A franciák diktálták a ritmust, a mieink küzdöttek: ötgólos vereség a vége

PAPP BÁLINT (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)PAPP BÁLINT (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2021.11.26. 20:49
Vámos Petra négy gólt szerzett (Fotó: Török Attila, archív)
A decemberi világbajnokságra készülő magyar női kézilabda-válogatott felkészülési mérkőzésen lépett pályára Párizsban Franciaország ellen, és bár az első félidőben nagyon nagy előnyt szereztek a hazaiak, a másodikban sikerült közelebb jönni. Az más kérdés, hogy így is ötgólos vereség lett a vége az olimpiai bajnok ellen.

NŐI KÉZILABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS

FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 33–28 (18–9)
Párizs, 2500
néző. V: Hamidi, Belkiri (algériaiak)
FRANCIAORSZÁG:
GLAUSER – Toublanc 4 (1), Flippes 2, ZAADI 5 (2), Edwige 2, NZE MINKO 8, C. Lassource 1. Csere: Gabriel (kapus), Ahanda 1, Nocandy 3, Niakaté 1, FOPPA 2, Valentini 2, Coatanea, Sercien-Ugolin 2. Szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz
MAGYARORSZÁG:
Bíró B. – Lukács V. 2, Klujber 4 (1), Bordás, Planéta, VÁMOS P. 4, Schatzl Nadine 3. Csere: Szikora, Szemerey (kapusok), Háfra N. 2, Albek 1, Tóvizi 1, Márton G. 2, Kácsor 2, Tóth Eszter 3, Kovács Anett 2, Szabó Laura 2 (1). Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása.
5 perc: 2–2. 14. p.: 8–5. 19. p.: 10–8. 23. p.: 13–9. 40. p.: 23–14. 45. p.: 25–18. 49. p.: 26–21. 55. p.: 31–24
Kiállítások:
6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 6/3, ill. 5/2
Golovin Vlagyimir,
a magyar válogatott szövetségi kapitánya: – Az első félidőben több volt a hiba, kevésbé működött a visszafutás, sok könnyű gólt értek el a franciák. Szünet után jobban használtuk ki a helyzeteket, határozottabb volt a védekezés, a kapusteljesítmény, ezt kell tovább vinnünk.

Valóban nem ördögtől való Golovin Vlagyimir, a jövő csütörtöki világbajnoki rajtra hangoló magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitányának a gondolata, miszerint ahhoz, hogy felzárkózhassanak az elitmezőnyhöz, olyan erős együttesekkel kel készülniük, mint amilyen az olimpiai címvédő francia is. Ettől függetlenül a két együttes péntek késő esti, első párizsi felkészülési mérkőzésén kevés öröm jutott nekünk.

A magyar védelem közepén a Debrecen beállója, Bordás Réka és jobbátlövője, Planéta Szimonetta kezdett, támadásban pedig klubtársuk, Vámos Petra kezébe került a karmesteri pálca. Az első percekben több szép és vagány egyéni megoldást és gólt mutattak be a mieink, akik igyekeztek gyors akciókat vezetni. A kezdeti lendület azonban a 17. perctől kezdve elfogyott a sort cserélő Golovin-csapatnál, amely egyre kisebb hatékonysággal tudta csak megfékezni a lendületes hazaiakat. A magasabb szintet képviselő francia együttes rohanásában az egyébként minőségi cserék sem okoztak törést, a győri Laura Glauser pedig többször is játszi könnyedséggel hárította a pontatlan magyar lövéseket – a félidei kilencgólos hátrány nem mutatott jól.

Az a kezdés előtt sem igen lehetett kérdés, hogy a jóval esélyesebb franciák megnyerik a találkozót, a második félidőben mutatott bátrabb és hatékonyabb támadójátékból és küzdésből viszont mindenképpen meríthetnek a végére a hátrányból is faragó mieink (négy góllal megnyertük a második harminc percet). Na meg abból is, hogy a keretből mindenki „szétnézhetett” azon a magaslaton, ahol most a francia csapat áll, és ahová a jövőben a magyar válogatott is szeretne felérni. 33–28

Vasárnap délután újra összecsap a két válogatott a francia fővárosban.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
November 28., 17.00:Franciaország–MAGYARORSZÁG (Párizs) (Tv:Sport1)

A MAGYAR VÁLOGATOTT CSOPORTMÉRKŐZÉSEI A VILÁGBAJNOKSÁGON
December 2., 20.30:MAGYARORSZÁG–Szlovákia (Tv:M4 Sport)
December 4., 20.30:MAGYARORSZÁG–Csehország (Tv:M4 Sport)
December 6., 20.30:MAGYARORSZÁG–Németország (Tv:M4 Sport)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc:Vége a meccsnek, a második félidőben jobban játszott a magyar csapat, de így is biztosan nyertek a franciák. 33–28

60. perc: Időntúli szabaddobás és magyar két perc. Ennyit erről a meccsről.

