A nőknél német, a férfiaknál norvég uralom a ruhpoldingi sílövő vk-ban

Vágólapra másolva!
2009.01.19. 19:10
Címkék
A nőknél német, a férfiaknál norvég uralom jellemezte a sílövő világkupa 5. állomását, a németországi Ruhpoldingban, ahol 5 nap alatt 6 számban avattak győztest a szervezők.

Január 14-én szerdán a női váltóval kezdődtek az események, hóesés és fantasztikus hangulat fogadta a versenyzőket. Az idei szezonban eddig verhetetlen orosz váltóból ezúttal kimaradt a világkupa két éllovasa, Szvetlana Szlepcova, és Jekatyerina Jurijeva is, ezáltal végre esély kínálkozott az eddig várakozásokon alul szerepló német hölgyek számára, hogy megörvendeztessék közönségüket.

Kati Wilhelmék éltek is a lehetőséggel: Az első emberek után Andrea Henkel máris le tudta szakítani az Olga Medvedcevával (korábban Olga Piljevaként ismerhettük) kezdő oroszokat. a másodikként futó Kati Wilhelm pedig akkorára növelte a hazaiak előnyét, hogy a harmadik Katrin Hitzernek és a befejező Magdalena Neunernek már csak a különbség tartására kellett ügyelnie. A kicsit gyengén kezdő oroszok végül beérkeztek másodikként, harmadik helyen pedig a végig remeklő svéd váltó végzett.

Másnap a férfiak váltóversenyére került sor. Itt mindenki arra volt kíváncsi, hogy vajon sikerülhet-e a triplázás az utolsó két versenyt megnyerő osztrák csapatnak? Nos a norvégok mindent megtettek, hogy a sorozat megszakadjon, első emberük Emil Hegle Svendsen ugyan két póttöltényt is elhasznált két lövészetében, mégis lefutotta a nála jobban célzókat, s az első váltásnal bő 20 másodperc előnnyel adta át a stafétát Alexander Osnak. Mögötte egy üldöző trió alakult ki, melyet a franciák, a németek és az olaszok alkottak.

Os ugyan jól lőtt, de az olimpai bajnok Vincent Defrasne vezetésével sikeresen felzárkóztak a franciák, illetve a fiatal Patrik Stephan képviselte németek is. A harmadik emberek szinte egysszerre váltottak. A norvégoknál a veterán Halvard Hanevold ugyan az egyéni versenyeken már nem szokott nagyot villantani, de a váltókra rendre összekapja magát, és a szívét-lelkét kiteszi a csapatért, ez történt most is, Hanevold hibátlanul lőtt, és meglehetősen jól is futott emellé, jelentősen ellépett a botladozó üldözői elől, s több mint megnyugtató, egy perces előnnyel érkezett meg az utolsó váltáshoz, ahol is Ole Einar Bjoernadlen várta.

OEB valószínűleg ilyen állásról síbot nélkül is be tudná hozni a csapatot első helyre, de természetesen igen komolyan vette az utolsó kört, s a Hanevold által felépített különbséghez hozzátett még egy fél percet. A legjobbjaik, Michael Greis és Alexander Wolf nélküli, fiatalokkal felálló németek érkeztek be a másodikkéntá, míg a hatalmasat hajrázó Cristoph Sumann kaparintotta meg a harmadik helyet az osztrák váltó számára.

Pénteken ismét a nők ragadtak fegyvert, 7.5km-es sprintfutamukat rendezték. A népes közönség legnagyobb örömére a viszonylag alacsony rajtszámmal induló hazai lányok gyorsan el is döntötték a versenyt. 22-es rajtszámmal a hátán Kati Wilhelm igen magasra tette a lécet hibátlan lövőteljesítményével, de a huszonnegyedikként startoló Neuner felvette a kesztyűt.

