A tartalékos FTC két góllal kikapott a Rosztov-Dontól

H. D.H. D.
2021.02.13. 15:50
A Vipers Kristiansand elleni két győzelem után nem jött össze a bravúr a tartalékos FTC-nek Oroszországban (Fotó: Dömötör Csaba, archív)
A női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 14., egyben utolsó fordulójában a sérülések miatt tartalékos FTC-Rail Cargo Hungaria idegenben 26–24-re kikapott az orosz Rosztov-Dontól, így az A-csoport negyedik helyén zárt. Elek Gábor csapata a B-csoport ötödik helyezettjével, a montenegrói Buducsnoszt Podgoricával találkozik a nyolcaddöntőben.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
A-CSOPORT, 14. FORDULÓ
ROSZTOV-DON (orosz)
–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 26–24 (12–12)
Rosztov-na-Donu, 1250 néző. Vezette: Ilieva, Karbeszka (északmacedónok)
ROSZTOV: KALINYINA – MANAHAROVA 7, ZAADI 3, Lagerquist, SZENY 4, Bobrovnyikova 3, Kuznyecova 2. Csere: Gabiszova (kapus), MAKEJEVA 6, Tazsenova, Borscsenko 1 (1), Krpezs-Slezák. Edző: Per Johansson
FTC: JANURIK – MALESTEIN 8 (3), Stolle, Kovacsics 2, Behnke 1, BÖLK 7, Márton G. 2. Csere: Szucsánszki 1, Kisfaludy, Tóth Nikolett 3, Pásztor N. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–3. 11. p.: 5–4. 18. p.: 6–9. 25. p.: 11–11. 36. p.: 15–15. 41. p.: 17–18. 45. p.: 19–19. 51. p.: 22–19. 55. p.: 23–22
Kiállítások: 0, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 3/3
Per Johansson: – Európában jelenleg az FTC játssza az egyik leglátványosabb kézilabdát támadásban, a Vipers ellen is remekelt, ezért a lehető legjobban felkészültünk a mérkőzésre. Örülök, hogy az utolsó húsz percben kiválóan működött a védekezésünk, ez volt a siker kulcsa
Elek Gábor: – Mindkét csapatnál sok volt a hiányzó, ehhez képest nagyon jó színvonalú mérkőzést tudtunk játszani, de talán mindkét együttes jobb játékvezetést érdemelt volna ezen a kiváló meccsen. Örülök, hogy meg tudtuk nehezíteni a Rosztov dolgát, annak viszont már nem, hogy nem voltunk képesek rá még jobban és hatékonyabban.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK
Szombat
Metz Handball (francia)–CSM Bucuresti (román) 25–22
(16–12)
Vipers Kristiansand (norvég)–Krim Ljubljana (szlovén) 37–30 (16–15)
Vasárnap
14.00:
Team Esbjerg (dán)–BBM Bietigheim (német)

A Bajnokok Ligája csoportkörének utolsó fordulójában meglehetősen szépszámú nézősereg gyűlt össze a Rosztov-Don–Ferencváros mérkőzésre. Hiányzók mind a két oldalon voltak, Elek Gábor Bíró Blankára és Csiszár-Szekeres Klárára továbbra sem számíthatott, mellettük Schatzl Nadine orrtörés miatt nem utazott el Oroszországba, Klujber Katrinnak a pénteki edzésen sérült meg a lába, továbbá a Pásztor Noémihez hasonlóan a derekét fájlaló Háfra Noémi is végig a kispadon ült. Ha ehhez hozzávesszük, hogy Janurik Kinga térde sem igazán kedvelte a BL hivatalos borítását az elmúlt időszak fokozott igénybevétele során, elmondhatjuk, hogy nem volt irigylésre méltó helyzetben a magyar csapat. Az oroszok legjobbját, Anna Vjahirevát ugyan nevezték a mérkőzésre, sérülés miatt nem lépett pályára, továbbá Mayssa Pessoa, Krisztyina Kozsokar és Jaroszlava Frolova sem állt Per Johansson rendelkezésére.

A Vipers Kristiansand elleni két győzelem után lendületben lévő FTC jól kezdett: a kemény védekezés mellett Janurik Kinga ezúttal is több bravúrt bemutatott, támadásban pedig elsősorban Angela Malestein remek szélsőgóljait és Emily Bölk átlövéseit lehetett kiemelni.

Az oroszoknál a szélsők mellett a Grace Zaadi, Kszenyija Makejeva páros működött remekül – előbbi kiszolgálása után a beálló egymás után lőtte a gólokat, így hiába vezetett három góllal is az FTC, a szünetben 12–12 volt az állás.

A fordulás után előnyt szerzett a házigazda, és az FTC ugyan tartotta a lépést – sőt, volt hogy a vezetést is visszavette –, a hajrában kissé ötlettelenné vált támadásban. Az utolsó tíz percben Makejevát és Julija Manaharovát sem tudta tartani a magyar csapat, így végül helytállt, de két góllal, 26–24-re kikapott a Rosztov-Dontól.

Ez azt jelenti, hogy az FTC a csoport negyedik helyén zárt, és a nyolcaddöntőben a Buducsnoszt Podgoricával találkozik.

M1: BBM Bietigheim (német)–GYŐRI AUDI ETO KC
M2: Podravka Koprivnica (horvát)–Rosztov-Don (orosz)
M3: Krim Ljubljana (szlovén)–CSZKA Moszkva (orosz)
M4: Borussia Dortmund (német)–Metz Handball (francia)
M5: Team Esbjerg (dán)–Brest (francia)
M6: SCM Ramnicu Valcea (román)–CSM Bucuresti (román)
M7: Vipers Kristiansand (norvég)–Odense Handbold (dán)
M8: Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA
Az első mérkőzéseket március 6-án és 7-én, a visszavágókat egy héttel később rendezik meg.

A NEGYEDDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
M8–M1
M7–M2
M6–M3
M5–M4
Az első mérkőzéseket április 3-án és 4-én, a visszavágókat egy héttel később rendezik meg.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Kovacsics lő még egy gólt, ez a vége, a tartalékos FTC két góllal, 26–24-re kikapott a Rosztov-Dontól.

59. perc: Malestein belövi, ez a nyolcadik gólja (25–23). Managarova beugrik, és kilövi a bal alsót, neki ez a hetedik gólja. 26–23

58. perc:Borcsenko jön, és gólt szerez a büntetőből (25–22). Elek Gábor időt kér. Hetest kap az FTC.

57. perc: Bölk lövése után Gabiszova véd, a játékvezetők kissé érthetetlenül nem adnak szabaddobást az FTC-nek. Szeny harcol ki egy hetest.

56. perc: Zaadi passza után Makejeva lő gól, pedig Janurik belekapott a labdába. 24–22

55. perc: Managarova lövése után Janurik véd. Fontos gól, Szucsánszki eredményes átlövésből. 23–22

54. perc: Tóth előtt megnyílik a fal, ki is használja, gólt szerez (23–21). Időt kérnek a hazaiak.Kisfaludyt két percre kiállítják.

53. perc: Van viszont ferencvárosi, Bölk átlövése ezúttal a kapuban köt ki (22–20). Zaadi cselez egy az egyben, majd a kapuba pattintja a labdát. 23–20

52. perc: Ezúttal Kuznyecova szerez labdát, a négygólos vezetésért támadnak. Nincs újabb orosz gól.

51. perc: Nincs ferencvárosi gól se, indítanak a hazaiak, Managarova gólt szerez. 22–19

50. perc: Szeny lövése utánJanurik véd, majd megfogja a labdát, mielőtt az áthaladna a gólvonalon.

