Csütörtök reggel tudta meg Ábrahám Attila, hogy kormányzati szinten ő irányíthatja a sport területét. Ekkor hívta fel őt Gyurcsány Ferenc, jönne-e a Miniszterelnöki Hivatalba sportfelelősnek. Nem ijedt meg a feladattól.
Ábrahám Attila (szemben jobbra) Szöulban állhatott az olimpiai dobogó felső fokára. Most a magyar sport élére állt (Fotó: www.mob.hu)
Ábrahám Attila (szemben jobbra) Szöulban állhatott az olimpiai dobogó felső fokára. Most a magyar sport élére állt (Fotó: www.mob.hu)
Nemcsak az ország közvéleménye előtt maradt titokban a Gyurcsány-kormány személyi összetétele. Ha ugyanis Ábrahám Attila kiválasztásának körülményeiből indulunk ki, akkor feltehető, hogy akár fontos posztok várományosai is az utolsó pillanatban értesülhettek a kinevezésükről. Mivel azonban a sport a korábbi sportminiszter kormányában elveszítette minisztériumi képviseletét (a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium megszűnt, a Miniszterelnöki Hivatalban működő "sporthivatal" veszi át a terület feladatait), olyan következtetés is levonható, hogy mostantól nem tartozik az igazán fontos területek közé, így az irányítását ellátó személy kijelölésével is az utolsó pillanatig lehetett várni.
Nem biztos, hogy kell minisztérium
Az 1988-as szöuli olimpia bajnoka, egykori kajakozó Ábrahám az NSO-nak elmondta: Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel reggel 7 órakor beszélt telefonon, amikor is igent mondott a felkérésre, de csak kora délután vált biztossá, hogy ő tölti be a Miniszterelnöki Hivatalban a sportért felelős címzetes államtitkári posztot.
"Először két-három héttel ezelőtt kerestek meg azzal, milyen elképzeléseim lennének a sport állami irányításával kapcsolatban - nyilatkozta Ábrahám Attila. - Nem én voltam az egyetlen, akit megkerestek, de ne kérdezze, hogy még kiket, mert nem tudom. Körülbelül fél tucat lehetséges jelölt lehetett. A kép a múlt hét végén kezdett kiélesedni, amikor már sokkal konkrétabb kérdéseket kaptam telefonon egy esetleges kormányzati munkáról. Nem tudtam, hogy én vagyok a poszt első számú várományosa, de azt mondhatom, ez is lehet egy kiválasztási módszer."
Kíváncsiak voltunk az új államtitkár véleményére arról, szükség van-e Magyarországon a sport minisztériumi szintű képviseletére, ahogyan ez az utóbbi hat évben így is volt. "A sport nem feltétlenül kell, hogy rosszul járjon az új felállásban sem. Önmagában nem jelent előnyt az, hogy valamely területnek minisztériuma van."
Nem fél fejest ugrani a sötétbe
És hogy milyen lesz az új felállás? A korábbi kiváló sportoló az állami sportirányítás új szervezeti felépítésére, aktuális ügyeire, programjaira vonatkozó kérdéseinket azzal hárította el, hogy konkrétumokról egyelőre nem tud érdemben nyilatkozni. "Most még sem szervezeti, sem hatásköri kérdésekben nem tudok tájékoztatást adni" - mondta. - Azt kérdi, nem félek-e így elfogadni a felkérést? Nem, inkább örülök és megtiszteltetésnek érzem."
A 37 esztendős, jogi egyetemet végzett és szakedzői diplomával is rendelkező Ábrahám Attila egyelőre azt sem tudta megmondani, mi lesz a GYISM sport helyettes-államtitkárságán dolgozó szakemberek sorsa.
"Hatékonyabb végfelhasználás"
A sportért felelős címzetes államtitkár elképzelései között szerepel, hogy a jövőben az élsportra szánt pénzeket hatékonyabban használják föl, akár azáltal, hogy a vezetői, irányító szervek működési költségei csökkennek. Célként fogalmazta meg a szabadidősport - vagy ahogyan ő szívesebben hívja: a sportrekreáció - rendszerének megfelelő kiépítését, a diáksport helyének egészen pontos meghatározását, hogy az markánsabban elkülönüljön a többi részterülettől. Valamennyi esetében fontosnak nevezte a fogyatékosok sportját.