Minden arany a kínaiaké

Vágólapra másolva!
2002.11.19. 22:42
Címkék
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Az aprócska kínai hölgy nem vacakolt: Vang Ming-csüan fél tucat világcsúcsot emelt
Hat világcsúccsal indultak a varsói napok, ráadásul mind a fél tucat a kínai Vang Ming-csüan nevéhez fűződik. Az aprócska, 48 kilós leányzó (lévén ő még csak most tizenöt…) öszszetettben három, szakításban kettő, lökésben egy rekordot semmisített meg, és arcátlanul könnyed technikával vette feje fölé a vastömeget. Hiába igyekezett kezdetben felvenni vele a versenyt a törökök Európa-bajnoki bronzérmese, Nurcan Taylan, ő "csak” egy szakításbeli Európa-csúcsig jutott, no meg az ázsiai mögött három ezüstéremhez. A bronzérmek is egyazon személyhez kötődnek, a bolgár Izabela Dragneva gyűjtötte be őket. Róla azt érdemes tudni, hogy a sydneyi olimpián őt hirdették ki győztesnek, néhány nappal később azonban doppingolás miatt kizárták, így lehetett a sportág első női olimpiai bajnoka a versenynapon mögötte végző amerikai Tara Nott. Dragneva tehát ahelyett, hogy történelmet írt volna, két évig bűnhődött, és most visszatért.
72. férfi és 15. nôi világbajnokság, Varsó
Férfiak. 56 kg. Világbajnok: Vu Mej-csin (Kína) 287.5 (127.5, 160), 2. Jang Csin-ji (Tajvan) 277.5 (125, 152.5), 3. Jigau (Románia) 277.5 (125, 152.5), 4. Vang Sin-jüan (Tajvan) 272.5 (120, 152.5), 5. Tancsics László (Magyarország) 265 (120, 145), 6. E. Bonnel (Franciaország) 250 (112.5, 137.5). Szakítás. Vb: Vu Mej-csin 127.5, 2. Jang Csin-ji 125, 3. Jigau 125, …5. Tancsics 120. Lökés. Vb: Vu Mej-csin 160, 2. Vang Sin-jüan 152.5, 3. Jang Csin-ji 152.5, …5. Tancsics 145
Nôk. 48 kg. Vb: Vang Ming-csüan (Kína) 207.5 – világcsúcs, régi: 200, Vang, 2002 (92.5, 115), 2. Nurcan Taylan (Törökország) 192.5 (87.5, 105), 3. Izabela Dragneva (Bulgária) 182.5 (82.5, 100), 4. G. Peris (Spanyolország) 172.5 (77.5, 95), 5. Sz. Uljanova (Oroszország) 167.5 (75, 92.5), 6. Imaoka M. (Japán) 167.5 (72.5, 95). Szakítás. Vb: Vang Ming-csüan 92.5 – világcsúcs, régi: 90, Vang, 2002, 2. Taylan 87.5 – Európa-csúcs, régi: 85, Mincseva (bolgár), 2000, 3. Dragneva 82.5. Lökés. Vb: Vang Ming-csüan 115 – 115.5, világcsúcs, régi: 115, Li Csou (kínai), 2002, 2. Taylan 105, 3. Dragneva 100
Vang, Taylan és Dragneva, valamint a negyedik helyet megcsípő spanyol Peris mindenképpen elégedett lehet, annál kevésbé a lökésben kieső világbajnoki harmadik, tajvani Csen Han-tung.
Minket, magyarokat persze sokkal jobban érdekelt az 56 kilósok harca, már csak azért is, mert a legmerészebb álmainkban ott derengett: Tancsics László kis szerencsével érmet is nyerhet szakításban. Erre annyival nagyobb volt az esélye, hogy hiányzott az Európa-bajnokság előtt néhány nappal elszenvedett könyöksérülését még nyögő török Mutlu, és ugyancsak hírneves honfitársa, az Eb-ezüstérmes Artuc sem jött el. Azért hemzsegtek a jobbnál jobb emelők, mint például a vb-2. tajvani Vang Sin-jüan, a szintén hasonló eredménnyel büszkélkedő román Jigau, az Európa-bajnok fehérorosz Gyerbenyev vagy a junior-világbajnoki második kínai Vu Mej-csin. Visszalépett azonban a ciprusi Naszosz, aki a magyar csúcsnál tíz kilóval jobb eredménnyel, 275 kilóval nevezett – így aztán nem mutatta meg, hogy vajon mire is alapozta feltűnő önbizalmát.
Tancsics egyébként a súlyfölösleggel folytatott harcát győztesen vívta meg, hiszen az A-csoportos mezőny legkönnyebbjeként mérlegelt.
Professzor asszony, a lelkes amatôr

