Lindsay Vonn duplán örülhetett Garmisch-Partenkirchenben

Vágólapra másolva!
2009.02.02. 11:27
Címkék
A Bajor Alpokban, a négysánc-verseny egyik állomásaként is közismert Garmisch-Partenkirchenben rendezték a világbajnokság előtti utolsó világkupa-hétvégét az alpesi sízők részére – ezúttal mind a női, mind a férfimezőny ugyanazon a helyszínen versenyzett.
Vonn jó hétvégét zárt
Fotó: Imago (archív)
Vonn jó hétvégét zárt
Vonn jó hétvégét zárt
Fotó: Imago (archív)
Vonn jó hétvégét zárt

Pénteken a hölgyek kétfutamos műlesiklása indította a hétvége programját. A fagypont feletti hőmérséklet ellenére kitűnő pálya fogadta a síelőket. Az első futamot Zuzulová nyitotta, aki a pálya közepén nagy hibájával rögtön ki is szállt a további versenyből. Az alapidőt a többiek számára így a szakági éllovas Maria Riesch síelte meg, aki végül a 6. helyen zárt.

Nagyon közel végzett hozzá a harmadikként induló Poutiainen, így izgalmas versenyre volt kilátás. Ebbe a vetélkedésbe viszont a 4-es számmal síelő, túl nagy lendülettel nekiinduló Pärson se szólhatott már bele: az egyre jobb formába lendülő svéd már a pálya elején kiesett. Ötössel jött Zettel, és a jó versenyért szurkolók elkezdhettek aggódni: az osztrák több mint 1 másodpercet vert Rieschre.

A későbbiek során csak honfitársa, Kirchgasser és a vk-éllovas Vonn tudta őt megközelíteni – már ha a 0.7 másodperces hátrányt közelinek nevezhetjük. A 4. helyet a pálya alsó szakaszáig hihetetlenül jól menő, a végére kicsit lelassuló Jelusic, az 5.-et Sárka Zahrobska szerezte meg – ők 1 másodperces hátránnyal várhatták a 2. futamot.

Ismét jól síelt a 8. helyen záró Hailey Duke, és végre jól ment a 11. helyen végző liechtensteini Nigg is. A legnagyobb meglepetést viszont – már nem először – a finn Leinönen okozta: 50-es rajtszámmal a 14. helyre jött be. Nem romlott a pálya, hiszen sokan kerültek be magas rajtszámmal az első 30-ba – pl. Curtoni, Perner, Mair (a német hölgy a pálya utolsó harmadában a második leggyorsabb volt), valamint a két norvég, Mona és Lene Loseth.

A második futam Rieschékről szólt. Maria húga, Susanne Riesch indulhatott elsőként – és megfutva a 2. futam legjobb idejét, egészen a 7. helyig ugrott előre. Ennek ellenére csak honfitársa, Chmelar kieséséig állt az élen a verseny folyamán – az első futamban gyengén síelő, 28. helyről induló Denise Karbon képes volt néhány századot megtartani magával hozott előnyéből, és Riesch elé került (övé lett a 2. leggyorsabb idő), végül a 6. helyen zárt.

Ez a két kiváló lesiklás megteremtette a futam alaphangját, egyben a mezőny hátsó régiói számára reménytelenül magas lécet jelentett, így sokáig csak a 3. helyért volt nagy csata Riesch és Karbon mögött, majd a horvát Fleiss érkezése után már csak a negyedikért….

Aztán az első futamot 16.-ként záró Marusa Ferk megmutatta, hogy igenis lehet úgy síelni, mint Karbonék tették – a szlovén végül egészen a dobogó legalsó fokáig került előre. Az első futam meglepetései másodikra biztonságit síeltek, többnyire hátra is szorultak.

Nigg menete viszont érthetetlenül felülmúlta a biztonságos menet határait is – elképesztően lassú, gyatra síeléssel tette tönkre kitűnő első futamát. Duke kaput tévesztve egy hosszabb visszasétálással veszítette el esélyét a jó szereplésre. Poutianen továbbra sem képes harcba szállni a vk éllovasaival, itteni 9. helyével alighanem végérvényesen elszálltak összetettbéli reményei.

