A spanyolokat dicsőíti a világ

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2005.02.07. 23:51
Címkék
A következő hetekben és hónapokban a spanyol kézilabda dicsőségét zengi a világ. Tunéziában ugyanis Spanyolország legjobbjai letaszították a trónról az olimpiai bajnok és címvédő Horvátországot. A világbajnok együttes - akárcsak legutóbb Portugáliában - 50 ezer, az ezüstérmes 30 ezer, a harmadik helyezett 20 ezer dollár jutalmat kapott a nemzetközi szövetségtől (IHF).
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket
Öröm felsôfokon: a spanyolok a horvát válogatott legyôzése után így ünnepelték világbajnoki címüket

Már a vb előtt tudni lehetett, hogy a sportágban jelentős hagyományokkal büszkélkedő országok közül több is a generációváltásnak szenteli az olimpia után öt hónappal megrendezett viadalt. Az előzetes nyilatkozatok és latolgatások, valamint az átalakulóban levő gárdák teszteredményei alapján mégsem lehetett arra számítani, hogy főleg a régi, rutinos csillagokkal felvonuló együttesek érnek majd el kiemelkedő eredményeket, miközben a sikeréhesnek tartott, friss tehetségekkel kiálló csapatoknak csak a középmezőnyben jut hely.

Férfi vb, Tunézia
A végeredmény: 1. Spanyolország, 2. Horvátország, 3. Franciaország, 4. Tunézia, 5. Szerbia-Montenegró, 6. Görögország, 7. Norvégia, 8. Oroszország, 9. Németország, 10. Csehország, 11. Svédország, 12. Szlovénia, 13. Dánia, 14. Egyiptom, 15. Izland, 16. Japán, 17. Algéria, 18. Argentína, 19. Brazília, 20. Angola, 21. Katar, 22. Kuvait, 23. Kanada, 24. Ausztrália
A négyszer hat gárdával folyó csoportküzdelmekben Tunézia (a bosnyák Szead Haszanefendics mester jugoszláv iskolán felnövő gárdája) és Görögország (a svéd Ulf Schefvert edző együttese) halmozta a meglepetéseket, és - a botladozó franciákkal együtt - biztosan jutott a középdöntőbe. Ugyanez nem sikerült a többre hivatott, kitűnő keretű Dániának. Tunézia és Görögország folytatta sikersorozatát: a vb-házigazda veretlenül jutott az elődöntőbe, míg az alapcsoportjában a franciákat legyőző görög csapat az olimpiai bronzérmes Oroszország ellen - óriási meglepetésre - újabb két pontot gyűjtött. Tunézia tündöklésének az elődöntőben a spanyolok vetettek véget, míg a görögök - igazolva, hogy athéni hatodik helyük megérdemelt volt - az ötödik helyért mérkőzhettek, de kikaptak a szerbektől.

Tunéziával azonos ágon szerepelt az átalakított, megfiatalított orosz csapat, amely csoportjában minden ellenfelét legyőzte. Mellette a csehek és az Eb-ezüstérmes szlovénok jutottak a 12 közé, míg Izland hazautazott. (Ezen az ágon, akárcsak a C- és a D-csoportban, az Európán kívüliek nem játszottak meghatározó szerepet - az egy kivétel Tunézia volt.)

Szerb-horvát csata életre-halálra

A gyilkos C-csoportban a horvátok címvédőhöz méltóan rajtoltak: öt meccs, öt győzelem. A spanyolok itt csak Dzombáéktól kaptak ki, míg a friss, fiatal csapattal, valamint új trénerrel (Ingemar Linnell) felvonuló svédek csak a gyenge tengerentúliakat verték meg, s pont nélkül vágtak a középdöntőnek.

Szerbia-Montenegró bátor, nagyvonalú tervekkel érkezett a vb-re. Régi-új mestere, Veszelin Vujovics nem titkolta, döntőbe szeretné vezetni tanítványait. A szerbek csak a kieső, hajdan szebb napokat látott (négy éve vb-4.) Egyiptomtól kaptak ki, vagyis ezt a vereségüket nem vitték magukkal a középdöntőbe, ahol Tunézia mesébe illően menetelt, s feltámadt poraiból a már-már temetett Franciaország: Claude Onesta érett klasszisokkal felálló gárdája öt pontot szerzett.

A legnagyobb vesztes Görögország lett, mégpedig a szlovénok és a csehek ellen elhullajtott két-két pont miatt. A spanyolok önbizalmát növelhette a németek elleni biztos siker, és a második helyen végeztek a középdöntőben, mert a szerbek meglepetésre pontot hullajtottak a svédek ellen, és kikaptak Horvátországtól. Úgy tűnt, a horvátok a norvégoktól elszenvedett - több mint kínos - fiaskóval túljutottak a holtponton, bedarálták a németeket, majd a szerbekkel szemben is kiizzadták a sikert. Németország csalódást okozott azoknak, akik sokkal többet vártak Heiner Brand feltörekvő tanítványaitól. Ám mind a német, mind a svéd csapat zsúfolva van ifjú tehetségekkel, akik talán már a következő Eb-n vagy vb-n fényesebb eredménnyel lepik meg a világot.

Az elődöntőbe a legutóbbi vb-éremcsatákból három gárda (Spanyolország, Horvátország és Franciaország) újra bejutott. A lisszaboni négyesből csak a németek hiányoztak, akiknek a helyére - teljesen megérdemelten - Tunézia lépett. A spanyolok és a horvátok varázslatos játékkal jutottak a fináléba, amelyben aztán kiderült: motiváltabb, jobb erőnek örvend, és sikerre ítélt az ibériai válogatott.

Újra mozgásba jön a játékospiac

Sok új játékos nevét tanultuk meg a vb-n, és nem fogunk csodálkozni, ha a tunéziai Hmam (a vb-gólkirály), Tej, Szeboui vagy Megannem neve hamarosan gazdag és sikeres európai élklubok csapatlistáján tűnik fel. Várhatóan a görög legjobbakra is lesz kereslet, valamint a fiatal oroszok is előbb-utóbb nyugatabbra fognak kerülni. A szerbek többsége máris külföldön keresi a kenyerét, s ha sikerül őket együtt tartani, beleszólhatnak a jövő évi, majd a 2007-es, 2008-as világversenyek érmes helyezéseinek sorsába. Nem kell nagyon aggódnunk a németek, a svédek, a szlovénok vagy a dánok jövőjéért sem - valamennyien tudatosan járják a maguk útját, és nem esnek kétségbe, ha néha belelépnek egy-egy kátyúba. Az Európán kívüli kézilabda fejlesztésén, népszerűsítésén továbbra is sokat kell fáradoznia a többi földrészt roppant erőteljesen favorizáló IHF-nek.
Legfrissebb hírek

Az Inter győzött a Verona ellen, és tapad a Napolira

Olasz labdarúgás
12 perce

A MAFC nyerte meg a férfi röplabdabajnokság bronzmeccsének első felvonását

Röplabda
16 perce

„Győzelmet érdemeltünk volna” – Robbie Keane a Puskás Akadémia elleni döntetlen után

Labdarúgó NB I
17 perce

Dibusz Dénes: Nem tagadom, olykor ideges voltam

Labdarúgó NB I
24 perce

Az 50 éves Mark Williams sznúkervilágbajnoki döntőt vívhat

Egyéb egyéni
34 perce

Gretchen Walsh világcsúcsot úszott 100 méter pillangón

Úszás
40 perce

F1, Miami Nagydíj, időmérő

F1
54 perce

Küszöbön a komáromi bennmaradás

Minden más foci
1 órája
Ezek is érdekelhetik