Női kosár NB I: elsöprő kezdés után Sopron-siker a rangadón

FAZEKAS ZOLTÁN, KOLODZEY TAMÁSFAZEKAS ZOLTÁN, KOLODZEY TAMÁS
2023.02.19. 18:42
A címvédő Sopron remek első negyedet futott, a nyitó hazai pontokra válaszul 30–4-es rohammal adta meg az alaphangot a női kosárlabda NB I vasárnap kora esti rangadójának, és 65–48-ra győzött is a DVTK otthonában. A Szekszárd meglepetésre vereséggel zárta a játéknapot: a nehéz időszakot élő tolnaiak 81–75-re maradtak alul az utolsó negyedben egyértelmű fölénybe kerülő TFSE-MTK otthonában.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Fegyverneky Zsófia (jobbra) 13 pontot szerzett a soproni csapatban (Fotó: Árvai Károly) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SZINTE BEVEHETETLEN ERŐD OSTROMÁRA készült a Sopron vasárnap délután, hiszen a 2021 októberében átadott DVTK Arénában a legutóbbi három meccsén – Magyar Kupa-döntő; elődöntő, 2. mérkőzés; Euroliga – egyaránt kikapott. Egy sikerélményben azért Gáspár Dávid vezetőedző együttesének is volt része, hiszen 2021 decemberében öt ponttal Fegyverneky Zsófiáék győztek az új létesítmény első Diósgyőr–Sopron találkozóján.

A fiatal szakember egyébként tréfásan azt kérdezte a feldobást megelőzően, hogy megint örökre emlékezetes csatát szeretnénk-e látni, mert ha igen, akkor csapata készen áll erre... Két olyan klasszisjátékos üldögélt a kispadokon, akiknek visszatérésére nagyon várnak már Diósgyőrben és Sopronban is: a vendégeknél Határ Bernadett, hazai oldalon Milica Jovanovics is hamarosan ismét harcra kész lesz a sérülése után, utóbbi a Nemzeti Sportnak elárulta, hogy ha semmi sem jön közbe, akkor már szerdán, a spanyol Salamanca elleni Euroliga-mérkőzésen pályára lép.

Az akár az alapszakasz-elsőségről is döntő összecsapást a címvédő vendégek kezdték jobban (4. p.: 3–9), Jelena Brooks és társai szigorú tekintettel, koncentráltan kosaraztak, s nyilván arra készültek, hogy ezúttal nem hagyják, hogy a hazaiak kiénekeljék a sajtot a szájukból, amiként a kupadöntőben és az Euroligában is tették, amikor nagy hajrával, több mint tízpontos hátrányból fordítva győztek. 24–7-es soproni vezetésnél elcsendesedett a lelátó, nem tudott tűzbe jönni a közönség, annyival jobban és pontosabban játszott a vendégegyüttes. Az első negyed után szórványos füttyszó is érkezett, ekkor 30–7-re vezetett a bajnok, s úgy tűnt, nincs az a fordítás, ami innen veszélyeztethetné az óriási önbizalommal kosarazó Sopron sikerét.

A csütörtökön a Magyar Kupa negyeddöntőjében a Szekszárdot 38 ponton tartó és 21 ponttal nyerő lila mezesek koncentrációja alábbhagyott a második tíz percben, Brooks homályt dobott, Yvonne Turner többször eladta a labdát, ezt pedig kihasználta a hazai csapat, és miközben tíz ponttal megnyerte a negyedet, felkapaszkodott 13 egységnyire.

Energikusan és elszántan folytatta a nagyszünetet követően a DVTK, Cheridene Green kosaraival benézett tízen belülre is a 25. percben, de nem volt átütőerő a fehér mezesekben. Az utolsó tíz perc 15 pontos soproni vezetésről indult, s ugyan időnként meg-meglódultak a diósgyőriek, mivel a vendégcsapat higgadt tudott maradni, nem volt benne a fordítás a levegőben.

Sőt még csak a szoros meccs sem: a Sopron az utolsó negyedben is odafigyelt, és profi módon lehozta a találkozót, nagy lépést téve az alapszakasz-elsőség felé.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
19. FORDULÓ, vasárnapi mérkőzések

DVTK-HUN-THERM–SOPRON BASKET 48–65 (7–30, 17–7, 11–13, 13–15)
Miskolc, 1600
néző. V: Cziffra, Győrffy P., Söjtöry
DVTK: Aho N. 5/3, Aho T. 5/3, Guirantes 6, Garbin 5/3, Ch. Green 13. Csere: Kányási 4, Kiss A., Bacsó, Bernáth 6/3, Grigalauskyte 4. Edző: Völgyi Péter
SOPRON: TURNER 11, FEGYVERNEKY 13/3, Sitku Zs. 2, BROOKS 12, MAGBEGOR 13. Csere: Varga A. 2, Böröndy V. 5/3, Czukor 2, Sztankovics 5, Kunek. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–4. 6. p.: 5–18. 8. p.: 7–24. 13. p.: 14–32. 17. p.: 16–33. 24. p.: 28–42. 27. p.: 33–46. 34. p.: 42–54. 38. p.: 46–63
Völgyi Péter:
– Nem tudtunk olyan sebességgel játszani, mint amilyenre egy euroligás csapat ellen szükség lett volna. Az első negyedben nem tudtuk felvenni a ritmust, és nagy előnyt adtunk a Sopronnak. Később már sokkal jobban tettük a dolgunkat, de amikor igazán szükség lett volna rá, a tiszta helyzetből leadott dobásaink kimaradtak. Hatvanöt ponton tartottuk a Sopront, ezzel megnyerhettük volna a meccset, de nagyon gyengén céloztunk. Ellenfelünk a lepattanóharcban is fölénk nőtt.
Gáspár Dávid: – A fegyelem és a koncentráció volt a két legfontosabb erényünk. Remek támadásokat vezettünk, és kemény védekezéssel kezdtük az első szakaszt, amely lélektanilag nagyon fontos volt a csapatnak. Kontroll alatt tartottuk a találkozót, nem engedtük ki a kezünkből a kezdeményezést, és a korábbi miskolci meccseinkkel ellentétben ezúttal szépen zártuk le a csatát.

TFSE-MTK–ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD 81–75 (25–21, 18–21, 15–18, 23–15)
Acsády Ignác u., 200
néző. V: Földházi, Varga-Záray, Sörlei
TFSE: Theodoreán 7, Dúl T., DÚL P. 16/6, MANIS 11/3, Németh A. 2. Csere: MARSHALL 15/3, Baa 7/3, HEGEDŰS J. 9/3, PUSZTAI P. 14. Edző: Magyar Bianka
SZEKSZÁRD: Studer Á. 7, MIKLÓS 14/12, Bálint 2, Wallace 14/6, GOREE 22. Csere: Horváth D. 2, Dudásová 5, Krnjics 5, Mányoky 4. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–8. 7. p.: 17–13. 13. p.: 28–25. 18. p.: 40–40. 24. p.: 47–48. 28. p.: 53–58. 32. p.: 63–62. 37. p.: 70–72
Kipontozódott: Németh A. (36. p.)
Magyar Bianka:
– Eszméletlenül büszke vagyok a csapatra! Nehéz időket éltünk meg, de sosem adtuk fel. Bármelyik hétvégéről legyen szó, vereség vagy győzelem után mindig úgy jönnek le edzeni a lányok, hogy mindent beleadnak. Minden lehetőségre felkészültünk, a végén így megérdemelt győzelmet arattunk.
Djokics Zseljko: – Elismerésem a TFSE-nek, a mérkőzés szerintem a harmadik negyedben dőlt el. Majdnem minden szegmensben jobbak voltunk a mérkőzésen, de a dobószázalékkal nem vagyok elégedett, különösen az első félideivel. Kell még idő a játékosoknak, hogy megszokják ezt az új felállást, és önbizalmat szerezzenek. Sokkal nehezebb volt most játszani a TFSE ellen, mint korábban, ám azt látom, hogy lassan pozitív irányt veszünk, és mindenki megtalálja a maga szerepét.

LUDOVIKA CSATA–NKA UNIVERSITAS PEAC 69–71 (23–14, 17–19, 14–15, 15–23)
Ludovika Aréna, 200
néző. V: Fodor A., Minár, Nyilas
CSATA: HORVÁTH BERNADETT 16/9, Toman D., Czank 6/3, FUEHRING 18/6, Barnai 6. Csere: Gábor 6/6, JÁHNI 15/3, Szabó F. 2, Boros B. Edző: Tursics Krisztián
PEAC: Rátkai 2, WENTZEL 14/6, GWATHMEY 16/3, Calhoun 4, KISS V. 19/3. Csere: KATANICS 6, Laczkó 6/6, Sánchez 2, Simon Zs., Szűcs R. 2. Edző: Jovan Gorec
Kipontozódott: Barnai (33. p.)
Tursics Krisztián:
– A meccs összképe tetszett, hiszen volt energia a játékunkban, küzdöttünk, jól kosárlabdáztunk, csak meg kell tanulni lezárni az összecsapásokat. Olyan szituációkból kaptunk pontokat, mint például dudaszós tripla, félpályás hármas, kettő plusz egyes szituáció, amikor csak két csapatfaultunk van. Szeretném, ha a következő meccseken ezeket a helyzeteket kezelni tudnánk.
Jovan Gorec: – A Csata hetek óta nagyszerű teljesítményt nyújt, a két egymás elleni meccsünk is egylabdásra sikeredett. A hét elején személyes problémák miatt nem tudtunk normálisan edzeni. Új játékos érkezett hozzánk, aki jobban teljesít, mint vártuk, de őt még be kell építeni a rendszerbe. Az alapokat újra le kell fektetnünk, munka van bőven, időnk kevésbé. Örülök a győzelemnek.

