Alonso remekelt, négyszer jött be a biztonsági autó

Vágólapra másolva!
2006.04.02. 08:37
Címkék
Az összetettben címvédő Fernando Alonso nyert az 57. Formula-1-es világbajnokság Ausztrál Nagydíját a finn Kimi Räikkönen és a német Ralf Schumacher előtt. A melbourne-i futamon négyszer kellett beküldeni különböző okok miatt a biztonsági autót, s több klasszis is idő előtt búcsúzott. A hétszeres világbajnok német Michael Schumacher a gumifalnak csapódott, míg az élről induló brit Jenson Button motorja az utolsó kör végén kigyulladt, így az 5. helyen haladó versenyző be sem tudott érni a célba.
Fernando Alonso megerősítette a vezető helyét a világbajnoki pontversenyben
Fernando Alonso megerősítette a vezető helyét a világbajnoki pontversenyben
Fernando Alonso megerősítette a vezető helyét a világbajnoki pontversenyben
Fernando Alonso megerősítette a vezető helyét a világbajnoki pontversenyben

Az Ausztrál Nagydíj már a felvezető körben érdekes eseményeket hozott: a kolumbiai Juan Pablo Montoya megpördült a célegyenes előtt, ezért elvileg az 5. hely helyett a mezőny végéről rajtolhatott volna, de végül még sem így történt. Az olasz Giancarlo Fisichella autója ugyanis a start előtt lefulladt, ezért újabb felvezető kör jött.

Az igazi rajt is bővelkedett váratlan eseményekben: három feltörekvő titán, az osztrák Christian Klien, a német Nico Rosberg és a brazil Felipe Massa csatája ütközéssel zárult, s a pályára került törmelékek miatt beküldték a biztonsági autót. A safety-car a 4. körben ment ki, ezt Alonso remekül kihasználta, simán elment a lassan ébredő Button mellett.

A nyugalom csak néhány percig tartott, Klien ugyanis balesetet szenvedett, megrongálódott autójáról alkatrészek repültek le, s a takarítás idejére ismét a biztonsági autó vette át a főszerepet. A safety-car a 8. és 10. kör között vezette a mezőnyt, majd utána Räikkönen használta ki Button újabb „szendergését”, s megszerezte a második helyet. A McLaren finn sztárja nem tudta tartani ALonso tempóját, aki fokozatosan növelte előnyét.

A boxkiállások első felvonása a 18. körben kezdődött az élmezőny számára, így a 22. körben váratlanul az ausztrál Mark Webber került az élre. A Williams-Cosworth pilótája azonban nem sokáig örülhetett, műszaki hiba miatt hamarosan fel kellett adnia a futamot. Alonso így ismét az élre került, s a 32. körben már 23 mp volt az előnye.

A 34. körben jött az újabb váratlan meglepetés: az élcsoportot üldöző M. Schumacher hibázott, a célegyenes előtt ráment a rázókőre, ami megdobta autóját, s ezért a gumifalnak csapódott. Ismét jött a biztonsági autó, majd a 37. körben elhagyta a pályát, de csak rövid időre. Az élcsoport közé keverő két midlandes ugyanis káoszt okozott, összetorlódtak a legjobbak, s az olasz Vitantonio Liuzzi balesetet szenvedett. A piszkos pályát takarítani kellett, ismét jött a safety-car.

A 46. körben a 4. helyen száguldó Montoyát érte utol a végzete, ő is ráment a rázókőre, emiatt megrongálódott a váltója, s ki kellett állnia. A befutóig szinte csak az jelentett eseményt, hogy az élen megnyugtató előnnyel haladó Alonso lelassult, de 1. helyét már nem fenyegette különösebb veszély. A tavalyi világbajnok F-1-es pályafutása 10. diadalát aratta, idén másodszor volt a legjobb.

A befutó még tartogatott egy riasztó jelenetsort is: Button motorja nem sokkal a célegyenes előtt kigyulladt, a lángoló autó végül mintegy 20 méterrel a cél előtt megállt. A brit klasszis így elveszítette 5. helyét.

A dobogósok nyilatkozata:

Fernando Alonso: „A rajtnál megnehezítette a dolgomat Giancarlo hiánya, mert rövid ideig nem tudtuk, mi történt vele. Így nekem is lehettek volna gondjaim. Őrült futam volt, időnként nem értettem mi zajlik a pályán. Volt már 20 másodperces vezetésem, amikor beküldték a biztonsági autót, s minden előnyöm eltűnt. Szerencsére a kocsim végig tökéletes volt, így Jneson Buttont is simán megelőzhettem. Semmi sem veszélyeztette a győzelmemet. Remekül sikerült a szezon eleje, remélem, hogy megőrzöm tavalyi pozíciómat”.

