Aus. Open: Muguruza és Konta kiesett, Djokovics hátrányból nyert

2018.01.18. 08:49
Muguruza elköszönt az Australian Opentől (Fotó: AFP)
Az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság negyedik játéknapjának legnagyobb meglepetését a nők küzdelmében a harmadik kiemelt spanyol Gabrine Muguruza „szállította”: két játszmában elbúcsúzott a tajvani Hszie Szu-vejjel szemben. Elköszönt a további küzdelmektől a brit színekben versenyző, 9. kiemelt Konta Johanna, őt az amerikai Bernarda Pera győzte le. A férfiaknál a 14. kiemelt Novak Djokovics a francia Gael Monfils ellen nagy csatában, hátrányból fordítva diadalmaskodott.

MUGURUZA BÚCSÚZOTT

A nőknél a kétszeres Grand Slam-győztes spanyol Gabrine Muguruza a tajvani Hszie Szu-vejjel találkozott az egyéni küzdelmek harmadik fordulójában, és a világranglista 88. helyén álló ázsiai játékos remekül kezdett: egy gyors brékváltás után a negyedik gémben egy remek tenyeressel 3:1-es előnybe került az első játszmában.

Noha úgy tűnt, hogy a spanyol elengedi az első szettet, 5:2-es hátránynál mégis magára talált és két semmire nyert adogatással kiharcolta a tie-breaket, de Hszie itt jobban koncentrált és behúzta az első játszmát.

A második szett is az elsőhöz hasonlóan alakult: Hszie kitartóan támadta a korábbi világelső tenyeresét, és ismét meglépett 3:1-re, majd miután Muguruza egy egyszerű röptét hosszúra ütött, a 32 éves tajvani számára karnyújtásnyi közelségbe került a továbbjutás.

A meccsért adogató Hszie innen pedig már nem tudott rontani, és fonákkal befejezte a mérkőzést, ami és a 7:6, 6:4-es siker karrierje legnagyobb egyesben aratott győzelmét jelenti.

„Próbáltam pozitív maradni, amikor az első szettben visszajött, mert tudtam, hogy nagy nyomás alá fog helyezni. Ma sikerült keményen, agresszíven játszani és szerencsére ez sikerült is” – mondta a mérkőzés után Hszie, aki pályafutása során másodszor nyert a világranglista első 20 helyezettje közé tartozó játékos ellen. Hszie a következő körben a 26. kiemelt Agnieszka Radwanszka ellen lép pályára, aki több mint két órán át küzdött Leszia Curenko ellen, mire továbbjutott a háromszettes meccsen.

Konta (jobbra) számára vége a tornának. (Fotó: AFP)

KONTA KIESETT

Hszien éppen az ellen a Konta Johanna ellen szerezte meg első Top 20-as skalpját, aki csütörtök hajnalban szintén búcsúzni kényszerült a tornától. A brit színekben versenyző, 9. kiemelt Konta az amerikai Bernarda Penától kapott ki, aki szerencsés vesztesként, a sérült orosz Margerita Gaszparjan helyére került a főtáblára.

A világranglista 123. helyén álló 23 éves amerikai pályafutása legnagyobb skalpját gyűjtötte be Konta 6:4, 7:5-ös legyőzésével, és karrierje első Grand Slam tornáján rögtön a 3. körbe jutott.

„Hihetetlen érzés, hogy itt lehetek, hiszen hétfőn készültem repülőjegyet venni, hogy elutazzak, amikor szóltak, hogy főtáblás vagyok. Most már örülök, hogy nem foglaltam le a jegyemet” – mondta a siker után a Konta ellen 26 nyerőt ütő amerikai, aki a 20. kiemelt Barbora Strycová ellen lép pályára a 3. körben, aki két sima játszmában múlta felül spanyol ellenfelét.

GARCIA NEHEZEN, PLISKOVÁ KÖNNYEN NYERT

A kiemeltek közül a 8. helyen rangsorolt francia, Caroline Garcia és a 6. Karolina Plisková is győzni tudott, igaz, előbbi három szettben, nagyon megszenvedett a cseh Marketa Vondrousová ellen, míg utóbbi két könnyű 6–1-es játszmában verte brazil ellenfelét.

A korábbi világelső, ötszörös Grand Slam-győztes Marija Sarapova kétszettes elégtételt vett a 14. kiemelt Anastasija Sevastován a tavalyi US Open-nyolcaddöntőért. A 17. helyen rangsorolt Madison Keys 41 perc alatt, 6:0, 6:1-gyel került a 3. fordulóba az orosz Jekatyerina Alekszandrova ellen, míg a 21. Alexandra Kerber 70 perc alatt 6:4, 6:1-re győzte le a horvát Donna Vekicet.

A 29. kiemelt Lucie Safarová közel másfél órás mérkőzésen nyert Sorana Cristea ellen, míg Aljakszandra Szasznovics 6:3, 6:1-re verte a 28. kiemelt Mirjana Lucicot. A német Andrea Petkovic a nap legnagyobb leolvadását követte el, amikor a 6:4-re megnyert első játszma után a következő két szettet 6:0-ra bukta Lauren Davis ellen.

Djokovics négy játszma után örülhetett. (Fotó: AFP)

DJOKOVICS NAGYOT KÜZDÖTT

A férfiaknál a könyöksérülését követően hosszú kihagyás után visszatérő, 14. helyen kiemelt Novak Djokovics négy szettes, két óra 45 percig tartó csatában búcsúztatta a francia Gael Monfilst. A szerb klasszis az első játszmát 6:4-re elvesztette, utána viszont elsöprő lendülettel játszott, és 6:3, 6:1 6:3-ra hozta a továbbjutáshoz szükséges három játszmagyőzelmet.

A 40 fok közeli hőségben játszott mérkőzésen a francia viselte rosszabbul a meleget, a 6:3-ra elvesztett második szettet követően ápolást is kért, majd a harmadik játszmát mindössze 31 perc alatt bukta el 6:1-re.

Ezek után némi meglepetésre összeszedte magát a negyedikre és ismét nagy csatára kényszerítette a korábbi világelsőt, aki végül a negyedik meccslabdáját értékesítve jutott a következő fordulóba. Djokovics pályafutásának ez volt a századik olyan sikere, amikor az első szett elvesztése után végül meg tudta nyerni a mérkőzést.

THIEM ÖT, BERDYCH NÉGY SZETTBEN MENT TOVÁBB

Az ötödik kiemelt Dominic Thiem nagyon hosszú, majdnem négyórás meccset játszott az amerikai Denis Kudla ellen, és végül gigászi ötszettes csatában harcolta ki a szereplés jogát a harmadik körben.

A cseh Tomas Berdych is megszenvedett a spanyol Guillermo Garcia-Lopez ellen, a világranglista 20. helyezettje két és fél órán át tartó mérkőzés után örülhetett a továbbjutásnak. Búcsúzott a küzdelmektől az orosz Daniil Medvegyev, aki idei első vereségét szenvedte el, amikor három szettben kikapott a dél-koreai Csung Hjeontól.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (55 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)