Az elmúlt napokban Roger Federer aggódott, mert ütős ellenfelek híján nem tudta pontosan felmérni, milyen formában van, ezentúl viszont a vetélytársak panaszkodhatnak, például arra, hogy így semmi értelme az egésznek. Na jó, ez talán túlzás (?), de hogy a svájci maestro olyan szintre emelte a játékát, amelyet megközelíteni sem tudnak a többiek, az szent.
Továbbra is rejtély, hogy ki lesz képes megállítani Melbourne-ben Roger Federert
Továbbra is rejtély, hogy ki lesz képes megállítani Melbourne-ben Roger Federert
Itt van Maksz Mirnij esete. A hatalmas termetű, mégis atletikus, nagyszerűen szerváló és röptéző fehérorosznak mákszemnyi esélye sem volt fogadóként, miközben szinte minden adogatójátékában óriási nyomást érzett a túloldalról. Nem is bírta el a terhet, az első és a második szettben egyszer-egyszer, a harmadikban meg kétszer "brékelte" őt a majdhogynem hiba nélkül teniszező Federer.
"Kihasználtam a lehetőségeimet, pedig az meglehetősen nehezen szokott menni Maksz ellen. Éppen emiatt mondom, hogy jó teljesítményt nyújtottam" – fogalmazott kissé visszafogottan az eddigi három mérkőzését 4:24 óra alatt, 22 elveszített gémmel letudó tenisztudor. Sportról lévén szó, semmit sem szabad elkiabálni, de legalábbis kétséges, hogy el lehet venni tőle pályafutása második (az elsőt még két éve, 2004-ben nyerte meg) melbourne-i trófeáját. Leginkább azért, mert a legjobbját még nem is tárta elénk…
Svájc másik ékköve, a hároméves kihagyás után az idén viszszatérő Martina Hingis is ámulatba ejti a melbourne-ieket, akik közvetlen közelről érezhetik, mennyire hiányzott a női teniszből Swiss Miss zsenialitása. Pontosabban az, hogy végre ne labdavagdosást lássanak, hanem játékot, a szó szoros értelmében.
Hingis ezt teszi. Játszik, és közben nagyon élvezi, noha legutóbb néhány percre elbizonytalanodott: a 22 éves cseh Iveta Benesová, Mary Pierce legyőzője a megilletődöttség legapróbb jelét sem mutatva 3:1-re vezetett, mígnem kiderült, a fiatalok körében még mindig óriási respektje van Hingisnek. Benesová még nem játszott vele – Hingis visszavonulása előtt túl fiatal volt, amikor meg profivá vált, II. Martina éppen a teniszen kívüli életet élvezte –, így nem tudhatta, hogy svájci riválisa nem csupán kézügyességben volt világelső, hanem pszichikai hadviselésben is: három kettős hiba egy gémen belül, márpedig Hingis azonnal lecsapott erre, 4:4 után nem is volt kérdés, melyikük jut a legjobb 16 közé.
Csakhogy Federerrel ellentétben rá tényleg nagy veszélyek leselkednek, mást ne mondjunk, a negyeddöntőben Kim Clijstersszel akadhat öszsze, aki bár eddig mindennap sajgó csípőjére panaszkodott, legutóbb úgy elverte az olasz Roberta Vincit, mint jég a határt. Sőt, kijelentette: "Egész jól érzem magam." Ezt hívják hadüzenetnek.
AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (14 500 000 DOLLÁR, KEMÉNY BORÍTÁS)
A nap mérkőzése ROGER FEDERER (SVÁJCI, 1.)–MAKSZ MIRNIJ (FEHÉROROSZ, 30.) 6:3, 6:4, 6:3
Statisztika
1. ad ogatások (%-ban)
67
67
Ászok
6
5
Kettős hibák
2
6
Ki nem kényszerített hibák
10
25
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
79
69
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
87
31
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
188
201
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
154
165
Legerősebb adogatás (km/óra)
205
220
Direkt pontok (adogatásból is)
48
22
Sikeres brékpontok
4/15
0/1
Pontok/kísérletek a hálónál
15/20
54/102
Megnyert pontok
104
74
Mérkőzésidő (perc)
109 (25+49+35)
---- Napok óta elviselhetetlen hőség tombol Melbourne-ben, a pályák izzó katlanná válnak, ezért hihetetlen kitartásra és akaraterőre van szükségük a játékosoknak, amelyben élen jár Dominik Hrbaty. A kiváló szlovák teniszező úgy jutott be a negyedik fordulóba (legjobb 16), hogy az első három mérkőzését egyaránt öt szettben nyerte meg, a nyitányon például 0:2-ről gyűrte le az osztrák Oliver Marachot. Utána a belga Dick Norman következett (az ötödikben 10:8 Hrbatynak), majd szombaton az orosz Igor Andrejev, akit úgy vert meg, hogy a döntő játszmában 1:4-ről fordított 6:4-re – a végén mind a két harcos neve mellett 160 megnyert pont állt!
Hrbatynak ez volt pályafutása 23. ötszettes meccse, 16-ot sikerrel zárt belőle. Hogy lesz-e következő, nem tudni, mert nyilván fogy az energiája, eddig ugyanis 625 percet töltött a pályán – egyesben. Mert párosban is "összeütögetett" 158 percet. Igaz, ott már kiesett – ez ám a pihenő! ---- Legközelebb Tommy Haas vár a világelső Roger Federerre, ami azért érdekes, mert a 2002-es Australian Openen őrületes, ötszettes csatában alulmaradt a német klasszissal szemben. Sőt, az idei melbourne-i meghívásos viadalon is Haas volt a jobb. Igaz, a tétre menő dohai versenyen meg Federer.
– Mit vár a következő mérkőzésétől? – Biztosan nehéz lesz – válaszolta Roger Federer. – Régebben rendszeresen meggyűlt a bajom Haasszal, ami ott lesz a fejemben, amikor felmegyünk a pályára. Nagyon várom már a meccset.
– Remekül teniszezett Mirnij ellen, ez volna a csúcsformája? – Nem hinném, jóllehet időnként tényleg úgy éreztem, most senki sem tudna megverni. De nem szabad elfelejteni, hogy jó néhány veszélyes teniszező van még versenyben.
– Gondol már a bajnoki címre? – Nem. Momentán annak örülök, hogy különösebb erőfeszítés nélkül jutottam el a nyolcaddöntőig. ---- • Megfőtt Szávay partnere Szávay Ágnes páros partnere, Michaella Krajicek rosszul lett a szombati kánikulában, és a 6:2-re elveszített első szett után kénytelen volt feladni az Amélie Mauresmo elleni meccsét. A 17 éves tehetség szédülésre panaszkodott a csaknem 40 fokos hőségben, úgy érezte, mintha égnének a szemei.
• Mi lesz Williamsékkel? Óriási blamázs ide vagy oda, a pályatársak szerint butaság leírni a Williams lányokat. "Igazi túlélők, úgyhogy ne temessük el őket, minden attól függ, mennyire akarják a sikert" – mondta Martina Hingis, míg Kim Clijsters szerint: "Továbbra is minden tornán esélyesek a bajnoki címre." Nick Bollettieri mesteredző ugyanakkor csendben megjegyezte, hogy "Serena mintha vesztett volna valamit régi varázsából." Venus Williams az első, húga, a címvédő Serena a harmadik körben esett ki.
• Jó tanácsok Hewittnak Pat Rafter, az ausztrálok egykori világelsője szerint a második fordulóban elbúcsúzó Lleyton Hewitt csak akkor veheti fel a versenyt a legjobbakkal, ha több színt visz a játékába. "Több ejtéssel, pontosabb, erősebb előkészítésekkel kell operálnia, különben nem nyer nagy tornát" – magyarázta Rafter.
• Kímélnék a férfiakat A férfitornákat szervező ATP változtatásokat sürget annak érdekében, hogy a versenyzőknek több idejük legyen felkészülni az új idényre. November helyett októberben rendeznék meg az évadzáró Mesterek Kupáját, és az Australian Open esetleges márciusi időpontjáról is vitatkozni kellene – a szervezet szerint. A hírek szerint mindenfajta változás 2008-tól esedékes.