Az előzetesen esélyesnek tartott válogatottak közül immár nem csak az amerikaiak botladoznak. A világbajnok szerbek az argentinok elleni rangadó után most a jóval alacsonyabban jegyzett új-zélandiaktól kaptak ki.
Allen Iverson (fehérben) ezúttal örülhetett
Allen Iverson (fehérben) ezúttal örülhetett
A férfi kosárlabda-világbajnokság elődöntőjébe való kerüléssel Új-Zéland csapata már egyszer meghökkentette a világot. Aztán jött az olimpia és Puerto Rico az amerikaiak ellen. Most pedig megint a déliek szemtelenkednek, ezúttal a világbajnok szerbeket leckéztették meg. A "kiwik" az olaszoktól és a Jao Ming vezette kínaiaktól elszenvedett vereség után úgy döntöttek, hogy ha tovább akarnak jutni a csoportból, az út Bodirogáék testén keresztül vezet. Ez az út azonban 35 percen át meglehetősen rögösnek bizonyult, és az utolsó percben is találtak még olyan göröngyöt, amiben el lehetett volna bukni. 5:30-cal a vége előtt még 13 ponttal vezettek a szerbek, amikor Új-Zéland megindította hosszú hajráját. Labdát szereztek, ziccert dobtak, védekeztek, és máris 81-81 volt az állás. 87-86-ra még déli szomszédaink vezettek, amikor 20 másodperc volt hátra és támadhattak. Vujanics ellen azonban támadóhibát ítéltek (a visszajátszás szerint fordítva történt a szabálytalanság), Sean Marks zsákolt, Vujanics kihagyta a triplát, a maradék időt pedig túlélték az új-zélandiak. 90-87-es győzelmükkel utolérték a szerbeket a csoportban, mindkét csapat egy győzelemmel és két vereséggel áll.
Bodiroga véleménye az eseményekről: "Nem történt semmi érdekes, vesztettünk kettőt, az egyiket az utolsó pillanatban, a másikat pedig saját hibáink miatt. A végsőkig harcolni fogunk, kezdve a következő meccsel."
Az utolsó negyedben fordított, és maradt ezzel veretlen a spanyol válogatott is. Két magas emberüket az olaszok képtelenek voltak tartani, Pau Gasol 16, Jorge Garbajosa 17 ponttal járult hozzá a sikerhez. A krónikákhoz az is hozzá tartozik, hogy a taljánok messziről nagyon jól céloztak - három negyeden keresztül. Rigletti és Basile összesen 20(!) triplát engedett el, 8 be is ment, de a végén a palánk alatt nem tudták tartani a spanyol rohamokat. Ha nem szereztek pontot Gasolék, jött a menetrendszerű fault, és a vele járó büntető. Ezekből a spanyolok 23/33-as mutatója messze felülmúlta az olaszok 3/3-as eredményét, nem is lehetett más a vége, mint 71-63-as talján vereség.
A változatosság kedvéért az amerikaiak is a végére hagyták a döntést Ausztrália ellen. Persze ehhez az is kellett, hogy Shane Heal (17) és társai messze felülmúlják az NBA-ből összeverbuvált gyülekezet (csapatot még nem igazán írhatunk) teljesítményét. A palánk alatt Andrew Bogut (11), David Andersen (8, 8) és Matthew Nielsen (12) jeleskedett, kintről pedig Heal szórta a kosarakat. Igazán nem ment a játék a másik oldalon sem Marburynek (1), sem Odomnak (4), sem Jeffersonnak (2), viszont az utolsó játékrészben megrázta magát James és Marion is, és vezérletükkel egy gyors 10-0-s rohamnak köszönhetően megléptek az amerikaiak. Pedig az elején még nem úgy nézett ki, hogy hengerelni fognak, minden negyed végén hátrányban voltak. Csak akkor nem, amikor igazán számított: a legvégén. 89-79-es sikerük azt jelenti, hogy következő mérkőzésükön az Európa-bajnok Litvánia ellen akár a csoportgyőzelmet is megszerezhetik. ---- A ---- &