Közel a világbajnokság – fölényes sikert aratott a női kéziválogatott

HATÁR DÁVIDHATÁR DÁVID
2017.06.10. 16:50
Fölényes győzelmet arattunk Szlovákia ellen, közel a vb (Fotó: MTI)
A magyar női kézilabda-válogatott kilenc góllal, 28–19-re legyőzte Szlovákiát Debrecenben, így a szerdai visszavágó előtt nagyon közel került a németországi világbajnoksághoz.

NŐI KÉZILABDA, VB-SELEJTEZŐ
ELSŐ MÉRKŐZÉS

MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 28–19 (14–8)
Debrecen, Főnix Csarnok, 3000 néző. Vezette: Pavicsevics, Raznatovics (montenegróiak)
Magyarország:
BÍRÓ – Bódi 3, Kovacsics 2, GÖRBICZ 9 (4), MAYER 2, Szöllősi-Zácsik 4, SCHATZL 6. Csere: Janurik (kapus), Kisfaludy, Szekeres, Klivinyi, Pálos-Bognár, Tóth G. 1, Hársfalvi 1, Lukács. Edző: Kim Rassmussen
Szlovákia: Gubiková – Jakubisová 3 (1), SKOLKOVÁ 6, Rajnohová, Minarciková 1, Rebicová 1, Mikulcik 1. Csere:Medvedová (kapus), Habanková, Szarková, Kucherová 1 (1), Pastorková 2, Bujnochová, Holesová 1, Rechtorisová 2, Olsovská 1. Edző:Dusan Poloz
Az eredmény alakulása. 8. perc:
4–1. 13. p.: 6–4. 21. p.: 9–5. 25. p.: 10–8. 34. p.: 18–8. 41.p.: 20–13. 48.p.: 23–14. 55.p.: 25–18.
Kiállítások:
6, ill. 16 perc
Hétméteresek:
5/4, ill. 4/2.
Kim Rasmussen: –
Nem vagyok elégedett, mert ennél sokkal jobban is tudunk kézilabdázni. Nagyon akartunk egy nagyarányú győzelmet, ez tehette görcsössé a lányokat, és ezért hibáztunk annyit támadásban, de a védekezésünk megmentette a helyzetet. Annak persze örülök, hogy ilyen különbséggel nyertünk, a visszavágón is a győzelem a cél.
Dusan Poloz, a szlovák válogatott szövetségi kapitánya a lelátó egyes részeiről érkező sportszerűtlen, szlovákellenes rigmusok miatt nem kívánt nyilatkozni.

A visszavágót június 14-én, 18 órától rendezik meg Pozsonyban.

VÉLEMÉNY
GÖRBICZ ANITA: „Múlt héten, a románok elleni felkészülési mérkőzésen jobban ment a játék, koncentráltabbak, lendületesebbek voltunk. Talán túl is izgultuk ezt a találkozót: szerettünk volna igazán nagy különbséggel nyerni, és emiatt voltunk feszültebbek, sok labdát eladtunk, ziccereket hibáztunk – ebben kell javulnunk szerdára. Ezzel az előnnyel a birtokunkban nem szabad, hogy bajba kerüljünk a visszavágón."

„Nagyon csalódott lennék, ha nem jutnánk ki a világbajnokságra” mondta a Szlovákia elleni selejtezőmeccs előtt Kim Rasmussen, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. A dán trénernek mindenesetre nem volt könnyű feladata, hiszen többek között Tomori Zsuzsannára, Szucsánszki Zitára, Hornyák Dórára, Erdősi Ildikóra, Triscsuk Krisztinára és Kovács Annára sem számíthatott a debreceni találkozón.

A mérkőzést esélyeshez méltóan kezdték a mieink, az első perctől nálunk volt az előny, igaz a vendégek elsősorban Martina Skolková góljainak köszönhetően jól tartották magukat. A magyar válogatott leginkább Görbicz Anita góljainak, valamint Bíró Blanka kiváló védéseinek köszönhetően melegedett bele igazán a találkozóba.

Az első félidőben többnyire két, három góllal vezetett a magyar együttes, a 26. percben, 10–8-as állásnál azonban sebességet váltottunk: négy gyors találattal hatgólos előnnyel vonulhatott a szünetre a magyar válogatott (14–8).

A fordulás után a Rasmussen-csapat ott folytatta, ahol az első félidőben abbahagyta: a végig 50 százalék körül teljesítő Bíró több nagy védést is bemutatott, a gördülékeny támadójátéknak köszönhetően pedig a 34. percben már tíz gól volt a két csapat között.

Ezzel a lényegi kérdések el is dőltek az első meccsre, annak ellenére is, hogy kisebb fellángolások alkalmával egyszer-egyszer közelebb léptek a vendégek, ám végül az újabb jó hajrának köszönhetően kilenc góllal, 28–19-re nyert a magyar válogatott, így kedvező helyzetből várhatja a szerdai, 18 órakor kezdődő visszavágót, melyre Pozsonyban kerül sor.

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Olaszország–Szerbia 23–33 (11–16)
Horvátország–Szlovénia 23–28 (10–15)
Csehország–Törökország 29–25 (15–15)
Macedónia–Svédország 20–31 (9–12)
PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Montenegró–Fehéroroszország 33–26 (12–15)
Oroszország–Lengyelország 31–20 (15–14)
Románia–Ausztria 34–29 (17–16)
Ukrajna–Spanyolország 24–24 (10–16)

FONTOS TUDNIVALÓK A VB-RŐL

A németországi világbajnokságot 2017. december 1. és 17. között rendezik meg 24 válogatott részvételével, a meccseket hat városban játsszák majd (Bietigheim-Bissingen, Hamburg, Magdeburg, Oldenburg, Lipcse és Trier). A csoportok sorsolására június 27-én, Hamburgban kerül sor.

A házigazda Németország, a címvédő Norvégia automatikusan kijutott a vb-re, ahogyan a legutóbbi Eb-elődöntőbe jutó Franciaország, Hollandia és Dánia is. Az említett biztos európai résztvevők mellett Angola, Tunézia és Kamerun az előző Afrika-bajnokság, illetve Dél-Korea, Japán és Kína pedig az Ázsia-bajnokság dobogósaként már szintén kivívta a vb-szereplés lehetőségét.

Hozzájuk csatlakozik még Európából a kilenc selejtezős párharc továbbjutója, valamint a három legjobb válogatott a Pánamerika-bajnokságról. A 24. résztvevő szabadkártyával indulhat majd a tornán, kilétéről a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) dönt a későbbiekben.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Tóth is beköszön, egy betörés után a kapu jobb oldalába zúdítja a labdát. Sőt, két másodperccel a vége előtt Görbicz lövése a blokkról a kapuba csorog, így a magyar válogatott kilencgólos, 28–19-es győzelmet aratott, és kedvező helyzetből várhatja a szerdai visszavágót! 28–19
59. perc: Klivinyi ellen fújnak belemenést, majd a szlovákok is elrontják a saját támadásukat. 26–19
58. perc: Skolková hibázik, majd mi is elszórjuk a labdát. Jön az utolsó szlovák időkérés is. Jön egy szép támadás a vendégektől, Pastorková talál a hálóba beállóból. 26–19
57. perc: Rajnohová lő közbe, de nem találja el a kaput, nem úgy, mint Kovacsics, aki beveszi a szlovákok kapuját. 26–18
56. perc: Bíró visszaáll a kapunkba, támadásban pedig Lukács kísérletét védi Medvedová. 25–18
55. perc: Kiegészülnek a szlovákok, majd mi is, gólt azonban ismét Jakubisová szerez. Egy kis szünet, jön a harmadik magyar időkérés. Rasmussen szerint könnyű gólokat adunk nekik, kicsit elveszítettük a koncentrációnkat. 25–18
54. perc: Mayer kísérletét védi Medvedová, majd az üres kapunk felé dobja a labdát, az azonban mellépattog. 25–17
53. perc: Újabb kiállítás, Rajnohová hagyja el a pályát. Gubiková érkezik a hetesre a szlovák kapuba, és ezúttal meg is fogja Görbicz kísérletét. Máris kiegyenlítődik a létszám, Kisfaludyt állítják ki. Jakubisová hetesére jól mozdul Janurik, de hárítani nem tud. 25–17
52. perc: Görbicz lövését lábbal védi a szlovák kapus, majd Jakubisová trafálja telibe a kapufát. 25–16
51. perc: Lukács egy jó közbeszúrással megakadályoz egy kínait, majd a gyorsindítás után Hársfalvi megszerezi az első gólját a magyar válogatottban! 25–16
50. perc: Rebicová érkezik a pályára, és veszi be azonnal a kapunkat. 24–16
49. perc: Olsovskát két ember is támadja, ennek ellenére a hálóba lövi a labdát. Görbicz csodálatos passza után Mayer fordul a kapura,majd be is lövi a labdát. 24–15
48. perc: Szarková üt oda Tóthnak, ki is áll két percre. Görbicz előtt nyílik meg a fal, ő pedig beugorva a hálóba pattint. 23–14
47. perc: Kucerová ereszt el egy bombát, de nem talál kaput, hét a hat ellen támadnak a szlovákok, Görbicz pedig majdnem az üres kapuba talál, de a blokk eltereli a labdát. 22–14
46. perc: Rasmussen megállítja az őrült rohanást egy időkéréssel. Görbicz bejátszását lefülelik, gyorsan azonban nem tudnak indulni a szlovákok. 22–14
45. perc: Jakubisová lövését védi Janurik, majd Klivinyi kísérletét fogja Medvedová. Jakubisová nem hibázik, beveszi a csereként érkező magyar kapus kapuját. 22–14
44. perc: Ismét beindult a rohanás, jönnek is a hibák: előbb Szarková, majd Görbicz rontott lövést.
43. perc: A mieink is hetest kapnak, Görbicz pedig ma nem tud hibázni. Olsovskát egyébként ki is állították az esetnél. 22–13
42. perc: Újabb hetest harcolnak ki a szlovákok, Kucerová kísérletét azonban védi a kapuba érkező Janurik! 21–13
41. perc: Pastorková azonnal válaszol. Micsoda gól! Schatzl ugrik be éles szögből, majd egy remek cunderrel elteszi a labdát a szlovák kapus mellett. 21–13
40. perc: Rechtorisová a jobb szélről jobb kézzel lő gólt, ez sorozatban a harmadik szlovák volt. Sőt, Zácsiknak le is kell ülnie két percre. Emberhátrányban sem jövünk zavarba, Schatzl lő gólt a bal szélről. 20–12
39. perc: Ezúttal Skolková harcol ki büntetőt, melyet Kucerová értékesít. Kovacics passzát olvassák a szlovákok... 19–11
38. perc: Labdát veszítünk támadásban, a lerohanás végén pedig Rechtorisová pókhálózza ki a bal felsőt. 19–10
37. perc: Pastorková harcol ki hetest, Skolková kísérletét azonban Bíró lábbal hárítja! 19–9
36. perc: Zácsikot előbb megfogják, majd távolról felugrik, és kilencről a kapu bal oldalába pattintja a labdát. 19–9
35. perc: Ez a szlovák edzőnek is sok, jön az időkérés. Skolková jól tör be, és megszerzi a vendégek első gólját a második félidőben. 18–9
34. perc: Olsovská kísérlete pattan oldalra a kapufáról, a másik oldalon Görbicz lövését ugyan védi Medvedová, Schatzl azonban a kapuba vágja a kipattanót. Tíz közte! 18–8
33. perc: Bíró ott folytatja, ahol az első félidőben abbahagyta, Szarková léc alá tartó lövését hárítja. Nem úgy a másik oldalon, Zácsik bombájánál nem volt esélye a szlovák kapusnak. 17–8
32. perc: Kettős emberhátrányban nem sikerül lőni a szlovákoknak, gyorsan lerohanjuk őket, Bódi pedig gólt szerez a jobb szélről. 16–8
31. perc: Újra útjára indult a labda, mi kezdtük a második félidőt. Emberelőnyben támadunk, Bódit pedig ziccerben szabálytalanul állítja meg Holesová, jön is a jogos hetes és a két perc, így kettős előnyben leszünk. Görbicz ezúttal is biztosan gólra váltja a büntetőt. 15–8

