27 gólos győzelem Olaszország ellen, a visszavágó formalitás

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2021.04.16. 15:58
A női kézilabda-világbajnokság selejtezőjén a magyar női válogatott Olaszországgal találkozott Érden. Az ellenfél tudásának ismeretében biztosnak tűnt a győzelem, és erre a meccs sem cáfolt rá. A jórészt munka mellett kézilabdázó olaszok nem tudták megnehezíteni a magyarok dolgát. A vége 27 gólos győzelem, a visszavágó vasárnap, szintén Érden.
Klujber Katrin 10 gólig jutott (Fotó: Török Attila)
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
Klujber Katrin 10 gólig jutott (Fotó: Török Attila) A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

NŐI KÉZILABDA, VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ

1. MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–OLASZORSZÁG 46–19 (23–10)
Érd, zárt kapuk mögött. V:Fukala, Mohyla (csehek)
MAGYARORSZÁG:BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 7, Kiss N. 4, Szucsánszki 2, Kisfaludy 1, Szöllősi-Zácsik 3, MÁRTON G. 4.Csere:SZIKORA (kapus), Tomori, Vámos P. 4, Háfra N. 2, KLUJBER 10 (4), Helembai F., Csiszár-Szekeres, KOVÁCS ANETT 6, Schatzl Nadine 3.Szövetségi kapitány:Elek Gábor
OLASZORSZÁG:PRUENSTER – Pugliara 2, Manojlovic 3, Fanton, Dalla Costa, Del Balzo 1, BABBO 5.Csere:Luchin (kapus), ROTONDO 5, Stefanelli 1, Cappelaro 1, Djiogap, Di Pietro, Basolu, Lucarini 1.Edző:Ljiljiana Ivaci
Az eredmény alakulása.2 perc: 4–0. 12. p.: 10–3. 22. p.: 16–6. 37. p.: 28–12. 47. p.: 36–16. 55. p.: 41–17
Kiállítások:4, ill. 10 perc
Hétméteresek:4/4, ill. –
Elek Gábor:
– Köszönet az olaszoknak azért, hogy mindkét mérkőzést itthon vívhatjuk meg. Nagyképűség nélkül mondhatjuk, előzetesen sem volt kétséges, hogy ki nyeri meg a meccset, de nem volt mindegy, milyen arcunkat mutatjuk. Magabiztos védekezésből rengeteg lerohanásos gólt szerzése volt a tervünk, összességében ezt megvalósítottuk. Kicsivel több gólt kaptunk, mint szerettük volna, ám nem lehetünk elégedetlenek a látottakkal. Kovás Anett bokasérülése az első jelentések alapján nem súlyos, de néhány napot pihennie kell.
Ljiljiana Ivaci:– A közelgő Európa-bajnoki selejtező matt szükségünk van ilyen ritmusú és sebességű mérkőzésre, örülünk, hogy erős ellenféllel találkozhatunk. Sok gólt kaptunk, ennek ellenére védekezésben nem nyújtottunk rossz teljesítményt. Támadásban akadtak problémáink, sokat hibáztunk, ezekből pedig a magyar együttes sok gólt szerzett indításból.

VISSZAVÁGÓ
Április 18., vasárnap, 13.00, Érd:Olaszország–Magyarország (Tv:M4 Sport)

Már a mérkőzés előtt egyértelmű volt, hogy az olasz női kézilabda-válogatottnak szinte semmi esélye a magyar csapat ellen a világbajnoki selejtezőn. A jórészt munka mellett kézilabdázó olaszok azért mindent megtettek, ami tőlük telt, de az már más kérdés, hogy ez is csak egy 27 gólos vereséghez volt elég.

Maga a meccs egy jó edzésre hasonlított, viszont a magyar lányok nagyon komolyan vették. Az első félidőben eleinte Márton Gréta vitte a prímet jó helyzetkihasználásával és gyors góljaival, majd jöttek a többiek, és szinte mindenki betalált a meccsen. Az első félidő végén tizenhárom gól volt a magyar előny, és ez előrevetítette a találkozó végkimenetelét. 23–10

A rehabilitációt végző Kovacsics Anikó is ott volt a csapat mellett, Kovács Anett a második félidőben sérült meg (Fotó: Török Attila)

A második félidőben is folytatódott a magyar góleső, Klujber Katrin volt a legeredményesebb, tíz gólig jutott, de szépen termelt Lukács Viktória, valamint Kovács Anett is. Sajnos Kovácsnak a meccs vége felé megsérült a bokája, az első hírek szerint nem súlyos a probléma.

Az olasz edzőnő a bátorságot hiányolta a csapata támadójátékából, noha kívülről elég lelkesnek tűntek a vendégek. Ennek ellenére elég egyoldalú küzdelmet láthattunk, amely végül huszonhét gólos magyar sikerrel ért véget. 46–19

Ezzel lényegében eldőlt, hogy a magyar csapat kijutott a világbajnokságra, bár vasárnap még lesz egy visszavágó, ugyancsak Érden, mivel az olaszok lemondtak a hazai pályára lépésről.

Az idei lesz a 25. női világbajnokság, de az első, amelyen az 1997 óta megszokott 24 helyett immár 32 csapat vesz részt. A tornán összesen 16 európai válogatott szerepelhet. A házigazda spanyolok, a címvédő hollandok, továbbá a tavaly decemberi Európa-bajnokságon elődöntős horvátok, dánok, franciák és norvégok már tagjai a mezőnynek. Ázsiából hat, Afrikából négy, Dél- és Közép-Amerikából három, Észak-Amerikából és a Karibi-térségből egy, Óceániából pedig szintén egy csapat jut majd ki a tornára. A nemzetközi szövetség fenntart egy vagy két szabadkártyát, attól függően, hogy valamelyik óceániai válogatott az Ázsia-bajnokságról kvalifikál-e a világbajnokságra.

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Törökország–Oroszország 23–35
(12–19)
Montenegró–Fehéroroszország 29–23 (14–13)
Ausztria–Lengyelország 29–29 (13–13)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a mérkőzésnek, 27 góllal nyert a magyar csapat, és a visszavágó is formalitás lesz. 46–19
60. perc: Lukács lőtt szép gólt a jobb szélről. 46–19
59. perc: Nem sokkal később megint Vámos talált be. 45–19
59. perc: Lucarini is megszerezte első gólját. 44–19
58. perc: Háfra kígyózott át a lyukas olasz védelmen, és a jobb alsóba lőtt. 44–18
57. perc: Vámos
harcolt ki hetest, amelyet Klujber belőtt, ez volt a tizedik gólja. 43–18
56. perc: Vámos gólja után némi zűrzavart kihasználva Babbo szedte össze a labdát, és belőtte. 42–18
54. perc: De szép kínai! Klujber és Lukács összjátékából utóbbi lőtt szép gólt. 41–17
54. perc: Lukács lőtte a negyvenediket, ezt is a jobb szélről. 40–17
53. perc: Újabb belemenés az olaszoknál, Lukács pedig a jobb szélről biztosan belőtte. 39–17
52. perc: Belemenés az olaszoknál, Basolut állították ki, mert Kovács rálépett a lábára, és csúnyán kicsavarodott a bokája. Reméljük, nincs nagy baj.A hetest Klujber belőtte. 38–17
51. perc: Kovács
megint a rövid sarkot vette célba a jobb szélről, de Luchin védeni tudott.
50. perc: Pugliara maradt egyedül a jobb szélen, és kiválóan ejtett a kapuba. 37–17
50. perc: Vámost
küldték ki két percre.
49. perc: Az olasz edzőnő a kísérletezést hiányolta támadásban, arra biztatta a lányait, hogy ne féljenek lőni.
49. perc: Olasz időkérés.
49. perc: Hosszasan támadtak az olaszok, de végül Szikora védett. A magyar támadás annál gyorsabb volt, és megint Kovács talált be. 37–16
47. perc: Az olaszok eladták, Schatzl indította a villámléptekkel meginduló Kovácsot, aki gólra váltotta a helyzetét. 36–16
47. perc: Kovács javíthatott, a jobb szélről nagy gólt lőtt a jobb felsőbe. 35–16
46. perc: Kovács ziccert hibázott, Rotondo viszont belőtte a saját helyzetét. Három olasz gól egymás után... 34–16
45. perc: Rotondo átlövése talált utat a magyar kapuba, majd labdaszerzés után Pugliara is betalált. 34–15
44. perc: Tomori labdaszerzésére megindult Kovács, és kegyetlenül bevágta a ziccert. 34–13
44. perc: Szikora
remek védése után Kovács a rövid sarokba akart lőni, de Luchin résen volt.
42. perc: Rajzolni is lehetett volna azt az akciót, amelyet a magyar csapat végigvitt, és Zácsik góljával zárult. 33–13
42. perc: Cappellaro kapott jó labdát beállóban, és remekül belőtte. 32–13
41. perc: Kisfaludy labdát szerzett, majd a támadás végén maga talált a hálóba. 32–12
40. perc: Lépéshiba Zácsiknál, aztán a másik oldalon is... Így aztán Schatzl indulhatott fürgén, majd lőtt a kapuba. 31–12
39. perc: Babbo kapott kiállítást, mert odanyúlt Schatzlnak, más kérdés, hogy a magyar lány így is bedobta. 30–12
38. perc: Olasz rontott helyzet után Zácsik nem sokáig cifrázta, villámgyorsan a kapu bal oldalába lőtt. 29–12
37. perc: Hetest kaptunk és emberelőnybe kerültünk, Klujber belőtte a büntetőt. 28–12
37. perc: Babbo az olaszok legjobbja, a bal szélről lőtt gólt. 27–12
36. perc: Újabb rontás az olaszoktól, Kovács Anett pedig a jobb szélről pattintott a kapuba. 27–11
35. perc: Szikora védése után Kovács indult, és ellentmondást nem tűrően lőtt a kapuba. 26–11
35. perc: Schatzl került helyzetbe a bal szélen, és biztosan lőtte be. 25–11
34. perc: Több rontott helyzet után Babbo futott be üresbe, és lőtte ki a jobb fölsőt. 24–11
31. perc: A második félidő első támadása az olaszoké volt, de rontottak. Szucsánszki annál ügyesebb volt, bedobta. 24–10

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

A kép csalóka, nem kellett ennyire küzdeni a biztos győzelemért (Fotó: Török Attila)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, biztos magyar vezetéssel. 23–10

30. perc: Az utolsó pillanatokban előbb Manojlovic, majd távolról Klujber talált be. 23–10
30. perc: Klujber talpról, alulról lőtt megint nagy gólt. 22–9
29. perc: Stefanelli nagy csellel hozta magát helyzetbe, majd a léc alá lőtt. 21–9
28. perc: Klujber
került helyzetbe, Prünster azonban kivédte a lövést.
27. perc: Manojlovic ezúttal jó helyzetből lőhetett, a kapu jobb oldalát vette be. 21–8
27. perc: Di Pietro lövése gyenge volt, Klujber indult villámgyorsan, elkapta és azonnal belőtte. 21–7
26. perc: Bíró védése után szépen csinált helyet Háfra egy lövőcsellel, majd Klujber üresbe futhatott be, be is lőtte. 20–7
25. perc: Helembai harcolt ki hetest, amelyet Klujber belőtt. 19–7
24. perc: Szép magyar akció végén Mártonra jött ki a lövés sora, ő pedig belőtte a ziccert. 18–7
24. perc: Bíró volt dühös, mert Giada Babbo bizony becsapta a bal szélről.17–7
23. perc: Megint hibáztak az olaszok, aztán Klujber előtt szétnyílt az olasz védelem, ő pedig belőtte. 17–6
22. perc: Babbo a vonalra lépett, Klujber viszont inkább messziről lőtt egy hatalmas dugót. 16–6
21. perc: Háfra szinte rögtön a támadás elején meglőtte első gólját. 15–6
20. perc: A bátorság meg is volt, rögtön be is találtak Rotondo révén átlövésből. 14–6
20. perc:
Az olasz edző arra kérte a lányait, hogy erősítsék fel a védekezésüket, és ne féljenek támadásban.
20. perc: Olasz időkérés.
19. perc: Az olaszok a lécet döngették meg, a magyarok viszont Vámos révén remek gólt szereztek. 14–5
19. perc: Lukács gyorsan indult, bedobta, ráadásul Capellarót még ki is küldték két percre. 13–5
18. perc: Bíró
ziccervédés után nem tudtunk gyorsan indulni, ráadásul Háfra rossz helyzetből nagyon mellélőtt.
17. perc:Olasz támadóhiba után Klujber lövését védte Prünster.
16. perc: Vámos tört be remekül, és a bal felsőbe pattintott. 12–5
16. perc: Rotondo egy csel után Bíró lába között lőtt a kapuba. 11–5
14. perc: Jól véd az olaszok kapusa, de a kipattanók rendre a magyarokhoz kerülnek. Most éppen Kiss próbálkozott, ezt már Prünster sem védhette. 11–4
13. perc: Rotondo harcolta ki magának a lövőhelyzetet, és be is talált. 10–4
12. perc: Bíró szép védése után Kiss tört előre ellenállhatatlanul, és megint belőtte. 10–3
12. perc:
Pillanatok alatt eladták az olaszok, de Zácsik lövését védte Prünster.
11. perc: Lukács a kapufát találta el, a kipattanót viszont Márton elkapta. Végül Kiss lőtt a kapu bal oldalába. 9–3
10. perc: Márton labdaszerzése után Lukács elrontotta, de a kipattanót már maga Márton szedte össze, és be is lőtte. 8–3
9. perc: Emberelőnybe kerültünk, Zácsik pedig belőtte a helyzetét a kapu bal oldalába. 7–3
8. perc: Eladott labda után Babbo végigfutott a pályán, és belőtte a ziccert. 6–3
8. perc: Del Balzo maradt teljesen egyedül beállóban, és szépen ejtett a kapuba. 6–2
7. perc: Az olaszok megint csak nem tudtak mit kezdeni a támadásukkal, Szucsánszki viszont ügyesen lőtt a jobb alsóba két védő között. 6–1
6. perc: Kölcsönös rontások után Kiss lőtt szépen a jobb alsóba. 5–1
4. perc:
Rossz olasz lövés után Zácsik lövését védte a kapus.
3. perc: Óriási góllal szépítettek az olaszok, Manojlovic szerezte. 4–1
2. perc: Bíró védése után Lukács indult, és a léc segítségével lőtt a kapuba. 4–0
2. perc: Az olaszok nem jutottak lövéshez, Márton pedig megduplázta az előnyt, majd röviddel később Lukács is indításból talált be. 3–0
1. perc: Márton a bal szélről szépen lőtt a bal fölsőbe. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, az olasz fehér-feketében játszik.