60. perc: A végén Albek engedett el egy lövést a szaggatottról, és a jobb alsóba lőtt. 33–28

60. perc: Csak meglett az a kínai... Jobbról jött a passz, Nze Minko pedig közelről a hálóba küldte a labdát. 33–27

59. perc: Gyorsan elvesztettük a labdát egy rossz passz után, a franciák viszont nem siettek a saját támadásukkal, végül kínait próbáltak meg, Szemerey viszont védte Toublanc kísérletét.

58. perc: Magyar időkérés.

58. perc: Edwige már megint ott kolbászolt, ahol nem szeretjük látni, kapta a labdát, és be is dobta a jobb alsóba. 32–27

57. perc: Szemerey remek védése után Tóth indult meg előre, és határozottan bevágta. 31–27

56. perc: Zaadi döngette meg a kapufát, így jöhetett a magyar támadás, amelynek a végén a bal szélről Márton kegyetlenül kilőtte a bal felsőt. 31–26

56. perc: Tóth Eszter nagyon szép lövése ment a hálóba. 31–25

55. perc: Előbb Kácsor, majd Zaadi lőtt gólt egyéni akcióból, egyik helyzetnél sem álltak a védelmek a helyzet magaslatán. 31–24

55. perc: Szóljon már valaki Nze Minkónak, hogy nem kellene annyi gólt lőnie. Nem hallgat a jó szóra... 30–23

54. perc: Tóth vette észre, hogy szabadon maradt Kovács, aki ezúttal biztosan használta ki a helyzetét. 29–23

54. perc: Te jó ég, milyen ügyesen fért be két védő közé Flippes, és a gólja sem volt kutya. 29–22

52. perc: Megint Kovács került helyzetbe, de már számított a lövésére Gabriel, és ki is védte.

52. perc: Foppát nagyon nehéz tartani, és megint összeszedte a labdát, és megint belőtte. 28–22

51. perc: Kovács Anett kapta a jobb szélen a labdát, nem jutott rá ember, így a jobb alsóba pattintott. 27–22

51. perc: Kácsor ment fel nagyon magasra lőni, Nocandy meglökte, kiküldték két percre.

50. perc: Foppa kapta a lbdát beállóban, és a bal felsőbe lőtt. 27–21

49. perc: Kivédekeztük a támadást, elöl Szabó várta a labdát, hiába csimpaszkodtak rá, bedobta a bal felsőbe. 26–21

48. perc: Francia időkérés.

48. perc: Megúsztuk egy kapufával, majd Kácsor passzából Klujber lőtt a bal alsóba. 26–20

47. perc: Planéta szép sánca után egészen Mártonig jutott a labda a bal szélre, és szépen lőtte ki a bal felsőt. 26–19

46. perc: Szabó szállítja a heteseket, nem bírnak vele. Klujber állt oda, és a bal alsó mellé dobta.

45. perc: Nagy lövésre a franciák is képesek, Ahanda óriási gólt lőtt a bal felsőbe. 26–18

45. perc: Rontottak a franciák is, ezt használta ki Vámos, aki nagy lendülettel tört be a védők közé, és biztosan lőtt a hálóba. 25–18

44. perc: Klujber keze most nagyon megvillant, az erős lövés a jobb alsóban kötött ki. 25–17

44. perc: Háfra megcsinálta a helyzetet, de a kapus könnyen védett, a másik oldalon Toublanc ejtett a jobb szélről szép gólt. 25–16

43. perc: A védekezés még mindig nem az igazi, Nze Minko azt csinált, amit akart, most éppen gólt akart lőni... 24–16

42. perc: Az időkérés után remek figurát játszott meg a csapat, Szabót hetest érően faultolták, a hetest Klujber lőtte a bal alsóba. 23–16

42. perc: Magyar időkérés.

41. perc: Foppa harcolt ki hetest Planéta beforgatásával, viszont Toublanc hetesét Szemerey kivédte!

40. perc: Flippes kapott kétperces büntetést, mert szabálytalankodott Vámossal. A hetest Szabó a jobb alsóba lőtte. 23–15

40. perc: Elképesztő, ahogy Nze Minko két embert vert meg lábbal, és simán bedobta. 23–14

39. perc: Szabó fordult be két emberrel a nyakán, hetest érően állították csak meg. A hetest lőtte, Gabriel lába azonban mentett.

38. perc: Nze Minko futott el Planéta mellett, majd előrevetődve lőtt a hálóba. 22–14

38. perc: Vámos engedte el talpról, erre nem számítottak a franciák, be is ment a labda. 21–14

37. perc: Háfra lövése nem ment be, a másik oldalon Zaadi lövését védte Szikora.

