Búcsúztak az újoncok, a britek és a lengyelek is kiestek, a svédek megnyerték csoportjukat

H. Á.H. Á.
2024.05.20. 23:04
Markus Vikingstad (37) szerezte az első norvég gólt (Fotó: IIHF)
Hétfő kora estére megszületett az első kiesője a Csehországban zajló elit jégkorong-világbajnokságnak: a britek hatodik meccsüket is elvesztették – ezúttal a norvégok bizonyultak jobbnak náluk –, ezzel eldőlt, hogy jövőre újra a divízió 1/A-ban szerepelnek. A másik korai mérkőzésen Svédország 3–1-re legyőzte a franciákat, és bebiztosította első helyét a csoportban. Este a finnek nagy csatában legyőzték a dánokat, míg a kazahok győzelmükkel elbúcsúztatták a lengyeleket.

NAGY-BRITANNIA–NORVÉGIA 2–5

A képlet viszonylag egyszerű volt a prágai csoport délutáni meccsén: amelyik csapat rendes játékidőben nyer, bent marad, a másik kiesik. Ha azonban a britek ráadásban nyertek volna, akkor a döntés az utolsó fordulóra maradt volna,  s ez a volna nem lett volna itt, ha a norvégok nem úgy kezdték volna a meccsüket, ahogy. Jelesül: 12 és fél perc játék után három góllal, amivel gyakorlatilag eldöntötték a vitás kérdéseket. Főleg, hogy a második harmad elején már néggyel mentek, s ugyan a britek gyorsan szépítettek, de közelebb már nem zárkóztak. A harmadik felvonásban megint egy-egy gólt ütöttek a felek, így a rendes játékidőben eldőlt, hogy a tavaly feljutó britek idén csak átszállójegyet váltottak az elitbe, s jövőre újra a második vonalban szerepelnek majd.

SVÉDORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 3–1

A svédeknek bármilyen pontszerzés azt jelentette, hogy biztosan az ostravai csoport első helyén végeznek, míg a franciáknak már mindegy volt, hiszen se ki nem eshettek, se fel nem juthattak. Ennek megfelelően alakult a mérkőzés képe, a svédek az első harmadban például négyszer annyit lőttek kapura, mégsem találtak be – ahogy a franciák sem voltak eredményesek kevéske kaput eltaláló lövésükből. A háromkoronások fölénye a középső felvonás közepén góllá érett, ám alig másfél perccel később egy távoli lövés utáni lecsorgót követően érkezett a francia válasz. A záró játékrészben gyorsan megint előnybe kerültek a svédek, és hiába játszottak a folytatásban is fölényben, az újabb gólt csak négy másodperccel a vége előtt sikerült bevinniük, amikor a franciák kapus nélkül támadtak már.

FINNORSZÁG–DÁNIA 3–1

A győzelmi kényszerben pályára lépő finnek a bennmaradásukat biztosító dánok ellen hiába mozgósítottak nagy erőket az első két harmadban a vezetés megszerzéséért, sehogy sem sikerült betalálniuk a jó napot kifogó Mathias Seldrup kapujába – illetve amikor igen, azt nem szabályos körülmények között tették, így maradt a 0–0 40 perc után. A harmadik felvonás elején aztán tovább fokozták a nyomást a finnek, és ennek már meglett  az eredménye: másfél percen belül előbb Hannes Björninen, majd Rasmus Rissanen is nagy gólt lőtt. A dánok az utolsó szűk három percre lehozták kapusukat, és 1:44-gyel a vége előtt sikerült is szépíteniük: Alexander True korijáról pattant be egy kapu elé lőtt korong. Végül 53 másodperccel a vége előtt Pekka Jormakka csípte el a dán harmadban eladott korongot, és egyből az üres kapuba lőve eldöntötte a mérkőzést. A dánoknak ezzel véget ért a világbajnokság, a finnek pedig még küzdhetnek a csoport negyedik, továbbjutást jelentő helyéért. Jelenleg ugyan ezt a helyet foglalják el a csoportban, ám ha Ausztria három pontot szerez a már biztos kieső britek ellen, akkor a finnek nem kaphatnak ki rendes játékidőben a svájciaktól, különben regnáló olimpiai bajnok létükre lemaradnak a legjobb nyolcról.

KAZAHSZTÁN–LENGYELORSZÁG 3–1

A kiesés elkerülése volt a cél a második ostravai meccsen: a kazahoknak az egy pont – vagyis a hosszabbításos vereség is – megfelelt a cél eléréséhez, a lengyeleknek viszont csak az alapjátékidős győzelem volt jó.  Óvatosabb kezdés után a lengyelek a harmad feléhez közeledve egy emberelőnyt kihasználva tettek egy lépést a céljuk felé, de a kazahok három percen belül egyenlítettek. Az első húsz perc mindössze kilenc kapura lövést hozott – 5–4 a lengyeleknek –, míg a gól nélküli középső játékrészt 11–10-re nyerték a kazahok. Akik a folytatásban sem lőtték szét a lengyel kaput, ám a záró felvonás második felének elején két újabb góllal bebiztosították győzelmüket, és megőrizték elitbeli tagságukat, míg az újonc lengyeleket visszaküldték a divízió 1/A-ba.