Részeredményeik alapján szinte hajszálra voltak egymástól, Neunernek még az is belefért, hogy az álló lövészetben rontson egyet, és végül két tizeddel legyőzte Wilhelmet. a mögöttük érkezőknek szemernyi esélye sem volt beleszólni kettejük csatájába, még a szerdán pihenő Szlepcova és Jurijeva sem tudta megközelíteni az időeredményüket, csak 5. illetve 7. helyekre volt elég teljesítményük. Harmadikként a tehetséges belorusz Darja Domracseva végzett, idei legjobb eredményét elérve. Sajnos Tófalvi Évának ezúttal nem ment olyan jól, két korongot is fent hagyott, s a 30. legjobb idővel ért célba

Szombaton a férfiak is végigsprintelték a maguk távját, a szokásos 10km-t. Csakúgy, mint a nőknél, itt is idejekorán eldőlt minden, a negyedikként síelő Ole Einar Bjoerndalen elképesztően nagy időt repesztett. A mögötte indiulók -ismerve OEB eredményét- már mind azzal a teherrel rajtoltak, hogy ha hibáznak, lehetetlen versenyben maradniuk a győzelemért. Meg is remegett a kezük, a nagy nevek sorra kapkodták el a lövészeteket. Kivéve a honfitárs Svendsen, aki csak egyszer rontott, de hátránya a célban így is több, mint fél perc volt.

Végül Svendsennek meg kellett elégednie a harmadik hellyel, mert az osztrákok meglepetésembere, a mindössze 20 éves, civilben katona Dominik Landertinger az esélytelenek nyugalmával, hibátlan lövészettel befutott a második helyre, 34mp hátránnyal Bjoerndalenhez képest. Viszont a világkupa élmezőnyéhez tartozók mind messze elmaradtak, Maxim Csudov például tizedik lett, már több mint egy perc hátránnyal, Tomasz Sykora 12., Iván Cserezov 18., de a legnagyobb csalódást talán Michael Greis szolgáltatta a 40. helyével, több mint 2 perces hátrányával.

A vasárnapi távoknak – lévén hogy üldözéses versenyek voltak – a sprintfutamok beérkezéseinek megfelelően vágtak neki, előbb a hölgyek, majd az urak. Neuner és Wilhelm tehát szinte egyszerre rajtolt el, és egészen a második lövészetig együtt is haladtak. Wilhelm ekkor hibátlanul célzott, Neunernek viszont büntetőkörre kellett mennie, s felért mögé az addig hibátlan, hetedik helyről induló Jurijeva. Kati Wilhelm a harmadik lövészetét is hibátlanul teljesítette, negyedjére viszont fent hagyott két korongot is, megteremtve az esélyt üldözőinek. Neuner és Jurijeva is hibázott ugyan egyszer-egyszer, de fantasztikus futóteljesítményének köszönhetően a fiatal német versenyző élt is a kínálkozó alkalommal, s összesen 4 lövőhibája ellenére is megnyerte a versenyt Jurijeva előtt, Wilhelmnek a harmadik hely jutott. Érdemes szólni Tófalvi Éva teljesítményéről, aki a harmincadik helyről rajtolva a nap feltámadását produkálta, 17 versenyzót megelőzve a 13. helyen száguldott át a célvonalon!

A férfiaknál Bjoerndalen megnyugtató előnnyel kezdhette a 12.5 km-es futamot, senkitől sem zavartatva síelt és lőtt, győzelme borítékolható volt már az első két jó lövészete után is. Mögötte azonban igen nagy csata bontakozott ki. Svendsen, Landertinger és a német Michael Roesch között, akik az utolsó lövészetig közel voltak egymáshoz. Ekkor Svendsen egy hibátlan sorozattal bebiztosította a második helyét a fiatal osztrákkal szemben, akinek ezúttal a harmadik hely jutott, Roesch pedig a két hibája miatt a hatodik pozícióba esett vissza. Negyedikként a hibátlanuk lövő, ötödikként startoló svéd Carl Johan Bergman érkezett meg, ötödik helyen pedig a 18-as rajtszámú szintén hibátlan orosz, Ivan Cserezov zuhant a célba.

A legjobb sílövők mindössze egy keveset szusszanhatnak, ugyanis január 22 és 25 között az olaszországi Antholz-Anterselvában ismét egymásnak feszülnek a világkupa hatodik állomásán, ahol sprint-, üldözéses, és tömegrajtos futamokat rendeznek majd.

SÍLÖVŐ VK, FÉRFIAK

Az összetett vk állása
1. Emil Hegle Svendsen (norvég) 460
2. Tomasz Sikora (lengyel) 427
3. Ole Einar Björndalen (norvég) 408
4. Carl Johan Bergman (svéd) 370
5. Makszim Csudov (orosz) 354

SÍLÖVŐ VK, NŐK

Az összetett vk állása
1. Szvetlana Szlepcova (orosz) 481 pont
2. Jekatyerina Jurjeva 461
3. Magdalena Neuner 409
4. Helena Jonsson (svéd) 397
5. Kati Wilhelm (német) 389
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik