Nem vitás: a norvég kézilabdasport legkiemelkedőbb alakja Marit Breivik. A szövetségi kapitány hölgy immáron tíz éve irányítja a nemzeti együttest, és a "termésre" büszke lehet.
Világversenyeken összesen nyolc érmet gyűjtöttek be tanítványai, és nem hiányzik a kollekcióból a vb-arany sem, amelyet 1999-ben hazai közönség előtt nyertek a skandinávok. A tavalyi horvátországi vb-n meglepetésre csak a hatodik helyen végeztek az északiak, ezért lemaradtak az athéni ötkarikás játékokról. - Nem csorbult a nimbusza? - Már tavaly is egy alaposan megfiatalított csapattal szálltunk harcba, és akkor sajnos sok sérülés is hátráltatta a felkészülésünket. Így nem is lehettek vérmes reményeink. De persze mindannyian nekikeseredtünk, hogy nem utazhattunk az olimpiára. - Sikerült-e összekovácsolnia az újjá formálódó gárdát? - Különösen az elmúlt két hónapban elvégzett munkának érzem az eredményét. Jól szerepeltünk a felkészülési tornákon is - a napokban Párizsban diadalmaskodtunk jobb gólkülönbségünkkel megelőzve a világbajnok házigazdákat, a spanyolokat és a hollandokat magunk mögé utasítva. - A meghatározó emberek Dániában légióskodnak. Nem árt a norvég kézilabdázásnak, hogy a legjobbak külföldön kamatoztatják tudásukat? - Dániában jóval több pénz áramlik be a sportágba, és ez vonzza mindenünnen a klasszisokat. A válogatottunk szempontjából nem hátrányos, hogy sokan talán a világ legerősebb bajnokságban edződnek, de ezzel együtt a honi pontvadászat színvonala visszaesett, aminek persze senki sem örül.
Breivik bízik abban, hogy a norvégok is beleszólhatnak az elôkelô helyezések sorsába
- A kiváló hálóőr, Cecilia Leganger hónapokkal ezelőtt lemondta az Eb-szereplést. Gondot jelent-e a pótlása? - A kapus azt mondta, nemcsak a klubjában, a Slagelsében, hanem a tanulásban is helyt kell állnia, ezért most ne számítsak rá, de ha szükség lesz rá, később visszatér. Ez korrekt kérés volt a részéről, és ezen a poszton szerencsére nem lesznek gondjaink. - Hallott arról, hogy a legutóbbi Európa-bajnokság gólkirálynője, Farkas Ágnes közvetlenül a keretszűkítés előtt, vagyis az utolsó pillanatban elköszönt a magyar válogatott-tól? - Természetesen igen, de engem biztosan kevésbé lepett meg az ő döntése, mint a magyarokat. Tudom, hogy a sérülései nem múltak el nyomtalanul, és valljuk meg őszintén, már ő sem a jövő generációjának tagja. Az visszakozását szerintem nem nagyon fogja megérezni a válogatottjuk, hiszen a magyarok számos tehetséges játékossal rendelkeznek. - Kiket tart a legesélyesebbnek a végső győzelemre? - Nem az udvariasság mondatja velem, de a legnagyobb sanszuk a magyaroknak van. A társaság összeszokott, tudomásom szerint az olimpián részt vettek kaptak ismét bizalmat, és sokat jelenthet a hazai környezet is. Meglepetést okozhatnak a dinamikusan fejlődő ukránok, s a mindig erős csapatot felvonultató oroszok is odaérhetnek a dobogó tetejére. A franciák játéka mintha kissé halványult volna, de ki tudja… És a hadd ne hagyjam ki Norvégiát. Marit Breivik összességében eddig tizennyolc évet töltött a válogatottnál, hiszen 1975 és 1983 között játékosként tette le a névjegyét, sőt részt vett az 1982-es magyarországi vb-n. Később a Larviknál és a Byasen Trondheimnél edzősködött, ez utóbbi csapatával európai kupameccset is vívott Debrecenben. Tizenkét év után tehát visszatért a cívisvárosba, ahonnan kisebb kerülőt beiktatva, Győr érintésével juthat el a magyar fővárosba, ahonnan viszont már éremmel szeretne hazarepülni.