49. perc: Szucsánszki lövését védi Gabiszova,de az FTC visszakapja a labdát. Újabb védés, Gabiszova ezúttal Bölk lövése után véd.

48. perc: Malestein lövése nem jó,d e az oroszok is hibáznak.

47. perc: Zaadi megtalálja a falban Makejevát, aki átejti Janurikot. 21–19

46. perc: Kovacsics lövése után Kalinyina véd lábbal.

45. perc: Szucsánszki nagy nehezen lehúzza a bal szélre a labdát, Mártont ezt nem zavarja meg, góllal fejezi be a támadást (19–19). Zaadi passza után Szeny egy csellel ziccerbe kerül, és gólt lő. 20–19

44. perc: Passzívnál Kovacsics lövi az oldalhálóba a labdát. Csak a szokásos, Zaadi passza után Managarova eredményes (19–18). Elek Gábor időt kér.

43. perc: Zaadi megtalálja Managarovát, aki ziccerben nem hibázik. 18–18

42. perc: Eladják a labdát az oroszok, a kétgólos előnyért támadhat az FTC. Rossz a bejátszás, rohannak az oroszok, Behnke szabálytalankodik, kap egy kérperces kiállítást.

41. perc: Passzívnál Bölk rendkívül pontosan kilövi a bal alsó sarkot. 17–18

40. perc: JanurikKrpezs-Slezák második hetesét is hárítja. Zaadi l9övése után a kapufára nyomja a labdát Janurik.

39. perc: Szeny lövését védi Janurik, de hetest kapnak az oroszok.

38. perc: Azonnal jön a válasz, Zaadi bejátszása után megint Makejeva eredményes (17–16). Bölköt sem nagyon tudják tartani, ki is egyenlít. 17–17

37. perc: Bobrovnyikova beverekedi magát, majd ziccerből gólt lő (16–15). Tóth is kialakítja magának a helyzetet,majd estében gólt lő. 16–16

36. perc: Zaadi egy csellel tisztára játssza magát, majd óriási kapufát lő. Malestein húz egy váratlant, és futtából kilövi a bal alsót. 15–15

35. perc: Szeny lövése beakad (15–13), majd a másik oldalon Tóth harcol ki egy újabb hetest. Malestein ezt is belövi. 15–14

34. perc: Malestein állt oda, és gólra váltotta a büntetőt. 14–13

33. perc: Rohannak az oroszok, Bobrovnyikova pedig újra eredményes, először vezetnek kettővel az oroszok (14–12). Malestein harcolt ki hetest…

32. perc: Bölk lövéséből nincs gól.

31. perc: Elkezdődött a második félidő, emberelőnyben támadnak az oroszok. Jönis a gól, Bobrovnyikova eredményes Zaadi passza után. 13–12

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Márton bátran beugrik balról, de Kalinyina a bal oldali kapufára nyomja a labdát a lövése után. Zaadi passza után Kuznyecova ziccerben beugrik, és átejti Janurikot (12–12). Stolle lövéséből nincs gól, az állás 12–12 a szünetben.

29. perc: Passzívnál Bölk átlövése után Kalinyina nyomja kapu fölé a labdát. Ez is kétperces kiállítás, Szucsánszki találta el Bobrovnyikova arcát. Nincs emberelőnyös hazai gól, Márton szerez labdát.

28. perc: Kuznyecova ugrik be balról, de Janurik védi a lövését.

27. perc: Bölk ezúttal az oldalhálóba bombázza a labdát.

26. perc: Janurik védi Makajeva lövését, de hetest kapnak az oroszok, Kovacsicsot pedig két percre kiállítják. Kimarad:Krpezs-Slezák hetesét Janurik védi!

25. perc: Zaadi megy be, majd átejti Janurikot (11–11). Elfogyott a háromgólos ferencvárosi előny, Elek Gábor időt kér. Micsoda gól! Malestein éles szögből beugrik, majd pazar cundergólt szerez. 11–12

24. perc: Ez a recept most működik, Zaadi megtalálja Makejevát, aki gólt szerez beállóból (10–11). Tóth eladja a labdát.