36. perc: Szétszedték a franciák a védekezésünket, Flippes pedig nagyon könnyű gólt szerzett befutásból. 21–13

35. perc: Háfrát lebirkózták, maradt nálunk a labda, Schatzl pedig a bal szélről nagyon szépen pattintott gólt. 20–13

34. perc: Szikora remekül véd, egymás után kétszer is hárítani tudott.

34. perc: Schatzl lőhette el igen kis szögből, de így is belőtte! 20–12

33. perc: Lépéshiba a franciáknál, hosszas támadásunk sokáig nem hozott eredményt, majd Vámos passzát nem tudta megfogni Szabó. A másik oldalon Edwige fordult be beállóból, és a jobb alsóba lőtt. 20–11

32. perc: Lukács használta ki remekül a helyzetét, és egymás után két támadást is góllal fejeztünk be. 19–11

31. perc: Természetesen azonnal feleltek a franciák, Nze Minko lőtt könnyű gólt betörés után. 19–10

31. perc: Méghozzá egy szép góllal, Háfra lőtt távolról a léc alá. 18–10

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egyelőre nagyon mennek a franciák. 18–9

30. perc: Nze Minko lövését Szikora oldalra védte, folytatódott a hazai akció, amelynek hetes lett a vége. A hetest Toublanc a bal alsóba lőtte. 18–9

28. perc: Jó régen dobtunk gólt, Albek tört be bátran két védő közé, és hetest harcolt ki. A hetest Klujber kihagyta... Glauser kivédte.

27. perc: Szép akciónk lépéshibával zárult, a másik oldaon Valentini nem lépte el, és a bal alsóba lőtt. 17–9

26. perc: Kácsor eladta a labdát, gyorsan indítottak a franciák, Tóth visszaért, és szabálytalankodott két percért. A francia támadás végén a jobb szélről jott a lövés, amelyet Szikora remekül védett.

26. perc: Újabb gól a magyar kapuban, nagyok a rések a védelmünkben. Nocandy lőtt lendületből szép átlövésgólt. 16–9

25. perc: Ez sincs bent... Kovács lövése ment mellé. Így nehéz lesz feljönni.

24. perc: Hattal vezetnek a franciák, most éppen Sercien-Ugolin lőtt jobbal a léc alá. 15–9

24. perc: Albek került helyzetbe szépen, de a pattintás mellément.

23. perc: Gól itt, gól ott, előbb Kácsor, majd Nocandy lőtt gólt röviddel egymás után. 14–9

22. perc: Márton a kapufát találta el, a kipattanóból indultak a franciák, és Niakaténak segített a hazai kapufa, amelyről a hálóba pattant a labda. 13–8

21. perc: Ááááá... Nocandy úgy lépett be a védelmi falunkba, mintha csak piknikezni igyekezne, onnantól meg már könnyen lőtt a kapuba. 12–8

20. perc: Kácsor dobta el igencsak messziről, ez a lövés semmmilyen gondot nem okozott Glausernek.

19. perc: Emberelőnybe kerültek a franciák, mert Sercien-Ugolin kapott egy pofont, ennek ellenére bedobta a bal alsóba, de a gólt nem adták meg. Annál inkább később Valentiniét, amelyet a bal szélről szerzett. 11–8

19. perc: Itt a magyar gól, Tóth Eszter gyötörte be a labdát a bal alsóba. 10–8

18. perc: Klujber lövése kipattant, Kovács elcsípte, de Glauser védett. A másik oldalon Foppa került ziccerbe, de Bíró hárított.

17. perc: Háfra lövése középre tartott, simán védte a kapus, gyorsan indultak a hazaiak, Sercien-Ugolin pattintott könnyű gólt. 10–7

17. perc: Ismét összehoztunk egy hetest a franciáknak, szerencsére Zaadi a léc fölé dobta a hetest.

16. perc: Háfra tört be remekül a védők közé, és pontosan lőtte ki a bal alsót. 9–7

15. perc: Sajnos Toublanc nagyon ravasz játékos, irdatlanul becsapta Bírót, úgy lőtt a rövidbe. 9–6

15. perc: Jól védekeztek a vfranciák, de Tóvizi így is be tudott fordulni, és a léc alá lőtt. 8–6

14. perc: Rossz passz miatt elvesztettük a labdát, Zaadi elvette, és az üres kapuba dobta. 8–5

13. perc: Foppa tört be Bordás mellett, a kapufát találta el, de kiharcolt egy hetest meg egy emberelőnyt. A hetest Zaadi a bal felsőbe dobta. 7–5

12. perc: Talán Glauser maga sem hitte el, hogy csapattársa, Schatzl nulla fokos szögből bedobja, pedig így történt... 6–5

11. perc: Gólra góllal válaszolt a francia csapat, Toublanc ejtett szépen jobbról a hosszú sarokba. 6–4

11. perc: Hoppá! Kljuber lőtt nagy erővel a bal alsóba. 5–4

10. perc: A bal oldalra játszották ki a hazaiak a figurát, Lassource a rövidbe pattintott. 5–3

9. perc: Lukács nagyon megnézte a jobb alsót, de nem volt az igazi a szög, így a jobb kapufáról jött ki a labda.

8. perc: Planéta adott nagy taslit Zaadinak, kiküldték két percre. Hets is, amely kimaradt, mert Nocandy a kapufát találta el.

8. perc: Villámgyorsan jött a magyar akció, Vámos kígyózott át a védelmen, és szépen bedobta. 4–3

8. perc: Elrontott magyar támadás után gyorsan indítottak a franciák, Nze Minko összeszedte, és bedobta. 4–2

6. perc: Jó sokáig támadhattak a franciák, nem jutottak lövéshez, majd Zaadi csak odakeveredett, és belőtte. 3–2

5. perc: Kontrát fújtak a franciáknál, Bíró megpróbálta rádobni az üres kapura, de a labda a kapufáról jött ki.

5. perc: Labdalopás után Lukács indult gyorsan, és a bal alsóba lőtt. 2–2

4. perc: Kölcsönös védések után Vámos szerezte az első magyar gólt betörésből, ráadásul Flippes-t kiküldték két percre. 2–1

2. perc: Nze Minko tört be két védő közé, hetes. A hetest Zaadi a hálóba pattintotta. 2–0

2. perc: Klujber kínálta meg távolról Glausert, de a francia kapus könnyedén védett.

1. perc: Máris vezetnek a franciák, Nze Minko tört be Bordás mellett, és lőtt a jobb alsóba. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a franciák tiszta kékben, a magyarok tiszta fehérben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

Útra kelt a spanyolországi világbajnokságot december 2-án elkezdő magyar női kézilabda-válogatott. Golovin Vlagyimir együttese azonban még nem a csoportmérkőzéseinek otthont adó, Valencia közelében fekvő Llíria, hanem Párizs felé vette az irányt csütörtökön, hiszen pénteken és vasárnap két felkészülési mérkőzést vív az olimpiai bajnok francia csapattal, amellyel július végén, a tokiói ötkarikás csoportkörben is találkozott.

„A franciák kerete szinte teljesen megegyezik az olimpiai aranyérmes csapatéval, így semmiképp sem számítunk könnyű találkozókra, de a célunk eléréséhez, hogy felzárkózzunk az elitmezőnyhöz, ilyen erős együttesekkel kell készülnünk – szögezte le Golovin Vlagyimir, aki csak szerda este tudott a teljes keretével tréningezni, mivel a ferencvárosi játékosok negatív vírustesztek birtokában aznap csatlakozhattak. – A francia válogatott elleni két felkészülési mérkőzésen a hangsúly a védekezésen, valamint a visszafutáson lesz, ha jó eredményeket akarunk elérni a vébén, a játék ezen elemeiben mindenképp javulnunk kell. Mindennap azon dolgozunk, hogy jobbak és jobbak legyünk, azonban most nagyon kevés idő volt a felkészülésre. Szerencsére nagyon jó kapcsolatot ápolok az edzőkollégákkal, továbbá az egyes klubokból hozott pároskapcsolatokra is tudunk építeni.”

Az indulás napján az is hivatalossá vált, hogy a 21 tagú bő vb-keretből a győri balszélső, Fodor Csenge, a székesfehérvári jobbszélső, Töpfner Alexandra és a siófoki jobbátlövő, Kiss Nikolett maradt ki. A 18 tagú világbajnoki névsor Szöllősi-Zácsik Szandrával lesz teljes, a bajnoki címvédő FTC balátlövője kisebb sérülés miatt a franciák elleni két meccset kihagyja, a jövő hét elején csatlakozik társaihoz, már Spanyolországban. A koronavírusos FTC-kapus, Janurik Kinga esetében a jövő hét közepén derülhet ki, bevethető lesz-e a világbajnokságon. A vébén meccsenként 16 kézilabdázó nevezhető.

A tornán a mieink sorrendben Szlovákiával, Csehországgal és Németországgal találkoznak a csoportkörben. A németekkel kapcsolatos hír, hogy az elővigyázatosságból eddig egyénileg készülő két ferencvárosi átlövő, a balkezes Alicia Stolle és a jobbkezes Emily Bölk csatlakozhatott a válogatotthoz, amelyet két sérülés hátráltat. Alina Grijseels és Mia Zschocke vb-szereplése sem biztos, így Lena Degenhardt és Mareike Thomaier is meghívót kapott a keretbe. Németország a hét végén Madridban felkészülési tornán vesz részt Lengyelország, Szlovákia és a házigazda ellen.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)*
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (Győri Audi ETO)
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir
* Spanyolországban csatlakozik a kerethez.
A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.