akadtak nehézségeink, de sok eladott labdánk is volt. Amíg az első félidőben inkább biztonsági játékot játszottunk, a második játékrészben már végre csapatként küzdöttünk. Mindkét kapusunk remekül védett, a sikert is főleg nekik köszönhetjük.
Florin Pera: – Az első félidőben jobban ment a védekezés, jöttek a könnyű gólok, és jól lőttünk távolról is, így elégedett voltam. A másodikban cserélnem kellett, Eliza Buceschi sajnos megsérült, ráadásul mindenkit játszatni akartam, ez volt a legfontosabb szempont, az eredmény másodlagos volt. A végére elfáradtunk, legközelebb arra törekszünk, hogy hatvan percig bírjuk.

Óriási Janurik Kinga-bravúrral kezdődött a novemberi, szlovéniai Európa-bajnokságra készülő magyar és román női kézilabda-válogatottak századik összecsapása, a Ferencváros kapusa remek ütemben lépett ki a kapujából, és elakadt benne a román beálló, Lorena Ostase tiszta ziccere, majd egy kis kölcsönös tapogatózás után a második perc végén Vámos Petra szerzete meg az összecsapás első gólját.

Az első negyedórában egyik csapat sem igazán kezdeményezett, nem húzott bele, történt azonban más, Albek Anna találta fejen (?) a román kapust, Iulia Dumanskát, aki még a kispadnál is a fogára mutogatott, mint egyértelmű bizonyítékra, ha már a játékvezetőket nem sikerült meggyőznie. Az első negyed óra környékén találtak csak fogást egymáson az ellenfelek, előbb a magyar válogatott lépett meg két góllal, majd került rögtön kisebb gödörbe, amikor meg ellenfele ment el hárommal.

Gond azonban ezzel sem volt, szépen visszatornáztuk magunkat, ami azért is fontos jel volt a Cristina Neagu vezette, hasonló játékerőt képviselő román válogatott ellen, mert Vlagyimir Golovin szövetségi kapitánynak röviddel az Eb előtt, viszonylag rövid időn belül kell megoldást találnia a kieső balátlövők, Háfra Noámi és Szöllősi-Zácsik Szandra helyett, és az sem mellékes, hogy a csapat mennyire stabilan tudj játszani a kétirányítós rendszerben.

A lehetőségeink megvoltak, ugyanakkor nem mentek gördülékenyen a támadások, a játékból hiányzott a tempó, a lövésekből pedig az erő, jobb oldalról Albek Anna és Klujber Katrin, balról Debreczeni-Klivinyi Kinga és Kácsor Gréta csak egy-egy gólt szerzet átlövésből. Szerencsére Janurik jól védett, de mivel a kapura lövéseink nem sokkal több, mint a fele talált csak utat a román kapuba, az első harminc percet két góllal a vendégek nyerték meg, akiknél a balátlövő Sorina Grozav a szünetig hat gólt szerzett.

A második félidőt Szemerey Zsófi kezdte a kapuban, a látványosan felgyorsuló és határozottabban védekező magyar válogatott pedig visszavette a kezdeményezést, Kácsor Gréta és Hornyák Dóra találataival visszaszereztük a lépéselőnyt, amit csak tartani kellett. Ez elsősorban a továbbra is szenzációsan védő Szemereyek és a bátran próbálkozó Klujbernek köszönhetően sikerült, a láthatóan fáradó románok pedig egyre többet hibáztak.

Az utolsó percekre már nem maradt kérdés, a magyar csapat 33–28-ra megnyerte utolsó előtti felkészülési mérkőzését az Eb előtt, ez volt százból az 57. magyar győzelem a románok ellen, Golovinnak pedig kinevezése óta a tizedik sikere a felnőtt csapattal. Válogatottunk legközelebb hétfőn lép pályára Tatabányán, a németek ellen játssza az Eb előtti utolsó felkészülési mérkőzését.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: rossz román indítással zárult a mérkőzés. MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA 33–28

60. perc: Albek Anna talpról, 9 méterről növeli ötre a különbséget. 33–28

59. perc: hét a hat ellen támadnak a románok – eredménytelenül.

