A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség szerint a NOB zsaroló levelet küldött

Vágólapra másolva!
2024.10.05. 12:20
Fotó: Getty Images
A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) zsarolásnak és elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) levelét, amelyet a nemzeti olimpiai bizottságoknak küldött.

A körlevélben a NOB arra szólította fel a nemzeti ötkarikás szervezeteket, hogy az adott ország bokszszövetségeit vegyék rá: szakítsanak meg minden kapcsolatot az orosz irányítás alatt álló és a Gazprom orosz állami olajipari óriáscég pénzéből működő IBA-val. 

Az IBA álláspontját, amelyet az insidethegames.biz portál ismertetett, a 198 országot tömörítő nemzetközi szervezet főtitkára, Chris Roberts fejtette ki. Az IBA-nak – írta – „nincs gondja az olimpiai mozgalommal, tiszteljük értékeit, a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal fennálló feszültséget a NOB vezetésével való konfliktus váltotta ki”

A főtitkár szerint az IBA továbbra is „egységes és erős a boksz fejlődéséért vívott harcban”, a nemzeti olimpiai bizottságoknak írt NOB-levél pedig az IBA-család belügyeibe való durva beavatkozás példája. „Az ökölvívás hosszú történelmét nem lehet eltörölni néhány rövidlátó ember által játszott politikai játszmával” – szögezte le Chris Roberts, aki bírálta a NOB-ot azért is, mert a jelenleg 44 országot a soraiban tudó új bokszszervezettel, a World Boxinggal akarja az IBA-t lecserélni. A főtitkár szerint „a finanszírozás és a vezetői kompetencia hiánya miatt a sportág fejlődését biztosítani nem tudó szervezetbe való átállás szorgalmazása az egyik legrégebbi olimpiai sportág történetének rombolására és jövőjének aláaknázására irányuló felforgató kísérlet”

A NOB-nak huzamos ideje ellenséges a viszonya a 2020 decembere óta az orosz Umar Krelmjov által vezetett IBA-val, amelyet – mielőtt 2023 júniusában kizárta volna az olimpiai mozgalomból – megfosztott az olimpiai bokszversenyek szervezésétől, saját hatáskörben bonyolította le mind a tokiói, mind az idei, párizsi ötkarikás játékok boksztornáját, egyúttal kilátásba helyezve, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpia programjában már nem is fog helyet kapni a sportág.

 

Legfrissebb hírek

Juan Antonio Samaranch: Magyarország a világ egyik legfontosabb sportnemzete

Egyéb egyéni
2025.12.16. 15:48

Thomas Bach és Juan Antonio Samaranch Budapesten ünnepli a 130 éves MOB-ot

Egyéb egyéni
2025.12.15. 19:09

„A sportolóknak joguk van politikai nyomástól mentesen versenyezni” – fontos NOB-deklaráció a 14. olimpiai csúcsértekezlet után

Egyéb egyéni
2025.12.14. 10:55

Francia Alpok 2030: a NOB megkezdte a helyszíni szemlét

Téli sportok
2025.12.01. 17:37

Indiában is nyitnának a magyar kajak-kenu sikerek és szaktudás iránt

Egyéb egyéni
2025.11.24. 14:37

A téli olimpiai sportágak nem kérnek a nem olimpiai nyári sportágakból

Téli sportok
2025.11.12. 18:25

Mégsem Rijádban rendezik az első e-sport olimpiát

Egyéb egyéni
2025.10.30. 13:41

A NOB azt javasolja, hogy Indonézia ne rendezhessen nemzetközi sporteseményt

Egyéb egyéni
2025.10.23. 08:49
Ezek is érdekelhetik