NBA: észhez tért a Bucks a Miamitól kapott pofon után

Vágólapra másolva!
2021.10.24. 07:54
null
Paul George (balra) remekül játszott, a Clippers mégis kikapott a Memphistől (Fotó: Getty Images)
Az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) legutóbbi játéknapján CJ McCollum vezérletével a Portland Trail Blazers kiütötte a Phoenix Sunst. A Miami Heat hosszabbításban maradt alul, viszont javított a Milwaukee Bucks és a Dallas Mavericks is, Paul George 41 pontja ellenére kikapott az LA Clippers, tovább menetel a Chicago Bulls, először nyert a Cleveland Cavaliers, a Minnesota Timberwolves pedig kemény védekezéssel tudott győzni.

 

Cleveland Cavaliers–Atlanta Hawks 101–95

Megvan a Cavs első győzelme. Két vereség után, egy back-to-back második felén, Darius Garland nélkül aratott némileg váratlan sikert a Cleveland, amely végig próbált szigorúan, feszesen védekezni és ezt főleg a második félidőben kiválóan meg is oldotta – amelyhez sikerült egy extra harmadik negyedet hozni támadásban is, ez pedig elégnek bizonyult az üdvösséghez. A második játékrészben azért még úgy tűnt, hogy bajban lesznek, 13 ponttal is égtek már, de a nagyszünetig rendezték a soraikat, az említett harmadik negyedben pedig egy 21–0-s rohammal vették a kezükbe a meccset – innentől ők diktáltak és magabiztosan vezettek, a végén pedig a Hawks már csak közelíteni tudott. A hazaiaknál Ricky Rubio (23 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) volt a vezér, a rutinos spanyol karmester tökéletesen mozgatta csapatát, de az újonc center, Evan Mobley is kitett magáért: 17 ponttal, 11 lepattanóval és 4 blokkal zárt, a döntő jelentőségű harmadik negyedben pedig különösen sokat tett a sikerért. A nyolcfős rotáció most nagyon egységesen és harcosan dolgozott, ez pedig meghozta a várva várt első sikert, a fáradtság nem érződött rajtuk – igaz, Mobley azt mondta, hogy ez még csak a kezdet, ők győzelmi sorozatokat szeretnének…

Csalódást keltő Atlanta. Az első meccsen parádézott Nate McMillan alakulata, most frissebben utazott el egy gyengébb kerettel bíró 0–2-es együtteshez, de maximum az első félidőre mondhatjuk azt, hogy a részükről elfogadhatóan sikerült. Ott még egyszer meg tudtak lógni, de már a nagyszünetig leadták az előnyüket, majd a fordulás után lefagytak: a teljes második félidőben összesen 40 pontot dobtak, a harmadik negyedben pedig akadt négy és fél olyan perc egyhuzamban, amikor egyáltalán nem találtak a gyűrűbe. Végül bőven 40 százalék alatt maradtak mezőnyből, 30 százalék alatt tripláztak és csak 60 százalékkal büntetőztek, úgyhogy nem nagyon kell keresgetni, hogy hol ment el a meccsük – Trae Young (24 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Cam Reddish (19 pont, 3/5 tripla) most is próbálta húzni a szekeret, de az ezúttal beleragadt a sárba. A csalódást keltő teljesítmény után McMillan azt mondta, hogy a Cavs agresszívebb volt és jobban akarta a győzelmet, ez nem fér bele legközelebb (sem).

A Cavaliers legjobb dobói: Rubio 23/9, Mobley 17, Markkanen 12/3, Sexton 12, Love 12/3
A Hawks legjobb dobói: Young 24/3, Reddish 19/9, Hunter 12/6

Indiana Pacers–Miami Heat 102–91 – hosszabbítás után

Itt sem számított a back-to-back – még annyit sem. Ahogy a Cavsnél, úgy a Pacersnél is az volt a helyzet, hogy két vereség után, egy back-to-back második felén lépett pályára, ráadásul a társaság előző este hosszabbítást játszott – ez a fáradtság azonban egyáltalán nem érződött a játékosokon, akik végig jól védekezve kibírták, hogy itt is túlórázni kelljen. Rick Carlisle vezetőedző elérte, hogy a szezon során először úgy kaparjon mindenki hátul, mintha az élete múlna rajta, a két gyenge védekezés után ezúttal össze sem lehetett hasonlítani a csapatot önmagával ezen a téren – eddig átlagban 129 pontot kaptak, most pedig a rendes játékidő alatt alig 86-ot. Az első félidő inkább az övék is volt, aztán a harmadik negyedben nagyon megsüllyedtek és összesen kilenc pontot dobtak, itt visszajött a Heat, a hajrá pedig szorosan alakult, azonban Brissett két kihagyott büntetője, Herro triplája, valamint Duarte kimaradt dobása végül hosszabbításra küldte a feleket. Ott azonban nem hogy nem roppant meg a gárda, hanem még feljebb kapcsolt és 16–5-re húzta be ezt az öt percet – nagyon megérdemelten szerezték meg első idei sikerüket a hazaiak. Hozzá kell tenni, hogy végül ők is 40 százalék alatt maradtak mezőnyből, Brogdon és Duarte is rengeteget hibázott, de ezt most ellensúlyozni tudták, legközelebb frissebben pedig a jobb dobóformában is bízhatnak, ha hátul ezt a szintet tudják stabilizálni.

Keserű ébredés a Heatnél. A szezonnyitón gálázva törölte fel a padlót a bajnokkal a Miami, most viszont teljesen más csapatot láthattunk minden szempontból. A probléma alapját Kyle Lowry hiánya adta, Gabe Vincent finoman szólva sem tudta megoldani az irányító posztot a kezdőben és akadozott a játék, sem Jimmy Butler, sem Tyler Herro nem tudta eléggé mozgatni a csapatot – Herro egyáltalán nem, Butler pedig elég sokat hibázott. Mindezt tetézte egy pocsék dobóteljesítmény csapatszinten (38.5 százalék mezőnyből, 27 százalék tripla), plusz eladtak 22 labdát is, úgyhogy kész csoda, hogy így is volt esélyük nyerni – a rendes játékidő utolsó fél percében Butler kétszer is dobhatott a győzelemért, de mindkettőt elhibázta. Több sanszuk nem adódott, hiába Herro 30 pontos, 10 lepattanós dupla-duplája, Adebayo 17 pontja és 16 lepattanója, vagy Robinson 4/9 triplája, ez a meccs visszahozta őket a földre az első siker után...

A Pacers legjobb dobói: Duarte 19/6, Brogdon 18, Brissett 18/9
A Heat legjobb dobói: Herro 30/9, Butler 19/3, Adebayo 17

Toronto Raptors–Dallas Mavericks 95–103

A második félidő a Mavsé volt. A szezont gyengén kezdő Dallas a meccs elején most sem találta a ritmust, 1/10-es mezőnymutatóval kezdett, 0/8 triplát dobott egy negyed alatt, a back-to-backet játszó Toronto diktálta a tempót és vezetett már 14 ponttal is, úgy tűnt, hogy Jason Kidd legénysége ezúttal sem tudja megoldani a problémáit. A nagyszünetben azonban sikerült rendezniük a sorokat a vendégeknek és a második félidő már az övék volt: megfordították a meccset, elöl-hátul átvették az irányítást és 16 pontos fórt építettek fel. Luka Doncic (27 pont, 9 lepattanó, 12 gólpassz) remek játéka megadta az alapot, de mellette Tim Hardaway Jr. (25 pont, 7/11 tripla) és Kristaps Porzingis (18 pont, 10 lepattanó, 4 blokk) is hozzátette a magáét – a fordulás után már 58 pontot dobtak csapatként, rátaláltak a játékukra. Doncicnak a tripla dupla végül nem jött össze, de így is elégedettek lehetnek, védekezésben is bizonyítottak, erre építhetnek a folytatásban – Kidd szerint a nagycsapatok nem vesztenek kétszer egymás után, erre figyelmeztette övéit a találkozó előtt...

Nick Nurse a kispadot okolta. A Raptors vezetőedzője úgy fogalmazott, hogy pontosan az ilyen meccseken van szükségük arra, hogy a cseresor előlépjen és plusz energiát adjon, de „nagyon lejátszották őket”, úgyhogy elégedetlen velük. Tény, hogy a kispadról összesen 13 pont és értékelhetetlen teljesítmény érkezett, pedig Goran Dragic is innen szállt be, de ő sem tudott hozzátenni semmit – viszont az is tény, hogy bár az első félidőben még az Anunoby, Trent Jr. páros vitte a prímet, de a fordulás után összesen öt pontot tettek hozzá ők ketten. Fred VanVleet igyekezett (20 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz) és egy kisebb sérülés, illetve meccs közbeni kezelés ellenére az újonc Scottie Barnes (17 pont, 8 lepattanó) játékára sem lehetett panasz, de összességében rajtuk azért érződött a b2b: előző este villogtak a Boston ellen, most viszont meg sem tudták közelíteni azt a szintet.

A Raptors legjobb dobói: Anunoby 23/15, VanVleet 20/6, Barnes 17
A Mavericks legjobb dobói: Doncic 27/6, Hardaway Jr. 25/21, Porzingis 18/6

Chicago Bulls–Detroit Pistons 97–82

Ismét Bulls. A felek egymás ellen kezdték a szezont, akkor nehezen, de végül érvényesítette a papírformát a Bulls, most pedig a Pels legyőzése után, back-to-back ismételte ezt meg a gárda – annyi különbséggel, hogy most jóval egyszerűbben jött a siker. A hazaiak már a második negyedben meglógtak és tíz pont feletti előnyt építettek fel, a harmadikban pedig gyakorlatilag el is döntötték a mérkőzést, amikor 25–11-re múlták felül ellenfelüket – már 31 ponttal is vezettek, nem lehetett kérdéses a sikerük. Nagy egyéni extrákat most nem láthattunk, sem a 21–6–6-ot hozó DeMar DeRozan, sem a 15 pontos, 19 lepattanós, 2 labdaszerzéses, 3 blokkos Nik Vucsevics nem dobott igazán jól, Zach LaVine kifejezetten gyenge volt magához képest, de ez is belefért, 40% feletti triplázással, stabil csapatjátékkal, magabiztosan hozták a kötelezőt. A Bulls ezzel pillanatok alatt összerakott egy 3–0-s rajtot, úgyhogy megvan az alap az eredményes folytatáshoz, most viszont jön egy nehéz időszak: mennek Torontóba, aztán sorozatban a Knicks, a Jazz, a Celtics, a Sixers (kétszer), a Nets, a Mavs, a GSW, a Clippers, a Lakers, a Blazers, a Nuggets, majd megint a Knicks lesz az ellenfél…

Nem javult a Detroit. Az első meccshez képest nem tudott javulni, vagy reagálni a Pistons, sőt, a frissességet sem tudta kihasználni és teljesen egyértelmű vereséget szenvedett. Egyénileg csak Saddiq Bey (20 pont, 16 lepattanó) emelhető ki, csapatként pedig 23 alkalommal adták el a labdát, ebből kilencszer még a második negyedben, amikor látótávolságon belül voltak. Végül úgy dobtak 82 pontot, hogy a záró etapot 28–18-ra megnyerték, mert addigra eldőltek az érdemi dolgok, ez is jelzi, hogy támadásban nagyon kellene nekik a javulás – az 1/1-es Cade Cunningham játékára elég nagy szükségük lenne, de a fiatal sztárjelölt egyelőre nem bevethető.

A Bulls legjobb dobói: DeRozan 21, Vucsevics 15/3, LaVine 14/6
A Pistons legjobb dobói: Bey 20/3, Lyles 12/9, Olynyk 10

Minnesota Timberwolves–New Orleans Pelicans 96–89

Ez most új volt a Timberwolvestól. Az előző években inkább az volt a jellemző, hogy a támadójátékára építve próbál a Timberwolves eredményt elérni, viszont az új szezonban eddig hatványozottan érződik Chris Finch vezetőedző munkája védekezésben. Túlságosan sok következtetést talán még nem kell levonni egy nem túl izmos Rockets és egy Zion Williamson nélkül kiálló Pelicans elleni mérkőzésekből, de nagyon biztató a kezdés. Támadásban ezúttal is Karl-Anthony Towns vállalta a vezérszerepet, dobott 25 pontot 50 százalékos mezőnymutatóval, ugyanakkor a faultgondjai miatt csak 29 percet tölthetett a pályán, és a negyedik negyed közepén ki is pontozódott. Párpontos előnyüket azonban nélküle is meg tudták őrizni, az addig pocsékul játszó D'Angelo Russell 12 pontjából 7 egységet ezt követően szerzett, és az is belefért, hogy ekkor már Anthony Edwards (19 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) sem villogott.

Ennyi hibával nehéz nyerni. Ezúttal a Pelicans védekezésére sem lehetett panasz, támadásban viszont hiába tudott ismét a csapat élére állni Brandon Ingram (30 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda), egyedül a masszív dupla-duplát jegyző Jonas Valanciunastól (20 pont, 17 lepattanó) kapott érdemi segítséget. Zion Williamson hiányában a két kezdő hátvéd, Devonte' Graham és Nickeil Alexander-Walker próbált előlépni támadásban, de egyiküknek sem estek a dobásai, közös erővel 8/38-as mezőnymutatót szenvedtek össze, azon belül 3/23-as triplázást. A kinti dobások összességében is kritikus pontot jelentettek a Pelicans támadójátékában, csapatszinten is csak 22.5 százalékkal céloztak a 40 kísérletükből, és ehhez jött még hozzá 30(!) eladott labda, így a Timberwolves szintén nem jó 31.6 százalékos triplázása és 20 eladott labdája is hatalmas előnyt jelentett. A rengeteg hiba miatt ez nem is volt túl jó mérkőzés, de a csapatok hamar megmutathatják, hogy képesek ennél jobbra egymás ellen, mivel a Pelicans marad Minneapolisban még egy meccsre.

A Timberwolves legjobb dobói: Towns 25/9, Edwards 19/9, Russell 12/6, Reid 12/6
A Pelicans legjobb dobói: Ingram 30/9, Valanciunas 20, Alexander-Walker 14/6

San Antonio Spurs–Milwaukee Bucks 111–121

Ismét a szimpatikus vesztes szerepe jutott a Spursnek. Előző este a Nuggets ellen játszott szoros meccset a Spurs, míg a back-to-back második felén a regnáló bajnok Bucksnak is megnehezítették a dolgát. A hazaiak kiváló csapatjátékra építve 29 gólpasszt osztottak ki egymás között, amiből Doug McDermott profitált a legtöbbet, 7/11 hármast elsüllyesztve 25 pontig jutott a vajkezű wing. Mellette viszont a többiek már nem céloztak ilyen jól a triplavonalon túlról, a többiek 3/28-at hoztak össze, a kispadról 17 ponttal beszálló Lonnie Walker például 1/8-at. A pontokért még Keldon Johnson volt a felelős, ő 9/18-as mezőnyözéssel ért el 20 egységet, míg Dejounte Murray (10 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz) szokás szerint a mindenes szerepét vállalta magára, de támadásban ő sem tudott még egy lökést adni ahhoz, hogy a kiélezett meccsből ők jöjjenek ki győztesen.

Megrázta magát a Bucks. Azt követen, hogy két nappal ezelőtt 137–95-re kaptak ki a Miami Heat ellen, összeszedte magát a Bucks, és ha nem is túlságosan magabiztos játékot hozva, de nyerni tudott a Spurs ellen. Brook Lopez a hátsérülése miatt ismét hiányzott, viszont Jrue Holiday vissza tudott térni a szezonnyitón összeszedett saroksérüléséből, és rögtön betett a közösbe 16 pontot 6/9-es mezőnymutatóval – ugyanezeket a számokat hozta Pat Connaughton is. Khris Middleton megrázta magát azt követően, hogy legutóbb megállt 10 pontnál a Heat ellen, ezúttal 28 egységig jutott, míg Jannisz Adetokunbo (21 pont, 8 lepattanó, 8 gólpassz, 3 blokk) inkább a mezőnymunkában tündökölt. A kispadról George Hill hozott lendületet a 15 pontjával, a második sorral a pályán sem esett vissza a Bucks hatékonysága, így végül 53 százalékos mezőnymutatóval, illetve 42.9 százalékos triplázással zártak támadásban, és ezzel kompenzálni tudták a védekezésben mutatott néhány kisebb leolvadást is.

A Spurs legjobb dobói: McDermott 25/21, Johnson 20, Walker IV 17/3
A Bucks legjobb dobói: Middleton 28/6, Adetokunbo 21/3, Holiday 16/9, Connaughton 16/9

Portland Trail Blazers–Phoenix Suns 134–105

Kitombolta magát a Trail Blazers. Úgy tűnik, hogy CJ McCollum ezt a szezont is ihletett formában kezdi, ezúttal 10/19-es mezőnymutatóval szerzett 28 pontot, és a vezérletével már a félidőre 20 pontos előnnyel mehettek el. Ezúttal Damian Lillardtól (19 pont, 8 gólpassz) sem kellett extra, mert a többiek is bedobálták a helyzeteiket, miközben a Suns láthatóan enerváltan lépett pályára a Lakers elleni győzelme másnapján. Örülhetnek a fiatal Anfernee Simons 18 pontos teljesítményének is, ugyanakkor az estéjüket némileg beárnyékolja, hogy a második negyed közepén térdsérülés miatt elveszítették az addig 16 pontig jutó Norman Powellt, az ő hosszabb kidőlése hatalmas érvágás lenne a csapatnak.

Ez nem a Suns estéje volt. Noha a csereirányító Cameron Payne nem léphetett pályára a combhajlító izma sérülése miatt, a legkevésbé az ő hiányán múlt ez a mérkőzés, mert a helyette lehetőséget kapó Elfrid Payton 14 ponttal és 6 gólpasszal húzta a második sort. A kezdők viszont nem játszottak jól, mert hiába hozta magát többé-kevésbé Devin Booker (21 pont, 4 gólpassz) és Mikal Bridges (14 pont, 4/5 tripla) is, illetve osztott szét 11 gólpasszt egyetlen eladott labdával Chris Paul, egy lépéssel mindig a Trail Blazers mögött jártak, nem tudtak komolyabb tűzerőt felvonultatni, és a védekezésük sem működött. Monty Williams nem is erőltette őket túlságosan, Booker játszott a legtöbbet a 28 percével, míg a kispadról heten is 10 perc körüli vagy feletti lehetőséghez jutottak.

A Trail Blazers legjobb dobói: McCollum 28/18, Lillard 19/6, Simons 18/12
A Suns legjobb dobói: Booker 21/6, Bridges 14/12, Payton 14

Los Angeles Clippers–Memphis Grizzlies 114–120

Paul George egyedül kevés. Kawhi Leonard hiányában várhatóan a szezon azon áll vagy bukik a Clippers számára, hogy Paul George mellé kik tudnak felnőni támadásban. Másodszor is úgy kaptak ki az idény elején, hogy George hozta magát, ezúttal 15/25 dobásból eljutott 41 pontig, begyűjtött 10 lepattanót, illetve kiosztott 4 gólpasszt is, de ismét nem kapott elegendő segítséget. Reggie Jackson (17 pont) és Eric Bledsoe (12 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) is becsülettel próbálkozott, de a hátvédpáros 10/28-as mezőnymutatóval tette ezt, és ehhez jött hozzá Marcus Morris 4/11-e, valamint a kispadról érkező Terance Mann 1/8-a. A második sorára ennek ellenére sem panaszkodhat Tyronn Lue, 31–13-ra múlták felül a Grizzlies cseréit, de ez sem bizonyult elegendőnek a győzelemhez.

Eddig működik a Grizzlies új kezdője. Dillon Brooks sérülése miatt Taylor Jenkinsnek változtatnia kellett a szezon előtt a tavalyi kezdőjén, és végül Brooks, valamint a kispadra száműzött Kyle Anderson helyére De'Anthony Melton és Desmond Bane került be. Az új felállás már az alapszakasz első meccsén is ígéretesnek tűnt, és ugyan akkor is és most is Ja Morant (28 pont, 8 gólpassz) állt a csapat élére, de a többieknek is megvolt a helye a csapat játékában. Ezúttal 107 pontot dobtak a Grizzlies kezdői, Morant mellett Jaren Jackson Jr. 21 pontig és 7 lepattanói jutott, Steven Adams (17 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) játékszervezőként is szerepet kapott, míg a már említett Melton és Bane bebombázott 8/18 triplát, szereztek együtt 41 pontot, valamint begyűjtöttek 13 lepattanót.

A Clippers legjobb dobói: George 41/15, Jackson 17/9, Bledsoe 12/3
A Grizzlies legjobb dobói: Morant 28/6, Melton 22/12, Jackson Jr. 21/9

NBA, ALAPSZAKASZ
Cleveland Cavaliers
–Atlanta Hawks 101–95
Indiana Pacers–Miami Heat 102–91 – hosszabbítás után
Toronto Raptors–Dallas Mavericks 95–103
Chicago Bulls–Detroit Pistons 97–82
Minnesota Timberwolves–New Orleans Pelicans 96–89
San Antonio Spurs–Milwaukee Bucks 111–121
Portland Trail Blazers–Phoenix Suns 134–105
Los Angeles Clippers–Memphis Grizzlies 114–120

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik