A kedden véget ért athéni paralimpián a 143 országból 76 szerzett érmet, 59-nek a legfényesebből is jutott. Így Pásztory Dóra révén Magyarországnak is. Ennek ismeretében versenyzőink teljesítményének értékelésére kértük Nádas Pált, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökét.
- Az aranyérmek számát tekintve nem értük el a legutóbbi sydneyi teljesítményt, a dobogós helyeket tekintve viszont jelentős az előrelépés - kezdte Nádas Pál. - Előzetesen azt mondta, 2-4 arannyal lenne elégedett… - A 18 érem nagyon jó teljesítmény és az egy arany is, bár ebből mindig többet szeretne a szurkoló, de maga a sportoló is. Részletesen elemezve az eredményeket, nem lehet hiányérzetünk, inkább azt kell figyelnünk, hol a helyünk a világban. Utalhat a felkészülés milyenségére, az egészségügyi rehabilitációra, de arra is, hányan sportolnak a fogyatékosok közül. A legeredményesebb sportágunk eddig is és most is az úszás volt.
Szerdán hazaérkezett a magyar küldöttség (Fotó: Farkas József)
- Athénban nemcsak a versenypályákon zajlottak fontos események, hanem a zöldasztalnál. - Meglátogatott minket Gyurcsány Ferenc, aki tárgyalt a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnökével, Phil Cravennel, ami fontos sportpolitikai lépés. Egyetértettek abban, hogy a paramozgalom nem fogyatékos emberek sportjáról szól, hanem sportról, amit sérült emberek űznek. Én ezt az olimpiát a szöulival és a barcelonaival tudom összehasonlítani, mert azokon vettem részt, és azt mondhatom: a parasport dinamikusan fejlődik. - Pontosan mire gondol? - Az amatőrizmus csúcsától eljutott a profizmusig, ugyanúgy megjelentek a támogatók, a nagy világcégek, mint az épek olimpiáján, és ez nagyon jó.
Paralimpikonjainkat Göncz Kinga, az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal minisztere, Szabó Sándorné, helyettes államtitkár, míg a Gyermek- Ifjúsági és Sportminisztérium részéről Benedek András közigazgatási államtitkár üdvözölte.