Lépéselőnyben a szlávok

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2005.01.30. 21:44
Címkék
Félidejénél tart a 24 csapattal kezdődő vb, amelyen vasárnap pihent az állva maradó 12 gárda (közülük 11 európai!), míg a többi csapat hazautazott.
A ma kezdődő középdöntőt az orosz, a szerb és a horvát együttes kezdi négy-négy ponttal, s meglepően kedvező a görögök pozíciója is, hiszen három pontot hoztak csoportjukból. A magyar, illetve az NB I-ben szereplő csillagok sokaságát felvonultató szerb együttes szerencséjére kiesett Egyiptom, amelytől vereséget szenvedett. A világbajnok és olimpiai aranyérmes horvátok, akiket sérülések tizedeltek, valamint a megfiatalított, athéni bronzérmes oroszok százszázalékos eredménnyel zárták az alapküzdelmeket.
A csoportmérkőzéseket és a csapatokat értékelve Skaliczki László szövetségi kapitány elmondta, hogy az A-csoportban Tunézia (a híres bosnyák edző, Szead Haszanefendics csapata) szerezte a vb eddigi küzdelmeinek egyik legkellemesebb meglepetését, mert többször és eredményesen váltogatta védekezési taktikáját, képzett átlövőket vonultatott fel és erővel, ésszel egyaránt bírta a szoros végjátékokat. Hasonlóan vélekedett a magyar mester a görögökről (az ő kapitányuk a svéd Ulf Scheffvert), akiknek a játékán látszott a skandináv iskola hatása. Elmaradt a várakozástól a kissé öreguras Franciaország, amely kényelmesen védekezett, mellőzte a Gille testvéreket, s úgy tűnt, Richardson és Kervadec egyre nehezebben bírja már a sorozatmérkőzéseket. Dánia kiesése óriási meglepetés, hiszen roppant erős a kerete, ám a téthez nem tudott felnőni, s talán az akaraterejével is akadt gond.

Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
Hajdani veszprémiek... A vajdasági Sterbik Árpádnak (jobbra), aki Tunéziában is világklasszishoz méltóan véd, a horvát Mirza Dzomba – klubtársa a Ciudad Realban – a középdöntô utolsó fordulójában lesz vetélytársa
A B-csoportban a Csehovszki Medvegyi játékosaival felfrissített Oroszország (új mestere Anatolij Dracsev) parádézott Rasztvorcev, Jegorov és Koksarov vezérletével, valamint sérüléséig Kosztigov kapus is halmozta a bravúrokat. Ragyogó az átlövők és a beállós kapcsolata, védekezésben pedig nagyszerűen megértik egymást a fegyelmezett, gyors mezőnyjátékosok a kapussal. A tavalyi Eb óta tovább érő csehek meglepték a mezőnyt 4-2-es védekezésükkel, gyors indításaikkal. A szlovénokkal szemben minden csapat Rutenka kikapcsolására ügyelt, akinek a fiatal társai többször megoldották a nehéz feladatokat. Viszont olykor bizonytalan volt a nyitott védekezésük, és a kapusaik sem csillogtak. Izland kiesett, mert Stefansson ugyan továbbra is remekül szervezte együttese játékát, ám a gólokkal adós maradt. Emellett a fáradékonynak tűnő Izland védekezése és kapusjátéka között sem volt mindig kellő az összhang.
A C-csoportból - amelyben óriási iramú csatákat láttunk - kiemelkedtek a száz sebből vérző, mégis pontosan, okosan és az ellenfél taktikájához alkalmazkodva kézilabdázó horvátok, akiket talán éppen a gondok kovácsolnak újra össze. Lackovic és a veszprémi Sola kiemelkedő teljesítménye megnyugtatta a többieket, a fiatal Buntic pedig pompás gólokkal debütált első világversenyén. Goluza határozottsága és Vori szemfülessége is sokat ért. Kérdés, hogy a sérült Losert, Metlicic és Balic felépül-e a folytatásra. A svédek (kispadjukon Ingemar Linnell ül a visszavonuló Bengt Johansson mester helyén) kis csalódást okoztak a Világkupán nyújtott jó teljesítményük után. Erős a keretük, ám még nem dőlt el, hogy a fiataloké vagy a gyakran hibázó Lövgrené és Vranjesé a főszerep. A horvátok ellen Svensson kapus gyakran került kiszolgáltatott helyzetbe. A spanyolok megmutatták erejüket a svédek ellen, amikor vert helyzetből fordítottak. Remek a sáncuk, ráadásul nem engedi levegőhöz jutni az ellenfél beállósát. Hatásosak a háromátlövős támadásaik, igaz, olykor fegyelmezetlenül zárják az akciókat.
A D-csoportban a nagy álmokat szövögető szerbek a vajdasági Sterbik Árpád vezérletével sziporkáztak. Határozott védekezésüknek, akaratos végjátékuknak, valamint Muratovics és a volt veszprémi Nikolics góljainak köszönhetően fél lábbal az elődöntőben érezhetik magukat. Az átalakult, sérülésektől is tizedelt németek védekezése nem volt a régi, a fiatal kapusok formája is hullámzott, s Zeitz, von Behren és a jól teljesítő Velikij összjátéka akadozott. A bal szélen különösen szerény volt a német gárda teljesítménye. A tavalyi vb-selejtezőben a magyarokat búcsúztató Norvégia védekezésben vállalta a kemény ütközéseket, támadásban a beállósa, Loke volt a legveszélyesebb. Ezzel szemben a belső hármasa kevesebbet nyújtott, Solberg túl sokat rontott, Kjelling pedig feleslegesen kockáztatott.

Tv: a spanyol-német (16.15 óra), a svéd-szerb-montenegrói (18.15) és a francia-orosz (20.15) középdöntőt élőben közvetíti a Sport2.

Szavazás

Férfi kézilabda-vb: ki lesz a bajnok?

---- V ---- A
Legfrissebb hírek

Férfi kosár NB I: otthon győzött a Falco, idegenben az Olaj

Kosárlabda
1 perce

Az Inter győzött a Verona ellen, és tapad a Napolira

Olasz labdarúgás
15 perce

A MAFC nyerte meg a férfi röplabdabajnokság bronzmeccsének első felvonását

Röplabda
19 perce

„Győzelmet érdemeltünk volna” – Robbie Keane a Puskás Akadémia elleni döntetlen után

Labdarúgó NB I
21 perce

Dibusz Dénes: Nem tagadom, olykor ideges voltam

Labdarúgó NB I
28 perce

Az 50 éves Mark Williams sznúkervilágbajnoki döntőt vívhat

Egyéb egyéni
38 perce

Gretchen Walsh világcsúcsot úszott 100 méter pillangón

Úszás
43 perce

F1, Miami Nagydíj, időmérő

F1
57 perce
Ezek is érdekelhetik