Maria Riesch viszont jól gazdálkodott tetemes előnyével, és hosszú idő után ő volt az első versenyző, aki meg tudta előzni Ferket. Zahrobska és Jelusic másodjára is lekopírozta egymás menetét (elsőre 0,02 másodperccel vezetett a horvát, másodjára századra megegyező időt mentek!), ám csak Ferk mögé tudtak besorakozni.

Vonn viszont szétzúzta a nagyszámú német közönség reményeit, Karbonékhoz mérhető idővel jött be az 1. helyre, ezzel nagy nyomást helyezve a még hátralévő két osztrákra. Akik jó szokás szerint nem is tudták elviselni ezt a nyomást: előbb Kirchgasser esett ki a pálya utolsó harmadához közeledve, majd az 1 másodperces előnyének tudatában érthetetlenül sokat kockáztató Zettel tett egy helyes félkörívet a pályán, ezzel kihagyva néhány kaput.


Az összetett vk-győzelem felé hatalmas lépést tévő Lindsey Vonn nyerte tehát Garmisch-Partenkirchen első női műlesikló világkupaversenyét, összességében 17. győzelmét aratta. A győztes ekként értékelt:
„Boldog vagyok, hogy ismét Mariával küzdhettünk meg a győzelemért, de most már mindketten a világbajnokság megnyerésén gondolkodunk. A 2. futamot megelőzően két gondolat kavargott bennem: rizikót vállaljak a siker reményében, avagy fussak egy biztonságos pályát a vk-pontokért? Nem feszítettem a határokat, így meglepett az eredmény, nem számítottam az első futamban még magabiztos osztrákok visszaesésére.”

Maria Riesch 2. helyével a műlesikló szakág vk-győzelme felé tett nagy lépést, pályafutása során 25. alkalommal állhatott dobogóra vk-versenyen. Ennek ellenére aligha boldog, hiszen partenkircheni versenyzőként ezen a lejtőn bizonyára nyerni akart.

„Őrületes nyomás nehezedett rám, mindenki azt várta tőlem, hogy sorozatban ötödik szlalomgyőzelmemet gyűjtsem be hazai pályán. Csak a második futam előtt csillapodtam le valamelyest, akkor jól is síeltem. Sajnos túl későn tértem magamhoz” – mondta Riesch.

A dobogó legalsó fokán viszont új arcot köszönthettünk: a szlovén Marusa Ferk nemhogy az első háromban, az első tízben sem volt még soha világkupaversenyen! A Partizan Blejska Dobrava 20 éves versenyzője 2007 eleje óta próbálkozik világkupaversenyeken szlalomban, óriásban és kombinációban.

Eddigi legjobb eredménye két 15. hely volt: 2007 végén Lienzben szlalomban, néhány hete Mariborban óriás-műlesiklásban érte el ezt a helyezést. A sokadik virágzását élő Tina Maze után sem fog megállni az élet a szlovén alpesi síben, ezt bizonyítja Ferk szereplése.

VILÁGKUPAVERSENY, GARMISCH-PARTENKIRCHEN

NŐI MŰLESIKLÁS
1. Lindsey Vonn (amerikai) 1:47.17
2. Riesch (német) 1:48.07
3. Ferk (szlovén) 1:48.33
---- Szombaton az időjárás győzedelmeskedett, ugyanis a leereszkedő sűrű köd miatt életveszélyes lett volna megrendezni a női Super-G-t, illetve a férfi lesiklást. Márpedig a Kitzbüchelben történtek óta – az azóta is mesterséges kómában tartott Daniel Albrecht brutális balesete után – jobb az elővigyázatosság.

A lesiklás pótlásáról eddig nem adtak ki közleményt, de a zsúfolt program miatt vélhetően nem fogják megrendezni, az összetett éllovasainak nem kis örömére. A nők Super-G versenyét ellenben rögtön másnap pótolták.

Gyorsasági számokban a pálya állapota csak kellő számú síelő után válik ideálissá, általában a legjobbak a 15.-20. rajthelyek környékén érkeznek. Az alpesi sí egyik élő legendája, Renate Götschl nem tudott túllendülni a holtponton, 14. helyezése méltatlan minden idők legeredményesebb SuperG- versenyzőnőjéhez.

Nem véletlen, hogy egyre többet lehet hallani idény végi visszavonulásáról. Hasonlóan érthetetlen a szám korábbi vb-bronzérmesének (2005, Bormio), Julia Mancusonak idei vesszőfutása.

Ellenben a svájciaknál nincsenek gondok. Tudatos munkafolyamat végén ütőképes kollektívát sikerült összeverbuválniuk, mind a férfiaknál, mind a nőknél, kiemelten a gyors számokban.

A hölgyeknél az idősebb generáció (Styger, Aufdenblatten) és a tinik (a versenyt betegsége miatt kihagyni kényszerült Lara Gut, az elmúlt két lesikló futamot megnyerő Dominique Gisin, a megbízható teljesítményre képes Fabienne Suter, s a már szintén dobogóval büszkélkedő Andrea Dettling) jól megférnek egymás mellett, mi több, saját bevallásuk szerint is inspirálják egymást mindig jobb teljesítményre.

A mai versenyen Aufdenblatten szállított egy előkelő 8. helyezést, míg Suter – a rendkívül szoros versenyben mindössze 11 századdal elmaradva a dobogótól – a 6. helyen zárt.

Ezzel szemben a sógorokat komoly gondok sújtják a gyors számokban. Sok a valamikor tehetségesnek kikiáltott fiatal, de javarészük már kezd túllépni a „jövő nagy ígérete” kategórián. Egyedül Elisabeth Görgl tartja a frontot, századokkal mérhető különbségek mellett neki ma a 7. hely jutott.

Maria Riesch hiba nélküli futamon van túl, tőle kiváló ez az 5. helyezés, így ennek akár örülhetne is, viszont ahogy a tavalyi szezonban, az ideiben is kezd kicsúcsosodni a különbség közte és az igazi összetett vb-győzelemre érdemes Vonn között.
Nadia Fanchini korábban nyert már egy vk-versenyt a szakágban, junior-vb még 2004-ből, s most sem hiányzott sok a dobogóhoz, a 2 század most nem neki segített. Ennek ellenére őrzi vezető helyét a szakági világkupa élén.

Határozottan bizakodhatnak a svédek a kedden rajtoló világbajnokság kapcsán, ugyanis az utóbbi hetekben már-már régi fényében kezdett csillogni Anja Pärson (akiről tudvalevő, hogy az igazán nagy versenyekre mindig felszívja magát), most egy ezüstöt gyűjtött be, ez volt a hetedik pódiuma a szakágban.

A harmadik helyen pedig egy másik svéd, a múlt héten Cortinában élete első VK- sikerét ünneplő Jessica Lindell-Vikarby végzett, harmadszorra állhatott dobogóra pályafutása során.
Lindsey Vonn megállíthatatlan a címvédés felé vezető úton, 18. győzelmével (ebből a 3. SuperG-ben) közel 200 pontra növelte előnyét az összetett világkupában.

„Nagyon nehéz pálya volt a mai, jeges és hepehupás, hihetetlenül boldog vagyok. Jó formában vagyok, sok-sok önbizalommal felvértezve. Azonban azzal a gondolattal még csak foglalkozni sem akarok, hogy Val d’Iseres-ben a Super-G egyik nagy esélyese lennék. Az én célom a lesiklás és a szuperkombináció” – mondta Vonn.







---- A férfiak délutáni szlalomversenye példátlan izgalmakat tartogatott, hiszen az összetett vk-ért is küzdő Grange és Kostelic mellett az utóbbi hetek eredményei alapján a Herbst, Pranger páros is jó eséllyel szállhatott ringbe a győzelemért. Végül azonban kettős olasz siker született Garmischban.