Kimi Räikkönen: „Sok kockázatot vállaltam, a futam elején gondokkal küszködtem. Az orrkúp cseréje után már gyorsabb lettem, igaz ekkor sem volt minden tökéletes. Ha egyszer nem leszenk problémáink, akkor a győzelemért küzdünk majd.”

Ralf Schumacher: „El sem tudják képzelni, mennyire örülünk ennek a harmadik helynek. Ez sokkal jobb eredményt, mint amire reálisan számíthattunk. Szerencsém volt a biztonsági autó beküldéseivel, de így nehéz, küzdelmes versenyen vagyok túl. Egyelőre még távol vagyunk a legjobbak tempójától, de fejlődünk.”
Az Ausztrál Nagydíj végeredménye
1. F. Alonso spanyol Renault 1:34:27,870
2. K. Räikkönen finn McLaren-Mercedes +1,829 mp
3. R. Schumacher német Toyota + 24,824
4. N. Heidfeld német BMW-Sauber 31.032
5. G. Fisichella olasz Renault 38.421
6. J. Villeneuve kanadai BMW-Sauber 49.554
7. R. Barrichello brazil Honda 51.904
8. D. Coulthard brit Red Bull Racing 53.983
9. S. Speed amerikai Toro Rosso 1:18.817
10. J. Button brit Honda 1 kör
11. C. Albers holland Midland-Toyota 1 kör
12. T. Szato japán Super Aguri 2 kör
13. J. Ide japán Super Aguri 3 kör
Nem ért célba:
J-P. Montoya kolumbiai McLaren-Mercedes 47. körben esett ki
T. Monteiro portugál Midland-Toyota 41.
V. Liuzzi olasz Toro Rosso 37.
M. Schumacher német Ferrari 32.
M. Webber ausztrál Williams-Cosworth 22.
C. Klien osztrák Red Bull Racing 4.
J. Trulli olasz Toyota 0.
N. Rosberg német Williams-Cosworth 0.
F. Massa brazil Ferrari 0.
A világbajnoki pontversenyek állása:
PILÓTÁK:
1. F. Alonso spanyol Renault 28 pont
2. G. Fisichella olasz Renault 14 pont
3. K. Räikkönen finn McLaren-Mercedes 14 pont
4. M. Schumacher német Ferrari 11 pont
5. J. Button brit Honda 11 pont
6. J-P. Montoya kolumbiai McLaren-Mercedes 9 pont
7. R. Schumacher német Toyota 7 pont
8. N. Heidfeld német BMW-Sauber 5 pont
9. J. Villeneuve kanadai BMW-Sauber 5 pont
10. F. Massa brazil Ferrari 4 pont
11. M. Webber ausztrál Williams-Cosworth 3 pont
12. R. Barrichello brazil Honda 2 pont
13. N. Rosberg német Williams-Cosworth 2 pont
14. D. Coulthard skót Red Bull Racing 1 pont
15. C. Klien osztrák Red Bull Racing 1 pont
KONSTRUKTŐRÖK:
1. Renault 42 pont
2. McLaren-Mercedes 23 pont
3. Ferrari 15 pont
4. Honda 13 pont
5. BMW-Sauber 10 pont
6. Toyota 7 pont
7. Wiliams-Cosworth 5 pont
8. Red Bull Racing 2 pont
Legfrissebb hírek

Szatmári Csaba: A nyárra kell tökéletes állapotba kerülnöm

Labdarúgó NB I
23 perce

Jöjjön a többcsapatos hajsza a világbajnoki címekért a Formula–1-ben!

F1
1 órája

Csütörtöki sportműsor: El- és Kl-nyolcaddöntők; elődöntőt vív a Sopron a női kosár Európa-kupában

Minden más foci
7 órája

Kialakult a legjobb nyolc mezőnye a BL-ben, mutatjuk, hogyan alakul a folytatás

Bajnokok Ligája
7 órája

Micsoda tizenegyespárbaj volt! Emlékezetes módon jutott tovább a Real Madrid a BL-ben az Atlético ellen

Bajnokok Ligája
7 órája

Bencic a harmadik kiemeltet is elbúcsúztatta Indian Wellsben; Babosék kiestek a negyeddöntőben

Tenisz
8 órája

Kettő még lehet – Bodnár Zalán jegyzete

Bajnokok Ligája
8 órája

Legyünk türelmesek! – Kovács Erika publicisztikája

Egyéb egyéni
8 órája
Ezek is érdekelhetik