Bottas nagy csatában szerezte meg a pole-t Russell előtt Bahreinben

H. L.H. L.
2020.12.05. 17:32
Bottas 26 ezreddel előzte meg Russellt a pole pozícióért (Fotó: AFP)
Valtteri Bottas (Mercedes) szerezte meg a pole pozíciót a Formula–1-es Szahíri Nagydíj időmérőjén. A második a koronavírusos Lewist Hamiltont helyettesítő George Russell lett, míg harmadikként Max Verstappen zárt a Red Bull-lal. A holland mellől a Ferrarival remek kört futó Charles Leclerc rugaszkodhat el a vasárnap 18 óra 10 perckor kezdődő versenyen.

December 13., 14.10 Abu-dzabi Nagydíj, Abu-Dzabi

Max Verstappen vette át a vezetést Bahreinben a harmadik szabadedzésen, és a Red Bull annak ellenére is erősnek tűnt, hogy Valtteri Bottas hibázott a gyors körén, hiszen Alexander Albon a közepes gumikon futott körével hatodikként tudott zárni. A „vörös bikák" legutóbb a 2019-es Brazil Nagydíjon szerezték meg a pole pozíciót, de most úgy tűnt, a koronavírusos Lewis Hamilton távollétében újra esélyük lehet harcba szállni a Mercedes ellen.

A vezérpilóta szerepébe előrelépő Bottasnak ráadásul a hétszeres világbajnokot helyettesítő Russellre is figyelnie kellett, hiszen a fiatal brit mindkét pénteki gyakorláson az élen végzett, és pályafutása során még sohasem kapott ki a kvalifikáción szombaton.

Az időmérő legnagyobb kérdései így azok voltak, hogy Russell vajon tovább tudja-e folytatni a remek szériáját, s hogy a Verstappennek sikerül-e egy év után újra pole pozíciót szereznie.

Az első szakaszban eltérő gumistratégián voltak a csapatok: a Mercedes és az AlphaTauri közepes, a többiek a lágy gumikon próbálkoztak. Az első köröket követően Verstappen állt az élen, a hollandot Sergio Pérez, Daniel Ricciardo, Carlos Sainz Jr. és Lance Stroll követte az első ötösben, míg a sárga oldalfalú gumikon próbálkozók közül Bottas hatodik, Russell nyolcadik, Danyiil Kvjat kilencedik, míg Gasly a továbbjutó helyeken kívül kezdett, így mindenképpen jönnie kellett a lágyabb abroncsokon.

Azonban nemcsak a francia, hanem a csapattársa, Kvjat, illetve a Mercedes kettőse is úgy határozott, hogy felrakja a piros festésű gumikat, ami jó döntésnek bizonyult, hiszen rohamosan javult a pálya állapota. A vezetést Bottas vette át 53.904-gyel, aminél már senki sem tudott jobbat menni, így a finn végzett az élen a Q1-ben. Mögé Verstappen, Russell, Norris és Gasly sorolt be a top 5-ben, rajtuk kívül továbbment a Ferrari, a Renault és a Racing Point kettőse is, illetve kisebb meglepetésre Antonio Giovinazzi is az Alfa Romeóval, míg az utolsó továbbjutó helyet Albon csípte el a Red Bull-lal.

Kiesett: Kevin Magnussen, Nicholas Latifi, a Williamsban Russell helyére beugró Jack Aitken, Räikkönen és a múlt vasárnap horrorisztikus balesetet szenvedő Romain Grosjeant helyettesítő Pietro Fittipaldi, akinek az autójában motorelemeket is kellett cserélni, így egyébként is a mezőny végéről indulhatott volna Bahreinben.

A második szakaszban a Mercedes, a Renault, a Ferrari és Verstappen próbálkozott a közepes gumikon, míg a többiek a lágy mellett tették le a voksukat. Az első köröket követően Pérez vezette a listát 53.787-tel, a mexikóit Bottas, Sainz, Russell, Lance Stroll, Verstappen, Albon, Ricciardo és Ocon követte az első tízesben. A két Ferrari tehát kieső helyen állt, ám a maranellóiak ennek ellenére a fehér oldalfalú abroncsokon küldték ki Leclerc-t az újabb próbára.

A monacóinak a hatodik helyre sikerült feljönnie, amivel Ocont ütötte ki a top 10-ből, s mivel Verstappen továbbjutása sem tűnt biztosnak, nagy forgalomra volt kilátás az utolsó percekben.

A hajrában lágyra váltó Verstappen ugrott az élre, a holland 53.647-es kört jegyzett a Red Bull-lal, amivel az első pozícióban zárta a Q2-t. A második Pérez lett, majd Bottas, Sainz, Russell, Leclerc, Stroll, Kvjat, Ricciardo és Gasly érkezett a továbbjutó helyeken.

A top 10-ből egyedül az „ezüstnyilak" érték el a leggyorsabb körüket a közepesen, így Bottas és Russell kivételével a többi továbbjutó pilóta a lágyon startolhat vasárnap.

Kiesett: Ocon, nagy meglepetésre Albon, Vettel, Giovinazzi és Norris.

A harmadik szakaszt Verstappen nyitotta az élen, ám mivel a Mercedesek használt lágyakon próbálkoztak először, nagy tűzijátékra volt kilátás az időmérő végén. Az utolsó percekben Leclerc azonban már nem hajtott pályára, miután parádés kört jegyzett a Ferrarival, és elfoglalta a második pozíciót. A monacói végül nem bukott sok helyet, hiszen egyedül a Mercedes kettőse tudta megelőzni – a német team ráadásul el is foglalta az első rajtsort.

A pole pozíciót nagy csatában Bottas kaparintotta meg 53.377-es körrel, míg a második Russell lett 26 ezredes hátránnyal! A fiatal brit tehát hiába kapott ki először a csapattársától a kvalifikáción, remekül kezdett a Mercedesszel, és pályafutása során először indulhat az első sorból. A Mercedeseket Verstappen követte a harmadik helyen, a lemaradása 56 ezred volt, míg a negyedik Leclerc lett a Ferrarival.

A monacói mögött Pérez, Kvjat, Ricciardo, Sainz, Gasly és Stroll egészítette ki az első tízes sorát.

Folytatás vasárnap 18 óra 10 perckor a versennyel.