Magabiztos győzelemmel melegített az Eb-re a magyar válogatott

VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)
2022.01.08. 17:53
A jövő héten rajtoló férfi kézilabda Európa-bajnokságra készülő magyar férfi kézilabda-válogatott történelme során negyedszer is legyőzte Bahrein legjobbjait. A második félidőben feljavuló védekezésének köszönhetően a hét gólig jutó Máthé Dominik vezérletével 36–30-ra győzött Gulyás István csapata.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Ancsin (fehérben) védekezésben és támadásban is hozzátette a magáét a csapat teljesítményéhez (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

FÉRFI FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–BAHREIN 36–30 (18–19)
Szigetszentmiklós, 2000 néző. V: Horváth P., Marton B.
MAGYARORSZÁG: Mikler R. – Rodríguez 3, MÁTHÉ 7, Sipos A., TOPIC 6, Szita 1, Bóka 2. Csere: Székely (kapus), Lékai, ANCSIN G. 4, Bodó 3, ROSTA M. 5, Győri M. 1, Hanusz 2, Ligetvári, Sunajko S. 2, Bujdosó, Nagy Bence. Szövetségi kapitány: Gulyás István
BAHREIN: Mahfud – Fadhul 2, A. MERZA 4, al-Szajad 2, M. Merza 3, A. Habib 4 (2), al-Szamahidzsi 3. Csere: Hesam (kapus), Ejd 2 (1), M. Habib 1, Abdulla 2, SZALMAN 3, Abdulreda 2, A. Habib 2. Szövetségi kapitány: Aron Kristjansson
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–2. 8. p.: 4–7. 18. p.: 12–11. 24. p.: 13–15. 34. p.: 22–20. 45. p.: 29–23. 50. p.: 32–25. 54. p.: 23–22
Kiállítások: 4, ill. 10 perc
Hétméteresek: 1/–, ill. 4/3

Az Európa-bajnokság előtti utolsó meccsén, Bahrein ellen olyan kezdőcsapatot küldött pályára férfiválogatottunk szövetségi kapitánya, Gulyás István, amiből azért nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, mert rögtön kimaradt a mieink legjobbja, a gerincproblémákkal küszködő világklasszis beállónk, Bánhidi Bence, aki a hírek szerint a csütörtökön rajtoló Eb-re azért rendbe jön.

És ha a kapitány úgy fogalmazott a felkészülési mérkőzés előtt, hogy az edzőmeccseken leginkább az „utazósebesség” felvétele a cél, akkor a találkozó első félidejében ezt még egészen biztosan nem sikerült elérni. Lassan vette fel a fonalat a védelem, amelyiken a mozgékony és nem igazán magas bahreiniek túl gyakran találták meg a réseket. Az első percekben ráadásul Mohamed Merza belekapott a Bánhidit helyettesítő Topic Petar szemébe, de szerencsére a Balatonfüred beállója folytatni tudta a játékot.

A magyarok rendre bele-belehibáztak a támadásokba – nem a lövéshatékonysággal volt gond, hanem, hogy sokszor el sem jutottak lövésig. De a mérleg másik oldalán meg Máthé Dominik védhetetlen bombái ültek, sőt, amikor beállt, Bodó Richárdé is, és jól működött a Máthé, Topic közötti páros kapcsolat is. De sokatmondó, hogy az első harminc percben mindössze kétszer vezetettünk, ami már csak azért is sajnálatos, mert Bahrein egyáltalán nem irányította a játékot, egyszerűen csak kihasználta a hibáinkat. A szünet előtt még Rodríguez Pedro lőtt egy egész pályás kapufát, majd a túlzottan lelkesen védekező Ali Abdulla Eid kapott két percet, miután kézzel-lábbal igyekezett rámászni, és ezzel megakadályozni a támadásainkat irányító Győri Mátyásra.

Az öltözőben azonban sikerült ösztönözni a játékosokat Gulyásnak és Nagy Lászlónak, mert a szünetet követően a magyar csapat az első hét percben egy 6–1-es rohammal átvette a vezetést és az irányítást. Ligetvári Patrik beállásával kicsit stabilizálódott a védelem, Szita Zoltán rendre jó ütemben lépett ki a falból, Mikler Rolandban pedig egyre többször akadt el a labda, köztük egy hetes is. Azt meg kifejezetten jó volt nézni, hogy az elmúlt években fizikailag látványosan fejlődő Máthé Dominik semmit sem veszített a sebességéből, egy indításnál például simán lefutotta a nála jóval kisebb ellenfeleket, miközben mind a hét lövéséből betalált.