1. FÉLIDŐ

30. perc: Egy rossz szlovák bejátszás után jöhetünk, Klivinyi kap óriásit az arcára, ezért Skolkovának osztanak ki egy kétperces kiállítást. Két másodperc marad, Zácsik lövését védi a kapus. Ennek ellenére remek hajrával, hatgólos különbséget alakítottunk ki az első harminc perc végére, így nyugodtan várhatjuk a folytatást. 14–8
29. perc: Bíró mutat be újabb védést, majd Kovacsics is megszerzi az első gólját egy remek átlövésből. 14–8
28. perc: Emberhátrányban összehoznak egy lövést a szlovákok, de Szarková kísérletét Bíró hárítja. Azonnal jön az ellencsapás, Schatzl lövi ki a rövid oldalt a bal szélről. 13–8
27. perc: Bódi rögtön büntet, újabb gólt szerzünk a jobb szélről. Skolková adja el a labdát, a lerohanás végén Schatzl pedig gólt lő. Habanková szabálytalanul sem tudta megállítani, így a szlováknak ki kell ülni két percre, újra emberelőnyben vagyunk. 12–8
26. perc: Nagyon passzív volt már a szlovák támadás, Szarková lövése pedig szerencsére kijön a kapufáról. 10–8
25. perc: Éppen kiegészülünk, erre Holesová a hálónkba zúdítja a labdát. Jól tartják magukat a szlovákok. 10–8
24. perc: Kapus nélkül támadunk, ez pedig meg is hozza az eredményét: Bódinak sikerül lehúzni a labdát, ő pedig kilövi a jobb alsót. 10–7
23. perc: Újra indul a rohanás, mindkét oldalon jönnek is a pontatlanságok támadásban. Emberhátrányba kerülünk, Schatzl kapja az első két percet a magyar csapatból. Skolková gyorsan ki is használja az előnyt, egyértelműen ő a szlovákok legjobbja. 9–7
22. perc: A másik oldalon is jón egy gól beállóból, Minarciková talál a kapunkba. 9–6
21. perc: Rég lőttünk gólt, Rasmussen időt kér. Klivinyi játssza meg Mayert, aki remekül lekapja a labdát, majd a hálóba lő. 9–5
20. perc: Bíró jól állja a sarat, Skolková bombáját hárítja. 50 százalékon áll a magyar kapus! 8–5
19. perc: A szlovákok emberhátrányban elvesztik a labdát, de nem tudunk vele élni, Klivinyi passza pontatlan. 8–5
18. perc: Görbicz lövését védi a szlovák kapus, azonban elmegy a saját kipattanójára, melyet be is vág! 8–5
17. perc: Skolková töri meg a kisebb gólcsendet, a kapufáról Bíró hátára pattan a lövése, onnan pedig a gólvonal mögé. Újra emberelőnybe kerülünk, Pastorková ül ki két percre. 7–5
16. perc: Habanková átlövését Bíró tolja oldalra, újabb remek védés. Közben kiegészülnek a szlovákok, Skolková pedig sárgát kap. Mayert keressük a bejátszással, a labda azonban nem volt pontos. 7–4
15. perc: Emberhátrányban támadnak a szlovákok, edzőjük időt is kér. Passzív miatt elveszik tőlük a labdát, előnyben támadhatunk, Kovacsics azonban belemegy az ellenfelébe. 7–4
14. perc: Minarciková állítja meg két percet érően Klivinyit, ő kiáll, mi büntetőt kapunk. Görbicz érkezik és ezt a hetest is a kapuba lövi. 7–4
13. perc: Görbicz ellen fújnak belemenést, majd a szlovákok ellépik. Újabb magyar lerohanás, azonban ez sem pontos. A bal szélről szépít Szlovákia, Mikulcik lövi ki a bal alsót. 6–4
12. perc: Kovacsics is kap egy sárga lapot, majd Rebicova durrant jóval a kapu fölé. 6–3
11. perc: Szekeres sárgul be, majd Skolková ugrik fel páros lábbal és kilövi a jobb felsőt. Görbicz válaszol azonnal, a blokkról a kapust becsapva pörög a hálóba a labda. 6–3
10. perc: Mayer harcol ki hetest, Görbicz pedig a bal alsóba vágja a büntetőt. 5–2
9. perc: Skolková előtt megnyílik a fal, így könnyedén ugrik be a hatsoon belülre, majd a jobb alsóba lő. 4–2
8. perc: Skolková kerül ziccerbe, de Bíró kiváló mozdulattal hárít. A másik oldalon Schatzlnek húzzuk le a szélére, ő pedig nem is hibázik. Újabb labdaszerzés, melynek végén Zácsik váltja gólra a ziccert. 4–1
7. perc: Nyitott védekezés a mieinknél, ennek ellenére Skolková harmadik lövése már utat talál a jobb alsóba. Görbicz megint egy test melletti lövéssel próbálkozik, ezt azonban blokkolják. 2–1
6. perc: Lépéshiba a szlovákoknál, ám a gyorsindítás után Kovacsics labdát veszít. 2–0
5. perc: Zácsik emelkedik a magasba a szaggatotton kívül, majd elementáris erővel a jobb felsőbe zúdítja a labdát. 2–0
4. perc: Zácsik próbálkozik egy nagy bombával, ez azonban elsuhan a kapu mellett. Bódi fülel le egy labdát jó helyezkedéssel, így indulhatunk. 1–0
3. perc: Újabb Skolková-lövés, újabb Bíró-védés. Jól kezdünk! 1–0
2. perc: Görbiczé az első gól, futtából, a védője mellett kilövi a bal alsót. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a szlovákok vezethetik az első támadást. Skolková jobb felsőbe tartó átlövését Bíró hárítja. 0–0

