Az európai szövetség szakemberei csütörtökön délelőtt megtartották a győri egyetemi sportcsarnokban az utolsó technikai ellenőrzést, mindent rendben találtak, így megkezdődhetett a D-csoport küzdelemsorozata. Miközben a magyar és a fehérorosz lányok bemelegítettek, Kiss Szilárd szövetségi kapitány bejelentette, hogy 16 tagú keretéből ezúttal Lovász Zsuzsát és Szűcs Gabriellát hagyja ki.
"Egészséges versenyláz fűt valamennyiünket - mondta a mester. - A lányok minden munkát elvégeztek, ami a torna előtti négy hétbe belefért. A fehéroroszok ellen nyitott védekezést fogunk alkalmazni, mert a magas, erős vetélytársakkal szemben ez lehet a leghatékonyabb, ráadásul ezt jól is csináljuk." A legnyugodtabbnak Bakos István kapusedző tűnt. "Akárcsak a mezőnyjátékosaink, a kapusaink is igyekeztek a lehető legjobban felkészülni az Európa-bajnokságra - mondta a válogatott hajdani hálóőre. - Nem kell félteni a mieinket, akik nagyon várják a közönség támogatását. A fehéroroszok taktikájából fel tudtunk készülni, mert friss videofelvételeket kaptunk legutóbbi mérkőzéseikről." A fehérvári Balogh Bea kivételével a Dunaferr kezdősora lépett pályára, és Kulcsár lőtte a torna első magyar gólját. A mieink mozgékonyan, sok lábmunkával védekeztek, nem engedték helyzetbe kerülni a fehéroroszokat. Támadásban egy-két bátortalan kísérlet után kezdtek belemelegedni Radulovicsék, akiket önfeledten buzdított a B-közép. A bírók és a zsűri tagjai rövid megbeszéléssel tisztázták, hogy a vendégcsapat szabálytalanul cserélt, ezért kétperces büntetéssel bűnhődött. A fehéroroszok jobbkezes jobbszélsőjét, Cihanovicsot szigorúan őrizte Nagy Ivett, de az átlövőknek, Szvatkónak és Natalja Arcjomenkának sem sok babér termett Ferlingékkel szemben (7-1). Kevés meggyőződéssel szövögette támadásait Konsztantyin Sarovarov együttese, amely egyetlen poszton sem tudta felvenni a versenyt legjobbjainkkal.
A félidő derekára kiderült, hogy a remekül védő Pálingernek és társainak legfeljebb edzőpartnere - annak sem a legerősebb - lehet Fehéroroszország, amely kétségbeesetten vergődött. A magyarok parádésan védekeztek, és ebből látványos lerohanásokat vezettek (15-3), vagy a felállt védőfallal szemben türelmesen, biztos helyzetig vezették támadásaikat. Olyan káprázatos figurákat is bemutattak, amelyekből alighanem a leendő vetélytársak is okulhattak. A győri Sirinát kórusban éltette a hazai közönség, amikor látványos lábmozdulattal büntetőt hárított. A csarnok két eredményjelzője közül az egyik pontatlanul mutatta az állást, ezért a szünet előtt néhány másodperccel a bírók megállították a küzdelmet. A félidő a vendégek büntetőből lőtt találatával zárult. A szünetben néhányan azon töprengtek, miként kerülhetett az Európa-bajnokság mezőnyébe a legutóbbi vb-ről és olimpiáról egyaránt lemaradó Fehéroroszország, amely két éve a dániai kontinensviadalon az utolsó helyen végzett a 16 csapatos mezőnyben. A válasz: a tavaszi Eb-selejtezőben kettős győzelmet (25-21, 24-20) aratott Azerbajdzsán ellen.
A gólparádét hozó magyar–fehérorosz összecsapáson Tóth Tímea (fehérben) két gólt tett hozzá a mieink sikeres Eb-premierjéhez (Fotók: Mirkó István)
A folytatásban aztán Mehlmann is pályára lépett, ezzel valamennyi benevezett játékosának bizonyítási lehetőséget adott Kiss Szilárd szövetségi kapitány. A dunaújvárosiak zöme pihent támadásban, és több lehetőséget kapott Siti Eszter, Görbicz Anita, Tóth Tímea, Mehlmann Ibolya. Agresszívebb lett a fehéroroszok védekezése, és támadásaikat is szerencsésebben fejezték be (24-18), de felzárkózásukat még idejében megállították a hazaiak, Sirina parádézott a kapuban (29-19). A végén a mieink már tartalékolhattak az osztrákok elleni mai csatára, mert így sem fenyegette veszély biztos győzelmüket. Kiss Szilárd együttese különösebb megerőltetés nélkül, jó színvonalú játékkal szerezte meg a kötelező két pontot.
Szavazás
---- Kiss Szilárd: "Az első játékrészben a lányok betartották a taktikai utasításokat. A folytatásban Radulovicsot le kellett cserélnem, mivel fájt a szerdai edzésen megsérülő keze, pontosabban a lö-vőkezének egyik ujja. A második félidőben már jó játékot is láthatott a közönség, és a hajrában újra lábra kapott csapatunk. Így reális végeredmény született. Hogy ez a teljesítmény elegendő lesz-e a pénteki találkozón, arról még nem lehet beszélni, mert minden mérkőzés más és más."
Konsztantyin Sarovarov: "Az Európa-bajnokság nyitó találkozóján nagyon kellemes összecsapást játszottunk a világ egyik legerősebb csapatával. Azért vagyok elégedett, mert válogatottunk jó mérkőzésre volt képes a magyarokkal szemben. Ez a vereség nekünk inkább lecke volt, és akkor tudjuk sikeresebben folytatni a tornát, ha levonjuk a tanulságokat a fiaskóból."
Szóról szóra
Kulcsár Anita: - Ez volt az első mérkőzésünk az Eb-n, és érthető módon kissé izgultunk. A következőkben nehezebb ellenfelek várnak ránk, de ezeket a feladatokat is meg fogjuk oldani.
Sirina Irina: - Mérsékelt képességű ellenféllel szemben kezdtünk. Nagy volt a drukk bennünk, elég sok hiba csúszott a játékunkba.
Nagy Ivett: - Tipikus első mérkőzés volt. Még nem ment gördülékenyen a játék, de a továbbiakban bizonyára ennél jobb teljesítményt nyújtunk.
Pálinger Katalin: - Nagy lendülettel kezdtük a meccset, és az első félidőben a védekezésünk is remekül működött. A szünet után egy kicsit kiengedtünk, szerencsére ez most belefért.
A nap embere
Ferling Bernadett: "Hogy egy közhellyel kezdjem: egy világesemény nyitó mérkőzése mindig nagyon nehéz, ami most is bebizonyosodott. Szerencsére jól kezdtük a meccset, sikerült hamar elhúznunk, és miután a fehéroroszok is átvették a tempónkat, vagyis valamivel gyorsabban kézilabdáztak, egész jó kis derbit hoztunk össze. A rajt előtt sokat beszélgettünk arról a lányokkal, vajon milyen is lesz ez az Eb? Remélem, a folytatás ehhez hasonlóan alakul…" ---- "Nagyon jól kezdett a magyar válogatott védekezésben, ami láthatóan meglepte a fehéroroszokat, akik - a végjátékot leszámítva - az első félidő nagy részében nem tudtak mit kezdeni ezzel. Amikor belemelegedett a csapat, nagyon szép indításokat vitt végig, felpörgette a ritmust, ezáltal jelentős előnyre tett szert. A játékrész végére rendezte sorait Fehéroroszország, amely az utolsó hat támadásból lőtte góljai zömét. Ezzel együtt is dicséret illeti a mieinket, mert magabiztosan és taktikusan kézilabdáztak. A második felvonásban jöttek a szerkezeti változások, más lett a belső hármas, a védekezésből eltűnt az agresszivitás. Az ellenfél pedig jól kezdett, jól használta ki lehetőségeit, igaz, ebben a szakaszban sokszor játszhatott emberfölényben. Amikor visszajött a kezdősor, ismét kiváló lett a magyar támadójáték, no meg láthattunk néhány kapusbravúrt Sirina részéről. Ennek lett az eredménye a magabiztos győzelem, ám a játék sebességét még mindenképpen növelni kell az Eb előrehaladtával.
Skaliczki László, a férfiválogatott szövetségi kapitánya ---- A magyar válogatott pénteken Ausztriával mérkőzik. Az osztrákok ellen először 1962. február 7-én Bécsben játszottak a mieink, s akkor 13-1-es magyar siker született. Aztán hosszabb szünet következett, ugyanis a következő találkozóra tizennyolc évet kellett várni. A két ország legjobbjai eddig 46 alkalommal találkoztak, és a mérleg magyar szempontból: 33 győzelem, 11 vereség és 2 döntetlen. Az osztrákok három olimpián szerepeltek, 1992-ben, és 2000-ben az ötödik helyen zártak. Kilenc alkalommal léphettek pályára világbajnokságon, itt a legjobb eredményük az 1999-ben megszerzett bronzérem volt. Öt Európa-bajnokságon vettek részt, és itt is a harmadik helyezés a legnagyobb sikerük, amelyet 1996-ban könyvelhettek el. Két éve Dániában kilencedikek lettek. A két csapat legutóbb 2001. december 15-én, a dél-tiroli világbajnokságon az 5-8. helyért játszott egymás ellen. Azon a mérkőzésen a félidőben még Ausztria vezetett 19-16-ra, azonban a második félidőben lányaink fordítottak, és 36-33-ra nyertek. Mocsai Lajos mester csapata akkor ebben az összeállításban szerepelt: Farkas A. (Sugár) - Balogh B. 4, Farkas Á. 7, Kindl 2, Deli 2, Pigniczki 3, Kirsner 3. Cs: Siti E. 6, Kulcsár 5, Radulovics 2, Borók 2
Tv: a Magyarország-Ausztria mérkőzést ma 17.45 órakor az MTV közvetíti