59. perc: a román szövetségi kapitány harmadszor is időt kért.

59. perc: Albek bejátszását Pásztor váltotta gólra. 32–28.

58. perc: Grozav is lövést rontott.

58. perc: Debreczeni-Klivinyi harmadszor harcolt ki hétméterest, ami viszont Klujber kihagyott.

57. perc: időt kért Golovin Vlagyimir.

57. perc: Debreczeni-Klivinyi lövését védi a román kapus, de a túloldalon Szemerey is bemutatja sokadik védését.

56. perc: Kácsor tíz méterről durrantott mellé, a túloldalon Badea jobb szélről leadott lövését védte Szemerey.

55. perc: összezavarodtak a románok, megint belehibáznak támadásukba, ezt viszont nem tudjuk kihasználni, Ostase pedig egy lerohanás végén eredményes. 31–28

54. perc: Klujber Katrin újabb szép góljával először vezetünk néggyel! 31–27

53. perc: a másik szélről sem megy a románoknak, ezúttal Szemerey védett.

53. perc: rossz román lövés a jobbszélről, ami után Pásztor Noémi talált be. 30–27

52. perc: Kácsor Gréta egy betörés után talált be. 29–27

51. perc: Grozav újabb hétméteresével már 11 gólnál jár. 28–27

51. perc: Klujber Katrin emberhátrányból szerez átlövésgólt. 28–26

50. perc: Neagu átlövésből eredményes. 27–26

50. perc: Hornyák Dórát küldik le két percre.

49. perc: Neagu eladta a labdát, de Vámos is megtette ugyanezt a túloldalon...

49. perc: Klujber ütemtelen, pattintott átlövése talál utat a román kapuba. 27–25

47. perc: Ostase gólja után a mieink megint belehibáznak, a Neagut pedig csak hétméterest érően sikerült megállítani. A büntetőt pedig Grozav lőtte be. Pillanatok alatt visszajött egy gólra a vendég csapat. 26–25

47. perc: egy-egy elrontott magyar és román támadás után vezethettünk lerohanást, amit Győri-Lukács értékesített. 26–23

45. perc: Kuczora Csenge szerzi a mieink 25. gólját. 25–23

44. perc: Sorina Grozav kilencedik gólját jegyzi egy lerohanás végén. 24–23

44. perc: Klujber egy betörés után a kapufára cunderezett, a túloldalon Szemerey védett.

43. perc: elrontott magyar támadás után Győri-Lukács harcolt ki belemenést.

43. perc: Grozav veszi be a magyar kaput. 24–22

42. perc: Florin Pera kért időt.

42. perc: újabb rontott román támadás után Klujber is rontott egyet.

41. perc: ezúttal Klujber-percek, újabb, hatalmas góljával először vezetünk hárommal. 24–21

40. perc: a Kuczora Csenge által kiharcolt hetest Klujber szépen lőtte a jobb felsőbe. 23–21

39. perc: Bordást állítják ki két percre Pristavita gólja után. 22–21

39. perc: Szemerey két kézzel védte Neagu lövését, majd Hornyák Dóra révén megint kettővel vezetünk. 22–20

38. perc: Bucesci góljára a zsinórban harmadik gólját szerző Kácsor válaszol egy gyors támadás végén. 21–20

37. perc: Szemerey megint véd, Kácsor megint gólt lő! 20–19

36. perc: Kácsor Gréta szép átlövésgólt szerez. Az ellentámadásból Ostase eredményes. 19–19

35. perc: Grozav sokadik góljával egyenlít. 18–18

34. perc: újabb jó védekezés a mieinktől és egy újabb Márton-lerohanásgól. A szélső révén fordítunk. 18–17

33. perc: passzívig támadnak a románok, a játékvezetők elvették tőlük a labdát és egy indítás után Márton egyenlít. 17–17

32. perc: Vámos blokkolta a román kísérletet, de a túloldalon Győri-Lukács sem tudott betalálni jobbszélről.

32. perc: Szemerey védéssel kezd, de a románoknál marad a labda.