A mérkőzés utolsó húsz percére a kapuban lehetőséget kapott Székely Márton is, aki néhány perc alatt három bravúrt mutatott be, majd a hajrára ki is jött a két gárda közötti különbség. És ha a meccs elején rendre meg is találták a réseket a magyar falon az egyre kevesebb hittel játszó olimpiai nyolcadik bahreiniek, a végére szinte már alig, mert vagy lepattantak róla, vagy a lövésüket blokkolta az egyre fegyelmezettebb hazai védelem.

A vége 36–30 lett ide, és ha az első félidőben nem is, a másodikban azért már akadtak biztató jelek az Európa-bajnokság előtt.

A második félidőben nagyon összeállt a védekezés (Fotó: Török Attila)

60. perc: Ez a vége, hattal nyerte a magyar válogatott az egyetlen Eb-felkészülési mérkőzését.

60. perc: Zúg a taps a lelátón, miközben Mohamed Habib és Nagy Bence labdaeladása után Ahmed Habib is betalál, 36–30.

59. perc: Nagyszerű védekezés után támadhatunk, de Rosta elkönnyelműsködi a ziccert.

58. perc: Ali Abdulla góljára Rosta válaszol egy üres kapus góllal, 36–28.

57. perc: Sunajko viszont a kapufára lövi.

56. perc: Elszórják a vendégek támadásban, Rostát meg ellökik ziccerben, hetes és két perc.

55. perc: Újabb jó sánc Rostától. Passzív a vendégek támadása. Négyszer blokkolnak a védőink. Végül Rosta tud megindulni, és szerzi a negyedik gólját ő is. 35–27.

54. perc: Abdulla mellé lő, de Székely indítása nem jó.

53. perc: Jó blokk után lerohanunk, amelynek végén Ancsin megszerzi negyedik gólját. Merza Ali gyorsan válaszol, 34–27.

52. perc: A balszélen csinálnak helyzetet a vendégek, de kapufát találnak, Ancsin kezéből meg kiesik a kipattanó.

51. perc: Lépés a bahreinieknél, de Sunajko ziccerre nem jó.

51. perc: Abdulla a balszélről eredményes, amire hamarjön a felelet: Rosta kap jó bejátszást, Ancsintól, 33–26.

50. perc: Rosta is feliratkozik a gólszerzők közé, 32–25. Bahreini időkérés.

49. perc: Székely! Alszajjad ziccerét védi lábbal! Ancsin hatalmas lövésébe a kapus ugyan beleér, de bepattan. 31–25. Sunaljko kap egy nagyot, de Székely védi a szélről próbálkozó Fadhul lövését.

48. perc: Bodó szép lövéssel jelentkezik, 30–25. Topicot szórják ki két percre a bírók.

47. perc: Egy rossz figura végén újabb gyorsindítást kapunk, Abdulla nem rontja el, 29–25.

46. perc: Újabb védés Székelytől, de belül védekezést fújnak.Hetes, Ejd belövi, 29–24.

45. perc:Rögtön védéssel mutatkozik be, Máthé pedig gyorsan meglövi aa hatodik gólját is, 29–23.

44. perc: Merza Ali góljára Sunajko felel a szélről. 28–23. A kapunkba jön Mikler helyére Székely.

(Fotó: Török Attila)

43. perc: Újabb jó védekezés után még egy gyors indítás, aminek a végén Máthé ziccerből eredményes, öt közte, 27–22.

42. perc: Mikler védése után egy szépen kipasszolt akció végén Ligetvári játszott Topichoz, ő pedig nem hibázott beállóból, 26–22.

41. perc: Ligetvári belül védekezik, hetes.Mikler kivédi Habib hetesét!

40. perc: Egy hiba Topicnál is,megint jöhetnek a vendégek.

39. perc: Hanusz most könnyedén eladta, Abdulredha pedig köszönte és a labdaszerzés után bevágta az üres kapuba, 25–22.

38. perc: Merza Alinál fújnak belemenést, Sunajkóba rongyolt bele, s még őt kell ápolni, kiment a bokája.

38. perc: Merza Ali kap labdát beállóban, nem is rontja el, de Hanusz újabb szép egyéni villanása után 25–21.

37. perc: Jó a védekezésünk, belemenés, Szita védekezett jól, s aztán már gyorsan fel is passzolja Topicnak, ott a gól, 24–20!

36. perc: Egy szabaddobás után Máthéhoz került a labda, a kilencesről ugrik, gól, 23–20.

35. perc: Hosszú vendégtámadás végén Merza Ali szépít beállóból, 22–20.

34. perc: Bahreini időkérés.

34. perc: Sunajko szerezlabdát és Hanusz szépen végig is viszi a támadást, ez is bent van, 22–19.

33. perc: Passzívba hajlik a bahreini támadás, Mikler véd – fejbe lőtték – a gyors akció végén Sunajko talál be, de Miklert ápolni kell. 21–19. Állcsúcson találta a lövés Miklert, de hamar talpra áll.

32. perc: Belemenést fújnak a vendégeknél, és a gyors akció végén Máthé átlövésével máris nálunk az előny, 20–19.

31. perc: A mieink kezdik a második félidőt, Emberelőnyben támadhatunk, Topic egyenlít is, 19–19.

30. perc: Merza Ali most nem kap jó bejátszást, aztán az üres kapus Mikler-próbálkozás is mellé száll, itt a vége az első félidőnek.

29. perc: Hosszú vendégtámadás végén Merza Ali egy kínait vált gólra! Ejd aztán begyűjt egy két percet. Ancsin állítja vissza az egygólos különbséget, 18–19.

28. perc: Mikler újabb védése után Pedro próbál a saját hatosa mellől betalálni az üres kapuba, kapufa... Szalmanra megint nem figyel a védelem, talpról lő újabb gólt, Bodó felugorva válaszol, 17–18.

27. perc: Győrit takarította el Abdulredha a pályáról, két perc. Győri büntet egy szép figura végén, 16–17.

26. perc: Megint elkapkodjuk a támadást, jön a gyors leindítás, most Ejd találbe a szélről. 15–17.

25. perc: Ancsin góljára Ali Merza válaszol, majd Bodó is bejelentkezik egy nagy góllal, 15–16.

24. perc: Szalman most talpról lő nagy gólt, majd gyorsan elszójuk, amitösszeszednek, gyorsan leindítanak, Almakabi meg nem hibázza el, 13–15.

23. perc: Bahreini időkérés.

22. perc: Ancsin bejátszása Rostát találja a belállóban, ő pedig jól fordul le emberéről, s a kapus tehetetlen, 13–13.

21. perc: Ali Szalman kap labdát a balszélen, és jól is pörgeti el Mikler mellett, 12–13.

20. perc: Kevéssé kimunkált támadás végén Ancsin lő gyengén mellé.

19. perc: Ali Abdulla egyenlít: szépen tör be jobbról és íveli át Mikler fölött, 12–12.

18. perc: Vezetünk! Ellépték a vendégek a támadásukat, így Pedróé lett a labda, végigrobogott és nem hibázott, 12–11.

17. perc: Mikler spárgázva véd, de a kipattanó Alszamahidzsié, belövi. Topic viszont megint gyorsan válaszol. Sőt, Mikler újabb jó védése után Pedróé a kipattanó, Topic kapja is a labdát, s nem is rontja el a ziccert, 11–11.

16. perc: Máthé javít: a kilencesről felugorva lő nagy gólt, 9–10

15. perc: Máthén harcolnak ki hetest, Habib belővi, 8–10.

13. perc: Gyors indítás végén Alszajjad góljára pillanatokon belül válaszol Pedro, 8–9.

12. perc: Bóka kap labdát a jobbátlövő (!) helyén, s a balszélsőnk jól fordul, s pattint, 7–8.

11. perc: Újabb labdaeladás Lékaitól, de most a bahreini támadásból sincs gól.

10. perc: Ali Merza átlövésből, takarásból nagy gólt lő, 6–8.

