Ijesztő baleset és Pérez első pole-ja a dzsiddai időmérőn

B. Ö. B.B. Ö. B.
2022.03.26. 17:31
Sergio Pérez F1-es pályafutása első rajtelsőségét szerezte meg Szaúd-Arábiában (fotó: AFP)
Első pole pozícióját szerezte meg a Formula–1-ben Sergio Pérez a Szaúdi Nagydíj időmérőjén, amelyen kétszer is előkerült a piros zászló. A második alkalmat megelőzően ráadásul Mick Schumacher szenvedett hatalmas balesetet, ami miatt egy óráig állt a kvalifikáció. Pérez remek körrel mindenkit meglepett Dzsiddában – a Red Bull versenyzője mellől Charles Leclerc, a második rajtsorból Carlos Sainz Jr. és Max Verstappen vághat neki a második Szaúdi GP-nek. Lewis Hamilton már a Q1-ben kiesett.

A nappali fényben kezdődő utolsó szabadedzéssel ellentétben az időmérő már lement a nap Dzsiddában, így igencsak megváltoztak a körülmények a szezon második kvalifikációjára. A Q1 kezdetén hamar birtokba vették a versenyzők a pályát, ám alig néhány perc múlva félbe is kellett szakítani a kvalifikációt.

Miami Nagydíj, Miami

Nicholas Latifi ugyanis kicsúszott a 13-as kanyarban, a Williamsét pedig a fal állította meg. Az összetört autó elszállítása és a pálya helyrehozatala miatt csak nagyjából tíz percig állt az időmérő, a folytatásban a Ferrari és a Red Bull versenyzői is teljesítették az első gyors köreiket, melyek végén Carlos Sainz Jr. volt a leggyorsabb, őt Charles Leclerc és Max Verstappen követte a második és a harmadik helyen.

Az utolsó percekben Lewis Hamiltonnak volt oka az aggodalomra, hiszen hiába teljesített több gyors kört is, kieső helyen állt. A Q1 legvégén egy próbálkozása maradt, aminek a végén az utolsó továbbjutó helyig jött csak előre, s amikor a pályán őt követő Lance Stroll is befejezte a körét, kiejtette a hétszeres világbajnokot. Legutóbb egyébként a 2017-es Brazil Nagydíjon fordult elő, hogy Hamilton nem jutott tovább a második szakaszba – a brit versenyző akkor összetörte az autóját a Q1-ben.

Az első helyen Sainz jutott tovább a következő szakaszba, Hamiltonon kívül Alexander Albon, Nico Hülkenberg, a balesetet szenvedő Nicholas Latifi, illetve a Q1-et technikai probléma miatt mért kör nélkül záró Cunoda Juki számára ért véget máris a dzsiddai időmérő.

A Q2 első próbálkozásai után továbbra is a Ferrari volt a leggyorsabb, ám ezúttal Leclerc volt a gyorsabb a két versenyző közül. Öt perccel a Q1 vége előtt viszont egy hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani az időmérőt. Mick Schumacher csapta a falnak az autóját a 12-es kanyarban, ráadásul akkora volt a becsapódás, hogy a német versenyző percekig nem szállt ki az autójából.

A Haas későbbi tájékoztatása szerint azonban Schumacher nem szenvedett el látható sérülést, ám átfogóbb vizsgálatokra az erre kijelölt dzsiddai kórházba szállították. Viszont mivel nemcsak törmelékkel volt teli a pálya, de a fal is megsérült, az újraindításig hosszabb várakozásra lehetett számítani. Végül egy óra telt el, mire a versenyzők visszatérhettek a pályára.

Az utolsó percekben Sainz átvette a vezetést a csapattársától, s végül az első helyen biztosította be a helyét a Q3-ban. A spanyol versenyző mögött Leclerc és Pérez végzett, bejutott az utolsó szakaszba George Russell is – igaz, csak egy hajszállal, a 10. pozícióban. Véget ért viszont az időmérő Norris, Ricciardo, Csou, Schumacher és Stroll számára.

A Q3 első próbálkozásai után a Ferrari versenyzői álltak az élen, mögöttük Pérez következett. Verstappen belehibázott az első igazán gyors körébe, és csak a 8. helyről várhatta az utolsó összecsapást. A címvédő számára ez sem alakult tökéletesen, a csapattársának azonban remekül sikerült az utolsó köre.

Pérez ugyanis mindkét Ferrari-versenyzőnél gyorsabb volt, s megszerezte F1-es pályafutása első pole pozícióját. A mexikói pilóta mellől Leclerc, a második rajtsorból Sainz és Verstappen várhatja a piros lámpák kialvását a második Szaúdi Nagydíjon.

Folytatás vasárnap, magyar idő szerint 19 órakor a versennyel!