31. perc: Márton Gréta harmadik gólját szerezve hozza közelebb a mieinket. 16–17

31. perc: folytatódott a mérkőzés. A mieink támadhatnak, hogy egy gólra csökkentsék a hátrányt. Kapust cserélt Golovin Vlagyimir, az első félidőben nyolc védést bemutató Janurikot Szemerey Zsófi váltotta.

ELSŐ FÉLIDŐ

Egyelőre sok a hiba mindkét oldalon, fordulatos játékrészen vagyunk túl, ahol elsősorban a kapusok voltak elemükben.

30. perc: Grozav találata után pedig az első félidőt Klujber hetese zárja. 15–17

29. perc: Debreczeni-Klivinyi góljára Bazaliu válaszolt. 14–16

28. perc: Pristavita megint kettőre növeli a román előnyt. 13–15

28.perc: Klujber ismét értékesített egy hetest. 13–14

27. perc: Seraficeanu megint betalált. 12–14

27. perc: Bazaliu-góllal térnek vissza a vendégek. 12–13

27. perc: román időkérés

26. perc: a Debreczeni-Klivinyi által kiharcolt hétméterest Klujber értékesítette. 12–12

26. perc: most a románok kerülnek egy kisebb gödörbe, megint nem tudják góllal befejezni támadásukat.

25. perc: Schatzl Nadine első góljával visszajöttünk egy gólra. 11–12

24. perc: Janurik védése után Albek megint beledobja Dumanskába.

23. perc: Albek Anna megszerzi egymaga első, csapata tizedik gólját. 10–12

23. perc: az újonnan beállt Debreczeni-Klivinyi Kinga rontott, Grozav újabb találatával már hárommal vezetnek a vendégek. 9–12

22. perc: Seraficeanu egy perc alatt kétszer is betalál, Golovin Vlagyimir pedig időt kért 9–11-nél

21. perc: Seraficeanu révén fordítanak a románok. 9–10

20. perc: Grozav kétszer is bevette a magyar kaput,közte Kácsor is eredményes volt. 9–9

18. perc: Trile góljára Győri-Lukács válaszolt, de Grozav találatával megint zárkóznak a vendégek. 8–7

17. perc: Kuczora betörés után növeli kétgólosra a különbséget. 7–5

16. perc: Bazaliu újabb próbálkozását védte Janurik.

15. perc: szép bejátszás után Bordás Réka veszi be a román kapu. 6–5

14. perc: Bazaliu talpról eleresztett lövése Janurik lábai között jut a magyar kapuba, Kuczora viszont azonnal válaszolt. 5–5

12. perc: gyors válasz Márton Grétától. 4–4

11. perc: Kuczora harcolt ki hétméterest, amit Klujber nem tudott értékesíteni, ráadásul a románok Bazaliu révén eredményesek. 3–4

11. perc: rossz passz a mieinktől, de a románoktól Bucesci is ront.

11. perc: Grozav szép góllal egyenlít. 3–3

10. perc: Márton második kísérletét már belövi. 3–2

9. perc: Janurik bemutatja negyedik védését is.

8. perc: Neagu második góljával néhány másodpercig vezettek a románok, de egy gyorstámadást Klujber értékesített. 2–2

8. perc: Győri-Lukács próbálkozott a jobbszélről, de nem talált kaput.

7. perc: Kácsor átlövése nem talált kaput, továbbra is 1–1, hiszen Janurik megint védett.

5. perc: Márton Gréta ugrott be a balszélről, de Dumanska védte az ő kísérletét is.

5. perc: újabb Albek-hiba után rohannak a románok, de Janurik visszaért és védett is.

4. perc: Albek beledobta a labdát Dumanskába, de a románoktól Ostase is rontott.

3. perc: Neagu révén egyenlítenek a románok. 1–1

3. perc: Klujber lerántja ellenfelét, ő is kétperces kiállítást kap.

2 perc: Bucesci lő fölé, a mérkőzés első gólját pedig Vámos Petra szerzi. 1–0
Az irányító pedig egy kétperces kiállítást is kiharcolt, Pristavita pihen.