A síugrás és az úszás után a súlyemelés is „kitermelte” a maga bolondos amatôrét, a sportág történetében elôször mutatkozik be professzor a versenypódiumon. Prof. dr. Ip Wing-Yuk történetesen hölgy, aki az 58 kilós kategóriában próbál szerencsét szerdán, és a nevezési lapon 60 kilót írtak a neve mellé. Csak összehasonlításképpen, Ráki Henrietta magyar rekordja 205 kilogramm. Ip asszony Hongkongban él, nemzetisége brit, úgy egyébként az ortopédsebészet professzora, 41 esztendôs, és háromgyermekes családanya. Bevallása szerint erôemelô-versenyen indult már, a varsói az elsô súlyemelô-viadala, és tapasztalatot szerezni érkezett a lengyel fôvárosba. Mit mondjunk, ha tizenévessé operáltatná magát, tán még olimpiai bajnok is lehetne. De ez egy ortopéd ötlet…
Ez már fél siker, és csak fokozta várakozásunkat, hogy a harmadik legnagyobb kezdősúllyal indított, amit simán el is intézett. A gyakorlatból kiindulva természetesnek hatott, hogy öt kilót emeltetett, és már hátra is dőltünk újabb energikus kísérletét látva. Sajnos a mozdulatsor csak kísérlet maradt, mert kicsit elöl maradt a tömeg, a bosszantó epizód pedig annyira felidegesítette a BKV Előre sportolóját, hogy harmadszorra már elkapkodta gyakorlatát. Sírhattunk a végén, ugyanis 125-tel ezüstérmet akasztottak volna a nyakába. Kár érte!
Következhetett a lökés, amelyben 145-tel kezdett a magyar, és az a szerencse érte, hogy 147.5 kilós kezdőfogásán elvérzett Gyerbenyev. De valami nem stimmelt Tancsiccsal, hiszen ebben a fogásnemben sem tudott javítani másodszorra és harmadszorra, nem volt benne annyi (lelki) erő, hogy kritikus helyzetben kirántotta volna magát a gödörből.
Playback esôhanggal

Amikor a kínai Vang Ming-csüan átadta a múltnak a 48 kilósok szakítás-világcsúcsát, a lelátón egyelôre csak szórványosan helyet foglaló közönség tapsa majd szétvetette a Torwar csarnokot. Az antalyai vb-n hallhattunk hasonló hangot, amikor heves zápor zúdult a versenynek otthont adó létesítményre. Fülünket hegyezve aztán rájöttünk, hogy tapsot utánzó hangeffektet játszottak be, akár a vidám tévéműsorokban a röhögést. A playback jól vizsgázott, és lehetséges, hogy a mesterséges decibelnövekmény is szerepet játszott Vang további öt rekordot hozó, késôbbi szárnyalásában.
Nem úgy a tajvani Jangban, aki a szakítás után lökésben is harmadikra csinálta meg egyetlen érvényes gyakorlatát. A rendkívül alacsony színvonalú viadalt (a nyolc A-csoportos emelő 48 gyakorlatából 23 rossznak bizonyult) végül a kínai Vu Mej-csin nyerte, két (!) értékelhető kísérletével második helyen kötött ki Jang, és a nagy harcos Jigau nyerte a bronzot. Tancsics pedig hiába állította be az összetett magyar csúcsot, ennél többet vártunk tőle, pláne úgy, hogy a külső körülmények is kedvezően alakultak számára.
"Ilyen kemény munka után, ilyen nagy önbizalommal feltöltve többet reméltem, így nyugodtan mondhatom, hogy csalódás a szereplésem – értékelt Tancsics. – Még akkor is ez a véleményem, ha figyelembe vesszük: első szakításomnál megfájdult a gerincem. Sok mindenről el kell gondolkodnom…”
Hát, lesz neki miről, hiszen egy ezüstéremtől mindenképpen megfosztotta magát. De hogy szerdán okozunk-e meglepetést, az Ráki Henriettán múlik, aki az 58 kilósok között igyekszik bizonyítani.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik