Jacques Rogge tartotta a szavát, így 1996 után másodszor fordult elő, hogy a NOB aktuális elnöke záróbeszédében nem minősítette "minden idők legnagyobb olimpiájának" a véget érő játékokat. Sydney négy éve - teljes joggal - megkapta a "greatest" osztályzatot (akkor még Samaranchtól), Athén ugyanakkor túl sok főfájást okozott a NOB-nak ahhoz, hogy kiállja az összehasonlítást a 2000-es eseménnyel.
Rogge "álomjátékoknak" nevezte az idei olimpiát, hogy azért bókoljon a szervezőknek, akik a hajrában valóban emberfeletti munkát végeztek. Így az elmúlt két és fél hét már valóban zökkenőmentesen zajlott, senkire sem dőlt rá semmi az utolsó pillanatokban befejezett létesítményekben, a buszok többnyire idejében indultak és érkeztek, és a beígért dugókból sem érzékeltünk semmit.
Mégis, Sydneyben nem szóródtak szét ennyire a különböző helyszínek, és a légkör is barátságosabb volt - jóllehet arról nem csupán a görögök tehetnek, hogy hátizsákjaink a megannyi átvilágítás okán alkalmasint sugárfertőzést kaptak, elvégre a világsokkot okozó szeptember 11-i terrormerényletek egy évvel Sydney után történtek, azóta sokasodtak meg a drótkerítések és a biztonsági ellenőrző pontok a sportesemények környékén is.
A külvilág számára pozitívum, hogy bebizonyosodott: egy tízmilliós ország is képes megfelelő színvonalon megrendezni egy nyári olimpiát. Ugyanez persze a helléneket csak most tölti el büszkeséggel: már napvilágot láttak az első elemzések, amelyek szerint az ország nagy valószínűséggel belerokkan az eurómilliárdokat felemésztő vállalkozásba. Mert bár megmarad az új reptér és a metrók, továbbá lesznek szép létesítmények, ám a gazdaság motorját túlterhelte az olimpia, azaz szűk esztendők elé néznek a helyi adófizetők.
Ami a sportteljesítményeket illeti, Aján Tamásnak igaza lett: megkaptuk a pekingi előrejelzést, Kína épphogy az amerikaiak mögé szorult az éremtáblázaton, s aligha kétséges, 2008-ban simán megelőzi az örök világranglista-vezetőt (hogy kenu párosban is az ázsiaiak nyertek - ez azért döbbenetes…). Folytatódott az erőviszonyok kiegyenlítődése, Michael Phelps kivételével nem akadtak nagy aranyhalmozók, részben azért, mert manapság túl erős a konkurencia, adottság és megfelelő edzésmunka már nem garancia, az embernek mentálisan is a csúcson kell lennie, hogy valóban ő lehessen a legjobb. Részben pedig azért tűnhettek el az aranyemberek, mert immár nem a doppingtémát forró kásaként kerülgető Samaranch parancsnokolt az olimpián, hanem a WADA-nak szabad kezet adó Rogge.
A kokszháború legfájdalmasabb csapásait történetesen mi kaptuk, elvégre egyetlen országtól sem vettek vissza annyi érmet, mint tőlünk (két arany, egy ezüst). Egészen addig, amíg Kenteriszékkel szórakoztak, gúnyosan mosolyogtunk, lám, utolérték a hazug embereket, hamarabb, mint a sánta kutyát. Ám amint a mi portánk csengőjét kezdték nyomni, rögvest frászt kaptunk. Tizenhat éve egyszer már volt részünk ilyesmiben, akkor azonban egyrészt nem veszett oda arany, másrészt a Ben Johnson-balhé szépen elterelte a figyelmet. A jelenlegi helyzet más, ellentmondásosabb, homályosabb - továbbá teljes mértékben összekuszálta a közvéleményt s nem utolsósorban a magyar vezetőket. Kétségtelen, a két dobóatlétával szemben folytatott hajtóvadászat hevessége, valamint az ügy összetettsége a legprofibb kommunikációs szakembereknek is óriási fejtörést okozna, ettől függetlenül nem sikerült túl jól a védjük is őket, meg nem is, hiszünk is nekik, meg nem is elegyéből összegyúrt kommentárhalmaz.
Annyi szent, elég gyalázatos helyzet, hogy egy gazdag olimpiai múlttal büszkélkedő ország a játékok napjaiban többet hallott milliliterekről és veseműködésről, mint a magyar nők athéni parádéjáról (öt elsőséget hoztak a hölgyek), hogy szegény Majoros Pistiről ne is beszéljünk, akinek hihetetlen teljesítménye jóformán eltűnt két WADA-kommüniké között. Még a hajrában is erős "meccs" zajlott a kajak-kenu pályáról érkező hírek, valamint az Annus-affér fejleményei között, holott kajak négyesünk és Ja- nics Natasáék produkciója több felületet és műsorpercet ért volna, ha nem kellett volna a legújabb teszteredményeknek is helyet és időt adni.
A 8-6-3-as produkció így sem rossz - grammra annyi, mint a sydneyi volt -, a "WADA-mentes" 10-6-4-es viszont fenomenális lenne, és megint elterelné a figyelmet a magyar sport amúgy kétségbeejtő anyagi helyzetéről. Mert ne higgyük, hogy minden rendben van, sőt, a doppingbalhé még egy új fejezetet is nyitott.
Viszont van azért egy igen nagy szerencséje a mi hazánknak.
Hogy a vízilabdadöntő volt az egész olimpia utolsó felvonása. A finálén belül pedig volt egy utolsó felvonás, amely mindörökké feledhetetlen marad, s alighanem "greatest"-ként vonul be a sportág honi és egyetemes históriájába. Lehet, hogy az elfogultság mondatja velem, de mások is megerősítettek itt kint a helyszínen: ez a hét perc azért többé-kevésbé helyre tette mindazt a rosszat, ami velünk történt itt, az olimpia szülőföldjén. Hogy enynyire mélyről fel tudott állni az ország kedvenc válogatottja, hogy ily heroikus küzdelemben csinálta meg a lehetetlent, hogy képes volt százszázalékos teljesítménnyel megvédeni a címét, hogy enynyi emóciót szabadított fel a helyszínen és az otthon szurkolókban egyaránt - ez az, ami feledtet. Ez az, ami miatt végre ismét az aranyérmeseinkre tudunk koncentrálni, nem érezzük a szájpadláson azt a borzalmas keserűséget, amelyet néhány nappal és órával korábban. Mert tudjuk: a győzelem íze sehol sem olyan édes, mint az olimpián, és nincs az az egyéni siker, amely felérne egy két héten át küzdő csapat megkoronázásával.
Az aranyak és a szemünk tehát csilloghat, aztán ha felszáradtak a könnyek, és elvarródtak az utolsó szálak, nem árt egy kicsit komolyabban foglalkozni azzal, mit kellene tennünk annak érdekében, hogy Pekingben is így szerepeljünk. A zsenialitásban - és a vízilabdázókban - ugyanis végletekig bízni nem lehet, csak a megfelelő anyagi háttér garantálhatja a 2008-as jó híreket.
Persze másutt sem ártana rendet tenni, hiszen jó volna - és tán ez Athén legnagyobb tanulsága -, ha sportolóink a jövőben nem csupán megszereznék, de meg is tarthatnák érmeiket…
Augusztus 29.El a kezekkel a pentatlontól!Augusztus 28.Üldözők és üldözöttekAugusztus 27.Négy év - egy napértAugusztus 26.Magyarországról jelentjükAugusztus 25.A sors ajándékaAugusztus 24.Olümpiai játékokszAugusztus 23.Mondjatok valamit!Augusztus 22.Baltával atommagotAugusztus 21.Egy skeetbarát országAugusztus 19.Súlyos esetAugusztus 18.Pontok és vesszőkAugusztus 17.Csak egy lövésAugusztus 16.A példaképAugusztus 15.A válasz: nemAugusztus 14.Az istenek a helyükre estek