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Szlovákia női kézilabda vb-selejtező első felvonása. A párharc győztese kijut a decemberi, németországi világbajnokságra. Tartsanak velünk!

Kim Rasmussen: Megvan a stratégia! – így készül a magyar válogatott szövetségi kapitánya. Interjú itt!

A dán tréner nem számíthat Tomori Zsuzsannára, Szucsánszki Zitára, Hornyák Dórára, Erdősi Ildikóra és Kovács Annára sem a mai találkozón.

Görbicz-parádé, tízgólos siker Románia ellen. Így hangolt a válogatott a vb-selejtezőre. Részletek itt!

A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) honlapjának statisztikai kimutatása szerint a két válogatott eddig 18 alkalommal találkozott egymással, a magyarok 15, a szlovákok egy meccset nyertek meg, kétszer pedig döntetlen született. Tétmérkőzésen öt magyar siker mellett egy döntetlen (az 1994-es Európa-bajnokságon) és egy kétgólos szlovák győzelem (1996-ban Eb-selejtezőn) szerepel az örökmérlegben.

A legutóbbi magyar–szlovák mérkőzést tavaly június 1-jén rendezték meg, akkor az Európa-bajnoki selejtezőn Nagymihályon (Michalovce) vendég magyar válogatott 32–23-ra győzött.

A MAGYAR KERET
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO)
Jobbszélsők: Bódi Bernadett (Győri Audi ETO), Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria), Orbán Adrienn (Kisvárda Master Good SE)
Irányítók, átlövők: Görbicz Anita (Győri Audi ETO), Kiss Nikolett (Érd), Klivinyi Kinga (Érd), Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Pálos-Bognár Barbara (Budaörs), Szekeres Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Termány Rita (MTK Budapest), Tóth Gabriella (Kisvárda Master Good SE)
Beállók: Kisfaludy Anett (Érd), Mayer Szabina (Alba Fehérvár KC), Sirián Szederke (DVSC-TVP)
Balszélsők: Gávai Szonja (EUbility Group Békéscsabai ENKSE), Hársfalvi Júlia (Győri Audi ETO), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)