23. perc: Zaadi oda sem néz, de tökéletes labdát ad Makejevának, aki beállóból ezúttal sem hibázik (9–10). Bölk ellen szabálytalankodik Kuznyecova, de a német így is eredményes (9–11). Kuznyecova utólag kap egy sárga lapot kétkezes lökésért. Időt kér a hazai csapat.

22. perc: Elek Gábor kap egy sárga lapot. Malestein lehetetlen szögben ugrik be jobbról, Kalinyina lábai között azonban a kapuba küldi a labdát. 8–10

21. perc: Bölk próbálkozása ezúttal nem jó. Zaadi egy az egyben megveri az emberét, majd kilövi a bal felső sarkot. 8–9

20. perc: Makajeva teljesen üresen marad, Zaadi megtalálja, és ezúttal Janurik sem tud védeni. 7–9

19. perc: Tazhenova lövését védi Janurik, majd a másik oldalon Kisfaludy találja el a kapufát.

18. perc:Tóth dobja ki oldalra a labdát, de a visszafutó Bölk lekapja a levegőből az indítást. Ez is bent van, Bölk meglepteKalinyinát. 6–9

17. perc: Gyors ferencvárosi gól, Bölk passza után Malestein eredményes megint (6–8). Zaadi passza nagyon pontatlan volt.

16. perc: Passzívnál Tóth passzol Malesteinnek, aki beugrik, és nem is hibázik ziccerben (6–7). Zaadi lövése után könnyedén véd Janurik.

15. perc: Jön a válasz, Szeny lövi ki a bal alsó sarkot. 6–6

14. perc: Szeny kap sárga lapot. Tóth egy remek csellel tisztára játssza magát, majd gólt szerez (5–5). Újabb Janurik-bravúr, Managarova lövését hárítja a magyar kapus. Ezt góllal bünteti meg az FTC, Bölk bombázza a kapuba a labdát. 5–6

13. perc: Szucsánszki szerez labdát.

12. perc: Janurik véd Kuznyecova lövése után. Szucsánszki bombázza az orosz kapu fölé a labdát..

11. perc: Remek ferencvárosi labdaszerzés, majd jön egy eladott labda… Managarova rohan, és gólra váltja a ziccert (5–4). Stolle bejátszása nem jó, Behnke nem tudja megfogni a labdát.

10. perc: Bölk váratlanul, talpról közbelő, ezzel meglepi az oroszokat, és gólt szerez. 4–4

9. perc: Bobrovnyikova is hibázik, de a ferencvárosi bejátszás sem jó, Managarova pedig gólt szerez. 4–3

8. perc: Kovacsics lő talpról, de véd a kapus. Szeny egy betörés után kilövi a jobb alsó sarkot (3–3). Stolle nem találja el a kaput.

7. perc: Zaadi lövése veszélytelen, rohan az FTC, de Márton a kapufát találja el. Jó volt a visszazárás, nincs orosz gól.

6. perc: Nagyon hosszan támad a Rosztov-Don, de egyelőre nincs lövés…

5. perc: Márton nagyon éles szögből ugrik be, de így is megoldja, szépen a kapuba pattintja a labdát.2–3

4. perc:Kuznyecova ugrik be tisztán a bal szélről, majd a bal felső sarokba bombázza a labdát. 2–2

3. perc:Managarova szerzi meg a hazaiak első gólját (1–2). Ferencvárosi válasz erre ezúttal nincs, Behnke hibázott.

2. perc: Hibáznak az oroszok, jöhet az FTC, ezúttal Kovacsics eredményes. 0–2

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a ferencvárosiak támadnak először. Kovacsics megtalálja Behnkét, aki meg is szerzi az első gólját. 0–1

Fehében az FTC, feketében a Rosztov-Don.

A hazaiak egyik legjobbja, Anna Vjahireva ott van a keretben, de minden bizonnyal nem lép ma pályára.

Bíró Blankára és Csiszár-Szekeres Klárára továbbra sem számíthat Elek Gábor, mellettük Schatzl Nadine orrtörés miatt nem utazott el Oroszországba, míg Klujber Katrinnak a bemelegítés alatt sérült meg a lába.

Egy oroszországi bravúrral akár a harmadik helyet is megcsíphetné a lendületben lévő magyar együttes. Ehhez a győzelem mellett az kell, hogy a Metz–CSM Bucuresti mérkőzés ne döntetlennel érjen véget.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Rosztov-Don–FTC mérkőzés a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörében. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

A Ferencváros női kézilabdázói szeptember 12-én a Rosztov-Don ellen itthon kezdték és szombaton az orosz kirakatcsapat vendégeként zárják a Bajnokok Ligája csoportkörét. A zöld-fehérek a norvég Vipers Kristiansanddal szemben múlt szombaton, majd hétfőn is határozott, nagyszerű játékkal elért győzelemmel hangoltak a főtáblás zárásra, na meg azzal a tudattal, hogy az utolsó kör előtt módosult a sorrend az A-csoportban.

Az európai szövetség szerdai döntésével ugyanis változtatott a lebonyolításon (minden együttes továbbjut, és megküzdhet a negyeddöntős szereplésért márciusban), illetve megállapította a vírus miatt korábban elhalasztott azon mérkőzések eredményét, amelyeket az előzetesen meghatározott február 14-i időpontig már biztosan nem lehet megrendezni – a vétlen félnek adva a két pontot 10–0-s gólkülönbséggel. A döntés nyomán az FTC nyolcasában a Rosztov, a Vipers, a dán Esbjerg és a francia Metz két-két, míg a román CSM Bucuresti négy ponttal gazdagodott – játék nélkül. Ezek után biztossá vált, hogy az idényben eddig minden találkozóját teljesítő vagy már pótló Fradi a negyedik helynél hátrébb nem végezhet, de lehet akár harmadik is, ha legyőzi a csoportelsőségre hajtó rosztoviakat, miközben a Metz–CSM mérkőzés nem döntetlennel ér véget. A nyolcaddöntőben pedig a B-csoportból a montenegrói Buducsnoszt, a román Valcea vagy a német Dortmund következhet – de ne szaladjunk ennyire előre.

„Nem gondoltam, hogy sikerül egymás után kétszer is legyőzni a Viperst, de nagyon agresszív védekezéssel és jó játékkal megtettük, okosak voltunk támadásban, és Janurik Kinga is remekül teljesített a kapuban. Csapatmunka volt – mondta az FTC nyáron igazolt német válogatott balátlövője, Emily Bölk, aki már magyarul nyilatkozott a FradiMédiának. – Jól érzem magam a Fradinál, a csapattól és Elek Gábortól megkapom a bizalmat, nagyon boldog vagyok, amikor segíthetek az együttesnek. A rosztovi meccs kemény és gyors lesz, de szeretnénk kihasználni, hogy most lendületben vagyunk és újra harcban lenni a győzelemért.”

„A Vipers ellen mutatott védekezést kell megismételni Rosztovban. Tudjuk az oroszokról, hogy szeretik a gyors, lerohanásos játékot, de ha ezt a fegyverüket el tudjuk venni – ahogy a norvégokkal szemben is sikerült ezt megoldanunk –, felállt fallal szemben meg tudjuk fogni őket. Futós riválissal találkozunk, mint csapat nagyon veszélyesek az oroszok, de ők is verhetőek, nem érinthetetlenek. Az elmúlt meccseinken látott akaratot, tüzet és lendületet is meg kell őriznünk. Az utolsó fordulóban is mindent megteszünk, hogy győzelemmel zárjunk” – fogalmazott Janurik Kinga, az FTC kapusa.