Női kézi Eb: Malestein 9 gólja ellenére holland vereség, Radicsevics elköszönt

2022.11.09. 22:14
Angela Malestein góljai sem voltak elegek a holland sikerhez (Fotó: Imago Images)
Románia Észak-Macedóniát 31–23-ra, Montenegró Lengyelországot 26–23-ra, Franciaország Hollandiát 26–24-re, míg Spanyolország Németországot 23–21-re győzte le a női kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában.

A C-csoportban a két eddig nyeretlen válogatott, Észak-Macedónia és Románia csapott össze. Keleti szomszédaink az egész mérkőzésen jobban játszottak ellenfelüknél: ez megmutatkozott a helyzetkihasználásukban, sőt, a jugoszláv utódállam nagyjából kétszer annyi lehetőséget puskázott el, mint a román csapat. A mérkőzés első gólját a románok szerezték. A macedónok hatszor ki tudtak egyenlíteni, 4–3-nál rövid ideig vezettek is, ám a szünet után már csak ellenfelük előnyét mutatta az eredményjelző. Románia a hajrában magabiztos előnyre tett szert, végül nyolc góllal nyert, és a továbbjutást érő harmadik helyen zárt. Cristina Neagu 10 találattal vette ki a részét a sikerből.

A négyes másik találkozóján Franciaország és Hollandia a csoportgyőzelemért játszott nagyon szoros összecsapást. A franciák három gólnál többel egyszer sem tudtak elhúzni, igaz, a hollandok pedig nem vezettek a találkozón, még úgy sem, hogy a kilencgólos ferencvárosi Angela Malestein volt a találkozó legeredményesebb játékosa. Franciaország megnyerte a meccset és a csoportját – sikeréhez nagyban hozzájárultak Cléopatre Darleux védései.

A D-csoportban Lengyelország volt a pályaválasztó a Montenegró elleni csatában. A rendkívül szoros összecsapás 12–12-es döntetlenre állt a félidőben, s míg a szünet előtt a lengyelek voltak fölényben, a második játékrész már inkább a montenegróiaké volt. A meccsen több kiállításban részesülő lengyelek (4x2 perc, szemben a montenegrói 2x2-vel) a szünet után tíz perccel már jelentős hátrányban voltak, amelyet már nem is tudtak ledolgozni. Montenegró megnyerte a csoportot, míg a lengyelek hiába reménykedtek a továbbjutásban, álmaikat szertefoszlatták a spanyolok!

A társházigazda korábbi győri jobbszélsője, a csupa szív Jovanka Radicsevics ünnepélyesen elbúcsúzott a podgoricai közönségtől. Ez az utolsó világversenye a válogatottal, a középdöntő meccseit már Szkopjéban játsszák.

Négyezer montenegrói szurkoló felállva ünnepelte, a meccs után a társak a levegőbe is dobálták. A 36 éves klasszis egy 4-es egy 1000-es számú mezt is átvehetett, utóbbi a több mint ezer, válogatottban elért góljára utalt. A lengyeleknek 13 kísérletből 12-szer talált be, az Eb-ken ezzel már 191-nél jár, közel a kétszázas határ.

Az eddig pont nélküli Spanyolország a németek ellen szerezte meg első győzelmét. Emily Bölkék csak egyszer, 4–3-nál vezettek, a szünet után pedig már egyenlíteni is csak egy alkalommal tudtak. Sikerükkel az ibériaiak a második helyre ugrottak előre, őket követik a németek, a lengyelek pedig búcsúznak a kontinenstornától.