Alighogy kezdetét vette az október 6-i első tárgyalási nap, egyebek mellett kétségbe vonták, hogy a bochumi bíróság jogosult-e eljárni az ügyben. Jóllehet mintegy kilencvenperces tanácskozás után a bírák valamennyi tiltakozást elutasítottak, az időhúzó védők később sem tettek le arról, hogy megbénítsák az eljárást. Ezért a második tárgyalási napon a tizenhármas számú büntetőtanács összetételét kifogásolva emelték fel a szavukat, továbbá panaszt tettek bírói elfogultság miatt. A tárgyalást emiatt két ízben is elnapolták, de immár elkezdődhet a meghallgatás.
Ennek feltétele volt, hogy a képviselői kamara megállapítsa a bírák függetlenségét, csakhogy ez sem ment zökkenőmentesen. A kamara vezetője lovasbalesetet szenvedett, egy másik megbetegedett, tehát a „beugró" Volker Talarowski vezetőbírónak kellett kollégái elfogulatlanságáról nyilatkoznia. Problémát jelentett, hogy a szakember a tartományi bíróság szóvivőjeként dolgozik, és többek között magyar újságíróknak is készségesen beszélt az ügy részleteiről, sőt véleményt formált. A védők ezt kifogásolták, és kilátásba helyezték, bekéretnek valamennyi cikket és hangfelvételt, hogy bizonyítsák aggályaikat – de erre már nem került sor, elvégre a bochumiak jó néhány nap elteltével újfent minden ügyvédi tiltakozást lesöpörtek az asztalról.
Vagyis nincs, illetve nem lehet akadálya annak, hogy szerdán végre a négy vádlott is beszéljen. A bochumiak azt tervezik, alaposan feltérképezik a gyanúsítottak eddigi „pályafutását", majd a vádiratban szereplő mérkőzések, valamint személyek kapcsán tesznek fel kérdéseket. Egyebek mellett kiderülhet, milyen összefüggésben keveredett a Haladás labdarúgója, Kenesei Krisztián neve a vádiratba. Ehhez az (is) kell, hogy az ügyvédek immár ne álljanak elő újabb kifogásokkal. Erre azonban nem mernénk mérget venni.