Az osztrák szakember egy közepesen veretes pályát tűzött ki, így a megszokott kiesőket (Neureuther, Byggmark, Svindal, Hirscher) leszámítva a mezőny gerince versenyben maradt. Azt azonban már az első futamban lehetett érzékelni, hogy az összetett vk éllovasánál, Ivica Kostelicnál valami nincsen rendben.

Az már önmagában meglepő volt kiváló formája alapján, hogy mindössze a 28. pozíciót tudta elcsípni, ám amikor látni lehetett, hogy bizony csúnyán húzza lábát a horvát, sejteni lehetett, sérülés hátráltatja. Mindezidáig nem lehet tudni, pontosan mennyire súlyos a sérülése, indulhat-e a vb-n, ad absurdum kihagyja az egész idényt?

Az első nyolc között apróságok döntöttek, Grange, Lizeroux, Miller és Hargin pár százados különbséggel követték egymást, az élen álló négyest pedig nagyjából 1 tized választotta el egymástól.

Ekkor következett a második futam, amit olasz edző jelölt ki, s bizony ez meg is látszott az eredményekben. A legjobb három időeredmény három talján síelő neve mellé került. 52.14-gyel Guiliano Razzoli volt a leggyorsabb, ez összesítésben a 8. helyre volt elegendő.

Benjamin Raich nem tudott élni a lehetőséggel, két indiszponált futamon jutott túl, szurkolói aggódhatnak, ugyanis mintha túlságosan előre időzítette volna a formáját, s mentális problémái lennének.

Az összetett címvédő Bode Miller rajongóinak szinte az egész eddigi szezon folytonos fejcsóválásból állt, nem kevesebb, mint tizenkét alkalommal esett ki a versenyből kedvencük. Egy nyilatkozatában elhintette Bode is a visszavonulás gondolatát. A vb-hez közeledve aztán mintha újabb erőre kapott volna. A schladmingi 8. helyezése után Garmischban a 6. helyen végzett, méghozzá úgy, hogy egy kritikus pillanatban hatalmasat mentett, majd harsány vigyorral az arcán folytatta a tőle megszokott rizikós síelést.

A közepes második futamot teljesítő Lizeroux nem tudta megtartani egy százados előnyét az egyesült államokbelivel szemben, viszont a szakági világkupa éllovasa, Grange – elsősorban kiváló utolsó szakaszával – viszont megadta az alaphangulatot az utolsó négy különversenyének.

Pranger nem hozta wengeni formáját, egy nagy rontást követően azonban így is átvette a vezetést holtversenyben a franciával. Eztán következett Rocca, majd Mölgg, és 52,46-os, ill. 52,20-as időeredményükkel alaposan feladták a leckét Herbstnek, aki különösebb hiba nélkül ugyan, de jelentős hátrányban, végül a harmadik helyen fejezte be a versenyt.

Manfred Mölgg mai sikerével Kranjska Gora után másodszor győzött szlalomban a szakág tavalyi győztese. A 33 éves Giorgio Rocca 22. dobogóját ünnepelhette (mind szlalomban született), hosszú idő után, az idei évben először.

Az olimpiai ezüstérmes Reinfried Herbst pedig kilencedik alkalommal állhatott fel VK-dobogóra, szintén valamennyiszer a műlesikló szakágban. Az összetettben Grange megelőzte Raichot, míg Kostelic őrzi vezető helyét, csupán az a nagy kérdés, hogy lesz-e erre módja a továbbiakban?...







A következő két hétben szünetel a világkupa sorozat, az alpesi sí szerelmesei így sem maradnak élvezet nélkül, ugyanis február 3. és 15. között Val d’Iseres-ben rendezik meg a kétévente esedékes világbajnokságot, amiről szintén olvashatnak beszámolókat olvasóink. Elsőként jövő kedden a hölgyek SuperG versenyét rendezik a francia síparadicsomban.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik