Kezdésnek biztos siker

2002.08.23. 22:40
Kellemes utazás után érkezett meg a finn fővárosba a magyar válogatott, s csütörtök este részt is vettek a lányok az Európa-bajnokság színpompásnak jóindulattal sem nevezhető, ám praktikus okokból ideálisnak mondható húszperces megnyitóján.
1. forduló, A-csoport
Magyarország–Spanyolország 22–16 (9–7)
Helsinki, 100 néző
V: Sarajlics Vukusic (horvátok)

MAGYARORSZÁG: HERR – Kári-Horváth 1, Bulath, Kocsis 1 (1), SIMON 6, SZŰCS 5, Szabó 2. Cs: Petróczi (kapus), Mörtel 3 (3), BÓDI 2, Vincze 2. Edző: Kovács Péter
SPANYOLORSZÁG: Gonzales – Alvarez 1, Alonso, Martin 2, Ederra, Mange 3, Dumpierrez 5 (4). Cs: Moreno (kapus), Castaneda 2, Vila, Navaro 3. Edző: Jose Valenzuela Aldeguer

Az eredmény alakulása. 5. p.: 3–0. 14. p.: 4–3. 18. p.: 7–4. 21. p.: 7–7. 34. p.: 12–7. 44. p.: 13–12. 50. p.: 18–13. 55. p.: 18–15
Kiállítások: 16, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 5/4
Svédország–Litvánia 20–15, Románia–Finnország 25–17
B-csoport: Szlovénia–Lengyelország 29–27, Németország–Franciaország 18–18, Oroszország–Hollandia 32–22

A magyar küldöttség remek körülmények között lakik a Scandic Continental Hotelben, Helsinki belvárosában, közel a kontinenstalálkozónak otthont adó sportcsarnokhoz. A mieink késő este kipróbálhatták a pályát az Olimpiai Stadion tőszomszédságában található hatalmas Pöölö-csarnokban, amelnyek olyan a borítása, mint amilyent a 2000-es romániai felnőtt Eb-n használtak.
Az első mérkőzést megelőző ideges hangulat feloldására Kovács Péter szövetségi edző a szálloda melletti Pöölö-tó partján tartotta a taktikai értekezletet. (A tónak három nevezetességét is megcsodálhatták a lányok: a kacsákat, amelyek annyira szelídek, hogy akár az ember kezéből is esznek, a tóban lévő szökőkutat és egy Mercedes gépkocsit a víz kellős közepén.)
Pénteken a futtában megimert műanyag talajon kezdtek a csapatok. Bulathék az első tíz percben el is dönthették volna a két pont sorsát, hiszen a spanyolok igen rosszul alkalmazták a nyitott védekezést, s öt perc alatt három góllal megugrott válogatottunk. Akár hatgólos is lehetett volna az előny, ám sok ziccer maradt kihasználatlanul (írjuk ez a rajtláz számlájára). A félidő második felében felzárkóztak, sőt egyszer ki is egyenlítettek az ibériaiak, de a vezetést nem tudták átvenni.

Simon Orsolya sokszor talált rést a nyitott védekezéssel próbálkozó spanyolok között
A második félidőt is jól kezdték a magyar lányok, s szerencsére még mindig nem csak nyitott, hanem helyenként lyukas spanyol védekezés hibáit jól kihasználó beálló, Simon Orsolya vezérletével 12–7-re elhúztak Kovács Péter tanítványai. Igaz, teljesítményük ebben a játékrészben is hullámzó volt, az ellenfélnek csak fellángolásai voltak. Egyre magabiztosabb lett a magyar csapat, s végül fölényes győzelmet aratott, amelyhez kellettek Herr Orsolya bravúros védései is.
Folytatás szombaton, helyi idő szerint délután kettőkor, Litvánia ellen.

Mestermérleg
Kovács Péter: – Tudtuk, hogy egy világversenyen az első mérkőzés mindig nehéz. Idegesen kezdtünk, de végül biztosan győztük le ellenfelünket.