BKG-PRIMA NATURA SZIGETSZENTMIKLÓS–VBW CEKK CEGLÉD 65–73 (20–23, 17–16, 14–17, 14–17)
Szigetszentmiklós, 150
néző. V: Györfy R., Szilágyi B., Kapusi
SZIGETSZENTMIKLÓS: PEREZ 20/12, Takács D. 2, Katona Sz. 6/3, MCBRYDE 11/6, Aldazabal 10/6. Csere: DEGBEON 13, Szabó D. 3, Zsámár P. Edző: Gedei Tibor
CEGLÉD: K. WILLIAMS 11/3, Horváth Boglárka 2, LAUFER 4, COOPER 17/3, Szerelem-Kobolák 8/3. Csere: VISZMEG 16/12, Szabó P. 8, Szirony 7. Edző: Lo Elhadji Malick
Gedei Tibor:
– Nagyon alacsony energiaszinten játszottunk az egész mérkőzésen. Nem szeretnék kifogásokat keresni, hogy ki volt egészséges, ki volt beteg, ki edzett, ki nem, nagyon sok esetben nem koncentráltunk a pályán, míg a Cegléd kulcsemberei az utolsó percig küzdöttek. Elvesztettük a playoff-esélyünket, de küzdeni fogunk, hogy az évadot úgy tudjuk lezárni, hogy a végén jó érzéssel tekintsünk vissza rá. Ez ebben a pillanatban nagyon nehéznek tűnik.
Lo Elhadji Malick: – Nagyon jól játszottunk, megvolt az összhang a csapatban. A lányok nem hagytak semmire esélyt az ellenfélnek, mindenhol ott voltak, és a legfontosabb, hogy védekezésben betartották a megbeszélteket, egy edzőnek ennél nincsen nagyobb öröm. Ezt a győzelmet maguknak köszönhetik, mert a héten keményen dolgoztak, a sérülések, betegségek ellenére is brutálisak voltak.

VASAS AKADÉMIA–E.ON ELTE BEAC 81–69 (19–26, 25–11, 15–13, 22–19)
Pasaréti út, 250
néző. V: Nagy V., Frányó, Balog Gy.
VASAS: PAPP K. 22/9, Szmailbegovics 3, PARDEE 19/15, MADÁR E. 16/3, NUNN 11. Csere: Tóth O. 8, Budácsik, Szerencsés 2, Salamon Zs. Edző: Milos Pavlovics
BEAC: M. Green 18/6, ANGYAL B. 20/3, Milkovics, Radócz 7, VOJTULEK 18/3. Csere: Orosz Zs., Juhász A. 6, Koch, Zsámár L. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
Kipontozódott: Vojtulek (40. p.)
Milos Pavlovics:
– Minden statisztikai mutatóban jobbak tudtunk lenni, nagyon jó teljesítményt nyújtottunk. Mindenki láthatja, mennyire hiányzott a csapatból Katrina Pardee, azonban az ő visszaillesztéséhez még kell egy kis idő. Újra kell osztanunk a szerepeket, és a játékosoknak is meg kell szokniuk, hogy a csapat egyik vezére újra pályán van. Nem lehet panaszom a hozzáállást és a játékot illetően, mindenki hozzájárult a sikerhez. Fontos győzelmet arattunk, de ennél is fontosabb időszak vár ránk, ezért kis pihenő után újra munkába kell állnunk.
Mészárosné Kovács Andrea: – Tudtuk, hogy verekedős mérkőzés lesz, és mivel ez nem a mi stílusunk, nem tudtunk jól kijönni belőle. Ettől függetlenül a tizenkilenc támadólepattanó, amit ellenfelünk leszedett, illetve a húsz eladott labdánk megpecsételte a sorsunkat. Mindezek ellenére meccsben tudtunk maradni, és ha nincs a kétszer öt perces fegyelmezetlen időszak támadásban, máshogy is alakulhatott volna az eredmény.