9. perc: Máthé jó bejátszása után Topic beállóból befordul, 6–7.

8. perc: Ali Merza megkapta második kétpercét is, aztán Topic lövését védi a kapus, aztán Ali Merza húzza meg a jobbon és betörése után a rövidre be is vágja. Máthé gyorsan szépít, 5–7.

7. perc: Az első hetest Habib váltja gólra, aztán Lékai ellépi a támadást,a gyorsan elvégzett szabaddobásnak köszönhetően Mikler nem érhet vissza a kapuba, Alszamahidzsi talál be, 4–6.

6. perc: Pedro javít: a jobbszélről szépen bepattintja. Aztán viszont Sipost szórják ki két percre. 4–4

5. perc: Fadhul egyenlít, majd Pedro hibája után Alszamahidzsi már a bahreinieket jutatta előnybe, 3–4.

4. perc: Sipos jó sánca után Máthé szerez vezetést. 3–2

3. perc: Al-Szajjad hatalmas átlövésgóljára most Bóka válaszol gyorsan a balszélről, 2–2.

2. perc: Az előnyös támadásunk nem jó, rossz bejátszás után jöhetnek a vendégek.

2. perc: Az első kiállításra nem kell sokat várni, Mohamed Merza csapott oda véletlenül Topicnak.

1. perc: A vendégek kezdték a mérkőzést. Nálunk Mikler véd. Habib szerzi az első gólt, Szita villámgyorsan válaszol, 1–1.

A mieink fehérben, a vendégek pirosban játszanak ma.

Himnuszok, elsőként a vendégeké. Majd a magyar Himnusz hangjai csendülnek fel.

A mieinknél a mai napon nem került be a meccskeretbe Bánhidi Bence.

Köszöntjük olvasóinkat! A csapatok már a pályán, zajlik a vendégek bemutatása, majd jönnek a mieink.

ELŐZMÉNYEK

A magyar válogatottnak ez az egyetlen hivatalos felkészülési mérkőzése a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság előtt, miután a csütörtökre, Fehéroroszország ellen lekötött meccs elmaradt a vendégek egyik játékosának pozitív koronavírustesztje miatt.

A Magyar Kézilabda-szövetség beharangozójában arról számolt be, hogy Ilics Zoran már nem készül a magyar kerettel, így a Gulyás István szövetségi kapitány vezette szakmai stáb húsz játékosra számíthat – ma is és az Eb-n is.

„Az Európa-bajnokságra készülő magyar keret tagjai a felkészülési mérkőzéssel kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a gyakorlás és a csapat játékának csiszolása lesz az elsődleges cél, a csúcsformát január 13-ra, a hollandok elleni Eb-nyitómérkőzésre időzítik” – írta a találkozót felvezető írásában az mksz.hu.

Egy meccsen kell összeállnia a játéknak (Fotó: Dömötör Csaba, archív)

A MAGYAR VÁLOGATOTT EURÓPA-BAJNOKI KERETE
Kapusok:
Borbély Ádám (Fejér-B.Á.L. Veszprém), Mikler Roland (Pick Szeged), Székely Márton (Eurofarm Peliszter – Észak-Macedónia)
Jobbszélsők: Bujdosó Bendegúz (Ferencváros), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüred)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum HB – Norvégia)
Irányítók: Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (TVB Stuttgart – Németország), Lékai Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: Bánhidi Bence (Pick Szeged), Rosta Miklós (Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Topic Petar (Balatonfüred)
Balátlövők: Bodó Richárd (Pick Szeged), Nagy Bence (Ferencváros), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya)

Január 18., 18.00: Izland–Magyarország

A 2022-es férfi kézi Eb-t január 13. és 30. között rendezik meg Magyarországon és Szlovákiában. Tizennyolc nap alatt 24 csapat 65 találkozót játszik. A csoportmeccseknek Budapest (MVM Dome), Debrecen (Főnix Aréna), Szeged (Pick Aréna), Pozsony (2 csoport) és Kassa ad otthont, a középdöntőben Budapest és Pozsony rendez mérkőzéseket, a záró hétvége a magyar fővárosban lesz. A magyar válogatott a továbbjutása esetén a középdöntőben is Budapesten lép pályára.