1. perc: Janurik Kinga védéssel kezd a magyar kapuban de az ellentámadásból két lövésből sem sikerül gólt szerezni.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A románok vezetik az első támadást, a mieink védekeznek kezdésként.

Golovin Vlagyimir a 21 fős keretből 16 játékost nevezhetett a mérkőzésre. Kimaradt Faluvégi Dorottya, Füzi-Tóvizi Petra, Korsós Dorina, Planéta Szimonetta és Szikora Melinda is.

ELŐZMÉNYEK

Nagyon jó hangulatban készül a számos meghatározó játékosát nélkülöző magyar női kézilabda-válogatott. „Hétfő óta készül együtt a válogatott, én aznap este kaptam a hívást, hogy Fodor Csenge megsérült, így kedden érkeztem meg a csapathoz” – kezdte Korsós Dorina. „Sajnálatos az eset, nem így, hanem saját jogon akartam bekerülni a csapatba, mindenesetre ez most nagy lehetőség lesz nekem. Igyekszem megmutatni, hogy mire is vagyok képes” – nyilatkozta motiváltan a balszélső, aki hat év elteltével térhet vissza a nemzeti csapatba. Korsós kiemelte: a csapat készen áll a tornára és bízik benne, hogy meglepetést szerezhet, mindenesetre a norvég, francia, holland triót említette a dobogó legnagyobb várományosaiként.

20.30: Norvégia–Magyarország

Ahogy azt a szövetségi kapitány, Golovin Vlagyimir lapunknak már korábban elmondta, a tatabányai felkészülési torna fő célja, hogy mérkőzés-körülmények között is teszteljék azokat a játékelemeket, amelyet a mostani kerettel a leghatékonyabban tudnak majd játszani az Európa-bajnokságon.

„Eddig nagyon jól halad a felkészülésünk, a lányok nagyon motiváltak” – vette át a szót Golovin Vlagyimir az impozáns tatabányai arénában. „A sérülések miatt újratervezünk, a balátlövő posztot kell megoldanunk. Keressük, hogy ki tudja ellátni ezt a feladatot és a két irányítós rendszert is gyakoroljuk” – nyilatkozta a szakember, aki hozzátette: a Németország elleni felkészülési mérkőzést követően hirdeti majd ki 18 fős keretét a kontinenstornára.

„Minden edző maximalista, így természetesen a győzelem is célunk amellett, hogy a legfontosabb a gyakorlás. Meg kell találnunk az optimális csapatot, amely az Európa-bajnokságon meg tudja oldani a balátlövők hiányát. Románia és Németország teljesen más játékstílust képvisel. A románok labdaszerzés után megindulnak, de sokkal többet játszanak rendezett védelemmel szemben, és egy kiváló átlövőjük is van. A német válogatott azután, hogy a Bietigheim edzője lett a szövetségi kapitány, sokat fut, a játéka inkább hasonlít a skandináv kézilabdára. Ez jó is lesz, hiszen egy nap alatt át kell állniuk a lányoknak egyikről a másikra” – mondta továbbá Golovin Vlagyimir, aki többek között Szöllősi-Zácsi Szandrára, Háfra Noémire, Fodor Csengére és Bíró Blankára sem számíthat a kontinensviadalon.

Ami a célokat illeti, Pálinger Katalin, az MKSZ alelnöke a helyszínen elmondta, a magyar csapatnak a párizsi olimpiára történő kvalifikáció az elsődleges célja, ennek rendelnek alá mindent, ezen az úton pedig fontos állomás lesz a november 4-én rajtoló Európa-bajnokság.

„Természetesen a most kezdődő Eb sem csupán eszköz az olimpia kapcsán, hanem mint fontos viadal, egyben cél is a jó szereplés Szlovéniában, így az MKSZ elnökségének döntése értelmében az első nyolc helyet célozzuk meg a tornán” – mondta az alelnök. „Az elmúlt hetek történései sajnos több negatívumot hoztak, így mindenkinek többet kell vállalni a keretben lévők közül, hiszen csak együtt, közösen, még erősebb csapategységgel érhetik el céljaikat. Sok a fiatal, kevesebb nemzetközi tapasztalattal bíró játékos a keretben, de nagyon bízom a kapusainkban, hiszen tapasztalatból tudom, hogy a jó kapusteljesítmény mennyire fontos alapja a biztos védekezésnek, amivel gyors, eredményes kézilabdát lehet játszani” – fogalmazott a korábbi kiváló válogatott hálóőr.

