Tartás volt, győzelmi esély nem Zágrábban

2013.04.06. 18:30
Akadozott a magyar támadójáték a horvátok ellen, de így is akadt néhány látványos megoldás (Fotók: Korponai Tamás)
A magyar férfi kézilabda-válogatott nem tudta megismételni a csütörtöki bravúrt, 30–26-ra kikapott Európa-bajnoki selejtezőn Horvátországtól Zágrábban. A horvát válogatott az első félidőben igazi erődemonstrációt tartott, elhúzott hat góllal, ám a magyar csapatnak a folytatásban maradt tartása, és a nemzeti csapatnál eddig kevesebb lehetőséget kapó játékosokkal is tisztesen helytállt.

Mint ismert, Nagy László a csütörtöki mérkőzésen kisebb sérülést szenvedett, ezért – Putics Barnához hasonlóan – nem tartott a mieinkkel Zárgábba, elővigyázatosságból kihagyta az összecsapást. A horvátoknál ugyancsak volt hiányzó, a Veszprémben egy rossz lépés következtében kieső Jakov Gojunt a védelem közepén kellett pótolnia Slvako Goluzának.

Ugyan a magyar válogatott eggyel több gólt szerzett az első félidőben, mint Veszprémben (akkor nyolc, most kilenc), mégsem nevezhetjük javulónak a játékot, a védelem ugyanis sokkal gyengébben működött, a hazaiak 15 alkalommal is betaláltak a szünetig. Pedig Mikler Roland ezúttal sem védett rosszul (a szünetig 35 százalékon), az esetek többségében egyszerűen csak teljesen kiszolgáltatott volt a horvát lerohanásokkal szemben.

A villámléptű Zlatko Horvat többször is kihasználta az eladott magyar labdákat, a legtöbb gondot mégsem ő, hanem a hamburgi irányító, Domagoj Duvnjak okozta, aki rendezetlen védelem ellen ugyanolyan hatékony volt, mint felállt fal ellen. Ráadásul a két kapus közül ezúttal Mirko Alilovic nyújtotta a jobb teljesítményt, ami biztosította, hogy a horvátok folyamatosan növelni tudták előnyüket.

A Goluza-csapat a második játékrész elejét is megnyomta, a magyar együttes azonban egy 4–0-s szakasznak köszönhetően feljebb zárkózott, és ugyan a horvátok is forgatták a csapatukat, meglepő módon a magyar cserék kitűnően tartották az eredményt, sőt a mérkőzés végéig faragni is tudtak a hátrányon.

Zdolik Bence például egészen váratlanul jól szállt be a meccsbe, a füredi átlövő mind a hat kísérlete sikeres volt, ezzel megzabolázta az amúgy jól teljesítő Alilovicot. A védett lövések ellenére Lele Ákosnak, illetve a szélen Szalafai Gábornak is voltak jó momentumai. A magyar válogatott végül részsikerként könyvelheti el, hogy a második félidőt megnyerte, s 30–26 után térhet haza a zágrábi arénából.

Már a meccs előtt biztatóak voltak a horvát kilátások

1–5. perc: Nagy László helyén Mocsai Tamás kezdett támadásban, Schuch Timuzsint cserélte a magyar csapat védekezésbe Harsányi Gergely helyére. Három rossz támadás után Domagoj Duvnjak lerohanás végén szerezte az első gólt, majd Ivan Nincevic növelte az előnyt szélről, miközben Ilyés Ferencet elég hamar kiszórták az orosz játékvezetők, amiért nem bánt kesztyűs kézzel Drago Vukoviccsal. 2–0

6–10. perc: Blazenko Lackovic lövését Mikler Roland védte. Vukovicra rájárt rúd, a túloldalon Mocsai bombaerős lövésébe „nézett bele”, le is kellett cammognia, de a góllövés sem a kiegészülés, sem az időleges kiválása ellenére nem jött össze. Duvnjak szinte megismételte az első gólját, majd Lackovic szerzett labdát, és szerzett gólt. Marko Kopljar középen maradt üresen, így a 9. percben 5–0 volt az állás, nem csoda, hogy Mocsai Lajos időt kért. Az időkérés után Mocsai Tamás pattintott lövése kötött ki a bal felsőben. 5–1

11–15. perc: Ilyés szép passza után Zubai Szabolcs beállóból köszönt be, Lackovic azonban szinte helyzet nélküli átlövéssel válaszolt. Törő Szabolcs keveredett a beálló helyére, amikor szemfüles gólt dobott. Ilyés lövését a korábbi klubtárs, Mirko Alilovic kitolta, de Mikler is védett egyet, Zlatko Horvat indulásával szemben azonban kiszolgáltatott volt. Törő volt az első magyar duplázó, Nagy Kornél a kapufát találta el, a lassú visszarendeződést Nincevic büntette a szélről. 8–4

16–20. perc: A veszprémi meccsel ellentétben Duvnjak ezúttal már az elején megszórta magát, bezzeg a túloldalon Császár lövését „olvasta” Alilovic, aki egy ütemmel később Szöllősi Szabolcs ziccerét is kiütötte. Duvnjak három védőből csinált bohócot a 10. hazai gólnál, a mieink viszont Ancsin Gábor fölé tolt lövése után ismét megrekedtek. 10–4

21–25. perc: A rohanás végén jött az újabb horvát gól, egészen pontosan Horvat-gól, s jött vele együtt a második Mocsai-időkérés is. A kapitány szokatlanul kemény hangon beszélt, ami közvetlenül éreztette hatását egy Ancsin-találat révén. Az orosz bírók a kisebb faultokat nem fújták vissza, s ezt remekül megérezték a horvátok, Igor Vori, majd Horvat ismét lerohanás végén szerzett gól – szerencsére utóbbit nem adták meg. Császár átlövése végre sikerélményt hozott Aliloviccsal szemben, nem annyira Vadkerti Attila indulása: a szegedi szélső Lackovic szabálytalansága (hetes + két perc) után beverte a fejét a padlóba. A büntetőt Császár értékesítette, Duvnjak viszont hátrányból is demoralizáló erejű gólt lőtt mintegy 12 méterről. Az előnyös figurát Harsányi Gergőre játszotta ki a csapat, sikeresen, miközben a túloldalon Duvnjak külön őrzőt kapott. 13–8

26–30. perc: A félidő utolsó percébe lépve Slavko Goluza is kikérte első idejét. A szerencse is a horvátokkal volt: Duvnjak lövése befelé, Császáré kifelé pattant. Jerko Matulic góllal hálálta meg a pályára küldését, akárcsak Szöllősi, aki szépen fordult be beállóból. Nincevic kínai figuránál rálépett a vonalra, ezért nem ért a látványos találat, a túloldalon viszont Alilovic takarta be Harsányit. A felek 15–9-cel fordultak a második félidőre.

31–35. perc: A második félidő elején Ilyés megkapta 2. kiállítását, a Horvatra kijátszott akció végén viszont Mikler védett. Az újabb horvát lerohanás végén Duvnjak gólpasszt adott Vorinak, és Nincevic is még előnyben szerzett gólt. Császár lövése fölé szállt. 17–9

36–40. perc: Horvat egy ajándék hetes után javíthatott az önbizalmán, de Zubainak sem jött rosszul, hogy végre eljutott hozzá a labda. Hosszú idő után jött ismét két magyar gól egymás után Császár révén, sőt ezután is a mieink találtak be: Mocsai tört be okosan, és Harsányi is ki tudott használni egy leindulást. Újabb támadásbeli bizonytalanság után jogosnak tűnt Goluza döntése, hogy időt kér. 18–13

Az egység most is megvolt,
pontszerzésre azonban nem mutatkozott esély
Az egység most is megvolt, pontszerzésre azonban nem mutatkozott esély

41–45. perc: Mikler védett, Lele Ákos lövését viszont kitolta Alilovic. Két-három eredménytelen támadás után Horvat mozdította el az állást 18–13-ról, Ilyés azonban gyorsan válaszolt. Duvnjakot szépen blokkolta le Ilyés, de a kipattanó a horváté lett, aki így ziccerből szerzett gól, erre viszont újra Ilyés reagált a túloldalon. Mocsai Tamás hozta még közelebb a mieinket, újra ötön belül volt a magyar csapat, de nem sokáig: Vukovic talált utat a hálóba Mikler lába között. 21–16

46–50. perc: Denis Buntic passzívnál verte át a hármas védőinket, a túloldalon Vadkertire játszotta ki szépen a helyzetet a magyar csapat. A jobb szélre érkező Szalafai Gábor védekezésben jól dolgozott, Leléről viszont hetest fújtak az orosz bírók, amit Horvat Tatai Péterrel szemben értékesített. A következő gólnál is a zágrábi szélső nevét kiálthatta a helyi hangulatfelelős, sőt egy újabb hetes után ismét az ő neve szállt az éterben, igaz, közben magyar szempontból lényeges, hogy a balatonfüredi Zdolik Bence élete első válogatott meccsén megszerezte az első gólját. 25–18

51–55. perc: Szalafai gólja után újabb Horvat-hetes következett, jó ejtéssel, Zdolik viszont gyors egymásutánban kétszer is szépen járt túl a horvátok eszén. A bal szélről Nincevic vette be Tatai kapuját, Zdolikra viszont negyedszer sem léptek ki a horvátok, 4/4! Beállóból Vori növelte hatra a hazai előnyt 5 perccel a vége előtt. 28–22

56–60. perc: Lele hiába próbálkozott ígéretes lövésekkel, Alilovic nagyon érezte a kísérleteit. Nem úgy Tatai Bunticét, amire – ki más? – Zdolik felelt. Schuch lehetőséget kapott támadásban is, és élt vele. Egy leindulás végén Lele is megszerezte megérdemelt találatát, így másfél perccel a vége előtt Goluza négygólos vezetésnél oszthatta tanácsait. A magyar védelem Voriról maradt le ismét, Zdolik viszont maradt káprázatos, hatodszor is betalált Alilovicnak. A magyar válogatott 30–26-os vereséget szenvedett Zágrábban.

Messzemenőkig sikerült a horvátok elleni kétmeccses terv

FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ, 4. CSOPORT, 4. FORDULÓ
HORVÁTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 30–26 (15–9)
Zágráb, 12 000
néző. V: Zotyin, Vologykov (oroszok)
HORVÁTORSZÁG:
ALILOVIC – HORVAT 8 (4), Kopljar 1, DUVNJAK 7, Vukovic 1, Musa, NINCEVIC 4. Csere: Sunjic (kapus), Lackovic 2, VORI 4, Matulic 1, Buntic 2, Valcic. Szövetségi kapitány: Slavko Goluza
MAGYARORSZÁG:
MIKLER – Harsányi 2, Mocsai 3 (1), Zubai Sz. 2, Császár 3, Ilyés 2, Törő 2. Csere: Tatai (kapus), SCHUCH 1, Nagy K., Vadkerti 1, Ancsin G. 1, Szöllősi Sz. 1, Lele 1, Szalafai 1, ZDOLIK 6. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Az eredmény alakulása. 9. p.: 5–0. 14. p.: 7–4. 20. p.: 11–4. 25. p.: 13–7. 36. p.: 18–9. 39. p.: 18–13. 47. p.: 22–16. 52. p.: 26–19. 56. p.: 29–22