A bemelegítés (fotó: Török Attila)

ELŐZMÉNYEK

Ezen a hétvégén Olaszország ellen vív világbajnoki selejtezőt az olimpiai résztvevő magyar női kézilabda-válogatott, amely egyértelmű esélyesként várja a párharcot. Nemzeti csapatunk hétfő óta Telkiben edzőtáborozik, a március 31-i, Alba Fehérvár elleni bajnokin vállsérülést szenvedő Kovacsics Anikóra a tréningeken és a meccseken nem számíthatott és nem is számíthat a szakmai stáb. A ferencvárosi kapus Janurik Kinga térdét szerdán megműtötték, miután a Váccal vívott múlt szombati Magyar Kupa-találkozón megsérült, ezért a debreceni Csapó Kyra is bekerült az eredetileg húsztagú keretbe.

„A feszített klubmenetrend miatt rendkívül fáradtan érkeztek a játékosok, ezért a napi egy edzés mellett délelőttönként rehabilitáción vettek részt a kerettagok, hogy frissítsük őket, visszatöltsük az energiát. A héten Holanek Zoltán erőnléti edző dolgozott a legtöbbet – beszélt az elmúlt napok felkészüléséről Elek Gábor szövetségi kapitány. – A labdás gyakorlásokon átismételtük a variációinkat, ráhúzva már az olaszokra is a repertoárt. A Horvátország elleni tavaly decemberi, Európa-bajnoki csoportkörös vereségünk óta mindig óvatosan fogalmazok, az olaszok is képesek kellemetlenségekre, mert többet lőnek, mint a partizánok. Gátlástalanul tüzelgetnek, az átlövések mellett tömködik a labdákat a beállónak, aki kifejezetten ügyes, a két szélre viszont nem nagyon mennek ki az akciók. Nem cselezős csapat, jól áll lövőerő terén, de azért ezt a feladatot meg kell oldanunk, nem okozhat problémát nekünk. Strandkézilabdára épülő játékot mutat, kevés megállító szabálytalansággal, sok labdaszerzésre való törekvéssel.”

A kapitány szerint fizikailag és futómennyiségben sem tudják felvenni velünk a versenyt az olaszok, nincs egy súlycsoportban a két válogatott, ezeket a mérkőzéseket meg kell oldanunk a védekezéssel és a futással. A sérülések elkerülése és a terhek egyenlő elosztása érdekében viszont koncentrált játék kell. A kvalifikációs párharc mindkét meccsét Érden rendezik pénteken és vasár-nap, miután az olaszok lemondtak a pályaválasztói jogukról. A két válogatott eddig öt alkalommal találkozott, és mindig a mieink nyertek. A legkisebb különbségű győzelem 14 gólos volt, kétszer 20 gólos magyar siker született, míg a legutóbbi három mérkőzésen az olaszok egyaránt csak tízszer tudtak betalálni. Nem ez az első eset, amikor a vb-selejtezőben összekerül a két együttes: az 1997-es németországi tornára éppen az olaszok elleni két győzelemmel jutott ki a magyar válogatott.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE AZ OLASZORSZÁG ELLENI VB-SELEJTEZŐKRE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Csapó Kyra (DVSC Schaeffler), Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szikora Melinda (Siófok KC)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők:Kiss Nikoletta (Siófok KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria)*, Lakatos Rita (Váci NKSE), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Helembai Fanny (Váci NKSE), Kisfaludy Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Csiszár-Szekeres Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)