A mieink a románok elleni mérkőzés után második, egyben az Eb előtti utolsó felkészülési mérkőzésüket október 31-én, hétfőn, 17 órától vívják Németország ellen.

A magyar női válogatott 100. alkalommal lép pályára Románia legjobbjai ellen a szombati, tatabányai mérkőzésen. A két együttes 1961-ben találkozott először Belgrádban, 9–6-os román siker született, míg legutóbb a 2020-as Európa-bajnokságon a mieink örülhettek (26–24) Schatzl Nadine  hét gólt szerzett. Az eddig lejátszott kilencvenkilenc mérkőzésen ötvenhat magyar győzelem mellett kilenc döntetlen és harmincnégy vereség az összesített mérleg.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT 21 FŐS BŐ KERETE
kapusok:
Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (Bietigheim, német)
jobbszélsők: Faluvégi Dorottya, Győri-Lukács Viktória (mindkettő Győri Audi ETO), Töpfner Alexandra (DVSC Schaeffler)
jobbátlövők: Albek Anna (Mosonmagyaróvár), Klujber Katrin (FTC), Planéta Szimonetta (DVSC)
irányítók: Kuczora Csenge (Praktiker-Vác), Tóth Eszter (Mosonmagyaróvár), Vámos Petra (DVSC)
beállók: Bordás Réka, Füzi-Tóvizi Petra (mindkettő DVSC), Pásztor Noémi (Mosonmagyaróvár)
balátlövők: Debreczeni-Klivinyi Kinga (Siófok KC), Hornyák Dóra, Kácsor Gréta (DVSC)
balszélsők: Korsós Dorina (Rapid Bucuresti, román), Márton Gréta (FTC), Schatzl Nadine (Győri ETO)
Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

A ROMÁN NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
kapusok:
Yuliya Dumanska (CS Gloria Bistrita Nasaud), Daciana Hosu (SCM Ramnicu Valcea)
jobbszélsők: Alexandra-Diana Badea (CS Rapid Bucuresti), Mihaela Mihai (CSM Bucuresti)
jobbátlövők: Sonia-Mariana Seraficeanu (CS Gloria Bistrita Nasaud)
irányítók: Eliza Buceschi (CS Rapid Bucuresti), Ioana Pristavita (CS Gloria Bistrita Nasaud)
beállók: Lorena Ostase (CS Rapid Bucuresti), Crina Pintea (CSM Bucuresti), Bianca Tirle (CS Minaur Baia Mare)
balátlövők: Bianca Bazaliu (CS Gloria Bistrita Nasaud), Sorina Grozav (CS Rapid Bucuresti), Maria Lixandroiu (CSM Slatina), Cristina Neagu (CSM Bucuresti)
balszélsők: Alexandra Dindiligan (CSM Bucuresti), Corina Lupei (SCM Ramnicu Valcea) Ana Maria Tanasie (CS Minaur Baia Mare)

TUDNIVALÓK
A 2022-es a 15. női kézilabda Európa-bajnokság. Észak-Macedónia, Montenegró és Szlovénia közösen rendezi meg november 4. és 20. között. A tornán 16 csapat vesz részt.
Szlovénia két városában, Celjében és Ljubljanában, Észak-Macedóniában Szkopjéban, Montenegróban pedig Podgoricában rendeznek mérkőzéseket.
A címvédő a norvég válogatott.
A torna első három helyezettje indulási jogot szerez a 2023-as világbajnokságra, a győztes pedig kvalifikál a 2024-es párizsi olimpiára, de a kvóták kiosztásakor figyelembe kell venni a vb-t rendező dán, svéd, norvég triót, illetve az ötkarikás játékok házigazdáját, a franciákat, hiszen ezek a nemzetek alanyi jogon résztvevői a viadaloknak.

A NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJA, MENETRENDJE IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA NŐI KÉZILABDA FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!