Vettel nyerte meg a kétnapos időmérőt, a Red Bullé az első sor

2013.03.17. 00:48
Sebastian Vettel a 37. rajtelsőségét jegyezte a Formula–1-ben (Fotó: Reuters)
Az Ausztrál Nagydíj versenyigazgatósága szombaton a nagy eső miatt úgy döntött, elhalasztja az időmérő edzés második és harmadik szakaszát vasárnapra. Helyi idő szerint délelőtt 11-kor, magyar idő szerint hajnali egykor folytatódott a csata, amely vizes pályán kezdődött, de a gyorsan száradó aszfalton az első rajtsorok elosztásáról száraz gumikon döntöttek a pilóták. A Red Bull remekel, Sebastian Vettelé az első, Mark Webberé a második rajtkocka. A futam magyar idő szerint 7 órakor rajtol.

Az időmérő eredeti időpontjától számítva közel a folytatásig esett az eső Melbourne-ben, így vizes pályán kezdték meg a 2. szakaszt a pilóták. Ismét Nico Rosberg volt a leggyorsabb, de a két Mercedesen kívül a két-két Ferrari, Red Bull és Lotus is továbbjutott a záró szakaszba. Sergio Pérez kiesett, túl korán kerültek fel a száraz pályára való gumik a McLarenjére.

A záró tíz perc alatt teljesen felszáradt a pálya, s a pénteki szabadedzéseket idézve Sebastian Vettel magabiztosan szerezte meg a pole pozíciót. Csapattársa, Mark Webber lett a második, Lewis Hamilton pedig a harmadik. Utána Felipe Massa, Fernando Alonso és Nico Rosberg, majd a két Lotus következik.

„A teszteken nem tudtuk, hogy állunk, most már kicsit tisztább a kép" – összegzett szerényen Vettel.

„Nem szokásom hátrafelé tekingetni, de most biztos vagyok benne, ,hogy jó döntés volt a McLarentől a Mercedeshez szerződni" – mondta Hamilton az időmérő után, amikor volt csapata tempójáról kérdezték.

„Érdekes lesz a rajt. Mivel én mentem a legtöbb kört a szuperlágy gumikon, máris elkoptak, és ezeken kell rajtolnom. Borzasztóan nehéz lesz" – mondta Button, aki a 10. rajtkockát szerezte meg.

Valóban, míg az első tíz a szuperlágy gumikon rajtol, amelyek várhatóan néhány kör alatt elkopnak, a 11. helytől lefelé rajttolók a tartósabb közepesen állnak majd fel a rajtrácsra – ha száraz lesz a pálya…

A futam magyar idő szerint reggel hétkor kezdődik, kövesse a Nemzeti Sport Online élő tudósításával!

Kitartó virrasztást azoknak, akik visszatértek hozzánk ebben a kora hajnali órában, hogy velünk kövessék az időmérő zárását. Nem biztos, hogy egyszerű lesz, mert az edzés halasztásáról született döntés óta nem sokat javultak a körülmények. Az eső, mondjuk, fél órával a tervezett folytatás előtt elállt, de nagyon hideg és nagyon nagy szél van az Albert Parkban.

Amit eddig tudunk: a 9. rajtsorból Maldonado és Gutiérrez, a 10.-ből Bianchi és Chilton, a 11.-ből pedig Van der Garde és Pic rajtol helyi idő szerint 17 órakor, magyar idő szerint reggel hétkor. semmi más nem biztos még.

Érdekesség, hogy néhány csapat tagjai elárulták, a téli szünetben szerették volna leegyszerűsíteni az olyan helyzeteket, mint a mostani azzal, hogy szabályba iktatják: rendkívüli helyzetben a legutolsó, értékelhető edzés eredményei alapján kialakíthatják a rajtsorrendet – ami jelen esetben az első szakasz lett volna –, de a Red Bull megvétózta ezt a szabálymódosítást.

A csapatok és a pilóták szerint jó döntés volt a halasztás, s bár sok néző méltatlankodik amiatt, hogy miért nem lehet megrendezni a tréninget esőben, Jenson Button hosszasan magyarázta a dolgot. Íme egy részlet: „Ezekkel az autókkal valóban képtelenség ilyen vizes pályán menni, túl veszélyes, értelmetlen lenne. Harminc éve biztosan megrendezték volna az időmérőt, de szerencsére azóta más a biztonsági szint az F1-ben. Az akkor elkövetett hibákból tanulva is történhet meg, hogy nem engedik a száguldást ma ilyen körülmények között."

2. SZAKASZ

0.59: az időjósok újabb eső érkezését jósolják, a boxutcában sorakozó autókon a lámpánál intermediate gumik vannak – elöl a Toro Rosso, mögötte a Mercedes párosa.

A levegő 15, az aszfalt 13 fokos, a téli tesztidény körülményei hivatalosan is visszatértek.

1.00: elindult a 15 perces szakasz.
1.01: egy percen belül mindenki a pályára hajtott, az eső visszatérte előtt mért kört kell futniuk a pilótáknak.

A nagy szél annyiból mindenképpen jó, hogy gyorsan felszárítja az aszfaltot.

1.04: Rosberg 1:40-nel nyitott, bőven verte Hamiltont, Webbert, Alonsót és a többieket. A német már szombaton azt mondta, esős időmérőn biztos az első rajtsorban.
1.05: Pérez bejött a 2. helyre, a száradó pályán gyorsan javultak a részidők.
1.06: Rosberg 1:38.9-cel tovább javított, majd Vettel állt az élre 1:38.6-tal.
1.07: Alonso egy pillanatra az élre ugrott, de Vettel gyorsan visszaelőzte (1:37.640-nel). Nagyon gyorsan száradt az aszfalt.
1.09: Sergio Pérez szuperlágy gumit kapott a McLaren boxa előtt, ami kockázatos lépés, de sikeres lehet.
1.10: Rosberg visszaállt az élre.
1.11: Vettel 1:36.8-cal válaszolt. Mindkét McLaren és néhányan szuperlágyon mentek. A többiek maradtak a gyorsabbnak tűnő intermediate-eken.

A hajrá előtt Massa, Ricciardo, Di Resta, Pérez, Bottas és Sutil volt kieső helyen.

1.13: megint Rosberg állt az élre.
1.14: Sutil kimenekült, Button volt veszélyben. Az angol visszakapta az intermediete-eket.
1.16: Button megmenekült, a végén Hülkenberg, Sutil, Vergne, Ricciardo, Pérez és Bottas esett ki.

A szakaszt Rosberg zárt az élen Webber, Hamilton, Button, Massa és Alonso előtt. Vettel a 7. helyen jutott tovább.

3. SZAKASZ

A pole-ért a két-két Red Bull, Ferrari, Mercedes, Lotus, valamint Button és Di Resta csatázhat. Az eső nem jött vissza, az aszfalt továbbra is 13 fokos volt.

Ha tovább szárad a pálya, jön a dilemma: szuperlágy gumi, és boxkiállás a verseny első köreiben, vagy közepesen kemény abroncs, és a szuperlágyat a verseny végére hagyni.

1.23: elkezdődött a záró szakasz.
1.25: az intermediate gumi maradt az autókon. Az első két szakaszt megnyerő Rosberg volt az első a pályán.
1.27: Rosberg 1:33.6-tal nyitott, Hamilton megverte.
1.28: Vettel nagyon gyors volt, egyedül ő előzte meg a Mercedeseket, az utolsó kanyarkombinációban elkövetett hiba ellenére egy másodpercnél is többet vert a Mercedesekre.
1.29: Button jött a szuperlágy gumikért, a többiek követték a példáját.

Nem taktikáztak a csapatok, a jobb köridőre mentek, szuperlágy gumikon.

1.31: Button első köre a slick gumikon 1:32.485 lett, az élre állt.
1.32: Hamilton sokkal gyorsabb volt tavalyi csapattársánál, 1:29.184-et ment. Vettel részidői még jobbak voltak.
1.33: Vettel 1:27.4-et ment, és egy másodperce maradt, hogy még egy kört kezdjen.
1.34: Webber bejött másodiknak, de nem lehetett még egy köre.

Vettel nem fejezte be újabb, még gyorsabb mért körét, az előzővel is az övé lett a pole pozíció. Mellőle csapattársa, Mark Webber rajtolhat, a második sor Hamiltoné és Massáé, a harmadik Alonsóé és Rosbergé. Aztán jön a két Lotus, majd Di Resta és a sor végén Button.